Diareea / enterocolita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:




Diana 20

Fetita mea are 2 ani si a facut febra mare de 3 zile. Am fost la medic care insa nu s-a uitat in gitul ei doar i-a pipait amigdalele . In schimb a ascultat-o mult la plamini si s-a uitat in urechi si mi-a spus ca e doar o raceala si o sa treaca.Ajunsi acasa am constatat ca avea amigdalele cu puroi. Asa ca am hotarit sa ii dau antibiotic pina a doua zi cind urma sa vedem din nou doctorul. I-am dat seara o doza de augumentin de 5ml desi am vazut ca pt virsta si greutatea ei(are 10.4 kg) trebuia sa ii dau 2.5 ml. Pe prospect scrie ca in cazuri de infectie mare se poate dubla doza. A doua zi dimineata , dupa 12 ore i-am dat iarasi 5 ml cu gindul sa ii reduc doza la 2.5 ml incepind de seara. Dupa 3 ore mi-a vomat insa nu mult. Intr-adevar i-a scazut febra. Am fost disperrata cu febra avea 41 si nu scadea cu medicamente decit dupa 2 ore si i-am pus si sosete cu otet, nu mai stiam ce sa ii fac.Sintem disperati si cu mincatul pentru ca bietul copil nu poate baga nimic in gura.Am fost din nou la medic care mi-a zis ca doza e prea mare pt ea . Mi-a schimbat antibioticul pe amoxicilina si ii dau acum concentratie de 200 ml la 12 ore ceea cee mai putin de jumate . Insa problema a inceput ieri la prinz cind a facut diaree. Ea nu a mincat nimic decit lapte de 2 zile. Seara a mai facut de 2 ori si plinge si zice ca ustura la fund.
Ultimele 2 dati a facut fff putin- cam cit o lingurita. Am auzit ca tras pirtzuri si cind i-am desfacut pampersul era murdar de caca.Ea plingea si zicea ca ustura la fund. Iertati-ma ca intru in astfel de amanunte dar sint efectiv disperata. Fetita mea e mereu constipata nu a avut niciodata diaree .Chiar si cu enterocolita ea doar voma fara sa faca diaree.
Acum e week-end si nu pot da de doctor insa nu stiu ce sa fac;sa ii intrerup antibioticul? E posibil ca daca i-am redus doza sa se repare de la sine? Daca ii intrerup antibioticul risc sa faca iarasi febra.

As vrea sa imi spuneti ce e de facut pentru ca eu efectiv nu mai stiu. Si cu mincarea nu stiu ce pot face:nu vrea nimic nimic. A slabit f mult cred ca 1 kg luna trecuta pentru ca a avut si enterocolita si nu a mincat 7 zile nimic. Acum parca e si mai rau . Nu vrea sa vada nimic in fata ochilor.Eu inca o alaptez si vrea numai si numai sin . Restul mincarii o gusta si o scuipa.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca ati mai trecut prin asa ceva.



coraly


Da-i neparat ceva pt restabilirea florei!! Antibioticul trebuia administrat impreuna cu Ecoflorina sau Biotics. Din cauza lui s-a creat un dezechilibru. Eu zic sa-i iei una dintre astea de la farmacie, sa incepi sa-i dai de azi. Eu ii dau 1 flacon de ecoflorina pe zi, impartit in 2 ture - dim si seara. Sa ii dai mancare de regim, orez fiert, morcov fiert, zeama de orez, banana si branza de vaci, lapte de la san. Si apoi sa mergi luni la medic.


irina.c.

Poate ca a facut si o enerocolita,pe fondul slabirii imunitatii.Daca nu vrea nimic sa manance,incearca macar sa-i dai mucilagiu de orez sau ceai de menta,amestecate cu glucoza,ca sa o hraneasca cat de cat.Si lichidele din 10 in 10 minute cate o lingurita,sa nu se deshidrateze si sa nu fie prea mult odata,ca sa verse.Si neaparat Ecoflorina sau Biotics,cum zice si Coraly.Sanatate!



stoichitescu cristina


Acidul clavulanic din augmentin i-a declansat diareea. Acum ca ii dai amoxicilina s-ar putea sa-si revina daca nu cumva are sensibilitate si la amoxicilina (care este un augmentina fara acel acid clavulanic).Poate daca ii tii un regim alimentar sa nu mai faca diaree.... La fundic poti sa o dai cu nidoflor =este eficient. Poate si puroiul din gitut sa-i determine diareea. Nu stii cum este fiecare organism. Si pina la urma este normal sa faca scaune moi daca nici nu prea maninca si ia si antibiotic. Dupa ce incepe sa se restabileasca cu amigdalele si isi face efectul cit de cit antibioticul va incepe sa manince si problema se rezolva. Incearca sa-i dai si un pliculet de smecta in ceai.


stoichitescu cristina


Revin, cu un alt sfat. Si mie mi s-a intimplat asa ceva cu bebe al meu . Daca antibioticul oral ii face rau poate ar trebui sa ii faci injectabil... Consulta neaparat medicul si gaseste o solutie fiindca nu e bine nici sa slabeasca atit de mult la virsta ei . Desi este foarte greu cu injectiile pina la urma sunt cele mai sigure .



diana 20

Intr-adevar si medicul mi-a spus ca acidul clavulanic poate declansa diaree si de aceea ne-a schimbat antibioticul.
Azi nu a facut de 2 ori si tot f f putin ca nu are ce si tot moale. De fiecare data plinge si zice ca o ustura.
Aici nu gasesti produse pt refacerea florei intestinale gen ecoflorina. Am gasit insa un iaurt fff concentrat in bacterii si i-am dat. Sper sa se regleze. Nu a vrut sa manince nimic si mi-a venit ideea sa ii pasez supa asa ca i-am dat supa cu seringa si mititca a mincat putin si a adormit. Seara iarasi nu a vrut nimic asa ca i-am dt lapte cu cereale de bebe si a acceptat putin. Deci inseamna ca o doare rau gitul si nu poate sa manince mincare solida.
Prolema e ca antibioticul ni l-a dat pt 10 zile si abia am luat 2 zile.
Mama zice ca poate sa faca moale si pt ca nu a micat decit lapte si putina supa pasata deci nu are cum a fie tare inse si cind minca pasat avea probleme mari de constipatie ,avea scauncu chiu cu vai la 3 zile , uneori la 4 sau 5 zile.
Regim nu prea avem cum sa tinem pt ca am incercat si nu vrea ,scuipa si zice ca nu ii place.Singurul lucru cu care o mai potpacali sint morcovii fierti dr nu maninca mai mult de un morcov, mazim 2. E fff greu sa o convingi sa bage ceva in gura. Uneori imi vine sa ma urc pe pereti de disperare cind o vad ca refuza absoult orice. Sint zile cind ii pregatesc cite 5 feluri de mincare si nimic nu vrea.
Va multumesc de sfaturi.


mirela alina

Si noi am avut o problema de genul asta la 1 an si 5 luni ... amigdalita cu puroi.Nu era stricat la stomac dar ca si fetita ta nu manca absolut nimic, nici macar lapte care era preferatul lui.Pediatra nostra,ff cunoscuta aici,ne-a spus sa nu-l fortam si pur si simplu sa-i las la vedere lapte, suc, ...... pentru ca atunci cand va putea sa manance va lua singur.Desi mi se rupea sufletul pentru ca era atat de slabit si de molesit am facut cum ne-a spus si ...a avut dreptate.Dupa tratament a inceput sa-si revina si dupa vreo saptaamana a inceput sa manance normal.
Sanatate multa.



cattalina


Ecoflorina dar maxim 5 zile ca poate sa faca candidoza...asa apatit dragos si era ff iritat la fundic si ne-a trecut destul de greu...
multa sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Tia

acum cateva zile incepuse sa refuze mancarea fara un motiv aparent. ne-am gandit ca s-o fi plictisit si am zis sa schimbam putin meniul. am inlocuit orezul de seara cu o combinatie de orez, porumb si tapioca. in aceeasi zi i-am dat ceai de musetel ca era cam constipat, la masa de dimineata a servit "terciul" obisnuit de banana, mar ras, branza de vaci, suc de mandarina si lapte cu orez si porumb (dupa care era innebunit) iar dupa amiaza i-am introdus in supa 30ml de carne de pui cu cartofi fierti. cam acesta a fost meniul inainte de diaree. de la ce sa fie? am inlocuit rapid ceaiul de musetel si am scos fructele din alimentatie, ramanand cu laptete cu cereale. parca ar fi mai bine, dar tot are scaune multe si cam moi.

ce sfaturi imi dati? dr. noastra nu e de gasit :((((




roxanaz


Tia, o fi de la combinatia de fructe....cel mai probabil. dar cel mai sigur da-i un sfert de plic de smecta (sau o jumatate de hydrasec) in apa. daca nu se repara pana maine suna la medic. diaree nu e daca are scaune multe si moi, ci apoase si dese, dupa cum stii. deci incearca deocamdata cu astea, da-i orez, ceai de menta diluat si cam atat. daca nu are diaree rea nu are rost sa treci pe lapte fara lactoza deocamdata. sanatate multa!


marius

Taie fructele de pe lista, orez sau mucilagiu de orez, morcovi fierti la schimb si ceai de menta. Daca nu se redreseaza trebuie vazut si scaunul cum anume este? Cu consistenta moale sau apa (curge), are un miros de fermentat sau nu are? Are mucus sau nu are? Offf probabil este un deranjament si va trece rapid dar pot sa fie atatea motive pentru un scaun diareic unele ok altele mai putin. Regim si rabdare 24 de ore si apoi mai vezi. Febra? Ochii plang adica sunt lacrimosi? Dureri abdominale?


soarenistor

De acord cu ce s-a scris pana acum insa complectaez ca este fff bun pt diaree si ceaiul de afine.
numai bine



pinquleasa

salut,
dai pireut de morcovei ferti,ajuta bine la refacerea scaunului.
Nico



Tia


hai ca s-a mai dres, multumesc mult pentru raspunsuri i-a picat ceva prost la stomacel, probabil cartofii din supa in combinatie cu musetelul ca era cam constipat. nu avea febra si nici nu dadea semne ca l-ar durea ceva. dar manca putin pentru valoarea lui :) de dimineata insa a devorat bibe si am si dormit mai mult


asi


Tia ma bucur ca v-ati revenit.Daca are doar scaune mai moi nu e o probleme .Probleme e atunci cand are scaune multe si apoase sau cu mucus.
Sanatate maxima!


Tia

suntem mai bine, adica nu mai este apos, e doar moale sau chiar mai tare uneori, insa tot des iese. ieri de exemplu a iesit de vreo 4-5 ori. e adevarat ca am incercat sa-i dam lapte obisnuit. ne-am grabit?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

disperata

buna seara!

baietelul meu are diaree. din nou... of.. i-am dat orez, morcov... parca numai fiert trebuie sa-i dau... paine prajita.. in fine...

a fost trimis acasa de la gradinita pe motiv ca
diareea este contagioasa? e prima oara cand aud asa ceva. este adevarat? este diareea contagioasa?




aime

Zic si eu ...poate s-or fi gandind ca ducandu-se la wc, "lasa" vreun microb, raspunzator de deranjul de burtica, pe acolo si-l iau si alti copii.


Carmenbr

Da, diareea este contagioasa. De cate ori are fiul meu, imediat am si eu. Si nu folosim acelasi WC, pt ca el are pampersi inca, dar nu stiu cum ca mereu iau si eu microbul, din pacate!
Noi doar ce am scapat dupa un episod de diaree de 8 zile.
Sanatate multa si voua!



disperata


Originally posted by Carmenbr

Da, diareea este contagioasa. De cate ori are fiul meu, imediat am si eu. Si nu folosim acelasi WC, pt ca el are pampersi inca, dar nu stiu cum ca mereu iau si eu microbul, din pacate!
Noi doar ce am scapat dupa un episod de diaree de 8 zile.
Sanatate multa si voua!


pai, poate ca in cazul tau.. pentru ca il mai alaptezi .. si e firesc sa se transmita prin laptele de mama... dar in cazul nostru.... al meu are 6 ani..


mamagiuliei


Ceai de menta si pui un plic de smecta !
Sau orez fiert cu zeama cu tot; eu ii amestecam zeama de orez in papica din ziua respectiva. Si-i dadeam sa rontaie cascaval.



roxanaz

daca diareea este un simptom al enterocolitei in mod clar se poate transmite si celorlalti copii prin maini, folosirea aceleiasi toalete, etc. deci e o masura de prevedere buna ca l-au trimis acasa. ceai de menta, smecta, orez fiert, mucilagiu de orez, morcov fiert, mar copt, si sanatate!



disperata

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by roxanaz

daca diareea este un simptom al enterocolitei in mod clar se poate transmite si celorlalti copii prin maini, folosirea aceleiasi toalete, etc. deci e o masura de prevedere buna ca l-au trimis acasa. ceai de menta, smecta, orez fiert, mucilagiu de orez, morcov fiert, mar copt, si sanatate!

----------------------------------------------------------------------

si daca nu este enterocolita ci doar diaree, tot e contagioasa?


koalitza

Incearca sa-i pui calciu carbonic, un varf de cutit, amestecat cu papica lui de 3 ori pe zi. La noi a mers!



disperata

calciu carbonic? ce este acela? eu locuiesc in belgia si habar n-am cum sa-l cer de la farmacie! care este substanta activa?


mamagiuliei


Disperata, cum sunteti ? Ati scapat de baiuri ?

Stii ce papa Giulia cand are kkri ? Orez cu banane. Fierb orezul, il las un pic zemos, bag banana si un biscuite si gata. Pe noi ne ajuta de fiecare data, mai ales ca nu prea sunt multe posibilitati la mancare care sa ajute in caz de diaree.


MichelleT

da si la noi este la fel.
De fiecare data cand a fost o problema de acest gen, a trebuit sa ma duc iau urgent piticul in cauza.....cel mai naspa este ca aici nu ne-a dat de fiecare data nimic...cia treve de la sine. Numai sa fim atenti sa-i dam lichide multe...mai putine fructe/legume crude...si cantitate redusa de lapte.
Noroc ca ne-au trimis bucicile de acasa remediile de rigoare...


roxanaz

quote:
----------------------------------------------------------------------
Originally posted by disperata


quote:
----------------------------------------------------------------------
Originally posted by roxanaz

daca diareea este un simptom al enterocolitei in mod clar se poate transmite si celorlalti copii prin maini, folosirea aceleiasi toalete, etc. deci e o masura de prevedere buna ca l-au trimis acasa. ceai de menta, smecta, orez fiert, mucilagiu de orez, morcov fiert, mar copt, si sanatate!

----------------------------------------------------------------------


si daca nu este enterocolita ci doar diaree, tot e contagioasa?

----------------------------------------------------------------------

diareea are o cauza intotdeauna, nu e simpla. si cea mai comuna este enterocolita.


disperata

quote:
----------------------------------------------------------------------
Originally posted by mamagiuliei

Disperata, cum sunteti ? Ati scapat de baiuri ?

Stii ce papa Giulia cand are kkri ? Orez cu banane. Fierb orezul, il las un pic zemos, bag banana si un biscuite si gata. Pe noi ne ajuta de fiecare data, mai ales ca nu prea sunt multe posibilitati la mancare care sa ajute in caz de diaree.

Sanatate muuulta !

----------------------------------------------------------------------

e o idee buna, nu m-am gandit la asta... s-a facut bine... si dupa cateva zile am mers la plimbare si n-am luat de mancare... am intrat sa-i luam un sandwich ... si o jucarie... stii tu de unde, sa nu pronunt cuvantul... si i-a aparut diareea din nou... era un strop de sos in sandwich, sa fie de la ala? n-am inteles de ce... medicii de aici ne-au prescris doar enterol... cica reface flora bacteriana... cred ca trebuie sa-i facem si coproparazitologicul... ca are destul de des diaree.. apoi constipatie... cam o data pe luna... dar cu atatia virusi..


mamagiuliei


Sigur de la acel strop de sos, cred ca trece mai mult timp pana sa se regleze stomacelul, dar ca sa stai linistita, faceti analizele.
Sanatate multa !!!



disperata

da, acum din nou are si suntem disperati! nu mai stiu ce sa-i dau sa manance saracutului. mi-e sa nu aiba niscaiva complicatii. ce inconstienti am fost. de la un strop de sos .... era mai putin de o lingurita si nu mi-am dat seama ca va face din nou..ii trecuse de cateva zile.... acum trage iar... noroc ca e optimist el...



mamagiuliei


Disperata, reluati regimul, faceti analize si vreo 2 saptamani veti fi atenti si gata. Lasa ca trece si asta. Copiii sunt mult mai sensibili decat noi astia mari si caliti.
Baga ceaiuri la greu, daca gaseti de menta, sa se hidrateze si mancaruri indicate de fete mai sus. Si va reveniti repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Rozi

Cand are diaree, gasesc in kk resturi nedigerate de mancare, din bucatile muscate si inghitite nemestecate. Ex: morcov, masline. Din experienta voastra, ce stiti despre asta?





vladhana

Daca e mic si abia a inceput diversificarea stiu ca e normal.Cred ca si mai tarziu.Ma gandesc eu ca daca are diaree,stomacul nu a apucat sa digere in intregime mancarea.Cam asta ar fi explicatia mea.



Rozi


E maricel , are 1 an si 5 luni.



aurelia1278


Of, Rozi, tot mai aveti probleme cu burtica?
Mai gasesc si eu in kk fetitei resturi nedigerate uneori, chiar daca e constipata. De exemplu, gasesc des "pestisori" de grapefruit, sau, asta vara, gaseam in mod constant afinele pe care le inghitea intregi (de atunci nu i le mai dau intregi, le zdrobesc intai putin). Sau, cand i-am dat odata fasole verde, am gasit vreo doua boabe mici de fasole, probabil ca se nimerise si o teaca mai batrana. Cand i-am dat struguri pentru prima data, tot asa, gaseam bucatele de pulpa de strugure (desi ii curatam de piele si samburi), in timp au disparut.
Masline nu i-am dat pana acum (merci de idee ), iar morcovul inca nu l-am vazut niciodata in olita.


diadaniela


si eu ii gaseam fetei resturi nedigerate de masline in kk.E#u zic ca nu trebuie sa te sperii.


daniella4


Nu te panica!
Pe la 10 luni am fost cu bb la un control medical si, intre altele, pediatra a zis ca trebuie sa-i iasa sus dintzuci asa ca sa ne asteptam sa gasim in cacutz resturi nedigerate de alimente



Rozi

Da, Aurelia, din pacate iar a recidivat! Cred ca o sa ajung la ultima solutie, propusa de dr: internare in spital, sa-l urmareasca. Am tot sperat sa scap.

Daniella, dar nu inteleg ce legatura are iesitul dintilor cu digestia? Poate doar faptul ca nu mesteca si le inghite intregi...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

V-ati luptat vreodata cu kk cu muci?

Autor: gabivalceanu

Ca eu sunt in plin razboi!
Ciudatenie: acu` 2 luni s-a sculat copilul noaptea, au burtica, zdrang, 4 caca in doua ore, hait! sa vezi diaree pe noi. Pina sa ma dezmeticesc eu sa-i dau vreo pastila, i-a trecut. Toata ziua vesela, a doua noapte, iar, mai putin, dar iar. A treia iar: caca semilegat, nu prea moale, cu ceva bucati nedigerate si...MUCI! (mucus, fir-ar mama lui). Smecta, debridat, alea, citeva zile bine, apoi iar. Actiunea se petrece noaptea in general: Ioana se foieste, doarme prost si uneori se trezeste si cere caca. Peste maximum 2 ore inca unul. Mereu acelasi scenariu, dupa foiala si somn prost, trezeala, un caca, apoi inca unul cu muci, si maximum inca unul. Toata ziua bine,maninca, e vesela, se joaca.
I-am dat furazolidon (10 zile), 14zile a fost bine, apoi iar. Fara alt medicament, a facut asa, cu muci, 4 zile si s-a oprit. Dupa vreo 14 zile, iar: au, caca, etc. I-am dat ecoflorin (ila de refacere a florei): 14 zilebine. Acum, surprize! Caca mucios, partea a patra (dar parca cu intensitate din ce in ce mai mica, Doamne ajuta!)
La analizele din kk, facute dupa furazolidon,in mai multe rinduri si locuri, n-a iesit nimic! Doar la proba de digestie, bucati nedigerate, de unde singura concluzie trasa a fost ca poate nu merge pancreasul cum trebuie, d-aia nu digera, si urmarea. Eu m-am cam bosumflat: ce, atitia copii fac bucati nedigerate, chiar si mamici, eu, de ex; ce, nu-mi merge pacreasul?! Apoi, la ecograf, a iesit totul f bine...
Dr ioanei, in care am totusi destula incredere, e cam incurcata. Mi-a zis ca prefera s-o lasam in pace atita timp cit e vesela si maninca, sa nu incepem analize la greu (a se citi singe).

Hai, ca am scris pe nerasuflate, daca totusi ati citi pina la capat, si mai ales daca ati dus asemenea razboi, stiti vreo solutie?

Va saluam, kkciosii sefi si adjuncti
Ioana si Gabi


Autor: anacezara


Si noi am avut problema asta .
Am pus-o pe regim alimentar timp de 1 saptamana , am folosit doar lapte fara lactoza si dr. ne-a dat HIDRASEC , zicea ca e bun si pentru rehidratare .
Dar , noua ne-a trecut diareea cu ceai de stevie . Mai poti sa-i dai si ceai de menta , dar din proprie experienta , iti recomand ceaiul de stevie .
Foiala de peste noapte se poate datora si durerilor abdominale . Incearca sa o ti mai mult pe regim alimentar (NU - lactate,sucuri,cartofi,dulciuri,etc. si DA - supa de carne , orez,mar copt sau crud , morcovi cruzi sau fierti,carnita de pui fiarta bine,budinca facuta cu apa,cereale de orez,etc.) ,iar dupa ce vrei sa incepi sa-i dai sa manance normal , incearca cu cate un aliment nou la 2 zile sa vezi cum reactioneaza .
Noi faceam KK apos cu mukus si ne-a trecut in 2 zile fara nici un medicament . Sa bea multe lichide ca sa nu se deshidrateze , apa fiarta cu zahar si cu lamaie in ea (asta poate fi in loc de suc).

Sanatate maxima !!!


Autor: gabivalceanu


Ana, iami, ce albume aveti voi acolo!
Multam de sfaturi, chestia e ca Ioana face caca bun, si din cind in cind mai moale, cu mucus, dar nu diaree. Si-o tine citeva zile ista cu mucus. Si iar caca bun...


Autor: carmen_ardelean


Eu stiu ca mucusul nu e dat, neaparat de o infectie micobiana, ci mai degraba de o iritare a tractului intestinal....urmareste mai bine ce mananca zilnic si vezi daca nu gasesti asa alimentul care ii provoaca iritatii intestinale.Dar ceva pentru refacerea florei intestinale nu i-a dat? Incercati cu iaurt daca zici ca e mai mul mucus decat scaune diareice si urmareste neaparat alimenttia..poate sunt citricele, poate ceva sucuri...eu nu ii dau din comert, iar cele de casa, daca le prepai, incearca sa i le diluezi, poate sunt prea acide..


Autor: ereso


Mai mult ca sigur este o intoleranta a unui aliment (temporar)
Asa am patit si eu si i-am scos din alimentati, la vremea respectiva cartoful. Acesta este ... nu-mi vine cuvantul ... ma rog, fermenteaza si irita mucoasa.
La fel si citricele si tot ce poate irita mucoasa intestinala.
Fa-i o alimentatie simpla bazata pe orez, elimina asa cum am zis CARTOFUL, CITRICELE, ZAHARUL (mai afla ce alimente sunt in aceeasi categorie) si pentru o buna bucata de vreme mergi pe aceasta idee.
Sunt unii copii care tolereaza mai tarziu anumite alimente. Asa a fost si la noi si acum nu mai avem nici o problema, putem manca orice si oricat !


Autor: miag


Buna,

Noi ne-am luptat vreme indelungata cu scaune diareice si cu mucus, desi analizele ieseau bune. Pana la urma am ajuns la doctorita Culcer si ne-a spus ca intr-adevar avea mucoasa intestinala distrusa de la niste antibiotice. I-am dat digestin si ceva pt refacerea mucoasei intestinale. De atunci, au trecut mai mult de 6 luni si nu am mai avut nici un fel de probleme.

Mia, mami de ROLAND (18 noiembrie 2004)


Autor: anacezara

Dr.ce a zis ? Nu ai facut niste analize sa vezi totusi daca ies OK ?
Va doresc sa va faceti bine cat mai repede !!!


Autor: gabivalceanu


Fetele, am inceput si eu sa cred ca e de la vreun aliment... I-am facut ioanei analize, doar la caca, dar de mai multe ori si au iesit OK...
Dr ei i-a prescris Ecoflorin, medicament de refacere a florei, dar dupa ce l-a luat nu s-a schimbat prea mult situatia. Totusi, e clar muuult mai bine de cind am scos portocala (la sfatul vostru!). Ea bea cam 40 de ml pe zi, putin, zic eu, dar probabil ca nu-l tolera...
Oricum, sunt mai linistita acum, multam pt sfaturi!

Gabi si Ioana



philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Indigestie alimentara acuta - 3,7 ani

Autor:Oana


Paul (3 ani 7 luni) cred ca a mancat ceva la gradinita ca de cateva zile o tine numai in diaree si varsaturi. Medicul de familie i-a dat Sumamed forte (antibiotic), Metoclopramid, Calpol, si Ercefuril. I-a facut si o injectie cu Metoclopramid. A zis ca i-a gasit si un rosu in gat. (probabil de la atata vomitat).
I-am dat acest tratament incepand de vineri dar el a continuat cu diareea si varsaturile. Noroc ca febra nu prea mai face. (i-am dat si Calpolul).
Nu stiu ce sa mai fac cu el. Sta lesinat toata ziua si nu vrea decat sa bea apa. De mancat aproape nimic. (Daca il fortez sa manance ceva vomita).
Ceva sfaturi va rog de la cele care ati fost in aceasta situatie cu copii , ca nu stiu ce sa mai fac.


Autor: roxanaz

Oana, hidratarea este foarte importanta. trebuie sa ii dai ceai de menta chiar daca il varsa. si sprite, dupa ce ii scoti acidul. mancare - nu insista, nu vrea, nu mananca. fa-i paine prajita, branza de vaci, mar copt, supa de pui simpla si clara. dar hidratarea este de baza! sanatate multa lui Paul!


Autor: Oana


Roxa, mi-am dat seama ca hidratarea e importanta pt. el ca numai apa cere tot timpul. Pe ceaiuri nu pune gura, nu a pus niciodata, am reusit sa il pacalesc sa ii bag putin ceai de menta intr-un Prigat si asa a baut putin. La paiine prajita si branza de vaci m-am gandit si eu sau la banane dar f. greu mananca ceva. Deci tie ti se pare bun tratamentul dat de dr.? Cam cat ar trebui sa dureze chestia asta? El este asa incepand de joi.


Autor: Ana_Alx


Oana,imi pare rau de puiul tau.Am avut aceeasi pb cu fetita care are un an si 10 luni,si vreau sa iti spun ca pe la servici am mai auzit colegi care au avut aceleasi pb cu copii.Se pare ca e virala problema,asa ca administrarea antibioticului nu are sens.Si noua ne daduse antibiotic ,insa eu nu i-am dat pana nu am vazut analizele,care nu au aratat infectie.Copilul meu facuse si febra si am citit si am si intrebat un alt medic,ca se poate ca de la deshidratare puternica si brusca (a mea si vomita si facea si scaune muuuuulte ),deci de la deshidratare puternica poti face febra.Noi am scapat cu ecoflorina(refacerea florei intestinale) si cu ceai de menta si afine,si HIDRASEC pt hidratare,plus ca mancare tot ce isemna pesmet,stiksuri si chestii uscate.Durerea mea cea mare si ciuda e ca nu pot sa imi dau seama cat de idioti pot fi medicii astia care prescriu antibiotic la primele simptome ale unei boli,cand in TOATE cartile de medicina spune clar ca tb sa se lase in general 3 zile sa vada cum reactioneaza organismul si cum evolueaza boala.Eu zic sa mergi pe hidrataer maxima,si pe ceva de refacerea florei,asta in cazul in care analizele la kk nu au aratat infectie.Oricum acum nu poti sa faci analize pt ca ii dai antibiotic deja.Ti-am zis: fetita mea a doua zi dupa debutul diareei si vomei a facut febra.Insa febra a tinut-o doar 24 de ore timp in care ii dadeam panadol.De vomitat a vomitat prima zi si a 2-a zi un pic.Atat.in rest facea k k la greu.A 3 -a zi a inregistrat maximul de scaune : vreo 11.Toate erau apa,apa.Tot din a 3-a zis am trecut la ecoflorina (o filoa seara ,una dimineata) .Efectul a a fost vizibil in 24 de ore.Dupa 2 zile de ecoflorina doza de soc,am dat doar cate o fiola(juma dimineata ,jumate seara) inca 4 zile .Si gata...In rest hidratare si regim alimentar,normal.
sanatate multa


Autor: Oana


Ana, da si al meu tot asa scaune multe si apoase a avut. Sa va zic ce s-a mai intamplat. Ieri mama a fost cu el din nou la dr. pt. ca starea era aceeasi. DR. cred ca a pus accentul pe rosu in gat in loc sa se gandeasca la indigestie. I-a mai prescris Colistin, Epitrim si Enterol. Astea intr-adevar sunt pt. ce are el. Partea proasta e ca am gasit numai 2, Colistinul nu se mai fabrica de 3 ani. (Oare dr. n-o fi auzit asta?) Am inceput sa i le dau aseara plus clasicul Furazolidon (doza pt. copii). In orice caz cred ca e spre bine, scaunele au inceput sa fie mai inchegate si a fost vesel.


Autor: Ana_Alx


oana,ma bucur sa aud ca e mai bine Paul.Sa stii ca am uitat sa iti zic ca inainte de ecoflorina am dat furazolidon 2 zile insa nu mi s-a parut ca a avut vreun efect(de fapt deaia nici nu ti-am zis pentru ca nu a avut efect la noi).Acum daca la tine e ok ,e foarte bine.
Cat despre Colistin nu stiam ca nu se mai fabrica...eu parca auzisem de el acum recent...poate farmacista nu a stiu,ca si astea sunt paralele multe din ele la fel ca medicii astia care prescriu tot felul.


Autor: nicoleta-carmen


Vara trecuta baiatul meu a facut tot o chestie asa urata rau. Dupa ceva antibiotice intravenos doctorita ne-a dat niste pastile am inteles de ultima generatie si care se dau la copii peste 2 ani. Desi Rares nu avea inca varsta ne-a dat, la voi nu e cazul, aveti peste 2 ani. Intreaba doctorita sunt super bune, costa ceva, nu mai tin minte, dar se dau numai cu reteta. NORMIX se numesc. A mai folosi cineva? Sanatate multa!




philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ajutor!bebe cu colita cronica la 17 luni!

Autor:mamaluiAlek


Buna ziua mamici de pretutindeni!
Bebe al meu de 17 luni a fost diagnosticat recent cu colita cronica,dupa luni in care am fost mereu la doc.cu el ca facea kaka des si mult,refuza sa manince.Eram disperata si ei imi ziceau ca a avut gastrita virala si ca urmare,dureaza ceva sa se refaca.Am fost si in Romania cu el dc.Marcu din Bucuresti i-a prescris ecoflorina si kreon,dar nu a avut cine stie ce efect pozitiv,ca urmare aprop.un an mai tirziu,ca in sfirsit sa ne dea acest diagnostic aici.
Si thrombocitele sint mari(5oo-700)si idiotii nu au putut pune cap la cap toate aceste simptome.Acum mi-au zis sa recoltez kaka citeva zile si ne v-om duce din nou sapt.viitoare.
Are cineva ideea de ce am scris sau a mai trecut prin asa ceva?tratament homeopatic recomanda cineva? va multumesc .


Autor: sinzi_ana

Nu stiu ce sa iti spun...dar si al meu copil face kaka mult si des...dar nu moale...
Si nu mananca si e slab...
Ce alte simptome a mai avut copilasul tau???


Autor: mamaluiAlek


simptome de voma cind vedea sticla cu lapte,nu dormea bine noaptea,dar in schimb este vioi si se joaca si alearga toata ziua,ca nu ai zice ca l-ar supara ceva.
si tot timpul am tinut cont sa nu manince condimentat,nu i-am dat multe sucuri dulci.si tot nu stiu ce am facut gresit!!



philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

diaree cu mucus si urat mirositoare

Autor:svety

Puiul meu o duce cam de o saptamana cu diaree cu mucus si f.f.urat mirositoare. Smecta se pare ca nu l-a ajutat, sau nu am stiut eu sa dozez. Are 5 luni si e alimentat exclusiv la san. Nu cred ca e de la eruptie dentara, ca nu-s semne. Febra nu a facut decat intr-o seara 37,6 si i-a scazut dupa baie, asa ca am pus-o pe seama oboselii.
Poate fi intoleranta la lactoza daca e alimentat natural?
Sau sa fie de la Exlutonul pe care-l iau eu si mi-a facut niste modificari hormo. (intarziere de ciclu).


Autor: claudia_2803


Svety, cred ca puisorul tau are un virus la stomacel. Fetita mea a avut asa ceva, dar aici medicul nu mi-a dat nimic sa o tratez. Mi-a recomandat sa-i dau lichide multe sa nu se deshidrateze. In cateva zile si-a revenit. Poate iti vor mai scrie alte mamici metode folosite pentru tratare. Incearca sa-i dai mucilagiu de orez. Insanatosire grabnica


Autor:irina.c.


Avand in vedere ca are doar cinci luni,eu as zice sa apelezi rapid la medic.


Autor: lidiadanaila


As vrea sa te cert...pai stati de o saptamina cu diaree ?!...mergeti la medic ...daca kaka miroase urit si au trecut atitea zile nu-i de gluma !


Autor: svety

sunt pregatita sa fiu certata, ca si eu m-am gandit la asta. da' nu am fost nu ca-s mama denaturata, ci din cauza ca o zi ii merge burta, alta parca e bine. mai bine zis am incercat sa-l tratez cu cele cunoscute: smecta, morcovi fierti, mucilagiu de orez.


Autor: vladhana


Si eu cred ca e tot virus daca nu s-a refacut cu ce i-ai dat tu.


Autor: mirela alina


Cand Matei a avut diaree pediatra ne-a recomandat Smecta(un plic la 50ml de ceai),o lingurita inainte de fiecare masa si pus la san inainte de fiecare masa. Ne-a trecut numaidecat.
Dar oricum mergi la medic, mai bine.


Autor: CristinaT

de prin cartile pe care le-am citit am inteles ca eruptie dentara nu este insotita de diaree. Trebuie consultat un specialist.


Autor: carmen_ardelean


Andrei a avut asa la 8 luni, ajunsese la 9 scaune pe zi. Mucusul e de la iritarea florei intestinale....de la atata caca, iar mirosul si diaree zic eu ca sunt semne ale unei enteroviroze, ca si cand am facut noi era vremea asa ca acum.La medic fuga si macar 3 coproculturi, nu te amagi ca e bine!Tratament de la medic. Noua ne-a dat tot smecta, dar celelalte cred ca sunt prea tari pentru bebele tau...biseptol, furazolidon..contacteaza medicul si un laborator urgent!Multe lichide pana atunci, ceai mult si tare de menta...
Nu inteleg cu alimentatia...e exclusiv san, dar....ii dai mucilagiu de orez si morcov?Cred ca nu dai in completare lapte, asta ai vrut sa zici...nu?


Autor: svety


i-am dat morcov fiert si zeama de pe orez ca sa-i stopeze diareea. Ca "tratament".


Autor: CristinaT


Oana cand era bolnavioara, in completare dadeam morcov si orez, dar si laptele il inlocuiam cu unul special Milumil HN25 parca plus tratamentul


Autor: aissa


Da mai fetelor, dar la 5 luni mi se pare mult prea periculos sa ii dai tratament dupa ce au facut altii. Eu de ex. stiu cata smecta i-am dat la 4 luni, dar nu pot zice cata sa ii dea la 5 luni, parerea mea e ca si regimul si tratamentul, si decizia de a trece la lapte HN trebuie luate impreuna cu un medic la varsta asta.
Chiar daca o zi ii este, una nu ii e bine, mergi si vezi cum iti recomanda dr. Eu de ex am mers o perioada cu regim (vorbisem cu dr), apoi mi-a dat un tratament usor, apoi pentru ca tot era moale mi-a mai dat ceva. Tot la 2-3 zile am mers la el si ii spuneam cum face. Si tot el nu m-a lasat sa ii schimb laptele.
Cat despre eruptia dentara asociata cu diaree ...mi-as dori eu. Din pacate nu cred ca are nici o legatura, fata mea a avut o perioada nebuna de dinti in ultimele 3 luni si cu toate astea ma lupt cu o constipatie crunta care nici cu lactoza nu se regleaza.

Autor: miag


Fuga la medic...nu este normal sa stai asa...cu un BB mic cu diaree..ai grija sa nu se deshidrateze...


Autor: pisicut


Si Alex a avut diaree pe la 3 luni si ceva si a avut un virus la stomacel, numai dupa tratament cu antibiotic la sfatul medicului si-a revenit. Antibioticul i l-am administrat dupa Smecta, mucilagiu de orez, ceai de chimen care nu au avut efect. Sfatul meu este sa mergeti la medic.
Insanatosire grabnica.


Autor: pisicut

P.S. si eu pateam ca si tine intr-o zi era mai bine, a doua zi o luam de la capat.


Autor: DanielaLaura

Fuguta la medic daca nu ai facut-o pana acum...nu este bine sa se deshidrateze!Numai o coprocultura poate sa-ti spuna ce are puiutul tau!
Si este bine sa o repeti dupa un anumit interval de timp.
Sanatate maxima!

Autor: clau2toma


Eu am o prietena care a pati si ea la fal cu copilul ,care dupa vaccinul de 2 luni a dat in diaree cronica .Adica nu ii trecea cu absolut nimic .Medicii i-au prescris fel si fel de medicamente ,dar degeaba .Aceasta diaree l-a tinut pe copil cam 3 luni cu cate 5 ,6 scaune pe zi .Cand mi-a zis ce are copilul ,i-am recomandat sa-si schimbe medicul ,dupa care sa intrebe noul dr de Ecoflorina si Kreon .Bineinteles ca i-a trecut cu aceste medicamente ,pe care dr dinainte a uitat ca exista dar si cu lapte fara lactoza Milumil facut cu mucilagiu de orez circa o sapt ,ceai de menta , supa de morcov cu orez fiert si normal ca a facut si o coprocultura ,dar nu avea nimic la stomac ,ci i-a zis ca este din cauza vaccinului pe care asistenta i-ar fi scapat una sau 2 picaturi in plus pe cale orala .Deci si eu zic sa te duci cat mai repede la medic si dupa consultatie sa intrebi si de aceste medicamente ,inpreuna cu Furazolidon .Insanatosire grabnica puiului tau drag!


Autor: Susman Mihaela

Nu mai sta deloc. Rapid la medic. E copilul mic si e periculos sa-l tratezi dupa cum crez tu.
Sunt foarte pacatoase problemele de burtica la copilasi.


Autor: cattalina


Pediatrie II in cluj e specializata pe gastroenterologie....si is medicii fff buni
ia un bilet de trimitere de la medicul de familie( sau daca nu o sa-l aduci zilele viitoare ca trebe in foaie) si mergi la medic ca la varsta asta se deshidrateaza ff repede si nu-i bine
multa sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

enterocolita cu febra,tratament

Autor: g_ioana


Buna,fetelor am si eu nevoie de ajutor de la voi!!Mandruta mea care are un an si 8 luni, a facut o enterocolita urata,pentru prima data, si suntem cam speriati.Am fost la doctor ieri,am primit tratament cu furazolidon,smecta si bisectrim,de ieri si a mai revenit cu scaunul problema este ca face febra!Voi ce analize sau tratament ati urmat in asemenea cazuri?Si ce mancare de regim?Si cam cate zile tine febra?Cam multe intrebari,dar nu mai am la cine sa apelez decat la experienta voastra.
Multumesc si sanatate


Autor: inaioana


Se face coprocultura cu antibiograma inclusa in caz ca ii gaseste ceva (bacteria care a produs enterocolita). Pana iti iese rezultatul mergi pe ce ti-a dat dr, inclusiv antitermice pentru febra.
Totusi daca treaba e virala si nu bacteriana... pur si simplu ii va trece cu tratament simptomatic. Nu te speria de febra , e posibil sa dureze mai multe zile. Da-i antitemice si incearca sa i-o scazi mecanic daca e peste 39, in paralel cu antitermicul!
Multa sanatate!


Autor: pisi-si-boscu

Si nu uita sa hidratezi copilul !


Autor: eveline

Regim alimentar:
Cateva zile (macar trei) da-i morcovi fierti si orez fiert (le poti indulci cu glucoza praf, chiar e indicat).
Nu-i da nimic din ceea ce inseamna lactate....daca totusi vrei sa-i dai lapte ia lapte fara lactoza (de la farmacie).
Dupa cateva zile introdu treptat celelalte alimente (banana, carne, supa de radacinoase etc...).
Mult mult ceai de menta si cu Smecta (sau Hidrasec - e mai puternic, e pentru diaree apoasa).

La pastile nu ma bag, ceea ce-ti spune dr. e mai bine. Oricum trebuie sa-i faci analize neaparat. Noi am ajuns cu copilul in spital, s-a dovedit a fi o enterocolita virala dar totusi pe picioare a fost pusa de antibiotic....culmea!
Si cum spunea si pisi cel si cel mai important e sa hidratezi copilul (sa nu ajungi in perfuzii ca noi): mult ceai si daca doamne fereste vezi ca e deshidratat rau de tot (vomita mult, diaree foarte des, apatic si scade in greutate) pune si saruri de rehidratare orala in ceai (se gasesc la farmacie), dar ar fi bine sa intrebi si medicul daca n-ar trebui sa-i dai.

Noua pentru febra ne-a pus sa-i dam 1/4 dintr-o pastila de algocalmin pisata (pisata toata ca sa se amestece substanta activa bine si apoi ales 1/4)....supozitoare sub nici o forma ca le elimina una doua....la noi a fost urata enterocolita, tu daca spui ca si-a mai revenit cu scaunul inseamna ca e OK si o sa-si revina si cu temperatura cat de curand (face febra de la diaree...).


Autor: TOMALAVINIA


Si eu am trecut prin asa ceva cu fetita mea,Maria,anul trecut in vara. a facut febra, a varsat si a avut diaree.Dupa examenul coproparazitologic, care a iesit negativ, a urmat un regim strict cam o saptamana.I/am inlocuit laptele praf pe care/l consuma atunci cu Humana cu banane HN 25(l/am luat de la farmacie, prescris de doctorita).I/am facut orez pilaf, la regim, fiert in apa si i/am adaugat zahar vanilat fiindca nu/l manca altfel. Intre mese ii dadeam sa rontzaie sticksuri(simple) sau grisine.( nu biscuiti sarati deaorece aveau grasime). Supa de morcovi nu o manca numai dupa ce adaugam putin Delicat. Mai faceam banane cu mar, mar copt la cuptor cu scortisoara si putin zahar.


Autor: inaioana


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by TOMALAVINIA

Dupa examenul coproparazitologic, care a iesit negativ,
--------------------------------------------------------------------------------



Se face coprocultura nu coproparazitologic. Adica..merge si parazitologicul daca tii neaparat dar importanta e coprocultura.


Autor: kiwwy


Noi acum 3 saptamani am intampinat aceasi problema:
Enterocolita.
Copilul meu a fost internat in spital pt.ca voma,avea diaree si febra foarte mare (aproape 40),.de baut nu bea nimic,si l-a pus in perfuzii+ sedare sa nu faca comvulsii.
Tratamentul a fost:Sumetrolim(care merge foarte bine la diaree)
Smecta
Hidrasec(saruri)
Regimul a trebui tinut o saptamana,primele zile doar supe de morcovi cu legume,apoi numai carne de pui fiarta cu orez(Atentie!cartoful nu se da sub nici o forma pt.ca fermenteaza),
banane,mar copt ,biscuiti,si multe multe ceaiuri.

Eu personal ma bucur ca am ajuns in spital la perfuzii pentru ca fiul meu refuza sa bea,era deshidratat destul de mult.

Va doresc sanatata multa,si nu uita:regimul trebuie tinut minim5 zile



Autor: kiwwy


Am uitat sa iti spun:enterocolita era virala.
la 3 zile dupa ce am ajuns acasa din spital,fiul meu cel mare a facut si el enterocolita,apoi soacra mea....
Noua ne-a spus ca sumetrolimul este cel mai bun pt.diaree,ca ajuta(contine biseptol)


Autor: Susman Mihaela


Si noi am avut enterocolita virala si stiu mai multe despre ea.
1.Nu se administreaza antibiotice deloc la virala.
2.De obicei trece in 7 zile dar cu regim.
3.Se tine regim alimentar si laptele se inlocuieste cu Humana HN de exemplu.
4.Da-i multe lichide(apa plata si ceai neindulcit).
5.Se administreaza medicamentele prescrise de medic(Furazolidona,Smecta, etc.)
6.Daca nu bea lichide il duci la spital.

Scuze dar la enterocolita nu se da la marul copt zahar si scortisoara. Atunci nu mai e la regim(zicea cineva de meniul asta).
Eu am patit-o pana acum cu al meu de 3 ori in 2 ani.

Mihaela si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

kk cu mucus si sange

Autor: GABY PLESU

Copilasu meu de 3 luni jumate face de vreo 3 zile kk cu mucus si sange.
Mamici care v-ati lovit de asa ceva cum ati procedat?
L-am dus pe bebe la analize, asteptam rezultatele, dar nu inteleg de la ce ar putea sa apara? si mai ales dupa cat timp trece?

Precizez ca este hranit cu milumil, iar apa cu care il fac este de izvor sau plata. Pana la sosirea rezultatelor ii dau Hidrasin, biotics si carbonat de calciu



Autor: Tudorr



nu ai precizat daca copilul a fost sau este constipat? sau il hranesti exclusiv cu lapte praf? te intreb ptr ca si noi am avut aceeasi problema exact la 3 luni juma.Cauza, cel mai probabil o fisura anala, se repara in timp cu bepanten insa este bine ca ai facut analize, doamne fer..... daca este hranit cu lapte praf si se constipa cel mai bine reglezi situatia cu multe lichide....ceai de musetel. insa am vazut ca ii dai carbnat de calciu.... de ce ?acela se da la scaune apoase.... da-mi mai mule detalii... pot sa-ti spun din propia experienta....


Autor: mamaleone


Eu personal nu m-am confruntat cu problema asta, isa am auzit ca ar aparea mai ales la copiii hraniti la san, si s-ar putea sa fie vb de o lipsa de vit K.
Vezi ce iese la anal si ia in seama si asta.
Succes!


Autor: ChrisDun


Noi ne-am confruntat cu mucus si sange in kk la 7 luni si jumatate. Probabil a fost o viroza, insa bebelina mea manca deja diversificat. La copro nu i-a iesit nimic.

Daca KK e moale/apos, rezulta ca se deshidrateaza copilul (isi pierde electrolitii), si ar fi bine sa ii dai si Electrolit (Humana are asa ceva). E doar o sugestie, eu asa am procedat cu a mea, dupa ce am intrebat si medicul. Ca tratament, i-am mai dat Hidrasec si Enterol.



Autor: lidiadanaila


In general cind apar scaune cu mucus , inseamna ca flora intestinala s-a cam distrus , si cind apare si singe exista o inflamatie la nivel intestinal....este foarte bine ca-i dai biotics - el reface flora - este un fel de ecoflorina...insa ma gindesc ca si Debridatul ar ajuta-o in astfel de cazuri...in rest nu ai ce sa faci decit sa astepti.


Autor: roxi23


acum trei saptamani, bebelul meu a fost internat in spital cu diagnosticul "bronsiolita". Dupa o saptamana, contactand un virus in spital, a facut enterocolita acuta. Am fost transferati la Institutul Matei Bals unde am stat in camera cu o alta mamica si fetita ei de 1,3 ani, aceasta din urma fiind internata in spital deoarece avea scaun cu sange si multe mucozitati. in urma testelor (coprocultura si coproparazitologic) a reiesit ca fetita avea dizenterie!
De aceea consider ca ar trebui sa te ingrijoreze scaunele copilului tau( nu spun doamne fereste ca ar avea dizenterie, doamne fereste...si nici nu doresc sa fi contactat vreun virus...). Stii cum se spune, paza buna trece primejdia rea! Dar are si febra? De mancat mananca, se hidrateaza? Cat de dese sunt scaunele? la spital, pe langa antibiotic, fetitei ii dadeau debridat (care regleaza scaunele) si sab simplex, calciu carbonic(cate un varf de lingurita de 3 ori pe zi), smecta(1/2 pachetel dimineata, cealalta jumatate seara) si hidrasec pentru hidratare. Intrucat spui ca prezinta mucozitati, ma gandesc ca scaunele sunt moi... de asemenea alimentatia e importanta. Ceai de menta, supa de morcovi, mucilagiu de orez, lapte praf milupa hn25, fara fructe crude (doar mar copt) etc.
V-am impartasit si eu o experienta prin care am trecut de curand...si m-am cam intins la vorba...
Multa sanatate si sa ne spui rezultatele analizelor!
Pupici


Autor: AILUI


SaLVE,
Sper ca ati mers la medic!!!
Eu am patit/o cu bbul meu cand avea 5 luni!
Si a fost GROAZNIC!
Ne/a internat de urgenta, avea si temperatura,scaune f dese cu mucus si sange, si in prima faza a fost diagnosticat cu enterocolita dezinterica !!!
In spital fiind, si cu tratament forte a facut o convulsie fara febra datorita deshidratarii puternice, ca urmare, am stat 2 saptamani cu el la reanimare!
In sfarsit, nu vreau sa te sperii, dar nu/i de loc de joaca cu asa ceva !Trebuie sa urmaresti sa nu se deshidrateze,este si f micut bbul tau,si daca continua acele scaune mergi la medic URGENT !
Sanatare multa !
mami ailuI


Autor: roxi23

Gabi, ce-ti mai face bebelul? Sunteti bine/? Da-ne si noua de veste!
Pupici


Autor: GABY PLESU

Va multumesc tuturor ptr. raspunsuri.
Baietelul meu este hranit exclusiv cu lapte praf Milupa.
Am fost la medic inca de a 2a zi cand am observat schimbarile. El nu are absolut nimic, adica mananca bine, rade, e vioi, doarme excelent,nu a facut febra deci nu a intervenit nici o schimbare in afara de aceste scaune, care le face imediat dupa ce mananca.

Asteptam nerabdatori rezultatul urmatoarea serie de analize,primele iesind bine.


Autor: clau2toma

copilul meu iese afara tot cu sange ,dar este constipqat ,iar azi i-am luat Lactuloza .




Mergi la inceput