Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

Carmi am gasit si eu aici la noi biserica ortodoxa romana ,joi mergem sa vorbim cu preotul.Ati platit ceva ca l-a botezat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pharmacris2002 spune:

Buna seara mamici si bebelus!
Fetelor ,nu vreau sa supar pe nimeni ,dar de ce mai sterilizati biberoanele daca dati apa plata sau menajera nefiarta?
Sfatul meu este sa fierbeti apa plata si menajera chiar daca scrie microbiologic pura.Saruri minerale contin si cea menajera si cea plata iar de fiert o fierbeti putin sa dea in clocot 1- 2minute.


Hildegard-sunt 3 vaccinuri
-antipolio care se da pe gura
-antihepatitaB si diftero-tetano-pertussis care se fac toate in piciorus intr-o singura intepatura.


Dani flor
Si noi facem botezul in martie cind bb face 6 luni.Nu este nici o problema.Totul este sa-l faci.
Va rog spuneti-mi si mie ce rol are NASA la botez si mai ales pe parcursul vietii lui bb.Cind trebuie sa ne ducem la ea si cu ce obligatii.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMALIA.U spune:

Salut mamicilor!
Ioana merci pt raspuns,am acivat pm.Am facut si noi azi vaccinul de 2 luni,pe cel gratuit,ca soacra mea care e medicul lui de familie a spus ca e f eficient si asta.Nu ma puteam pune rau cu soacra.I~am pus preventiv un supozitor eferalgan si pana acum nu se vad reactii adverse si e linistit copilul.Cu greutatea progresam la 2 luni si o sapt avem 6050 g si 63 cm.lungime.Azi a venit la noi in vizita o prietena cu copilul de 4 luni jumatate si al meu dupa spusele celorlalti arata mai mare.
Amalia si David

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/cata2amalia/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

codruta, si eu patesc la fel cu pampersii, se string sub burta. Da, fetele noastre stau frumos acolo in albumul de 4 luni, parca asteapta baietii sa vina la petzit. Patutz din ala am si eu; dar nu a avut carticica tehnica, sa vad pina la cite kg avem voie sa tinem copilul pe raftul de sus.
Cristina, multumesc de sfaturi. Si mie imi e frica sa nu ma plateasca (mult) mai prost decit valoarea noastra pe piatza; ca ma oftic apoi.
Hildi, sa-ti fie de bine botezul.
doruletz, te-am admirat in albumul scandinavilor. Unde ziceai ca e paradisul ala mai exact?
dana lucia, mersic pentru PM.
ege, e tare simpatica fata ta!
amalia, felicitari pentru dimensiuni.

Eu nu m-am invatat minte ... am vorbit cu dr sa-i faca vaccinul joi, si cind ma duc la farmacii, hopa ca de-abia vineri vine mashina MedPlus cu vaccinul. Sa-l vad eu pe ala care imi zice ca in Bucuresti e nashpa, ca-l pun sa umble dupa Infanrix in Botosani.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Of, fata mea geme si in somn, lucru care nu se intimpla de obicei

Mihaela_specht, nu stiu care este programul de vaccinare in Germ ca sa iti zic exact. Mie mi s-a parut aprox a fel ca in Ro, cu exceptia HIB care se face aici si BCG care se face in Ro. Si nu m-am documentat. Dar oricum dr. noastra ne-a recomandat periodic si pentru Ioana (dupa 2 ani cind a venit aici) tot ce se putea recomanda. Pentru Maria la U3 (la 1 luna) am primit o brosurica (vaccinarea nu e obligatorie este chipurile recomandata si acceptata / semnata de parinti) unde am semnat ca am luat la cunostinta de implicatii.... stii tu cum fac astia . Si la U4 (2 luni si 3 zile) ne-a vaccinat. Tu poti sa intrebi de programul de vaccinare. Nefiind obligatoriu, probabil ca nu toti dr. recomanda.
Pot sa iti zic in mare la ce se vaccineaza: Difterie, Tetanos, Pertussis, antiPolio, HepatitaB, HIB -- haemophilus influenzae bacterian, si mai tirziu pojar, rubeola, rujeola, varicela. Altele cred ca doar expres la cerere, astea se recomanda, le stiu de la fi-mea mare.

Hehehe, fetelor, si noi tot Infanrix am facut

pharmacris, ce bine ca suntem mai multe care botezam copii mai marisori

Mai, ce bradutzi frumosi, bravo voua!!! vad ca sunt si acuma in Ro braduti tare dragalasi, desi, cind cautam eu (mai mult de 6 ani in urma), in primul rind erau si foarte putini, si mult mai cheliosi.

Va pupic,

Daniela, mama Ioanei (24.10.1999) si a Mariei (17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

fetelor, m-am prostit de tot:

in loc de pojar, a se citi oreion (stiu pina si eu ca pojarul si rujeola sunt acelasi lucru)

Daniela, mama Ioanei (24.10.1999) si a Mariei (17.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Am fost si noi la dr azi,controlul de 2 luni:G=5650,L=61 cm,a zis ca stam bine,in schimb am dereglat somnul fetei si de cand am venit acasa doarme,asa ca nici baita n-am avut cui sa facem..si asa ii faceam la 2 zile,mai mult de lene..

Apa plata eu am fiert-o,am luat initial izvorul alb si ramanea foate mult calcar,acum am luat bucovina,am inteles ca are mult sodiu..nici nu stiu care o fi mai buna,ca aia de la robinet la mine e cam galbena..

Intrebare pentru fetele care alimenteaza cu bibe,voi le dati la ore fixe,ca eu ii dau cand ii este foame,adica si la 2,5-3-4 ore..si mi-a zis dr azi sa-i fac program,sa-i dau din 3 in 3 si daca-i este foame mai devreme sa nu-i dau.Sincer nu stiu ce sa zic...mai e cineva cu program fix??

Apropo,mai alimenteaza cineva san muls+lapte praf??si aici eu ii dau la fiecare masa supliment..mi-a zis sa-i dau numai san sau numai lapte praf..asa ca trebuie sa ma apuc sa colectez lapte,ca nu am cum sa fac cantitatea de la un muls..nu stiu cat o sa rezist cu mulsul asta,poate macar pana in 3 luni...dar deja fac alergie cand vad pompa.

Noapte buna!!


maddy & Bianca (13.10.05)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/bianca_isabelle_2005/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Io tot apar la ore d'astea tarzii. Culmea e ca bb doarme demult doar io bantui singura prin casa!

Azi am fost si noi la pediatru pentru vizita de 2 luni: avem 6.700 kg si 62 cm! Dar pentru ca aveam muci si tuseam ne-a trimis la kineziterapeut pentru un mic masaj. Cica aici asta e tratamentul clasic pentru bronsita la bb, prin masaj ii determina sa elimine toate mucozitatile din nas si bronhii. E foarte impresionant, il cam stoarce (la propriu!) pe bebe, dar e eficace! Alex nu avea bronsita, doar ii curgea nasul si tusea din cauza mucilor din gat si dupa doar o sedinta de masaj nu mai are nimic (a scuipat foarte mult in timpul masajului).

Ioana, paradisul ala e in Mexic, pe coasta caraibelor (Riviera Maya). Nicaieri n-am vazut mare mai frumoasa... si nici tara mai superba ca Mexicul n-am vazut. Uite Aici alte cateva poze din periplul nostru mexican (ca am bantuit mult pe acolo cu rucsacul in spate!).
Uite un alt avantaj pe care-l vei avea daca lucrezi aici: concediul! aici se lucreaza 35 ore/saptamana ceea ce se traduce de fapt prin zile libere in plus. Nu uita sa intrebi si asta pe angajatorul tau, fiecare firma are un sistem diferit de acordare a acestor zile libere (doar ca informatie ca nu e negociabil, face parte din contractul colectiv). Acolo unde lucrez eu zilele astea se adauga la concediul de odihna => rezultat: 40 de zile de concediu / an (adica vreo 9 saptamani!). Timp berechet sa vezi tot felul de paradisuri d'astea terestre. In plus de asta mai adauga la zilele libere si sarbatorile legale in numar de 12 (Rusalii, Inaltare, a venit razboiul, a plecat razboiul etc). Si dupa aia calculeaza iar salariul. .

Maine ducem pitica in vacanta la soare, in Corsica. Mergem cu avionul sper sa nu ne speriem prea tare de el!

Noapte buna! vad ca io sting lumina in fiecare seara pe aici

Alexandra 13 oct.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Azi dimineata la 4.30 s-a trezit fii-mea sa manance si iar fornaia de mama focului. Am bagat aspiratorul (la ora aia, ce-or fi zis vecinii???)si am aspirat-o. A adormit cu aspiratorul in nas

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:



Mergi la inceput