Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (82)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

am terminat sarmalele. dulciuri n-am mai facut, am un cozonac si gata... salata e si ea in frigider...

am facut si bradul, dupa ce am fost prin vecini sa ne intalnim cu mos craciun . ambii si-au luat portia, da-i asteapta si acasa cadouri.,.. care vor veni clasic, sub pom, la noapte. maine pun poze si de la noi.

si cu asta, va pe toate si va urez "craciun fericit" alaturi de familie!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:


Fetelor dragutelelor, sa aveti un Craciun Fericit, imbelsugat, cu niste Craciunite si Craciunei sanatosi si cumintei!

Alina, superba Craciunita ta!
Da,aici la noi este o mare comunitate romaneasca si de multe ori, cind merg prin magazine, am impresia ca sint in tara, mereu aud vorbindu-se limba noastra,sint in general multi europeni, ceea ce ma bucura enorm. Avem saloane de coafor, restaurant, magazin, garaje unde se repara masini, biserici,florarii, patiserii, cofetarii, toate romanessti- trai neneaca!
Eh, uite ca-i trecut de 4 pm si eu pina la ora asta nu am apucat sa maninc nimic, nimic ( in schimb, am baut tone de pahare cu gheata, ca de obicei!) am fost mult prea ocupata, a mai trebuit sa impachetez niste cadouri, am facut curatenie ca la mama acasa, totul straluceste si miroase a proaspat, am bagat la spalat nu stiu cate masini, in timp ce am alaptat am stat pe telefoane in tara – forte greu am prins conectie, si nu am reusit sa vorbesc cu toti- George a alergat dis-de-dimineata la cofetarie sa ia tortul, prajituri, bauturile,acum e plecat sa ia purecelusul, apoi se va duce sa ia si sarmalele si restul.
Diseara vine nasicul lui Rachel si ne mai vin niste prieteni canadieni, vom sta la gura sobei si vom asculta colinde, vom aprinde lumanari in toata casa, de abia astept.
O sa incerc sa ma odihnesc si eu o juma' de ora, daca ma vedeti cum arat, bunica-mea de 84 de ani arata mult mai bine...sint ridata, am fata obosita,sint nedormita,ma doare spatele de zici ca am ridicat pietre de moara, de abia mai am glas..ce mai, o epava, nu alta. De abia astept sa treaca sarbatorile sa-mi revin si eu la normal.

Alina multumesc,eu de fapt o serbez in fiecare saptamina fara sa stie tati , ii cumpar cate ceva ( o jucarioara sau ceva de imbracaminte). Pup-o pe pe Amalie pe obrajori si pe manute din partea noastra.

Anda, pupaceste-l pe ginerica scump din partea mea; si Rachel are astfel de probleme, si zau daca nu stau si urmaresc absolut tot ce maninc…dar zilele asta cred ca o sa mai sar calul, ca nu am incotro, cu atitea bunatati…stiu, este nasol cind, in toiul noptii, ingerasii astia scumpi pling si isi string piciorusele de durere…of.of.


Fetelor, va doresc ca maine dimineata sa gasiti cadouri frumoase de Craciun – desi,noi, cele care am nascut, le-am primit mai devreme anul acesta.

Sarbatori Fericite!
Ina si Rachelina-pufoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Eu azi dimineata la ora 5 (in timp ce alaptam) am sunat in Chicago sa comand cartea Mama si Pruncul - de pe link-ul pe care l-ati dat voi - si am mai comandat Harap Alb, Cenusareasa, Alba ca Zapada, Cateleusul Schiop, o droaie de carti renumite,ptr. copiii si acum am sunat-o sa-mi confirme ca a gasit cartile si mi-a spus ca dintre toate tocmai cartea Mama si pruncul nu o are, iar eu o vroiam cel mai mult. Mi-a spus ca o s-o mai caute si-mi da mesaj luni seara, ca le-am cerut expediate in regim de urgenta, cu prioritate, fiindca vreau sa ma apuc sa-i citesc cu Rachel, sint in criza de poezioare si cintecele, le-am epuizat pe toate pe care le stiam din memorie si in fiecare seara la baita trebuie sa-i cant, sa-i spun poezioare, asa sta cumintica.
Of, mi-ar parea rau sa nu o gaseasca, acum m-ati facut curioasa.
Probabil ca va trebui sa apelez iar la ai mei sa o caute prin oras, dar o sa dureze un timp si eu o vroiam repede-repede....

Pupici,
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Ina, uite aici niste poezioare...
www.nazdravani.ro/poezii.htm

gata, ma duc la nani!!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Ina, multumesc de sfat, o sa incerc si eu cu pastilele alea. M-am mult astazi si abia am "stors" 1 oz si jumatate, nici nu ma mir ca micuta mea e tot flamanda dupa san pentru ca ea mananca cel putin 2 oz la cate o masa, cateodata si mai mult. Mai incerc si pastilele astea si daca nu, ma las pagubasa. Prea multa bataie de cap am avut cu suptul, cred ca trecem exclusiv pe formula.

Anamari, am uitat sa-ti spun ca i-am luat Mylicon pentru gaze si o ajuta foarte mult, multumesc de sugestie!

Sarbatori Fericite la toata lumea!

Meems & Rianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fee spune:

Buna seara fetelor sau mai bine zis buna dimineata !
Gata , am terminat si noi masa de caciun , toata lumea doarme deci profit sa va citesc ( ca am de recuperat , nu gluma) ; din pacate acasa nu am intenet si pe timpul sarbatorilor sunt la soacra-mea si stau calare pe calculator
FELICITARI NOILOR MAMICI SI BEBEIILOR ! Sa fiti fericiti !!

Cristina , foarte utile poeziie tale , pentru ca, acum cand tebuie sa ii spun ceva , o poeziora , un cantecl ii dau seama ca nu mai stiu nimic (asa ca dai cu inventatul

Baiatul meu creste mare , a ajuns la 4.550g si este cumintel , deh cat de cuminte poate fi un bebe

Alina , superba Amalia ( scuze ca nu ti-am raspuns la tel dar eram in plin procedeu de schimbare a feselor domnului print ...)
Am pus poze noi cu el in albumul comun , si sa stii ca samana cu taica-su

va pupam ( ma culc si eu )

Monica et Daniel (04.11.2005)


ÉPICTÈTE

« N'essaie pas que ce qui arrive arrive comme tu veux, mais veux ce qui arrive comme il arrive, et tu couleras des jours heureux. »
<VIII p.1114>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Neata fetelor...Craciun fericit tuturor...Am si eu o intrebare pentru cele care a-ti nascut prin cezariana? Este sau nu recomandata purtarea briului (centurii) dupa o astfel de nastere? Care a-ti purtat imediat dupa nastere? De unde a-ti stiu ce marime sa va luati? Eu am 105 cm in burta si habar nu am daca e sa-mi iau cit trebuie sa fie briul ? Please help me daca puteti si aveti timp printre atitea bunatati!

Cafeluta graviduta
Biencuta draguta36 + 1 zi

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Craciun fericit! Multa sanatate si bucurii si bebei cuminti si mancaciosi!
Simina ziceai ceva de unghii incarnate,ca ai dat cu Baneocin si cu Betadina , dar ce nu inteleg eu e...ce se intampla cu unghia,coltul respectiv,se inmoaie si-l poti taia mai usor(il poti scoate de acolo)?Sotul meu a ajun sa "cutit" si nu a fost prea placut!
Catutza si Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

sarbatori fericite, fete & bebei
sa va zic ce mi-a adus mie mosu' ... mi-a venit ciclul da' ala de-adevaratelea, cu senzatiile corespunzatoare. bleah, bleah, bleah, mai ales ca se duce si piku de laptiku.... eu am zis ca mai vreau un bb repede, si tembelu' asta de organism m-a si ascultat.
acu' asta e... mai bag o bere sa-mi inec necazu'.
cred ca o sa bag iar si galactogil. ceai de chimen si anasol - nu mai vreau, nu mai am chef.
o intreba cineva pe silvia (haaat, de mult)de un alt antiinflamator, ca nu e recomandat in perioada alaptarii diclofenacu'. pai, eu am luat (la sfaturile ei, pt. care ii multumesc ) TRATUL de 60 de cevauri ( ca nu ma pricep). pe prospect scrie ca pana la 3 pe zi e ok in timpul alaptarii, ca nu trece in lapte. eu am fost foarte multumita de varianta asta, sunt mult mai bune ca diclofenacele. numa' ca costa vreo 9 lei, fata de un leu saizeci alelalte.
hai va las, ma duc si io sa ma , ca dup-aia alaptat, plimbat in parc, mers la sor-mea, mers la maica-mea, intalnit seara cu nasii ... vaileeeeuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
si de fapt eu nu vreau decat sa dorm. muuuult. sa dorm, sa dorm, sa dorm. (bine, am dormit si azi-noapte, ca bebelacu' a dormit de la 10 la 6 dimineata). da' mie tot mi se inchid ochii.
a... catalina, eu despre centura nu stiu nimic, dr. meu e absolut contra. poate stie altcineva.
gata, inchei aici. pupici
c & andrei-ardei care doarme in brate la ta-su

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionikka spune:

Craciun Fericit tuturor fetelor...mamici, gravidutze!

Va scriu stand in picioare ca nu ma pot aseza asa ca sunt ff scurta!
Acum ca m/am alaturat mamicilor astept sa pot fi activa!

Sunt atat de fericita cum nu am fost niciodata!

Va dau linkul cu fotografiile puiului nostru pana la 4 zile!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/vsampale/album?.dir=/599e&.src=ph&.tok=phfEHJEBf7yEhiw7

Sa fiti IUBITE, FFERICITE, SANATOASE SI CURAJOASE!

Ionikka si Aron

Mergi la inceput