dulciuri cu lapte condensat?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ba da, ba da se gasesc lamaitzele mici si verzi sunt putin mai scumpicele dar le-am vazut prin cora de cateva ori
revin si cu singura mea reteta cu lapte condensat

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am o reteta de

Prajitura cu branza, lapte condesnsat si fructe

)

ingrediente pentru blat:
unt 125 gr
zahar 75 de gr
faina 225 gr
se incinge cuptorul...se amesteca toate ingredientele si compozitia obtinuta se pune in tava la cuptor pentru 10 min...apoi se lasa de-o parte

ingrediente pentru crema:
crema de branza 225 gr(poate sa fie si branza de vaci simpla)
lapte condensat 400 gr(daca nu gasesti de cumparat cauta aici pe forum ca am vazut ca au dat fetele reteta si se poate prepara in casa)
3 oua mari
suc de fructe 125 ml
crema de branza se mixeaza pana se face ca o spuma, treptat se adauga laptele condensat, apoi cate un ou pe rand si sucul de fructe...este o crema destul de moale dar stai fara grija se intareste destul(totusi daca ti se pare fff moale poti adauga 1-2 linguri de grish)
aceasta crema se pune peste blat si se pune in cuptor la foc mic pentru 45-60 min

intre timp
fructele trebuiesc spalate si scurse bine de apa, se pune zahar dupa gust si se lasa putin sa se topeasca zaharul, apoi se lasa intr-o sita sa se scurga siropul de fructe...
cand se raceste blatul se pun afinele deasupra(eu am incercat-o cu mere, piersici,prune, capsuni si afine)si fiecare este delicioasa in felul ei
siropul care s-a scurs il folosim pentru a prepara 1 pliculetz de gelatina.
1 pliculetz de gelatina se prepara cu 250 ml apa plus 2 linguri de zahar(daca am pus siropul trebuie sa punem mai putin zahar...1 lingura)
se amesteca praful de gelatina cu zaharul apoi se toarna siropul(apa) si se amesteca bine, se pune pe foc si se lasa sa fiarba un min...se lasa sa se racoreasca si se toarna desupra fructelor de pe prajitura.



monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Akella, nu stiu sa-ti spun nimic cu privire la o crema de zahar ars, ca n-am incercat sa fac cu lapte din asta. Zi-mi, ce desert ai facut pina la urma?

Ocebine, am vazut o reteta asemanatoare pe un forum rusesc, postata de cineva care sta in SUA. Chiar ma tentase sa o incerc, dar ma intrebam daca pot inlocui lime cu lamiie. Mai stiu o reteta de www.recipezaar.com/22626" target="_blank">reteta de cheese cake in care se foloseste lapte condensat. Am si facut de citeva ori, iese o minune, recomand.

Monica, vad ca reteta data de tine se aseamana cu asta americana, cel putin la umplutura. Ar fi interesant de incercat si cu alt suc de fructe, in afara de lamiie.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Balbina...incearca, este o nebunie de buna cind e rece...cheia e sa nu o coci prea mult...mai buna e cind e mai necoapta decit peste masura...se pastreaza fina nu zgrumturoasa. Nu-ti fie frica de oua...acidul de la lime le gateste...

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

natalia eu de obicei pun in umplutura suc din acelasi fruct pe care-l folosesc si deasupra, cu exceptia fructelor fff colorate (afine, visine) care strica aspectul umpluturii

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, o intrebare: laptele condensat il cumperi de undeva din Bucuresti sau il prepari singura?

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

potzi face shi crema de zahar ars cu lapte condensat nu mai pui zaharul decit cel care se caramelizeaza,restul zaharului din retzeta il substitui cu laptele condensat,iese cremoasa shi buna.


firbe conservele sau baga-le la cuptor ptru 1 ora ,obtzi arequipe sau dulce de lapte ,are gustul bonboanelor de lapte shi culoare maronie.
in venezuela se maninca mult pe foi de napolitna ,sau se pune intre blaturile de tort amestecata cu alune ..este f bun ,dulcele de lapte il potzi pastra in cutii timp indelungat.

monica mami de printz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Principe, oooo, pai eu stiu ca in Venezuela (in general in America Latina) e f. popular laptele condensat, mai ales cel caramelizat (dulce de leche). Daca ai timp, posteaza te rog niste retete de la mama lor aici, sa imbogatim subiectul.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Natalia, nu am apucat sa fac nimic inca... Am stat 2 zile acasa, dar sunt intepenita de coloana, asa ca voi face ceva bucatareala de-abia in w/e.
M-am uitat mai bine pe cutie si scrie "Sweetened condensed milk"... Asta inseamna ca e caramelizat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Akella, "Sweetened condensed milk" inseamna lapte condensat indulcit, ala caramelizat nu stiu cum se cheama pe englezeste. In spaniola stiu ca ii zice "dulce de leche".

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput