Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (82)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Craciun fericit!

Astazi incep un tratament homeopatic pentru bb.De fapt trebuie sa-l facem amandoi. Daca da rezultate, va tin la curent. Sper sa reuseasca!
Port centura, dar nu am intrebat medicul.Are 90 cm.Eu simt ca m-am mai "subtiat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

La multi ani!!! Craciun fericit si imbelsugat!!!

La multi ani Cristinelor!!! Sa fiti bucuroase, sanatoase sa va cresteti pruncii mari si voiosi!!!

Eu am papat sarmaleeee in nr.de 2 buc si astept reactii! Le-am mancat pe la 15.30 si pana acum nu ne doare burtica. Am mai papat si ciorbita de porc cu zeama de varza ieri si bb a tolerat-o. Sper ca si sarmalele sa le tolereze.

Va pup si ...sa sarbatoriti frumos alaturi de puiuti!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by catutza

Craciun fericit! Multa sanatate si bucurii si bebei cuminti si mancaciosi!
Simina ziceai ceva de unghii incarnate,ca ai dat cu Baneocin si cu Betadina , dar ce nu inteleg eu e...ce se intampla cu unghia,coltul respectiv,se inmoaie si-l poti taia mai usor(il poti scoate de acolo)?Sotul meu a ajun sa "cutit" si nu a fost prea placut!
Catutza si Bianca Maria



Tocmai asta ziceam, ca unghia - mai precis coltul ei - tre' taiata chiar daca iti dau lacrimile in timp ce o tai. Daca chiar nu poti, fa tratamentul asa, ca se mai inmoaie si unghia un pic si locul respectiv, sa poti apoi, in citeva zile, s-o tai. Coltul buclucas oricum trebuie scos! Si se poate, fara "cutit"!
Succes!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

CRACIUN FERICIT, sa sa fie casa plina, sa fiti sanatoase, iubite si sa iubiti, sa aveti tot ce va doriti si mai mult.

VA PUPAM SI VA IUBIM
LA MULTI ANI !!!!!!

joy + Vladut
poze

CRACIUN FERICIT, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sarbatori fericite alaturi de pruncutii vostri!

Craciunul e sarbatoarea copiilor, a nasterii de prunci. Eu asa o vad, pe langa semnificatia ei religioasa.

Eu am fost f ocupata, e tatal meu la noi si a trebuit sa fac mancare. Am facut sarmale in foi de vita, supa, salata de boeuf, muschiulet si cotlet la tava si o prajitura. Am vrut sa fac si cozonac la masina de facut paine dar n-am apucat.

Ieri si alaltaieri am fost cam obosita si stresata, am stat si mai rau cu laptele, dar azi vad ca am din belsug. De abia azi am apucat sa fac prajitura, ieri nu am apucat. mai nou Natalia se culca pe la 2-3 asa ca eu trebuie sa dorm pana pe la 11-12 ca sa-mi fac totalul de 8 ore, vital pt laptic.

In schimb pomul e minunat, mai ales mirosul de brad din casa.... totusi sunt frumoase sarbatorile desi (aproape) tot greul a cazut pe mine...

---------------------------------------

tania are pb mari cu taietura, la Anda e parfum pe langa ea. Are tesuturile f slabe si a stat 1 ora sa o coase. Acum i s-a desfacut cusatura si v-a trebui sa o recoasa. Insa nu poate sa o recoasa acum pt ca nu ar tine, mai trebuie sa stea 2 saptamani sa se mai vindece tesuturile. O doare ingrozitor. Cu laptele sta cam prost.

Nasterea i-a fost usoara, vreo jumatate de ora de dureri mai nasoale pe care zice ca le-a cam uitat. In schimb ce a urmat dupa... pe de alta parte se felicita ca nu a facut cezariana pt ca probabil era aceeasi poveste ba chiar mai rau. Alapteaza cu mameloane de silicon si tot are rani de numa'.. asa e ea blondina si cu pielea super-fina! Draga de ea!

----------------------------------------
meems eu zic ca tu nu esti o cauza pierduta cu alaptatul. Poti incerca metidele de stimulare, sa mergi la un consultatnt in lactatie, etc. Dar toate astea numai daca VREI si ITI DORESTI INTR-ADEVAR SA ALAPTEZI. Asta e principalul factor - daca vrei, poti misca muntii.

Fetele,nu disperati cu laptele, am ajuns la concluzia ca asa sunt zilele astea, mai stresante si avem impresia ca ne pierdem laptele. Trebuie pusi mai des si se rezolva. Zic eu.
---------------------------

Corap si Lavi ma bucur ca ati aparut iar!
Eu va pup.

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corap, dr nostru e contra centurii? Eu nu l-am intrebat, dar din cate il stiu eu pe el (opiniile lui in alte chestii) parca eram sigura ca e contra . Ca si eu sunt contra... in fine nu stiu cum e daca nasti cu cezariana, desi am inteles ca la incizia orizontala joasa nu se taie muschii.

Nasol ca ti-au venit asa repede musafirii nepoftiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Fetelor, eu inca n-am nascut ... bebelina imi pune rabdarea la incercare ... Insa maine dimineata merg lacontrol ca dr. meu este de garda, asa ca voi afla ceva noutati, macar sa stim cum stam.
Altceva, ce sa va spun, ca astazi am degustat din toate bucatele preparate si au fost delicioase!!! Dupa atata munca ... cred si eu!

Va pupicesc si SARBATORI FERICITE!!!

Camelia 39+

Craciun Fericit alaturi de cei dragi si numai bucurii pentru Noul An

Varsta bebelushei:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051227/dt/7/k/91de/preg.png


Poze Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

camelia bucura-te de ultimele zile de , de miscarile din burtica, de sarmale cu VARZA, afumaturi, mai bea si cate o cola sau capucinno (o sa-ti fie dor, mi-e imi e!)...! Si fii curajoasa in ce priveste nasterea, majoritatea dintre noi au nascut usor. Cine a avut povesti horror de zis, le-a tinut pana la sfarsit, de-asta au aparut acuma!

Eu n-am baut nici un strop de alcool cu ocazia Craciunului dar va anunt de pe acum ca o sa iau o gura de sampanie de Revelion. Ultima jumatate de pahar de sampanie am baut-o de ziua mea, in iulie, la 23 de saptamani si inainte de aia am baut alcool pe 5 martie la casatoria lu' sora-mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Putina lume azi pe aici...probabil chefuiti!Daca tot a adormit asta mica a mea si mie nu-mi e somn hai sa va povestesc cum am nascut eu...
La 36 de saptamani am fost la doctor sa-mi iau prenatalul pe luna octombrie(il luam de la un doctor de la policlinica de cartier),am ajuns acolo,el nu ajunsese era doar asistenta mi-a luat tensiunea aveam 14 cu 7,mi-a zis ca e cam mare si sa astept doctorul ca sa vina sa-mi dea prenatalul,am luat loc pe hol si m-am pus pe citit,dupa 2 ore a venit si doctorul am intrat mi-a scris prenatalul si mi-a urat nastere usoara(eu trebuia sa nasc la Municipal cu Corina Grigoriu,pe care el o cunostea),si mi-a zis ca atunci cand plec sa-mi mai ia tensiunea asistenta...surpriza aveam 16 cu 8!!! Pune el mana pe telefon si o suna pe Grigoriu si-i spune ce se intampla si ca sa ma interneze,dar ea zice ca nu are loc in spital si ca sa ma duc si eu in alta parte si daca e ceva sa ma duc la Municipal cand nasc. Mi-a dat trimitere la "Titan".
Nu va puteti imagina cum am ajuns acasa am plans tot drumul de se uita lumea la mine pe strada, am ajuns acasa, a ajuns si sotul meu de la munca,mi-am facut bagajul si am plecat la spiatal(tin sa va spun ca mie nu mi-a fost rau nici macar o clipa si ca nu am avut nici o contractie).La Titan am ajuns a venit doctorita de garda mi-a luat tensiunea aveam 14 cu 7 scazuse singura fara sa iau nimic cu toate ca eu eram foarte agitata si suparata,ma urca pe masa si ma consulta cu valvele acelea de metal si ma intreaba senina ca de cand sangerez?Mi sa facut rau,mi-a facut internarea m-au bagat pe perfuzii injectii cu amestec litic...mi-au facut eco si mi-au zis ca NU AJUNGE SUFICIENT OXIGEN LA COPIL!!! si ca trebuie sa nasc cat mai repede daca vreau sa mai am copilul bine,mi-au facut injectii pentru dezvoltarea plamanilor la copil si intravenoase cu vitamina C500.Am uitat sa va spun ca asta era vineri.Am inceput sa merg din ora in ora la oxigen cate 15 minute,si-mi spuneau ca eu nu mai plec acasa decat cu copilul in brate!O sun pe Grigoriu si-mi spune ca de ce sa ma mai duc sa nasc cu ea ca sa raman acolo ca e bine daca asa zic aia de acolo.
Duminica seara,sotul meu era la munca,l-am sunat la ora 23 si i-am zis ca daca nu face nimic eu plec din spital ca aia sunt nebuni si ca eu nu mai stau acolo nici o ora.Saracul a inceput si el sa planga de nervi-am cotizat 8 luni la nesimtita aia si ma lasa acolo in plata Domnului!Seful meu l-a vazut si ia zis ca de ce nu a mers la el sa-i spuna l-a sunat la ora aia pe doctorul Ancar de la Pantelimon-era 23,45 si ia zis despre ce e vorba si i-a zis sa merg luni dimineata la el.
Luni la prima ora era sotul meu la mine sa ma scoata si nu voiau sa-mi faca externarea ca de ce plec si unde ma duc si cine ma primeste pe mine la 8 luni sa ma ia in evidenta...am reusit sa plec dupa 2 ore de umblat pe holuri dupa ele.La Pantelimon am stat in rezerva dupa 2 zile mi-a dat drumu acasa,am nascu prin cezariana la 40 saptamani si 1 zi,o fetita de 3,220kg, sanatoasa,scor apgar 9!Nici nu vreau sa ma gandesc ce mi s-ar fi putut intampla daca ramaneam la aia.
Va povestesc alta data ce am patit in sala de nasteri...
Catutza si Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi02, iti multumesc de sfaturi. Sa stii ca zilele astea par a fi mai bune. Mi-a venit mai mult lapte si incerc s-o pun pe Rianna la san la fiecare masa din timpul zilei. Noaptea insa ii dau formula pentru ca e mult, mult mai repede si ea e foarte somnoroasa si nu sta la piept sa suga, adoarme imediat si ne chinuim amandoua degeaba. Cu formula doarme mai bine si mai mult noaptea. Deci asta e situatia acum, sa vedem cum decurg lucrurile. Am mancat si sarmale si nu se pare s-o afecteze cu nimic, ba chiar si cate o jumatate de cafeluta dimineata si tot n-are nici o treaba. Am fost la consultanta in lactatie si mi-a dat un fel de mameleon pe care sa-l pun pe sfarc (habar n-am cum i-ar zice in romaneste, aici se numeste nipple shield) si asa suge bebelina mai bine. Incercam si noi toate metodele.

Incerc sa pun poze noi in albumul nostru comun.

Meems & Rianna

Mergi la inceput