dulciuri cu lapte condensat?

dulciuri cu lapte condensat? | Autor: sexy

Link direct la acest mesaj

Am primit 10 cans de lapte condensat,si nu stiu ce sa fac cu ele
Are cineva ceva retete de dulciuri?
Va rog ajutati-ma ca nu vreau sa-l arunc la gunoi

il donezzzzzzzzzzz mai bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arislo spune:

Cauta pe internet retete de dulciuri din Brazilia, toate sunt facute acolo cu lapte condensat.Ei in loc de zahar pun lapte condensat.Succes si pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sexy spune:

Arislo,sti ceva siteuri braziliene?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Sexy, incearca o Rulada rapida:
1 cutie de lapte condensat
2 oua
1 cana faina
1 lingurita bicarbonat de sodiu
Faci un aluat din aceste componente, il torni intr-o tava in care asterni hirtie de copt si coci la foc mare 7-10 minute. Cum e s-a rumenit, scoti din cuptor, ungi cu gem si rulezi imediat (cu atentie, sa nu te frigi, te poti ajuta cu o paleta). E delicioasa!
Uite o poza cu aceasta rulada, am folosit si o banana taiata pe lung, puna in mijloc: http://community.webshots.com/photo/496085899/496097578RJzsHu

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am mai postat reteta, dar o reproduc aici, ca sa fie la subiect:
Prajitura cu lamiie

Baza prajiturii:
2 pahare faina (rase)
0,5 pah. zahar pudra
225 g unt sau margarina

Se amesteca faina cu zaharul pudra. Se adauga la untul taiat bucatele. Aluatul iese nu omogen, ci mai mult in forma de firimituri. Se pune intr-o tava (aproximativ 22 cm x 38 cm) in care se pune hirtie de copt si se apasa cu mina, formind si o bordura pe margini de circa 2 cm. Se coace cam 20 min. la foc nu prea mare (180 C)

Umplutura:
1 cutie de 400 g de lapte condensat cu zahar
4 oua
2/3pah. suc de lamiie
1 pah. faina
1 lingurita praf de copt
un virf de cutit de bicarbonat de sodiu
1 lingura de coaja rasa de lamiie

Se bate cu mixerul laptele cu ouale. Se adauga celelalte ingrediente. Se amesteca usor si se toarna peste baza prajiturii. Se coace cam 20-25 min. pina se prinde umplutura. Se raceste in forma. Se taie bucati.

Poza: http://community.webshots.com/photo/496097506/496097506hMZLHz

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Crema pentru torturi

Se fierbe o cutie de lapte condensat nedeschisa intr-o oala cu apa, timp de circa 2 ore, de preferinta la foc nu prea mare si sub capac. Atentie, sa fie mereu cutia acoperita de apa, altfel poate exploda. Dupa ce a fiert, se lasa sa se raceasca in apa. Dupa ce s-a racit, se deschide cutia. Laptele trebuie sa aiba o consistenta mult mai groasa, asemenea unei budinci (poate fi taiat cu cutitul), o culoare maronie si un gust puternic de caramel.
Se freaca cu lingura de lemn 1 pachet de unt. Se pune cu o lingura cite putin din laptele condensat si se omogenizeaza, pina se termina laptele. Crema astfel pregatita poate fi folosita la torturi si prajituri. Este exceptionala unsa pe foi de napolitana, daca se mai presara si nuca macinata, e ceva demential.
Se poate schimba consistenta cremei, variind proportiile de unt si lapte condensat: 1 cutie lapte : 1 pachet unt, 0.5 cutie lapte : 1 pachet unt, 1 cutie lapte : 0.5 pachet unt, etc.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Glazura pentru tort din lapte condensat fiert

0.5 cutie lapte condensat fiert (asa cum e descris mai sus)
0.5 pahar frisca
1 pliculet gelatina

Se bate frisca si se amesteca cu laptele condensat, folosind mixerul. Se adauga gelatina inmuiata si topita.
Se infasoara tortul imprejur cu folie de aluminiu, formind deasupra niste margini de circa 3 cm inaltime. Se toarna glazura.
E mai bine sa se infasoare tortul in folie, abia dupa aceea sa se pregateasca glazura, intrucit aceasta se prinde foarte repede.
Dupa ce s-a prins glazura, se scoate folia si se orneaza marginile tortului.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bucatarie braziliana:

Bilute de cocos - Beijinho de Coco

pentru 25 de bucati:
1 cutie lapte condensat (400 g)
30 g unt
100 g cocos razuit

Se pune laptele condensat si untul intr-un vas. Se pune pe foc mediu, amestecind continuu. Dupa vreo 10 minute compozitia se va ingrosa, astfel incit va putea fi modelata cu mina. Dupa ce s-a racit, se formeaza cu miinile unse cu ulei mici bilute (cu diametrul de 1.5-2 cm). Se tavalesc prin nuca de cocos si se pun pe un platou. Se baga la frigider pentru minim 1-2 ore, sa se intareasca.


Se poate pune cacao (2-3 linguri) in loc de unt, iar bilutele se pot tavali prin nuca macinata sau cacao.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sexy spune:

Balbina,multumesc frumos de retete.
incerc sa fac azi bilutele de cocos,si crema de tort.Daca mai ai ceva retete,te rog scrie-mi.
merci frumos
UN AN NOU FERICIT TUTUROR DC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by sexy

Balbina,multumesc frumos de retete.
incerc sa fac azi bilutele de cocos,si crema de tort.Daca mai ai ceva retete,te rog scrie-mi.
merci frumos
UN AN NOU FERICIT TUTUROR DC.

Neaparat o sa mai scriu, numai ca dupa sarbatori. Succes la gatit si nu uita sa scrii impresiile!


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arislo spune:

Incearca si likul de mai jos, ai sa vezi ca majoritatea deserturilor braziliene sunt cu lapte condensat. Am prietena din Brazilia si tot timpul rad de ea ca ei stiu sa gateasca numai cu lapte condensat:)

http://www.cookbrazil.com/desserts.htm

Mergi la inceput