Lipsa apetitului la diverse varste

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Vad ca fii-mea persista in a face greva foamei...azi e vineri si de luni nu a mancat decat lapte si putin ceai,si nu cantitati spectaculoase...mi-e teama sa nu aiba ceva totusi...si dr. ei este in concediu pana saptamana viitoare
Daca v-ati mai confruntat cu asa ceva,dati-mi si mie o idee...orice


Primul Craciunla 8 luni
Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Help! La 8 luni nu mai vrea decat lapte!

camelia_cris

Ma confrunt cu o problema mareeeeeeeeeeee! De o saptamana jumate fetita mea refuza orice mancare,in afara de lapte. Cum vede lingurita isi strange buzele si nu o pot face nicicum sa pape. Am epuizat deja toate metodele(jucarii, cantat, televizor, infometare- au trecut si 6 ore si nu a mancat nimic). Si asta in conditiile in care inainte nu mi-a refuzat aproape nici un aliment si manca relativ bine cantitativ. Acum prefera sa planga de foame panacand ii daulaptele, decat,sa manace altceva. I-am pus si in biberon alimentele si nici asa nu le mananca.
Oare ce-as putea sa mai fac sa o conving sa pape? Nu vreau sa o fortez,oricum nu ajung la nici un rezultat. M-am gandit sa o las o saptamana numai cu lapte , sa nici nu-i arat alte alimente, si apoi sa o iau cu diversificarea de la capat! Dar oare nu o sa aiba carente? Ar trebui sa-i dau un supliment de vitamine?
Va rog, dati-mi si mie un sfat, simt ca incet,incet ma lasa nervii si ma apuca disperarea!

cami



Susman Mihaela

Cred ca ii ies dintii. Si noi am patit la fel. O lasi cateva zile si mai incerci pe urma dar nu o iei cu diversificarea de la capat. O iei de une ati ramas. Fa-i si niste analize: coproparazitologic,coprocultura si un sumar de urina plus o hemograma(pt. fier) Poate are anemie? Vorbeste si cu pediatra si cere-i parerea.
Al meu de la 6 luni pana la 8 luni a mancat doar lapte cu cereale si pe urma am vazut care a fost cauza. Iesisera dintii de sus.
Nu da vitamine aiurea pana nu afli cauza.
Carente nu o sa aiba doar dupa o saptamana. Al meu nu a avut dupa doua luni. Eu i-am facut si analizele si era usor anemic. Fierul administrat i-a dat pofta de mancare.
Sper ca ti-am fost de folos.

Mihaela si Robert



Danelutza

Eu spun sa vorbesti cu pediatra, sa-i faca niste analize, nu-i da tu medicamente aiurea. Fetitza mea are 9 luni, 2 dintzishori, dar multzumesc lui doamne-doamne, maninca de toate, pe mine ma lasa cu laptele in tzitze si maninca altele.

Daniela si principesa ISABELLA (5 iunie 2005)


anemona

Cred ca poate fi din cauza unui anumit disconfort pe care il simte cand inghite alimente solide. Ori dintii care ies, ori rosu in gat, ori ceva afte in gurita, ceva este in mod cert care o deranjeaza. Ar fi bine sa o vada un pediatru si sa-i examineze cu atentie toata gurita. Nu va avea carente dupa doar o saptamana-doua de nemancat.
Daca nu e nici una din cauzele astea, atunci e bine sa-i faci hemograma (pt eventuala anemie), ex coproparazitologic (poate are ceva paraziti) si urocultura (si unele infectii urinare asimptomatice pot cauza lipsa apetitului).
Dar cel mai si cel mai probabil e ceva cu gurita, dintii cel mai probabil.
Sanatate maxima !

Anemona


camelia_cris

Si eu m-am gandit ca poate sa fie de la dintisori. Cred ca ii ies cei de sus. Sper sa fie asta si nu altceva.Va multumesc pentru raspunsuri!

cami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

6 ani si nu mai mananca deloc!

giulia71

Va rog mult ajutati-ma cu niste sfaturi ca nu mai pot!
Baiatul meu nu mai mananca mai nimik in ultima vreme!
Problema (lipsa apetitului) e ceva mai veche si se rezuma numai la legume, pe care nu le suporta de cand l-au invatat la gradinita cu supa strecurata,dar acum nu vrea sa vada carne,oua, branza, fructe. Cand vine ora mesei e un chin pentru ca nu stiu ce sa-i pregatesc.
Va rog, mamicile care sunteti in Franta , ce pot sa-i dau pentru stimularea poftei de mancare???
Il suspectez si de giardia si maine o sa-i facem un copro.
Multumesc frumos!


joker

NU stiu daca e chestia de lipsa a poftei de mancare...poate i s-a spus ceva...si de asta nu vrea sa manancce..parerea mea...Mie mi s-a intamplat cand mi s-a spus ca sunt prea maaaaaaaaaaaaare!!!Incearca sa afli...uneori o chestie spusa in joaca de copii genereaza reactii extreme..

Joker...mama de ied zapacit


Edessa

Cine stie ce e in capusorul lor la 6 ani? Fiica-mea ( tot de aceeasi varsta) mi-a propus , mai in gluma,dar mai mult in serios <sa mancam putin si foarte, foarte incet ca sa nu crestem mari prea repede si sa ramanem tinere...ca sa nu murim niciodata>. Ce poti sa zici la asa ceva?
Fa-i si analizele cu giardia dar incearca sa porti o discutie cu copilul de ce crede el ca e bine sa nu manace...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

PERITOL - pentru pofta de mancare; de la ce varsta?

Anca Micaela

Dragelor,
Are careva experienta cu PERITOLUL? Ati dat copiilor pentru cresterea poftei de mancare? Si care da, de la ce varsta?
Copilul prietenei mele are 4 luni si mamica se teme sa ii dea (i-a fost indicat de pediatru). Pe prospect este recomandat copiilor de peste 6 luni si nu special pentru cresterea apetitului...
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Anca Micaela, mama Emei Ioana


gabibarta

noi am primit peritol sa tratam eczema fetei. Dermatologul ne-a spus ca efectul secundar al Peritolului poate fi marirea apetitului si eventual somnolenta. Apetitul nu s-a schimbat si nici n-a dormit mai mult fata.

Gabi+Robert 20.05.1997 Lili 17.05.2002


AC

Din cate stiu eu Peritolul trateaza anorexia (refuzul de a manca, nu pofata de mancare).... si eu nu l-as da copiilor mei. Contine substante active cu efect calmant....
Copilul prietenei este alaptat sau biberonizat?
Se dezhidrateaza? Care-i necazul de necesita Peritol?
Creste normal pe o curba de crestere intere a 10-a si a 90-a percentila?
Daca o face eu as mai intreba un pediatru...

Fetita mea a mancat fff putin pana pe la un an, apoi pana la un si jumatate a mancat gratie giumbuslucurilor lui mami... si acum la doi si jumatate e peste medie la greutate si din fericire cu muult peste medie la inaltime....Asa a fost ea...

Andreea si galusca si brotacelul


loreen

Anca eu i-am dat peritol fetii din mai multe motive...cert este daca cu somnul nu a excelat,in schimb cu pofta de mancare a fost pe placul inimii mele,adica a mancat cat trebuia la orele de masa...insa cum am intrerupt tratamenul s-a dus si pofta de mancare si a revenit la lipsa apetitului...cred ca voi mai apela la o doza de peritol daca nu-si revine in cateva zile...
Eu i-am dat doza prescrisa la jumatate,adica 5ml pe zi,dimineata

Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)


Anca Micaela

Va multumesc!
AC, in nici un caz prietena mea nu si-ar dori sa trateze pofta de mancare . Dimpotriva. Copilul este hranit mixt, se hidrateaza dar nu numai ca nu ia in greutate, dar a si slabit ca urmare a unei raceli si a lipsei poftei de mancare.
Loreen, felicitari! La ce varsta i-ai dat fetei?
Multumesc din nou!

Anca Micaela, mama Emei Ioana


AC

Anca e firesc sa nu ia in greutate sau sa slabeasca dupa boala. Isi revine in cateva zile dupa, nu imdeiat mai ales daca a avut medicatie...

Andreea si galusca si brotacelul


loreen

Anca ce-i drept la o varsta mai mare...7 luni.Daca are incertitudini prietena ta mai bine sa incerce cu bonnisan sau eventual un sirop cu vitamine

Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)


sinzi_ana

Eu nu as recomanda nimanui peritolul...mai ales unui bebelus de 4 luni...
Pediatra mea il evita pt ca da pb neurologice si intarzieri in dezvoltare luat pe termen lung...
Si cu pofta de mancare...e cu dus intors..
Cat ii dai medicamentul mananca, apoi mananca mai putin decat manaca inainte de Peritol...

Mai bine are rabdare si insista cu lapticul!!!! DAca este hranit mixt poate sa incerce cateva lingurite de suc de portocala sau mar (care are vit C si creste apetitul..)

Sinzi, Radusi David


mariussimiuc

Peritolul nu trateaza lipsa poftei de mancare,este un antialergic,care are printre efectele secundare cresterea apetitului.Si da si somnolenta.Are dreptate Sinzi_ana,mananca atata timp cat ii dai medicamentul,apoi revine la apetitul dinainte.

Miha si Robert (18 nov 2004)



geniest

Acesta-i prospectul medicamentului numit PERITOL. Scrie undeva ca are ca efect secundar <<cresterea poftei de mancare???>>>>

Peritolul este foarte bun pentru pofta de mancare insa trebuie extrem de bine dozat. Numai medicul stabileste doza si perioada de administrare. In cazul nostru, la 2 ani jumatate, ni s-a dat sa luam 2,5 ml o perioada mai lunga de timp (mi-a spus dr. ca pot sa-i dau chiar 2-3 luni)pana se obisnuieste sa manance, pentru ca si actiunea "mancatul" este o deprindere. Spun din proprie experienta ca la aceasta doza nu da nici pic de somnolenta, poti da chiar dimineata ca sa manance bine ziua. Al meu mananca de rupe de cand cu Peritolul.

PERITOL , sirop
cyproheptadini hydrochloridum


Prezentare farmaceutica: Sirop (100 ml continand 40 mg clorhidrat de ciproheptadina). Tablete continand 4 mg clorhidrat de ciproheptadina.

Indicatii: Urticarie acuta si cronica, boala serului, rinite vasomotorii si rinite alergice, eczeme, dermatite eczematoase, dermatite de contact, neurodermite, edem angioneurotic, intepaturi de insecte, sindrom carcinoid, migrene de origine vasculara, anorexie (anorexie nervoasa, anorexie idiopatica), ca tratament adjuvant in cursul bolilor debilitante (statusuri postinfectioase, convalescenta, boli cronice, hipertireoza).

Contraindicatii: Glaucom, retentie urinara, sarcina.

Mod de administrare: Adulti: doza de inceput uzuala este de 12 mg pe zi (3 x 1 tableta sau 3 x1 lingurita de sirop). Urticarie cronica: 6 mg pe zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x 1 lingurita de sirop). Migrena acuta: 1 tableta sau 1 lingurita de sirop. Daca persista cefaleea doza poate fi repetata dupa 30 minute dar doza totala administrata in decurs de 4-6 ore nu trebuie sa depaseasca 8 mg Pentru tratamentul de intretinere 1 tableta x 3 pe zi. Anorexie: 1 tableta x 3 pe zi sau 1 lingurita sirop x 3/zi. Copii: intre 6 luni si 1 an se va administra numai in mod exceptional 0,4 mg/kg corp/zi; intre 3 si 6 ani se vor administra 6 mg/zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x1 lingurita sirop); intre 7 si 14 ani se vor administra 12 mg/zi (3 x 1 tableta sau 3 x 1 lingurita sirop). Copiii anorexici cu varsta cuprinsa intre 3 si 6 ani pot fi tratati cu o doza de 6 mg/zi (3 x 1/2 tableta sau 3 x 1 lingurita sirop). Doza poate fi crescuta pana la maximum 8 mg/zi.

Efecte secundare: Somnolenta usoara si tranzitorie care de obicei nu necesita intreruperea tratamentului. Mai putin frecvent pot aparea: mucoasa bucala uscata, confuzie, ataxie, halucinatii vizuale, greata, rash cutanat, cefalee, agitatie.

Interactiuni medicamentoase: Precautii in cazul asocierii cu analgezice si hipnotice (se potenteaza efectul).

Precautii: Luand in considerare efectul sedativ caracteristic la inceputul tratamentului, este de dorit ca prima doza sa fie administrata dupa masa de seara. Se impune o atentie speciala in cazul administrarii la persoanele in varsta si la copii. La inceputul tratamentului – pentru o perioada care va fi apreciata individual - este interzisa conducerea vehiculelor si efectuarea unor operatiuni cu un risc ridicat de accidentare. Este interzisa consumarea alcoolului pe durata terapiei cu Peritol.


mariussimiuc

Cand am raspuns la acest subiect nu am raspuns cu prospectul medicamentului in fata.E adevarat ca nu scrie negru pe alb in prospect ca unul din efectele secundare ar fi cresterea poftei de mancare,m-am exprimat gresit dar nu in necunostinta de cauza.Am luat si noi Peritol,atunci cand a facut o alergie si pe tot parcursul tratamentului a mancat si a dormit ca un bursuc.
Chiar acum am vorbit cu pediatra si am intrebat-o daca se da Peritol pt cresterea poftei de mancare.Se da pt starile de anorexie,ceea ce pt un bb nu cred ca este cazul.Dar asa cum bine se stie,multi sunt medicii si la fel si parerile.Valabil si pt noi si parerile noastre.

Miha si Robert (18 nov 2004)


alimara

si pediatra mea mi l-a recomandat pt fetita mea pe la 1 an si jum tot pentru pofta de mancare, l-am cumparat dar dupa ce am citit prospectul si am mai intrebat un alt medic, nu l-am folosit. nu cred ca e solutia buna pentru a creste pofta de mancare.


elyanne

Geniest, daca e folosit in tratamentul anorexiei (scrie in pospectul copiat de tine, mai sus) nu crezi ca unul dintre efecte este cresterea poftei de mancare? Cum putea sa trateze anorexia... cum spunea AC, refuzul de a manca... ? Daca nu printr-o ameliorare a poftei de mancare... nu cred ca tine de foame peritolul in sine.

Anca, eu i-am dat peritol, o sapt. am impresia, la indicatiile pediatrului. Intr-adevar a avut pofta de mancare, dupa ce nu i-am mai dat, am luat-o de la capat. Apoi am mai incercat si cu alte vitamine si au avut acelasi efect ca si peritolul...

Singura solutie la noi... a fost sa insist cu mancarea si sa incerc sa-i cresc treptat portia de mancare... cat s-a putut... fara sa o fortez... Ma bucuram pt. fiecare 10 ml de lapte in plus pe care i-a baut sau pt. fiecare lingurita de mancare. E nevie de multa rabdare.

Eliana si Elena – 23 octombrie 2004


geniest

<<Efecte secundare: Somnolenta usoara si tranzitorie care de obicei nu necesita intreruperea tratamentului. Mai putin frecvent pot aparea: mucoasa bucala uscata, confuzie, ataxie, halucinatii vizuale, greata, rash cutanat, cefalee, agitatie>>.

Eu am comentat strict prospectul si nu am interpretat cuvantul "efect". Daca e sa interpretam prospectul atunci, efect (secundar sau nu) se refera la ceva ce poate deranja (cum sunt halucinatiile de ex.).

Este foarte adevarat, insa, ca Peritolul trebuie dat cand acea curba ponderala este nesatisfacatoare si se poate vorbi clar despre ANOREXIE, nu despre cazuri accidentale de refuz al mancarii. Pentru asta se dau vitamine, ce rost are sa bombardezi copilul, sa-l faci sa manance cu orice pret daca el a crescut bine pana atunci si face niste mofturi, poate chiar tranzitorii ????

Oricum ar fi eu zic ca MEDICUL este cel care trebuie sa-l prescrie.


pau

Fetelor,si noi am primit Peritol,dar il luam in tratamentul pt varicela,si intr-adevar creste pofta de mancare,si nu mi-am dat seama pana am citit de la voi,de la ce are atata pofta.Eu chiar m-am speriat,ca pana acum nu prea se agita cu atata mancare.Cu somnul nu avem pb,ca si pana acum doarme normal,sau chiar deloc peste zi,micuta mea are 3 anisori.Sanatate multa.


lacrabaciu

I-am dat si eu Peritol Pokemonului a 7 luni, dupa ce o piscase un tantar dar, cu ocazia aceasta am invatat-o sa doarma noaptea (ana atunci, nu reusisem sub nici o forma si eu eram o artare in loc de om - nu slaba vreau sa spun ci obosita)
Datorita Peritolului, i-am putut schimba programul caci mica mea dormea toata dimineata (cat eram eu la serviciu) iar noaptea ma rupea ...

Noki_Lara


Anca, bebelusa mea de 7 luni si putin a facut o raceala, cu muci garla. Doctorul, pe langa antitermicele de rigoare i-a dat si peritol, seara, 1.5 ml.
I-am dat si a dormit bine de la el. I-a crescut pofta de mancare, slava cerului ca si asa nu aveam. Io i l-a dat, deci si a fost o. Dar numai 3 zile.
Oricum, scrie pe prospect ca se da de la 6 luni in sus. La bb de 4 luni io nu as da sub nici o forma. Si nici pitaica mea nu mananca...asa ca stiu cum e cu BB figurist la papa.
Popici si sa-i vina pofta de mancare!

Poze cu mami si Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi-ha spune:

Fetita mea a mancat si a dormit dupa program pana la caniculele de vara trecuta[1,8ani].M-am impacientat si eu un pic,i-am facut niste analize si apoi m-am trezit.Copilul poate nu vrea sa manance la orele fixate de noi(eu nu pot manca la 7-8 dimineata nici daca imi bagi perfuzii).Sau poate nu vrea sa manance ce sau cat ii dam noi.

Mi-am dat seama ca mult mai important este sa-i urmaresc greutatea si inaltimea decat castroanele mancate sau nu.De atunci deschidem frigiderul si o intreb ce vrea.Cand nu vorbea,imi arata cu degetul,acum imi spune ce vrea.

O alta gresala,pe care o facem multi,a fost ca o prea indestulam:azi mancam aia ,la pranz mancam aia,etc.Iar copilului meu nu-i mai era pofta de nimic pt ca erau toate acolo.Pacat ca a trebuit sa vad un copil cu adevarat infometat(o cersetoare cu un copil caruia i-a mirosit mancarea din bucatarie si a intrebat ce miroase.I-am dat un castron de supa si la mancat cum nu cred ca fetita mea ar manca nici dupa 3 zile de infometare.Mi-a plans sufletul.)

Poate ca gasesti,draga LOREEN,ceva folositor in ce ti-am spus.Mult succes si gandeste-te ca 40% dintre copiii plinuti vor fi obezii de maine(mai ales daca mai sunt si indopati cu vitamine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

ceaiul de anasol - pofta de mancare?

szaboali

Intreb si eu oare e adevarat ca ceaiul de anasol face pofta de mancare?
Fetita mea nu are pofta de mancare si mi-a spus o prietena sa ii dau ceai de anasol ca ii face pofta de mancare .Sa fie adevarat ? Voi ce stiti?

mamica lui Iarina


manon

chiar n-am auzit pana acum despre "anasol" (o fi vreun ceai nasol??), dar n-am pretentia ca ma pricep la ceaiuri... stiu, insa, ca ceaiul de anason (uneori combinat cu chimen) se recomanda pentru cei mici. infuzia slab concentrata e eficienta contra colicilor.
spune-ne mai multe despre "anasol", s-ar putea sa ne intereseze...


parpalak

Probabil ca e vorba de anason.
Eu urasc atit anasonul cit si chimenul (in caz ca nu-s acelasi lucru) - as zice ca din pricina de baut din belsug la virste fragede. Nu-mi dau seama daca-s gusturi diferite, ca greata care m-apuca e aceeasi.
Dar erau picaturile alea, sau siropul - cum ii zice - care se da la copii in Romania pentru pofta de mincare.. Sigur exista circa un milion de subiecte despre pofta de mincare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Noe

cred ca te referi la ceaiul de anason,.,,eu una stiu ca stimuleaza lactatia, la mamele care alapteaza, insa stiu ca aveam si o pofta de mancare de lup in vremea cand beam ceai- de-asta.....Nu stiu daca de la el sau de la Nutrinatal, insa oricum e f bun pentru burtica..

Noe si Anne Bianca(14.03.2006)


carmenp

ceaiul de anason stimuleaza apetitutul, uite si aici http://plantemedicinale.gradinamea.ro/Anason_2610_541_1.html si
http://www.naturaplant.ro/produse/827/Ceai_de_Anason

Carmen,Ilinca&Ionut


sirimie

Si pe ceaiul de musetel spune ca stimuleaza apetitul.

Stie cineva de la ce virsta se poate da ceai de anason?
Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)


Noe

eu ii dau Biei Tummy Tea de la Hipp si contine anason; cica e bun si pentru nou-nascuti...
Bia are 3 luni jumate

Noe si Anne Bianca(14.03.2006)


sirimie

Noe, multumesc frumos pentru raspuns . Am sa cumpar si eu ceaiul ala de la Hipp.
Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)


Noe
cu mare placere

Noe si Anne Bianca(14.03.2006)


carmenp

io i-am dat ilincai cind era bebelus

Carmen,Ilinca&Ionut


raresionut

Intr-adevar, fetele au dreptate, ceaiul de anason stimuleaza cresterea secretiei lactate, creste pofta de mancare, etc.Este bine sa folosesti ceaiul de anason in combinatie si cu alte produse, de exemplu: ceaiul de macese( aport natural de vitamina C), ceai de ghintura, tintaura, dar nu ai precizat varsta copilului tau. In plafare se gasesc siropuri de anason in diferite variante de amestec: cu echinaceea, tei, propolis, etc. Eu, folosesc pentru stimularea poftei de mancare, siropelul Revital Apetit. Va uram sa cresteti sanatosi.


szaboali

Fetita mea are 4 luni si 12 zile. Oare ii bine sa ii dau ceai de anason?

ali


raresionut

Copilul este prea mic pentru a lua in seam recomandarile facute mai sus, poate pe viitor. In schimb, poti folosi ceaiul Babycalm, sau orice alt ceai pentru sugari, deoarece acestea contin si anason intr-o concentratie optima varstei. Anasonul are influenta pozitiva si asupra aparatului digestiv, in sensul ca favorizeza eliminarea gazelor din stomac, pentru colici, etc. Iar, daca alaptezi te sfatuiesc pe tine sa consumi cat mai mult ceai de anason. Va pupam.


szaboali

Numai alaptez si cam de multisor ca nu a fost de unde dar am sa-i cumpar un ceai care sa contina si anason . Pentru colici ii dau Bonisan.
Iti multumesc mult Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Caldura mare - lipsa pofei de mancare?

Cristina_C

Noua, adultilor, asa ni se intampla. La 30 de grade nu ne mai este foame si mancam foarte putin.
Dar e normal ca si copilul sa-si piarda pofta de mancare?

Cristina,mama luiBobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002


Alexa Ioana

si eu au pus intrebarea asta la diverse persoane ... "avizate" si mi s'a raspuns ca da, e normal, fiindca si copilasii sunt oameni
si la pitica mea am observat modificari de pofta de mancare si preferinte culinare acu, de o saptamana, de cand au dat caldurile mari si pe la noi...
oricum, maine avem programare la pediatra, si mai discut si cu ea problema, sa vedem ea ce parere are...

alexa si mami


ceciliamocanu

Pai,draga Cristina, sunt si ei tot niste omuletzi!
Bb-ul meu de 9 luni astazi la pranz a refuzat cu desavarsire papica dar cu siguranta ca va manca masa de la 18.30, si la urma urmelor e de inteles, pe caldura asta in afara de lichide nimeni nu prea are chef de nimic


sirimie

Nici Vladut nu maninca, nu mai stiu ce sa ii fac de mincare asa mofturos este Azi i-am luat singe pentru analize.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)


mariussimiuc

Este cat se poate de normal!

Miha si Robert (18 nov 2004)


Inex

Si noi avem aceeasi problema .De cand a venit caldura mananca mult mai putin si prefera mai mult lichide.


Dory232002

Si noi patim la fel, numai ca si cu lichidele ne luptam destul de mult pana bea un bibe. de 125 ml. toata ziua

DORY & ALEXANDRA DENISA


Luna75

Da,e normal.Si ei au nevoie de mancaruri mai usoare pe perioada verii, si in acelasi timp nu trebuie fortati sa manance daca nu le e foame.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.


Cristina_C

Ma gandeam eu ca-i normal.
Pai azi a mancat asa: dimineata lapte cu cereale, la gradinita a ciugulit cateva stafide plus o inghetata pe bat ca era ziua unei fetite, la pranz acasa a mancat supa de pui cu taitei si seara niste caise si corn cu marmelada. Si apa a baut cam 1 litru.

Cristina,mama lui Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

pofta de mincare ioc

Siminna

Iubitica mea refuza sa mai manince. Avem 1 an si 6 luni si nu vrea decit sa ciuguleasca din cind in cind. Mentionez ca are 2 mese de lapte pe zi , dimineata si seara.
Cum le marim pofta de mincare?

Siminna si Maria (1 nov 2004)


aissa

Si eu vreau sa aflu. Singurele mese dorite si nerefuzate sunt cele de lapte. In rest 2-3 guri si alea greu. Nu e in perioada de eruptie dentara, nu are rosu in gat, nu refuza sticsuri sau altceva decat mancarea. Maine primesc si primul rezultat de la coproparazitologic...

Cristina si Ale (30.09.2004)


asi

S-ar putea sa aiba paraziti si de asta s nu aibe pofta de mancare.
Aissa eu i-am facut la al meu coproparazitologic si nu a iesit nimic dar din analizele de sange reiesea ca are paraziti.Deci atentie!


akella

I-ai dat vreodata multivitamine (gen Vidaylin)? Sau macar vitamina C. Sfatuieste-te cu pediatrul. Plus ca, daca vrei sa-ti manance bine la masa, NU-I MAI DA SA RONTAIE INTRE MESE! Si mai incearca sa-i dai fructe - mere in special, citrice.


Solana

Salutare,
Hei...din cite stiu eu,tocmai aceasta "ciuguleala" le taie pofta de mincare.Incearca sa nu cedezi si sa te limitezi strict la orele mesei.Ca sa-ti dai seama exact ce si cit maninca timp de 3 zile notezi absolut tot ce maninca....la sf zilei vei observa ca nu-i chiar de neglijat.Piinea,stiksuri,bonboane,pufuleti...etc...consumate intre orele de masa taie apetitul,mai ales daca nu sint foarte gurmanzi.
Am avut aceeasi problema cu baiatul meu....pina la urma totul s-a reglat.Nu va faceti griji...copii nu se lasa "sa moara" de foame.
Mult curaj!


aissa

Pai problema e asa: eu daca nu iau nimic la mine la plimbare sigur gaseste un copil care papa ceva in parc si trebuie sa ii dau si ei sau ii ofera chiar mama/bunica/bona care e cu acel copil. Nu pot sa ii smulg din mana. Si voi chiar reusiti sa va opuneti tentatiei de a mai incerca odata? Adica eu incerc acum, nu vrea sa pape mai stau juma de ora si incerc iar, stiu ca are burta goala ii dau un sticks.
Mai e si chestie de psihic al meu, sa stiu ca are ceva in burta, chiar si faina.
De notat nu am ce nota: copilul meu manca de 2 ori mancare gatita (o data inainte de culcare si o data dupa somn, iaurtelul seara, dimineata ceva banana...asta cu toate ca mai scapa la un stics, mai rodea la un mar. Acum, nu stiu sa zic exact de cand (2-3 saptamani) a redus incet incet si daca ia 2 guri de banana (maxim jumatate), mancare...in zilele bune baga vreo juma de castronel, iaurt ciuciu.
De o saptamana ii dau Sana-sol...nu vad nici o schimbare.
La mine pot zice ca banuiesc ceva: luptandu-ma cu constipatia am inceput sa ii dau suc din comert(nu prea bea lichide), nectar de piersici. De cand bea un suc din asta (cam 250 ml) nu cred ca ii mai e foame, ala dulce, ii umfla si burta...
Asi mersi de pont, nici nu stiam ca pot cauta geardia si in sange. Vad maine ce zice dr. Oricum, peste tot unde ma plang toti zic: copilul arata foarte bine, lasati-l in pace.

Cristina si Ale (30.09.2004)


akella

Sanasol - frectie la picior de lemn, cel putin in cazul fetitei mele. Vidaylin-ul e mai bun. Sau Pikovit.


Melania 14

Simina sucul e de vina. Nu renunta la el dar fa in asa fel incat sa-l primeasca dupa ce mananca.Inca ceva , e cam mare cantitatea , pe aici pe undeva am citit ca pana la 2 ani ei oricum nu prea au capacitatea de a absorbi toate vitaminele si sarurule din sucurilr naturale , deci redu cantitatea .

Ar mai fi ceva , dimineata oricum nu prea au pofta de mancare si daca tot rontaie copiii prin parc pune-i si tu la pachet micul dejun.Nu trebuie sa devina obisnuinta dar macar pana depasiti momentul.

Si inca ceva , deja e cald afara si poate ca nu are chef de mancare gatita sau chiar solida, da-i lapte cand ajungeti acasa si incearca mancarea dupa ce se trezeste.

Am avut si noi aceiasi problema si eu am incercat tot ce ti-am scris mai sus si zanei i-a placut schimbarea .Acum tu faci cum crezi, dar poti si sa incerci.

Melania (14.01.2005) si mama Nico


Melania 14

am incurcat borcanele, problema cu sucul e a Cristinei.

RECTIFIC

Simina incearca ceva diferit, ce am incercat eu si a functionat la noi.

Cristina e de vina sucul!daca esti draguta sa citesti si postarea anerioara ca sa nu ma repet

Melania (14.01.2005) si mama Nico


badjoke

Ufff...si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Cred ca de vina este si caldura asta. Daca nici maine nu mai mananca, cred ca ajung la pediatra cu ea. Nu bea decat lapte (dimineata si seara), apa si suc de portocale, iar mancare daca-i dau, vomita. Ea care manca cate o farfurie de ciorba la pranz, acuma nici nu mai vrea s-o vada.
Joia trecuta mi-a facut febra si pediatra ne-a zis ca are amigdalita. I-am dat antibiotic si Panadol.
Dar deja azi e marti si nu stiu cu ce se hraneste copilul asta. Incerc sa-i dau mai tarziu doar zeama de la supa de legume...sa vedem daca mananca.
Am incercat s-o tin nemancata. De exemplu, ieri, a baut lapticul de dimineata pe la ora 8 , la ora 11.30 dormea (ea nu era obisnuita cu somnul de la ora asta) si s-a mai trezit pe la ora 15!! A stat nemancata de la ora 8 dimineata pana la ora 15!! Cand s-a trezit am incercat sa-i dau putina tocanita de cartofi cu carne de vita. A mancat doar 4 lingurite, iar pe a cincea a vomitato.
Asa ca am lasat-o in pace. A mai mancat seara pe la ora 8 o jumatate de banana si apoi lapticul pe la ora 21.
Sper sa nu aibe nimic si de vina sa fie caldura.
Oricum eu va mai urmaresc sa vad ce sfaturi mai dati.

A...si uitasem sa spun ca face caca foarte moale si galben (cred ca de la combinatia lapte + suc de portocale) si are un miros ciudat.

Mami si NiKo (24 sept 2004)


Marcelle

Si eu avut aceeasi problema cu Bia mea.
Noi acu o luna amvenit in Franta pt 3 luni. La schimbare de mediu dragalasa arefuzat sa manance aproape tot inclusiv lapte. Bea doar ceai zile in sir cate un croissant si foarte rar papica.
Am luat un produs homeopat de la famacie, aici nu se gasesc vitamine pt pofta de mancare la copii inainte de 3 ani si am luat SATIVOL, cate 2 lingurite pe zi. de la firma (BOIRON). aici e in jur de 8 Euro.

Se da pana pofta de mancare revine inainte de masa cu jumate de ora. (ora care ar trebui sa pape).
Dupa 3 zilea inceput sa mamance ca lupul. Ieri m-am speriat atat a mancat si spre seara s-a dus la frigider si mi-a cerut si un iaurt. A inceput sa bea si lapte ca nici de ala nici nu vroia sa auda.
Deci va recomand cu caldura acest SATIVOL.

Va doresc sa va revina pofta de mancare cat mai curand

Marcela si Bianca cea cuminte (05.07.2004)


geniest

Cum se numeste acest remediu homeopat (SATIVOL)in Romania??? Ca nu-l gasesc pe net ???


Marcelle

Eu l-am luat din Franta, SATIVOL scrie pe cutie si firma e BOIRON.
Poate gasesti la farmacie direct.

Mie mi l-au recomadat la 3 farmacii acelasi produs si la a treia l-am luat, ca nu aveam de ales, trebuia sa ii dau ceva ca era de groza cu mancatul si a avut efectul dorit.

Marcela si Bianca cea cuminte (05.07.2004)


paxela

la noi singurul care a functionat cat de cat dar oricum vizibil a fost un sirop de coarne si proplis de la plafar, se gaseste greu dar fata de pikovit, sanasol, vidailin, are rezultate vizibile

Alexa si Silviu ( 27.11.2004)


miraklucker

si eu am aceeasi problema, cu baiatul meu, numai ca el are aprope 4 ani. Mananca foarte prost, singurul lucru e laptele pe care il cere, chiar si ceea ce vrea sa manance odata ajuns la masa nu-i mai trebuie. Sunt lucruri care le manca foarte bine si acum nici nu mai vrea sa le vada! Merge la gradinita, dar nici acolo cica nu mananca, poate doar gusta....de fiecare data am scandal la masa.... incerc sa nu-i dau nimic intre mese dar tot degraba. toata iarna a luat sirop de vitamine si capsule de ulei de peste..... nu a fost cine stie cat de bolnav, raceli obisnuite....si acum o saptamana a facut varicela.
Cand ma uit la fata mea care are numai 1 an si jumatate si cum isi indeasa singura in gura cu amadoua maini si el nimic..... parca n-ar fi amadoi copii mei.
Marcelle, o sa incerc cu siropul ce-l zici tu. Poate il gasesc si aici, daca nu e sora-mea in Franta, ii zic ei..... macar in august sa-i dau cand ma intalnesc cu ea

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Probleme mari cu pofta de mancare plus varsaturi!!

laureta

Inisa mea niciodata nu a mancat cu pofta.Am incercat toate caile posibile,toate paginile de carti internet si sfaturi de la medici si prietene in plus vitamine si tot tacamul naturist.
In curand m am trezit ca vomita fiecare pranz.Ea a inceput cresa de aproape 2 luni.Manca foarte bine la inceput acum brusc nu vrea si pace.Si in plus vomita.Banuiala mea este ca educatoarele o forteaza sa manance.Deja sunt 5 zile cand ea a vomitat acolo si 2-3 ori pe zi.
Nu vrea nimic sa manance nu are nici o mancare preferata sau fruct sau iaurt ,nimic.
Dar cere bobo(dulciuri) alea le poate manca.Ca tot ma gandeam ca are ceva dinti,masele,afte etc etc si totusi bobo poate

La cresa merge normal adica nu plage cand o lasam se simte bine acolo,se joaca,are deja prietene.

Ce fac?Sa aibe ceva la stomacel,ezofac?Stie cineva un medic bun specialist in gastro-enterologie sau in nutritie pentru copilasi?

edit:am uitat sa spun ca a slabit 1.3 kg cam intro luna jumatate


Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

anya

Incearca un copro. Puiul meu dupa 1 luna de gradinita a luat si giardia si oxiuri.

Anya


AB

Laurici seamanaa inceput de anorexie voma asta. Si eu cu bebe la una din bone am dat in beleaua asta. In plus se dadea cu capsorul de speteaza scaunului de masa.
Am taiat bona, mi-a mancat ciugulind vreo saptamana pentru ca la sfatul pediatrei cum dadea semne de nervozitate cum opream mancatul. Acum si-a revenit, dar cand s-a saturat nu-l mai poti convinge sa ia nimic. Si are lucruri pecare nule mai mananca decat pacalit cu alte gusturi. Adica exact ce-i placea inainte. Inainte manca tot cu morcovi acum sa n-auda! Ata ete.
Ce D-ne iarta-ma or vrea unii sa se ocupe de copii cand nu-i suporta nu stiu!!!Da-s pericol public!

eibi si ceata de pitigoi(22.07.2003),(19.06.2005)


Mergi la inceput