Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (83)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi, ce bine ca ai dat semn d viata...Bine ca nu mai e rosu si nu mai doare. de retras io cred ca se retrage in timp, poate dupa mai multe zile de tratament...
E clara treaba - azi e ceva in aer - si sarah a dormit de la 9-12, apoi papa de ora 12, apoi iar somn neintrerupt pina la 16, apoi papa, apoi a adormit iar linistita si doarme amu de rupe...e ciudat!Poate au un puseu de crestere sau nu le place vremea de afara! Hi hi hi - nici mie...

Dar ianinte cum papa - ca azi e clar exceptie? Si noaptea? Cit de des face kk?Please, fac studiu comparativ!


Poze cu mami si Sarah 2.11.2005
CRACIUN FERICIT SI PLIN DE BUCURII!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Silvia multumesc mult pt pompita. R e cu adresa pt ca e OK in alaptare.

Ina, sper ca ti-au priit sarmele alea si n-ai facut vreo toxiinfectie alimentara, de nu mai apari pe aici.

Lordra ce face Dara-ti? Asta ca sa imit stilu-ti.

Tania care mai e treaba cu voi? La o adica mareste-i ratia la 90 daca nu vine lapticul tau si intre timp te mai chinui cu mulsul dupa alaptat. Cora tu cum ai pricedat, n-ai niste sfaturi pt Tania? Ca la amandoua nu v-a venit laptele ca lumea dar uite ca Corap tot a facut rost de ceva laptic in pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor, sarbatorile astea m-au exasperat , am avut atatia musafiri de n-am apucat sa ma odihnesc aproape deloc, sunt franta.Cred ca si bb e tot frant ca de aseara de la ultima tura de musafiri cred ca recupereaza somnu'. Doarme de sparge.Aseara a adormit la 8 si abia s-a trezit pe la 12 cand a papat si apoi dimineata pe la 8 s-a trezit din nou.Azi a dormit tun intre mese, mai cred ca cineva mi l=a schimbat pe bb asta ca nu-l mai recunosc, zilele trecute ziceam ca aproape ca nu mai doarme in cursul zilei.

Ripley, vad ca mai sunt copilasi cu problema scremutului, oftatului noaptea...de fiecare data urmeaza niste parturi, parca ar fi un om mare.Pe burtica vrea sa stea numai noaptea, ziua se maraie.

Lavi, si eu am avut o galma dar de marime mai mica in perioada in care n-am alaptat.La suprafata era o pata rosie.Eu masam sanul de la baza spre sfarcuri si ma mulgeam manual si cu pompa.Pana la urma a disparut, acum nu stiu ce sa spun, o fi ajutat si Nolicinul pe care il luam in acea perioada.
De beleaua cadou de la Gine 1 am scapat asa ca am avut si noi liber cu intarziere la .

Noki, eu ii dau lui bb Bonnisan pt. colici dar pediatra mi-a spus sa-i dau la nevoie chiar daca pe prospect scrie ca se poate da zilnic de mai multe ori.

Mandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Lavi,grea intrebare!
Sa-ti spun si de ce:americanii astia destepti-am mai zis eu-recomanda la mamici metoclopramid si flamexin dupa nastere-primul pentru stimularea lactatiei-ca efect secundar,ca altfel el este un reglator al motilitatii intestinale,si al doilea ca anti-inflamator,cred ca mai mult la cezariene fac kestia asta!
Ei,si metoda asta se mai aplica si pe la noi,cel putin la Municipal e moda,de-acolo stiu!
daca ne uitam pe flamexin-adica,un banal piroxicam,scrie clar:poate scadea secretia de lapte,la fel deci,si cu IBUPROFENUL,adica Nurofen Forte,cred ca iei tu!
Acum,o doza NU cred ca influenteaza cu nimic lactatia,e cam si cum ai bea o ceasca de cafea pe parcursul unei zile intregi-nu se-ntampla nimic-deci, o doza n-are ce sa faca rau!!
Iar paracetamolul e doar anti-termic,anti-algic,dar NU efect ANTI_INFLAMATOR.
Dar,oare niste supozitoare cu Tratul,60 mg,cum i-am indicat Corneliei???Contine tot Diclofenac-deci,tot anti-inflamator...

Pupici.Sa ne tii la curent cu evolutia nesuferitei de galme.
Anda,tu ce mai faci cu pb.tale?
Noki,mercic ptr.raspuns,m-am mai linistit cu burtica asta mare a lui Stefanel,mancaciosu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Noki, si al meu face kk exploziv, de obicei in timpul suptului, devine agitat, lasa sanul, se foieste si api face kk. Pur si simplu se aude cum face kk . El face cam de doua ori pe zi, destul de moale, dar el asa a facut tot timpul.Se cam manjeste el panape spate, dar f rar iese kk pe langa pampers.

Mandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Noki si Amalia face kk "exploziv" - ca bine ai gasit cuvantul- in timp ce suge, ca mor de ras cand o vad cum haleste disperata pe o parte si scoate vanturi pe cealalta:)). Si asta cam la fiecare masa!
Dar noi inca nu am avut probleme cu trecutul kk prin pampers, asta poate si pt ca suntem tot la nr 1 de care sunt multumita. Chiar si cand face mult - si face nene- tot nu trece. Vedem sapt viitoare cand trecem la altii mai mari - dar nu Pampers2 ca azi am gasit o promotie la pampersi 4-9kg marca unui supermarket de aii si am luat sa vad cum sunt. Am gasit la 7.85 eur 56 bucati! Daca sunt buni e o afacere daca nu...asta e, mai si pierde omu',nu?

Alina si Craciunitza Amalia 17.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NOKI....am incercat sa dorm, dar am dat peste HBO si era duplex si m-am uitat , iar cand s-a terminat si am pus cornu in perna...na urlete si urlete......
L-am luat frumusel...l-am mangaiat pe burtica ca se chinuia cu niste parturi, l-am schimbat, spalat..si am vrut sa-l tin dezbracat de la brau in jos.
Zis si facut. M-am jucat nitel cu el si cand s-au intetit tipetele, am zis gata este de titzi. oricum avea 3 ore de la ultima masa. F bine, ma asez comod in fotoliu, cu telecomanda, cu telefonul, pernele si toto tacamul ca de sa stau comod, i cand sa-i pun titzi in gura..ghici???? un mare kk de asta explosiv cum ii zici tu. De fapt nu f mare, dar f exploziv. Si in alte tipete, spalat, uscat, cremuit si gata cu pampers.
Cu sab, eu -am dar din ultima zi de spital, apoi acasa ii dadeam preventiv, dar cand am vazut ca nu prea face colici am renuntat. Si daca ii dau doar preventiv, nu prea are efect. Asa ca o sa-i dau si eu de 3-4 ori pe zi.

Cu lapticul: amancat de la ambii sani cam 20minute ( de la al doileanu prea ca mai mult a dormit) dar a facut iar un part cu un picut de kk si l-am schimbat (asa ca sa nu-l mai las chiar si cu un pic de kk) si i-am dat si lapticul pe care l-am muls, adica 50 ml (atat am muls de la ambii sani dupa ce a mancat el) si I_A HALIT!!!!!
Pai eu credeam ca se satura cu titzi si pe aia nu o sa-i manance, dar dumnealui nu a crezut de cuviinta...
Si acum sta cu ochii pe pereti, iar eu vreau sa calc.

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Oau, BB_Alinus, chiar ca ai face mare afacere daca ar fi buni! Aici sunt mult mai scumpi.

Ce nu pricep: astia de la pampers au introdus o tehnica noua la ei, numita Extra dry. Io de la Cora am luat pampersi nr. 2 (560.000, 98 buc, asta-i pentru Alina), dar pe ei nu scrie asa ceva - extra dry. ciudat e ca am dat un google search si am gasit pe un site de-asta de bebei ca la nr. 2 ar fi si cu formula extra dry, e drept ca la pachet de 44 buc. oare sa fie diferiti, in functie de pret??? Adica aia la pachete de 44 buc, mai scumpi probabili per bucata sa aic\ba extra dry si aia cum am luat io, la 98 buc sa nu aiba, pentru ca sunt putin mai ieftini???

Poze cu mami si Sarah 2.11.2005
CRACIUN FERICIT SI PLIN DE BUCURII!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mda, Joy, :putin" diferita realitatea de la tine acasa de ceea ce credeam io - nani linistit...eentual cu berea in mina


Lavi02 - LA MULTI ANI, LA MULTE LUNI! SA TRAIASCA NATALIA CEA "VECHE" DE DOUA LUNI!!!! SUNTEM FETITE MARI DEJA!!!!!

Noi azi am implinit glorioasa suma de 8 saptamini!Yu-hu!


Poze cu mami si Sarah 2.11.2005
CRACIUN FERICIT SI PLIN DE BUCURII!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Nu,Noki,nu cred ca e functie dr pret...poate gresesc,dar cred ca e un lot mai vechi de pampers...adica,n-ai vazut,azi mai baga o galsuca ca nu stiu ce extract de aloe au,peste 2 luni mai inventeaza o culoare pe banda de buric,peste vreo 5 luni baga reclama cu ursuletul care nu se uda...etc...etc...bagatele ca sa bage reclama,si ca sa fie mereu in atentia mamicilor cu ceva nou,cu ceva imbunatatiri,de fapt,afara e vopsit gardu',inauntru leopardu',cam asta e cu astia de de la pampers...
Lavi02..heheee...nici macar nu m-am gandit,o clipa nu m-am gandit la Libero,cand ii vedeam pe raft ma uitam la ei ca la ciumatzi-acum uite,mi-am schimbat parerea,kiar o sa iau,daca spui ca au elasticul ala in spate-mie mai mereu imi face pipi,ori pe la spate,ori pe la sold.
Noki,multumesc ca mi-ai raspuns la faza cu burtik,mai..o sa fac o poza sa vedeti ditamai burtoiul dupa papi!
Mai,dar ce vad eu aici mai fetelor??
Majoritatea mai incercati cu pompa dupa suptul lu'bb??
De ce?
Nu lasa sanul moale dupa supt?
Mie asha mi se-ntampla...o sa-l pun pe sotzu'sa vedem daca mai iese ceva...acum ma lua si pe mina paranoia ca nu satur pe bebe,offf...

Pupi,silvia si stefanel

Mergi la inceput