dulciuri cu lapte condensat?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Sexy, asa cum spunea Balbina mai sus, la reteta de bilute cu cocos poti scoate cocosul si adaugi 3 linguri cacao si o sa faci BRIGADEIRO, niste bomboane delicioase. Sotul meu, brazilian fiind, le-a facut inainte de Anul Nou... s-au mancat rapid si toata lumea le-a apreciat.
Procedeul este urmatorul:
Se pune intr-o cratitza 1 conserva de lapte condensat(cam 200-250 gr), 1 lingura de unt si 3 linguri de cacao. Se amesteca cam 10 min iar compozitia incepe sa se ingroase (trebuie sa se vada fundul vasului). Se unge o farfurie intinsa cu unt, se toarna compozitia si se lasa sa se raceasca complet. Se ung mainile cu un pic de unt si se fac bilute. Se dau prin bucatzele mici de ciocolata si se pun in hartiile speciale pt bomboane. Se tin la frigider. Delicioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenici spune:

Sper ca nu vin tirziu cu reteta...si nu ai terminat provizia de lapte condensat...
Se numeste Panofi....Laptele condensat il pregatesti cum spunea Balbina....fiert inchis in cutie in apa 2-3 ore...cind vei deschide cutia , compozitia va fi ca o nuga,aproximativ...Iti trebuie 2 cutii..
Doua pachete de biscuiti Petit-beure se sfarma si se calesc in 50g de unt....Biscutii astfel pregatiti se aseaza pe fundul unui vas yena oval sau patrat...larg..nu inalt...Peste biscuiti pe toata suprafata vasului se intinde laptele condensat devenit"nuga"-foloseste o lingura mereu umezita,altfel se lipeste-
Peste "nuga" se aseaza banane taiate pe lung..una linga alta pe toata suprafata vasului.Peste banane se intinde frisca(un strat de 1 cm)apoi se pudreaza peste toata suprafata scortisoara ,printr-o sita.
E delicios!
Spor la treaba si pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Carmen, salivam cind citeam reteta.
E super combinatia dintre lapte condensat si biscuiti.
Numai ca eu prefer sa amestec nugaua aia cu frisca sau cu unt, ca sa-i mai reduc din dulceata (e mult prea dulce pentru gustul meu) si ca sa mai sporesc cantitatea cremei.
De unde ai tu lapte condensat, se vinde pe undeva in Ro?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenici spune:

Balbina,scuze pt.intirziere..n-am mai intrat de citeva zile...
Ultima oara cind am folosit lapte condensat in Ro...mi-l adusesera din Ungaria!!
Dar nu cred sa nu existe in marile complexe alimentare...
Cit despre crema...data viitoare voi face ca tine...voi adauga unt...
Am uitat sa spun data trecuta:tocmai pt.ca "nuga" e f.dulce...frisca trebuie sa fie mai putin dulce...Eu o prepar in casa..

Pupici la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Carmen, cel putin in Cora, Carrefour si Billa nu exista lapte condensat. De fiecare data cind merg acolo, iau la puricat toate raioanele unde ar putea sa existe acest produs. Deocamdata nu am avut succes. Mi-a sugerat cineva intre timp sa caut in Mega Image, sa vedem.

De ce nu s-ar apuca si romanii sa produca lapte condensat? Lapte si zahar avem doar..
------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mai poti face fudge. Reteta o casesti pe orice borcan de mashmellows. Iti trebuie lapte condesat, un borcan de mashmellows, ciocolata alba sau semi-dulce, zahar, nuci, eu mai pun si cranberry uscate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Readuc in atentie acest subiect, pentru ca aseara am primit o cutie de lapte condensat si as vrea sa-i fac Dariei ceva bun. Poate ceva in genul cremelor de ciocolata sau budinci? Mai are cineva si alte idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Akella, de care lapte condensat e, simplu sau caramelizat?
In ambele cazuri, poti bate niste frisca (neindulcita), pe care apoi o incorporezi cu atentie in lapte. Daca e lapte simplu, crema va iesi mai lichida, cu gust intens de lapte. Daca e caramelizat, va fi mai densa, cu gust de caramel. Poti adauga gelatina, dupa dorinta, sau poti lasa crema asa. Daca o pui la congelator, obtii o inghetata delicioasa.
La o cutie de lapte condensat de 400 g merge cam 200-250 ml frisca.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Natalia, nu e caramel, e simplu. Cred ca as putea sa topesc in el si o ciocolata - ca mai nou fii-mea a facut o pasiune pentru ciocolata... si cu un pic de gelatina - cred ca iese o budincutza/crema/whatever... Ma gandeam si cum as putea face o crema de zahar ars cu el, ca n-am mai mancat demult... O fi bun la asa ceva? Of, si eu sunt la regim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cel mai bun lucru care il fac cu lapte condensat este Key Lime Pie...stiu ca probabil ne vei gasi Key Lime (sint niste lime micute de tot cit o nuca) dar orice lime e bun (lamaia verde)...

Se face o crema pe care o poti utrna in orice forma (eu fac ceva cu biscuiti pisati amestecati cu putin unt topit si apoi dat la cuptor 15 minute...)

Intr-un castron bati cu mixerul laptele condensat (indulcit) cu 4 galbenusuri, 150ml de zeama de lime si coaja de lime. Le bati cam 5 minute, apoi torni in forma si dai la cuptor mediu cam 12 minute...cind o scoti la mijloc sa fie inca putin moale (sa tremure nitel)...cind s-a racit, dai la frigider (se serveste rece) si ornezi cu putin frisca...e super racoritoare si usoara.


Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput