Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (83)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NOKI, dar chiar m-ai facut sa rad ....sa stii ca ma pusesem in pat si cu berea langa pat, la doar o mana distanta...doar ca nu am avut si nani ala linistit......

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Silvia, recunosc ca eu sunt paranoia cu alaptatul, mai ales ca cica este si un pic d ereditar si cum mama mea nu a avut lapte maimult de 2 luni jumate ( la nici unul dintre copii si am fost 4) soramea la fel a bagat formula pe l a2 luni, pe aici acasa toata lume imi zice ca nu este destul ca nu este destul de gras, ca nu se face ca smantana pe deasupra...aoleoooo chiar chiar am PARANOIA.

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Hai Sarbatori Fericite!, mai fetelor!

Lavi, Dara-mi face bine . Azi a fost raiul pt. ea (ca si as'noapte, de altfel). Ca tot itzi citisem povestea cu nesimtzita de gâlma si itzi plangeam de mila, iata-ma-s si pe mine as'noapte cu un canal infundat insotzit la bratz de gâlma aferenta. Probabil ca prin simpatie cu tine am patzit-o si eu. Date fiind conditziile, am luat mica sugativa in bratze su am lasat-ooooooo...pana s-a ghiftuit. Si nika! Gâlma dureroasa tot acolo. Azi pe la prânz, vanzand eu ca Dara nu mai face fatza iar pompa nici pe-aproape, m-am dus la dush si am masat locul cu pricina pâna m-am plictisit si, evident, pana si-a dat drumu' nenorocitu' de canal. Am bagat si pompa si am mai tras nitzel dupa care mi-am pus-o pe Dara sa extraga tot ce mai ramasese. A forat ce-a forat si a terminat. Gata, am scapat!
Azi n-am mai avut curaj sa beau ceai d-ala stimulator asha ca stau cam prost cu productzia de lapte. Probabil ca la noapte Dara-mi va plânge - ca tot a huzurit as'noapte - iar eu ma voi da de ceasul mortzii sa fac rost de lapte-n sân. Sper sa supravietuim amandoua

Io am dat-o pe fructe crude si vada ca Dara tace mâlc. Mananc deocamdata banane, mere si gutui. Cu citricele nu m-am incumetat.
Si inca ceva: manânc ca porcu'...mai ceva ca-n sarcina. Nu ma vad cu ochi buni daca o sa continuu in halul asta. Si voi suferitzi de foame d-asta exagerata?

u!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

silvia, cusatura e mai bine. cred. nu pot sta in fund, dar nu ma mai doare cand merg . deloc. la mana se simte la fel, tot un fermoar ingrozitor, plus ca-mi atarna niste capete de fire. alea cad cand se resoarbe restul din cusatura, nu? dau in continuare cu de toate, ce mi-ai zis, d-na dr.:)) cu oglinda nu m-am uitat, ca eu am inima slaba...
detralexul a functionat bine, in doza de soc.

ina, unde esti? deja ma ingrijorez...

mama di tutti, dar tu continui cu medicamentul ala? nu-si face efectul?

la noi, in afara de fundul rosu, pp.problema e regurgitatul tip vomat, adica f.f. mult. de abia scapasem 2 zile de asta si iar acum! cred ca este si din cauza ca alptez doar culcata (nu pot alrfel deocamdata din cauza cusaturii). am vazut ca pot stopa vomatul daca il ridic repede la orizontala dupa primul jet, ca jeturi da...si p-orma trebuie sa reluam tot alaptatul ca-si roade mainile de foame. bine ca am lapte suficient...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Silvia deci buba la Ibuprofen este ca scade secretia de lapte?! Pai atunci no way! Nu merci! Eu am luat cate un sup de Diclofenac de 100 ieri seara si alaltaieri seara. La sfatul prietenei mele care zice ca e un antiinfl. puternic, ca tot l-am mai luat si ca fiind supozitor nu-mi buseste stomacul.
Si continui antibioticul... oare sa iau si seara asta un Diclofenac?

Parca s-a mai micsorat galma.

Silvia, Libero sunt facuti in Suedia, Pampers in Turcia. Eu am testat si Pampers la Nati si la Libero am ramas. Ce mai imi place mie la ei e ca la baretele alea cu scai nu au si lipici, ca Pampers. Eu nu stiu ce faceam, il puneam eu bine dar se dezlipea in timpul folosirii, ca mereu ajungea lipiciul pe pielea copiilor si li se inrosea pielicica. La Silvia am trecut la Libero abia dupa 2 ani, dar la Nati am luat-o de la inceput. Si eu la Silvia ma uitam cu mult dispret la ei dar am citit apoi descrierile pozitive ale unei forumiste celebre, gandacelu, i-am incercat si mi-au placut. Vezi si tu ce impresie iti fac. Daca imi plac mie nu e neaparat sa-ti placa si tie.

Eu sunt cam suparata cu productia de lapte, sapt trecuta a luat doar 150 iar saptamana asta nu mi-e clar, am cantarit-o azi ca are 2 luni si a facut si pisu pe cantar - deci am 2 rezultate diferite, plus ca mai apoi m-a anuntat sotul ca a reglat gresit cantarul. . Prima oara ca m-am bazat pe el cu cantaritul. Ce e ciudat e ca in afara de seara cand trebuie sa o pun mai des la san, fata e multumita, dupa supt se culca sau sta cuminte. Sa vad vineri, daca e tot 150 sau mai putin incep sa iau Nutrinatal sau ceva. Ca ceaiuri nu ma incanta, iar Nutrinatalul e cam aceeasi chestie. Dar macar sa scap de galma

Noki . Multumim de urari!

Maya La multi ani!

Ca tot discutam noi despre scindarea discutiilor intre mamici si burtici, acum a ramas Camelia sa aiba o discutie introspectiva, cu ea insasi, sa schimbe pareri despre sarcina cu propriul sine. Cum te mai simti, Camelia cu burtoiul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

BB_alinus, Smaranda nu face caca in somn, ci doar dupa ce maninca, mai nou, asa ca daca da nefericirea-n noi si face la alaptatul de noapte, o schimb pentru ca mai nou face mult si apos si in plus protesteaza daca e murdara. De pipi nu o schimb in timpul noptii.

Joy, neaparat tine copilul cel putin un sfert de ora pe zi cu popul gol!!! Nu mai folosi crema de galbenele. Desi e buna pentru iritatii, pentru ca e unguent nu usuca, ci dimpotriva intretine hidratarea. Iar poponetul lui are nevoie de o crema mai uscata. Cred ca exista pe la voi o crema speciala de iritatii de pampers. Pe-aia sa o folosesti. Neaparat trebuie sa-l schimbi de fiecare data cind constati ca a facut. Mai incearca cu talc; dupa cum scriam mai devreme, cind Sma a facut iritatii am folosit o combinatie alternativa de crema de iritatii de scutec si talc. Incearca de asemenea sa folosesti alta marca de scutec, poate il irita ce folosesti tu acum.

Noi am fost aseara la prima noastra petrecere mai mare. Mai fusesem si acum o saptamina la una mai mica. Mai, mai ce n-a mai placut cu atita copii in jur!




Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor multumesc pentru sfaturile pt gat dureros!!! M-a mai lasat si sper sa ma lase de tot.Daca nu maine ma duc sa-mi iau decasept sau tamtum v.

Si noi facem kk exploziv in timpul suptului dar niciodata nu mi-a trecut prin pampers. Acum folosesc nr.1 inca dar la inceput am avut un bax de nr.2 si nici atunci nu trecea. Dar pipi trece si la nr.2 si la nr.1.

BBlinul meu azi a dormit ca un bb de 3 ani. Sculat la 4 pt papa, colici la greu deci nedormit pana la 8 cand iar papa,apoi jucat cu maini, suzi dar daca plecam din raza lui vizuala era jale. A adormit abia la 13.30 si a dormit pana la 17.00 si de atunci nu mai doarme. Astept acum sa-i fac baita peste o ora si poate dormim la noapte macar 3-4 ore.
Au fost zile in care nu stiam ca am copil dar de saptamana trecuta numai agitat e si nu prea mai doarme. Sper sa isi revina!!!

Va pup si mai vb maine.

Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda nu mai stii cand vorbeam cu Noki despre fermoare? Intre timp s-a netezit, nu se mai simte in relief la pipait ci doar ca o ata in piele. Arata nai ciudat la capatul din spate dar la mine sunt 2 asa ca nu stiu care incretitura de la care epiz e. Importanta e functionalitatea - f buna - asa ca nu-mi mai pasa prea tare cum arata.

Da, firele iti cad la un mom dat. Eu le-am tot gasit pe hartie. Nu simti o mancarime? Eu simteam o mancarime cand se vindeca. Se vede ca esti mai bine pt ca esti mai prezenta pe aici.

lordra ma bucur ca sunteti bine.

Anamari si cristina v-am admirat si voua puiutii.

Nati iar imi doarme in brate si mi-e mila sa ma ridic de la calc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Lavi02 imi pare rau sa aud ca ai pb cu lapticul si cu luatul in greutate. Tot asa am patit si eu sapt trecuta a luat doar 130 gr desi papa bine, dormea si nu dadea semne ca e nesatul dar...se pare ca nu a fost suficient. Din cauza aia am facut marti proba suptului si mi-a iesit 620 iar azi nu am mai cantarit dar...parca nu am mai avut la fel de mult laptic. Ieri chiar eram ingrijorata ca fac si eu vreo galma ca prea se intareau dar am avut noroc si nu am facut!!!

Mai nou bb nu prea mai sta la dat aerul si se agita cautand tata cu care sta in gura si nu suge.Deci eu zic ca e satul si cand colo el tot ar mai vrea. Cred ca prelungeste pt ca sa stea in brate!!

Acum v-am pupat si va doresc o noapte buna si linistita!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Lavi02,merci mult de intrebare ! Ce sa va mai spun ... nu mai am rabdare! Am prestat plimbari la greu in ultimele doua saptamani plus pregatirile de rigoare pentru sarbatori si ... nimik - nimk.
Sincer, desi am emotii, abia astept!
Oricum eu citesc de zor, si bag la cap ce discutati voi, mamicile - ca sa fiu pregatita.
Acum mai astept vreo cateva zile, ca n-o fi foc !

Va pup, dragelor!
Camelia

Un An Nou plin de bucurii alaturi de cei dragi si cat mai multe impliniri

Varsta bebelushei:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051227/dt/7/k/91de/preg.png


Poze Camelia

Mergi la inceput