Deserturile Nataliei (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by ange

balbina,pt. lady,s finger ce smantana folosesti.De cat %?
vreau sa incerc si eu dar nu stiu daca este bunna smantana de aici.

poze


Ange, pentru Lady's fingers eu folosesc smintina ("sour cream"/"creme fraiche") de 20% grasime. Dar poti folosi si frisca lichida ("heavy cream"/"creme a fouetter") care, dupa ce e batuta cu mixerul, se ingroasa. Asta din urma are de obicei minim 25-30% grasime si nu este deloc acra la gust, cum se mai intimpla sa fie smintina. Ti-am scris denumirile in engleza si franceza, sa-ti fie mai usor sa cauti.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

balbina,cream sour are 14%grasimi si frisca e gata facuta la cutie,de "kraft" si nu e acra deloc.Am intors cutia si e tzeapana.Nu a cazut E buna?
Ce fac? cu care sa ma risc?

ange,mamica de 2 ori

foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Balbina, ce fel de smantana ai folosit tu la Lady's fingers ?
Am facut tortul cu trufe. A iesit foarte bine. Am sa pun si pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Vreau sa fac si eu tortul cu trufe,dar avand asa o fata festiva,pot sa-l fac si daca nu am nici un eveniment important de sarbatorit?Poate doar cele cateva kile pe care le mai pun pe mine cu ocazia asta?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu am facut tortul duminica trecuta. Nu a fost nici o ocazie festiva. Pur si simplu am vrut sa fac ceva dulce si mi s-a parut interesanta reteta.

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Vreau sa fac si eu tortul cu trufe,dar avand asa o fata festiva,pot sa-l fac si daca nu am nici un eveniment important de sarbatorit?Poate doar cele cateva kile pe care le mai pun pe mine cu ocazia asta?

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by ange

balbina,cream sour are 14%grasimi si frisca e gata facuta la cutie,de "kraft" si nu e acra deloc.Am intors cutia si e tzeapana.Nu a cazut E buna?
Ce fac? cu care sa ma risc?



Ange, poti sa faci cu care vrei din ele, numai s-o indulcesti.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by otau

Balbina, ce fel de smantana ai folosit tu la Lady's fingers ?


Milli de 20% grasime.
quote:
Am facut tortul cu trufe. A iesit foarte bine. Am sa pun si pozele.


Abia astept sa vad pozele. Ai intimpinat greutati in procesul de pregatire?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

A iesit foarte bine dar, in crema am pus si intaritor de frisca. Am folosit smantana Dorna rosie. Luni am sa pun pozele.
Smantana Milli nu e dulce si totusi se bate bine? Sa stii ca merg pe mana ta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aurora, am spus de nenumarate ori, pt. aceasta reteta autorul recomanda smintina mai lichida, ca sa se imbibe mai bine 'degetele". Dar se poate face si cu smintina dulce, e ok, in functie de gusturile fiecaruia. Dorna rosie e potrivita, insa nu cred ca era nevoie de intaritor, doar daca vrei sa ornezi cu ea poate.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

[/quote] Stefana, zaharul pudra se adauga tot deodata (cel putin asa fac eu), dupa ce se bate un pic crema de brinza cu untul. Ce crema de brinza ai folosit si ce cantitate? Daca a fost Almette, de care anume, cea cu smintina sau cu iaurt? Almette cu iaurt este mai slaba, ar putea fi o cauza. Ce fel de unt ai pus? Ai respectat intocmai proportiile?
Crema e pufoasa cind se bate untul cu crema de brinza, insa devine ceva mai lichida dupa ce se adauga zaharul pudra. Dar e musai sa se intareasca la frigider, asa ca ceva nu a fost bine. E greu sa-mi dau seama ce anume, dar daca imi raspunzi la intrebari, poate reusesc.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!
[/quote]

Prima data am folosit Almette cu smantana, exact cum scria in reteta, numai ca restul ingredientelor le-am pus 1+1/2, ca aveam tava de 20/30. Adica 60 g unt si un pahar de zahar pudra. Insa dupa branza nu m-am mai dus sa mai cumpar. Am batut branza cu untul bine, pna s-a facut ca o crema tare si apoi am pus tot zaharul si iar am batut 3-4 minute, dar s-a inmuiat. Nu foarte tare, de am crezut si eu ca o sa se intareasca la rece, insa a ramas la fel.
A doua oara am folosit crema de branza Holland (sau asa ceva, oricum, o marca ce are si margarina) natural, care e la cutie de 200 g, dar e foarte buna la gust si la fel de tare ca Almette. Si am procedat exact la fel ca mai sus. Nu-mi explic ce s-a intamplat, ca si eu ma pricep la prajituri si in general imi ies toate din prima. Si cam stiu cat si cum se amesteca. Mi-e teama sa mai fac o data, desi ne-a placut la nebunie.
Multumesc de raspuns. Poate reusesti sa-ti dai seama unde-i "buba".

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare

Mergi la inceput