Deserturile Nataliei (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Am facut si eu "Lady Finger's" si e buuunnnn.......

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Eu am incercat prajitura cu lamaie, shi nu mi-a iesit, am aruncat-o. Desi nu sint chiar afoana in ale bucatariei, nu stiu unde as fi putut gresi, cel putin noua nu ne-a placut: blatul era tare si culmea crema deasupra la mine a iesit putin mai altfel, parca era brinza............
Prajiturile tale arata superb, felicitari! As fi incercat si eu unul dintre torturile pt. copii de ziua lui Vivien, dar nu mai am curaj....asta e!

toate cele bune
narcisa
Patrick 2906.2002 Vivien 27.01.2004

concediu noiembrie Marea Baltica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by narcisa

Eu am incercat prajitura cu lamaie, shi nu mi-a iesit, am aruncat-o. Desi nu sint chiar afoana in ale bucatariei, nu stiu unde as fi putut gresi, cel putin noua nu ne-a placut: blatul era tare si culmea crema deasupra la mine a iesit putin mai altfel, parca era brinza............
Prajiturile tale arata superb, felicitari! As fi incercat si eu unul dintre torturile pt. copii de ziua lui Vivien, dar nu mai am curaj....asta e!



Narcisa, chiar nu stiu ce sa spun, e greu sa apreciezi de la distanta ce anume n-a fost bine. Care din prajituri a fost, aia cu lapte condensat sau cea fara? Blatul la ambele iese relativ tare, dar nu-ti rupi dintii in el. Sint niste variante ale aluatului fraged care, se stie, nu trebuie framintat prea mult, altfel devine tare. Poate asta o fi fost?
Cit despre umplutura, s-o fi brinzit laptele de la lamiie, asta e unicul raspuns care imi vine in minte. Cine a mai facut prajitura cu lamiie, le-au iesit perfect ambele variante, asa ca imi pare sincer rau ca tie nu ti-a reusit. Poate data viitoare, daca mai ai curajul Nu cred ca e cazul sa renunti dupa un singur esec.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Am facut si eu "Lady Finger's" si e buuunnnn.......





Urrraaaa!!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Am facut si eu "Lady Finger's" si e buuunnnn.......

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!









Ce fel de smantana ai folosit?

Am facut si eu azi pentru a treia oara si de data asta am folosit Dorna rosie care s-a intarit, avand exact consistenta pe care o doream eu.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu am folosit smantana la galetusa de la Strunga (e o ferma pe langa Iasi) si care este foarte buna pentru frisca.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Aaaa...am uitat sa va spun ca azi am facut Prajitura cu mere.Balbina,sigur nu trebuie mai mult zahar in reteta?Ca am pus 3 linguri dar nu e dulce deloc!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Aaaa...am uitat sa va spun ca azi am facut Prajitura cu mere.Balbina,sigur nu trebuie mai mult zahar in reteta?Ca am pus 3 linguri dar nu e dulce deloc!



Miha, pentru mine e ok de dulce, poate pentru ca am folosit si mere destul de dulci. Dar daca dupa gustul tau mai trebuie zahar, adauga cu incredere! Dar asta pe care ai facut-o deja poti s-o maninci unsa cu gem, yammi .

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Crinuta, deja poti sa te apuci sa faci Lady's fingers la comanda.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Aaaa...am uitat sa va spun ca azi am facut Prajitura cu mere.Balbina,sigur nu trebuie mai mult zahar in reteta?Ca am pus 3 linguri dar nu e dulce deloc!



Miha, pentru mine e ok de dulce, poate pentru ca am folosit si mere destul de dulci. Dar daca dupa gustul tau mai trebuie zahar, adauga cu incredere! Dar asta pe care ai facut-o deja poti s-o maninci unsa cu gem, yammi .

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!




Hmmm...dupa gustul meu? Sigur mai trebuie mult zahar! Da,buna ideea cu gemul,o sa fac niste sapaturi prin camara sa vad ce gasesc!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput