Deserturile Nataliei (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Crinuta, deja poti sa te apuci sa faci Lady's fingers la comanda.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!







Ca bine zici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

mai fetelor dar toate sunt minunate dar nu spune nimeni la ce virsta pot fi date aceste prajituri?
va pup
un tort de mere stiti cumva ptr un copil de 1 an si 3 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Natalia, am facut de doua ori brownies si de ambele dati mi-a ramas crema moale. Nici nu am putut-o scoate din tava, ca se prelingea toata crema. N-a fost bai, ca le-am mancat numai noi cu mana direct din tava si au fost delicioase, dar ce crezi ca am gresit? Eu banuiesc ca e de la zaharul pudra. Cum trebuie adaugat? Cate putin sau tot deodata?

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Stefana

Natalia, am facut de doua ori brownies si de ambele dati mi-a ramas crema moale. Nici nu am putut-o scoate din tava, ca se prelingea toata crema. N-a fost bai, ca le-am mancat numai noi cu mana direct din tava si au fost delicioase, dar ce crezi ca am gresit? Eu banuiesc ca e de la zaharul pudra. Cum trebuie adaugat? Cate putin sau tot deodata?


Stefana, zaharul pudra se adauga tot deodata (cel putin asa fac eu), dupa ce se bate un pic crema de brinza cu untul. Ce crema de brinza ai folosit si ce cantitate? Daca a fost Almette, de care anume, cea cu smintina sau cu iaurt? Almette cu iaurt este mai slaba, ar putea fi o cauza. Ce fel de unt ai pus? Ai respectat intocmai proportiile?
Crema e pufoasa cind se bate untul cu crema de brinza, insa devine ceva mai lichida dupa ce se adauga zaharul pudra. Dar e musai sa se intareasca la frigider, asa ca ceva nu a fost bine. E greu sa-mi dau seama ce anume, dar daca imi raspunzi la intrebari, poate reusesc.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

quote:
Originally posted by Stefana

Natalia, am facut de doua ori brownies si de ambele dati mi-a ramas crema moale. Nici nu am putut-o scoate din tava, ca se prelingea toata crema. N-a fost bai, ca le-am mancat numai noi cu mana direct din tava si au fost delicioase, dar ce crezi ca am gresit? Eu banuiesc ca e de la zaharul pudra. Cum trebuie adaugat? Cate putin sau tot deodata?

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare



...hai sa ma bag si io in vorba... am facut de 2x, a doua oara a iesit exact ca in pozele Nataliei...secretul ? A fost atat de frig afara incat...am lasat prajitura cu crema pe...balcon...pana a 2-a zi cand am facut glazura si am asternut-o fara probleme (Vladutz ma asista si-mi zicea :"mamiii faci pat, nu-i fig la patula acumaaaa" :)) ),mmmm

Probabil ca frigiderul tau (ca si al meu) e setat pe o racire...moderata (baietelul meu de 3ani mananca iaurturile direct din frigider - fara probleme !).

Aaaa si inca o modificare: a 2-a oara am folosit ciocolata amaruie cu 70% cacao...prima data am folosit ciocolata de menaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Natalia, am facut si eu lady's finger si a iesit senzational, a facut furori! E super prajitura asta! Am si poze in linkul de jos!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, super prajitura ti-a iesit, bravo! Si mie imi place mult la gust, e asa fina si usoara (cel putin in aparenta )
Cu ce fel de frisca ai facut?
Eu fac cu smintina la galetusa, mai lichida decit frisca La Dorna, dar asa cum la mine prajitura sta o noapte la frigider, pina dimineata crema reuseste sa se imbibe in "degete", si cind o tai, obtin deptunghiuri perfecte, ca la Tiramisu.
Ce pofta mi-au facut pozele tale! Mi-a venit o idee acum, cred ca se poate face si in cupe, ca portii separate, ornate cu bucatele de fructe, o nebunie, ce mai..
Felicitari inca o data!


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Natalia, am folosit La Dorna rosie si s-a batut super bine. Tu ai folosit baton de vanilie sau esenta? Eu am pus o fiola de esenta de vanilie. Cred ca ar merge super bine in cupe, e o idee buna!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Anyc76 iti pun ceva lincuri cu torturi pentru nunta.

http://www.superweddings.com/cakegallery.htm
http://www.cakesbysam.com/cakes_by_sam_creations.html
http://www.aprilcakes.com/gallery.htm
http://www.freedsbakery.com/weddings-frameset.html

Cred ca vei gasi ceva idei

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

balbina,pt. lady,s finger ce smantana folosesti.De cat %?
vreau sa incerc si eu dar nu stiu daca este bunna smantana de aici.


ange,mamica de 2 ori

poze

Mergi la inceput