Diareea / enterocolita

Diareea / enterocolita | Autor: light

Link direct la acest mesaj

Abia ce am iesit din spital dupa o enterocolita si uite ca nu mai stiu ce sa ii dau sa manance.Ce am voie si ce nu? Medicul stiu ca mi-a spus ca ii pot da mar copt (nu ii place) carne de pui fripta sa fiarta, paine prajita, branza de vaci.Insa nu mai stiu daca pot sa ii dau sucuri de fructe si ce altceva as mai putea sa ii dau?


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii CRACIUN FERICIT SI UN AN NOU MAI BUN!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EVA-DATA spune:

La Multi Ani! Lucia Mirela si sincer imi pare rau sa aud ca puiul tau a avut enterocolita.Si al meu a facut vara trecuta cand am fost la Praid si nici el nu a vrut sa manince mar copt,nici piine prajita,nici orez fiert.A mai mancat morcovi fierti,zeama de supa de pui,biscuiti sarati,dupa un timp i-am dat pireu de cartofi fara lapte.Branza de vaci nu o maninca de loc,are o scarba imensa cand ii dau.
Am inteles de la medic ca sucurile de fructe nu sunt indicate.Incearca banana si ceaiuri,de menta,cimbrisor,macese,fructe de padure.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Multumesc mult Eva. Si cam cat timp trebuie tinut regimul?


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii CRACIUN FERICIT SI UN AN NOU MAI BUN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA-DATA spune:

cel putin cateva zile,mai sigur o saptamana.Oricum sa nu te astepti ca puiul tau sa aiba aceeasi pofta de mancare ca inaintea bolii,eu am crezut ca nu-i va reveni niciodata pofta de mancare,insa cu timpul,a revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Sarumana.Se pare ca el saracu cere de mancare da ce ii dau nu ii place, e genul acela sclifosit care are foarte putine preferinte alimentare.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii CRACIUN FERICIT SI UN AN NOU MAI BUN!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Si Andrei a avut enterocolita cand era mai mic. Alimentele indicate in recuperare sunt: orezul fiert, morcovii fierti, painica prajita, mar copt... cam astea! Nu sunt prea multe, abia dupa cateva zile este indicata branzica de vaci (care poate fermenta in stomacel) si carnita fiarta, sau supa de pui. Eu i-am facut o supa crema de orez cu morcov (am mai bagat la fiet si niste telina si albitura, dar pe acestea nu le-am pasat), cu putina sare si zeama de lamie, si ii placea tare mult. Mai rontaia si cate o feliuta de painica prajita sau sticsuri sau biscuiti sarati cu o canuta de ceai de menta neindulcit, un mar copt, si asa au trecut zilele de regim (cam 2 -3 in acest ritm). Dupa care am inceput cu supa de pui, branzica de vaci cu mar copt care este f. buna combinatia, si incet, incet, celelalte alimente. In nici un caz sucuri de fructe!
Multa sanatate si sa auzim de bine!


www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Si noi cam acelasi lucru dar noi ne-a dat voie de la farmacie sa luam glucoza pulvis (pulbere) si puneam in toate si erau taare bune
Noi abia dupa 3 saptamani a normalizat mancarea, am schimbat laptele cu unul hipoalergic si apoi am reintrodus treptat alimentatia obisnuita, vreo 3 saptamani numai morcovi cu pui si faina de orez Sahha - de nu cautam tot Bucurestiul sa o cumpar .
Multa sanatate si tot binele din lume puiutului tau!


Delia, Codrin si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si pastele sunt bune, bananele si supele de orice fel...
Atata timp cat e ceva care sa se digere usor, nu trebuie sa tii un regim ff strict.
David e tare pretentios la mancare, si cand trebuia sa tin regim nu vroia nimic...asa ca mi-am calcat pe inima si i=am dat cam de toate in general mancaruri usoare (eram si la Timisoara si stateam la hotel...trebuia sa ii dau mancare de restaurant)...si in 2-3 zile si-a revenit...

Ii dadeam supe de taiatei, paste cu branzica, suc de morcov (de la Hipp, hidratant), orez cu branzica rasa si morcov, sticksuri, paine prajita, felii de carnita de pui sau curcan fiarta pe paine cu o felie subtire de rosie de gust, banane...



Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Ce sa zic, azi e a 3a zi de regim si i-am dat pana acum doar paine prajita, biscuiti, pilaf cu carne de pui, branza calcica facuta in casa si carne fiarta de pui, banana si cam atat. Morcovul fiert sau marul copt nu le suporta. Azi ma gandeam sa ii fac o supa de pui cu mai multe paste fainoase. M-am gandit eu si la paste cu branza la cuptor dar la alea trebuie lapte si oua si parca nu m-as risca. Pe de alta parte ma gandesc ca sunt sanse sa se constipe. Si atunci, daca e constipat oare e semn ca pot sa reintroduc alimentele interzise treptat?


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulianne spune:

Ai mei copii au facut anul trecut amandoi aceasta boala.Enterocolita virala.Prima fetita si apoi baiatul.Mi-aduc aminte ca a fost ingrozitor.Nu e de joaca.Stiu ca a durat ceva pana i-am pus pe picioare,cu vitamine si glucoza(praf) bagata in ceai.Alimentele introdu-le treptat.Cu rabdare si dragoste vei reusi!Multa sanatate! RAMONA MAMA GIULIEI SI A LUI DENIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Multumesc Ramona. La noi nu pare sa fi fost chiar foarte grav, nu a fost viral, a mancat ceva mai multe sarmale si la apucat voma care nu ii mai trecea. Acum e vioi, mananca, are pofta de mancare si cere de toate dar nu ii dau decat ce trebuie, inca mi-e teama sa ii dau preferintele lui: ousor si cascaval sau alte minuni.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiFoarte tare frate - desen de Liviu minunea

Mergi la inceput