Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Va multumesc ca v-ati gindit la mine fetelor!

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ioana sper ca nu ti-ai strambat masina prea tare. Ma bucur ca e bine Miruna, cred ca esti incantata ca ai luat bine deciziile. Felicitari!

Eu nici nu stiu inca ce acte trebuie pt alocatie . Am uitat cu desavarsire.

Astept sa apara tati cu tanti si tot bantui netul. Am admirat albumele comune. De departe preferatul e cel cu zambete. Iti trece orice suparare cand vezi atatia copii frumosi zambaind.

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_B spune:

LA MULTI ANI! Sa ne traiasca puiutii sanatosi si cumintei si noi pe langa ei.

Noi de sarbatori am stat cumintei acasa cu fetitele, program normal de fiecare zi. A fost tare bine, am incheiat un an bun.

Ioana, mie imi vireaza alocatia la Raiffeisen, nu stiu daca e valabil si in Bucuresti.

Eu maine intru in CIC si nu am facut nimic, decat o cere la scarbici. E grav?

Eu cu alaptatul am o nelamurire. Cu cat cresc, copiii au nevoie de mai mult laptic (150g/kg corp cum scrie in CC). Pot sanii sa produca atata laptic? Fetita mea trebuie sa pape deja 980g la 3 luni. Ce ma fac pana la 6 luni cand incep diversificarea?

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Am uitat sa va zic... eu am un sertar plin de post-it-uri cu informatii de pe forum. Cum zice cineva o informatie care, hop o notez. Ieri mi-am luat klorane (de pe post-it) pt par, sper sa fie bun ca imi cade parul rau de tot... Si doctori pe la care ati fost si ati fost multumite, medicamente pt bebeii si tot felul de chestii de genul.... Fac asta de cand eram gravida, va dati seama ce de post-it-uri ...

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_reurean spune:

Seara buna!
Iar avem colici si asteptam pediatra ca avem si un pic de febra.
Fetele care va mulgeti, spuneti-mi si mie va rog daca ati observat vreo modificare in comportamentul lui bebe dupa ce a supt din biberon. Pe mine m-a speriat sora mea ca dupa ce i-a dat celei mici supliment de lapte de mama pe biberon nu a mai vrut sa suga de la san. Si pediatra mi-a recomandat sa ii dau supliment.Bebe are 2 luni si aproape 3 sapt.


Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anirim spune:

Salutari de la Buzau,

Dragi mamici si bebici din suflet va urez sanatate, fericire si toate dorintele voastre sa se indeplineasca.
La multi ani pentru Ioana Catalina ( karmenutza ), Calin Andrei (anya), Laura (Lucia_B )

Valeria (RACARU): poate David este mai sensibil la burtica de aceea te intreb , daca sterilizezi biberoanele, daca fierbi apa plata...
Baiatul meu a avut dintotdeauna scaune mai moi, iar doctorita pediatra mi-a spus sa-i fac laptele in zeama de orez, adica : 2 linguri rase de orez la 1 kg de apa, se lasa pana fierbe orezul bine dar se completeaza mereu cu apa, totul se strecoara si se foloseste pt ziua respectiva , asa ca in loc de apa plata folosesc aceasta zeama de orez ("coct" asa se numeste in cartea cartilor).Intr-o zi insa ce mi-am spus " hai sa nu-i mai dau laptele cu zeama de orez ci cu apa plata si asa am facur ...dar rau am facut: Andutzu a inceput sa planga de burtica, facea caca si mai moale si verde la culoare, asa ca am revenit iar la zeama de orez si baiatul si-a revenit...asa ca eu sunt de parere ca si apa plata ar tb fiarta.


Anirim si Andutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Irina si mie imi cade parul rau de tot iar in frunte deja se vede mult mai rar..oare cat mai tine?
Cica ar fi de la scaderea brusca a nivelului de hormoni si nu stiu daca se rezolva ceva cu Klorane...sa ne zici si nou daca are vreun efect.
Si bb al meu tipa toata ziua si m-a innebunit cu гоооооо, гоооо asa face toata ziua chiar si cand ii e foame si nici el nu mai gangureste la fel de mult ca inainte.
Cand il iau in brate si il duc la oglinda intinde manuta si atinge oglinda .

Am vorbit la firma si cica mi-au trimis dosarul la directia de munca si mai trebuie sa depun lunar cate o d claratie ca nu beneficiez de alte venituri .
Cica pe luna ianuarie e posibil sa nu luam nici un ban fiindca au aparut normele cu greu .

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Marlena la mine era rar in frunte de vreo 2 ani (o coafeza mi-a zis ca de la invatat ), eu zic ca de la vopsit de la 16 ani si de la fumat... Oricum daca o tine in ritmul asta va avea bb mai mult par ca mine . Daca vad rezultate cu klorane va zic.
Si vladut isi iubeste imagine din oglinda. Gangureste la el si isi pune mainile pe aglinda si apoi in gura si iar pe oglinda, de nu te mai vezi in ea .
La banii pe ianuarie te referi ca nu-i luam deloc sau ca ii vedem in februarie (pana in 15 cum zicea Raluca)?

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Buna seara fetelor...

Am incheiat inca o zi supravietuind.
Azi am fost cu socrii pina la 12 si de la 12 a venit tante adica bona copilului. E prima zi cind sint numai cu ea si bb, lunile trecute nu am lasat-o sa se ocupe de bb pentru ca ba era mama1 ba era mama2 asa ca... Azi am stat tot eu cu bb si ea a facut un pic de lumina in casa si am pus lucrurile din valize la loc. BB a dormit foarte bine pe balcon, circa 1 ora si ne-a lasat si pe noi sa respiram. Dupa ce am mincat, am intrebat pe tante daca pot sa ma duc sa ma culc si i-am lasat singuri in sufragerie si cind m-am trezit peste 1 ora si jumatate, dormea si bb in carucior. deci pentru prima zi, s-au inteles foarte bine!

Mirela am citit pe undeva ca productia de lapte se mareste odata cu cresterea dorintelor bbilor. Acum nu am idee cum si in ce fel... la mine clar a crescut insa eu la 3 luni ii dau sa suga in jur de 500-600 ml lapte matern. Daca ti se pare ca nu ii ajunge trebuie sa vorbesti cu doctorita pentru o suplimentare!

Vio in CC scrie ca dupa virsta de 2 luni, alaptarea la biberon nu duce la intarcare deoarece copilul e deja mare si suge cum trebuie din tita... teoretic. Practic poti sa il o patesti, eu una sint patita pe calea asta... copilul meu suge numai daca tita e tare la pipait si laptele curge ca la robinet. Noaptea nu am probleme dar ziua mai trebuie sa ma mai mulg si sa ii dau si din biberon pentru ca altfel ar suge numai 80-100 ml.

Valeria eu pentru diaree ii dau copilului in loc de sin o masa de lapte HN care e cu continut scazut de lactoza si il leaga la burtica... eu ii dau asa ceva din 15 decembrie si abia din 24 decembrie s-a reglat la burtica in sensul ca face kk o data pe zi sau chiar la 2 zile intotdeauna la ora 7.

Marlena azi in turneul de invatat casa cu bb am intrat si la baie unde avem o oglinda imensa si faceam bau la oglinda si tare s-a mai distrat mai mult, azi ne-a venit sonor la hohotele de ris... doamne cit de simpatic putea sa rida...

Eu nu mi-am depus dosarul pentru alocatie dar pentru CIC nu stiu cind pot sa o mai fac... o sa o trimit pe tante sa vedem ce si cum!

Mai bintui pe aici pina vine sotul acasa!



Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

poate ma ajuta si pe mine cineva si imi pune dimensiunile de la 3 luni pe listuta, va roooggggg!!!
deci, la 3 luni Andrei are 64cm si 6800g!
multumim anticipat!

Mary si bebe Andrei(29.09.2005)

Mergi la inceput