Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Sa va spun ce fac eu acum? Beau bere si ma mulggg.....i-am dat sa manance din ambii sani cam cate 15-20 minutedin fiecare si acum incerc sa vad ce mai iese. Si normal, mai trag si cu pompa...mai fac si manual...ce te invata nevoia, maica.
Eu tot nu inteleg expresia "pana goleste sanul" ca cat de usor il simt, tot mai iese ceva din el la stors...si sper ca nu-l tin prea putin la san.

joy + Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Felicia

joy + Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Fetelor, eu cu fata mea cuminte am dormit pe sponci azi-noapte, dar e vina mea. Nu a avut probleme cu mancarea bagata in mine pana acum, au mers sarmale, carnuri, prajituri, cate 1 bere, muraturi, nectar la greu.
Dar aseara am fost in vizita la niste prieteni si am mancat carnati proaspat de casa afumat, cam multisor ca si mie imi tot venea afumat inapoi pana spre dimineata. Dar imi plac asa de mult... Pe la 2 noaptea cand sa ne punem in pat am mai facut zgomot si s-a trezit Ana, a mancat si nani pana la 6, ora ei obisnuita de masa. Atunci cred ca i-au ajuns mancaricile de la cina pt ca pe la 7 s-a trezit plangand, cu dureri de burtica de ti se rupea sufletul, plans in patut, in brate la mine, la tati, plimbat cu ea prin casa, si n-a mai dormit decat jumatati de ora pana pe la 2 acum la pranz. Niciodata nu am patit asa ceva si maine facem 7 sapt, doar ieri ma laudam ca nu avem colici. Las' ca "rezolvat" mama :(
Dc nu o durea burtica statea cu ochii mari si se uita in jur, ne-a terminat de oboseala. Noi care obisnuiti cu ea si programul ei ziceam ca huzurim in pat pana pe la 10-11 dimineata. Eu sunt singura vinovata, clar.
Despre fundic oparit, la mine se intampla rareori, si doar in interior spre gaurica, intre bucutze. Atunci las crema bubchen deoparte si dau cu petrini si se rezolva in 1-2 ore ca si cand nimic n-ar fi fost. E din cauza lu' kk mai acid.
La 1 m-am gandit sa ma mulg si sa arunc laptele ca sa nu mai fi ramas prin el din cina de aseara. Apoi mi-am dat seama ca nu avea cum, dar tot m-am muls sa vad cat am. Cu dobitoaca de pompa de la nuk, care dc nu e perfect vid nu scoate si tot trebe s-o muti pe san, am scos 110 ml. Eu zic ca e ok pt o masa, nu? Habar nu am, ca de ex pe cutia de Nan, din care n-am folosit de 1 luna, spre bucuria mea, spune 150ml de la 5 sapt, sau asa ceva. Dar ma gandesc ca lapticul meu care e alb-galbui si pare fte consistent, e mai hranitor si ajung 110/masa. In plus, eu sunt sigura ca fata trage mai bine decat pompa, ca mi-am pierdut rabdarea si nu am scos tot cu ea.
Cu berea am vazut si eu ca face bine, am bazut 1 bere/zi de vineri incoace, dupa mancare si parca am sanii mai plini. Poate mi se pare, dar nu cred.
Joy, nu calculezi pe ceas, eu zic ca minimum de supt calumea e 15 min, eu o tin 10/san, dar si mai mult, o iau dc adoarme sau deja doar molfaie fara sa suga, dar in general cand e satula lasa singura sanul.
Mandy, si la mine, se mai screme, mai face partulet, da din manutze dar nu se trezeste. Sau deschide ochii pe jumate si adoarme la loc. O pot intoarce cum vreau, dar eu o las sa doarma cum vrea ea, adica pe spate, cu manutzele deasupra capului si capul in stanga sau dreapta. In timpul zilei il tine si drept, pe burta o pun cate putin ziua dar se enerveaza si incepe sa maraie.
Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Ripley, asa o sa fac eu de acum. Cand lasa sanul sau adoarme, il mut la celalalt. VAd ca azi a mers. Cand l-am pus la celalalt san, a reinceput sa suga. Eu il tineam cam 30-40 minute la san, dar ii dadeam numai unul la fiecare masa. Acum nu stiu ce o fi de nu mai produce cat trebuie.


joy + Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

buna fetelor,
vad ca nu sunt singura cu problema durerilor de burtica,este groaznic,micuta mea plange de durere mai ales dimineata.am incercat sab simplex,bonisan,baby drink sistat pe burtica la mami sau tati,carpa calda udata cu amestec de apa si spirt(asta mai da rezultate) si ...........nimic
in plus pe langa colici micuta mea mai este si constipata,are burtica tare si umflata
azi dr..pediatra m-a pus sa ii dau debridat 2,5 ml de 2 ori pe zi cu 30 min inainte de masa,odata dim si odata seara ininte de baita
asa am facut i-am dat la 14 si dupa o ora a tras multe parturi si am stimulat-o putin cu termometrul si a facut ........ce usurare
acum doarme linistita
a,si mai linisteste ceaiul de musetel cam 10 ml inainte de masa
am si eu o intrebare
azi i-am dat suzi si vad ca ii place,este vreo problema daca doarme cu ea in gurita ca asa adormit si nu pot sa o scot


ela si bebelina oana daria(2 decembrie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Ela, asa adoarme si Vladut cu suzi in gurita, nu mereu, dar de obicei ii da drumu in timpul somnului.
SA fiu sincera tare rau imi pare ca a trebuit sa-i dau suzi....

Fetele, am scos de la congelator laptic de-al meu si vreau sa-l amestec cu ce am muls acuma sa-i dau cu bibe sa vad cat mananca. Pot sa-l amestec????

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Joy, io nu l-as amesteca...daca face vreo diaree..poate se combina ceva nasol pe acolo...Bine, eu nu te-as sfatui sa-i dai deloc, dar asta-i alta poveste.

Silvia- si Sarah face burta cit China, se revarsa pe laterale rau, dupa papa. La fel, si ea respira pe gurita. des chiar desi are nasul desfundat...
Mai mult, scoate limba, asa, periodic, ca si cum ar fi un sarpe. am senzatia ca ar ajuta-o la respira. Cred totusi ca-i o senzatie doar...

Revin.


Poze cu mami si Sarah
CRACIUN FERICIT SI PLIN DE BUCURII!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Nu mai stiu cine intreba de Sab, daca se da asa, gen preventiv.
Eu ii dau lui Sarah de 3 ori pe zi - la mesele de la 8, 16, 23 - deci dimineata, dupa-amiaza, ca la prinz ii dau Vigantolul, si seara, dupa baita, inainte de nani. Deci la masa de noapte si cea de la 20 nu primeste nimik. Vreau sa raportez doar 3 crize de colici pina acuma, deci pot trage concluzia ca-si face efectul bine. Ii dau 10 pic direct in gurita.

Amu, problema mare: si la voi fac bebeii KK exloziv in timp ce papa? Si atuncea se murdaresc pina in git? Ca io am spalat deja de 2 ori hainele pe ziua de azi...Folosesc pampers nr. 2. O fi si de la asta, dar a facut iar diaree?
Ca io as zice ca nu se poate numi diaree daca nu face foarte des, iar ea face cam de 3 ori pe zi. Atita doar ca exploziv, verde, moale si iese rau de se murdareste ca un porcusor. Fara sa fie enorm cantitativ...Dati-mi si mie niste sfaturii...voi patiti la fel? Cu kk pina in git? Sa trec la nr. 3?


Poze cu mami si Sarah 2.11.2005
CRACIUN FERICIT SI PLIN DE BUCURII!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

De ce nu incercati voi Libero 3-6 kg, are elastic la spate si nu iese kk in sus. Luati o punga, testati-o si va faceti o parere comparativa.

Eu nu sunt de acord cu carpa cu spirtpe burtica; alcoolul intra prin piele si il linisteste pt ca-l imbata putin

Galma mea e tot acolo. Macar nu ma mai doare si nu mai e rosu. azi n-a fost la spital, sa vad maine.

Silvia ce zici, sa iau un ibuprofen de 400 diseara? In sensul ca ce-i poate face rau la bb? Pe el scrie ca se contraindica in alaptare. Pe de alta parte fata mea are 2 luni, iar de la 3 luni am voie sa-i dau Nurofen sirop 50mg o data. Iar in lapte se excreta totusi, mult mai putin decat iau eu.

Dordia eu zic ca e OK. Sa vedem cantarul.

Pischi Daca iti cere des numa' bine se stimuleaza sanul si iti creste secretia de lapte. Numai sa nu-l tii non-stop.

Mai fetelor, voi noaptea n-aveti alta treaba decat sa-l spionati pe bb cum doarme? Eu, daca ea nu urla, dorm! Normal ca se mai maraie, fataie, trezesc superficial, dar singuri adorm la loc. Atata timp cat nu incep sa planga tare, lasati-i noaptea in pace!

Noki, Nati a trecut din nou la program haotic. Azi noapte a dormit de pe la 1.30 pana la 9.30!!! De la 13 la 16 a dormit iar bustean. Acum a supt si imi cam doarme in mana stanga, iar cu dreapta scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mai dar e culmea...asa mi se intimpla mereu - cind BB doarme linistita si am timp de net, voi va ascundeti TOATE!!!! Sau aveti vreun radar prin care detectati ca intru si fugiti care incotro???

Joy - tu ce faci? Ai baut berea si te-ai culcat? Uite, mi-am schimbat si profilul la sugestia ta...Nu vii inapoi la povesti?

Pischi - tu ziceai de relaxare - pai uite, relaxare pe net, dar ai cu cine povesti????


Poze cu mami si Sarah 2.11.2005
CRACIUN FERICIT SI PLIN DE BUCURII!

Mergi la inceput