Psihologia copilului - vol. 5

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Multumesc Karmen, eu intrasem la idei. Nefondat dupa cum spui, dar eu in ale psihologiei... diletez. Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

Principesa tin sa-ti spun ca baiatul meu si-a invins frica.Nu ma mai striga noaptea,doarme linistit. Sunt tare fericita si am tinut sa-ti spun. MULTUMESC INCA ODATA CA MAI ASCULTAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

NANU, felicitari si ma bucur pt succesul vostru!

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Durerea este inevitabila dar suferinta este optionala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

mi-am vazut greseala "m-ai ascultat" SCUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Bine v-am gasit!
Vin si eu cu o problema care nu stiu cum sa o abordez. Am o fetita de 1 an si 10 luni ( Alexandra). In ultimul timp a intrat in perioada lui "nu", orice am spune ea zice "nu" . Pe langa asta e incapatanata si foarte independenta. Problema mea este faptul ca atunci cand suntem in parc, in magazine sau in alt loc public, ea nu are tendinta de a sta langa noi. Daca vede ceva interesant, merge in aceea directie fara sa-i pese ca noi nu mergem acolo. Degeaba o strig sa-i spun sa se intoarca, pur si simplu ne ignora, nici nu intoarce capul. Oare e convinsa ca oricum vom merge dupa ea? Cum sa o invat sa nu se indeparteze de noi, fara ca sa o sperii cu ce s-ar putea intampla daca se pierde, si ....nici nu vreau sa ma gandesc la cati copii disparuti sunt.
Ea nu costientizeaza ca i s-ar putea intampla ceva rau. E normal la varsta asta, nu-i asa? Nu pot sa o tin legata de mine.


Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Clau07,
citeste aici: www.desprecopii.com/info.asp?ID=630" target="_blank">http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=630despre copilul negativist.
De obicei copilul isi pastreaza o animita distanta fizica fata de persoana care il insoteste la care se simte in siguranta.Nevoia de a descoperi noutati in aer liber este foarte puternica acum dar trebuie sa-i arati si pericolele la care se expune. Eu nu zic ca trebuie sa folosesti peronaje s-o sperie gen "bau-bau" sau "vine tiganul si te ia", etc dar poti sa-i dai niste exemple de lucruri care s-ar putea intampla. Ex: te poti pierde si mami nu te mai gaseste sau poate veni un caine rau si mami nu este acolo sa te apere, etc.

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Merci mult , Karmen

O sa incerc sa-i explic fara sa o sperii cu bau-bau. Pana acum nu am folosit deloc ca si argument ceva care sa-i faca frica.
Cainii ii plac tare mult si se bucura cand ii vede. Nu vreau sa o fac sa creada ca sunt rai. Pana acum nu am avut incidente neplacute cu cei pe care i-am intalnit.
Ieri am fost iarasi in parc si avea tendinta de a se departa ( mergand dupa alt copil) iar dupa un tip se oprea si se uita dupa mine. Daca o strigam sa vina inapoi facea exact contrariul. Alerga mai departe. Ce sa fac? Nu pot decat sa ma duc dupa ea.
O sa incerc sa-i explic ca s-ar putea pierde de mami daca merge prea departe. Poate se va schimba ceva in comportament.


Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamideIngeras spune:

Buna
am un baietel de 9 luni si jumatate pe care inca il mai alaptez. Ideea este ca nu stiu cum sa procedez: adoarme numai la san la pranz iar eu trebuie sa il inscriu la cresa la 11 luni. Ce sa fac? Sa il intarc? sau sa ii mai dau sa suga dimineata si seara lasandu-l sa planga la pranz. Am incercat sa il culc cu canuta de lapte dar plange de se sufoca. Ce ma fac? ce va face la cresa? Cum se face? Eu inca mai am lapte, dar ma gandesc sa nu il dezavantajez pe el. Nici nu prea mananca si am auzit ca dupa intarcare are prfta de mancare.Help
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Mamideingeras,
daca alegi sa nu-l intarci inca, cred ca nu sunt alte variante mai satisfacatoare decat sanul de adormi la pranz. Asa ca sigur ca va plange, el nu intelege situatia si simte ca tu nu esti in preajma. Dar cred ca se va obisnui cu aceasta idee si va accepta pana la urma cana/biberonul. Apropo de asta, de ce nu-i dai lapte din biberon, poate asta il linisteste mai tare, ma refer sa suptul in sine. Daca te temi ca nu va mai accepta sanul nu este intotdeauna asa, mai ales cand copilul este mai mare. Eu alaptez si folosesc si biberonul cu lapte ca supliment.
Trebuie sa te decizi cum faci, poate si cele de la cresa iti dau vreo idee, oricum depinde mult si de copil cum accepta el schimbarea. Va fi o perioada grea pentru copil, fiind cam mititel pentru colectivitate (parerea mea).
Poate iti dau mai multe idei mamicile de la Helpline-Alaptatul.

Carmen Ghilescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Mamideingeras, e bine ca iti pui problema la aceasta varsta, asa incat pana la 11 luni ai timp suficient pentru a aplica cea mai buna decizie.
Ai dreptate, multi copii dupa intarcare mananca mult mai bine. Multi copii care sunt alaptati nu accepta surogate tip biberon.
Exista o alta persoana care ar putea sa inceapa sa il adoarma la pranz?
Poti incepe sa ii scoti alaptatul de la pranz pastrandu-l pe cel de seara si dimineata si vazand cum reactioneaza copilul. Este foarte putin probabil sa il adormi tu la pranz continuand sa il alaptezi dimineata si seara. Este posibil ca baietelul sa reactioneze puternic. Dar vazand si facand vei putea lua cea mai buna decizie.
Succes!

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Durerea este inevitabila dar suferinta este optionala

Mergi la inceput