Nunti cu bucluc

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Si eu am patit-o la cununia civila( biserica inca nu s-a intamplat).
Am plecat de acasa in urmtorul format: sotul meu cu familia lui; eu cu tatal si bunica mea( eu la volan) si nasii cu masina lor. La 3 minute mi-am dat seama ca lipseste ceva: BUCHETUL! Tocmai ieseam din pasajul Victoriei, nici macar nu am asteptat un loc de oprit, ci chiar in rampa am tras pe dreapta, a trecut tata la volan, eu in masina nasilor si fuga la primarie. Am avut emotii ca nu o sa ajunga tata dar a fost ok intr-un final! Dar imi inchipui cum a aratat schimbul din pasaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulicutza spune:

Fetelor mai povestiti patanii de la nunta voastra ca tare faine sunt!
Cu ocazia asta incerc sa ma pregatesc si eu sufleteste pt ce va urma si la mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Hmmmmmmmm......sa incerc sa imi amintesc si eu cate ceva!!!Am citit tot pana acum...si ma dor falcile!!!

Noi am facut nunta anul trecut in august!
Cununia civila-am ajuns cu bine la primarie,la timp,nu am uitat nimic acasa...intram ....si incepe harmalaia..unchiul meu si inca cateva rude care se ocupau de pregatirea bomboanelor si paharelor de sampanie de dupa cununie...au gasit o masuta in aceesi camera unde trebuie sa ne spunem noi"DA" si montau taraba!functionara de la primarie incerca sa ii opreasca,sa le explice ca chestia asta se face intr-o alta incapere la iesire...dar ei isi vedeau de treaba....pana cand a intervenit subsemnata ca sa faca putina ordine ca nu ne mai intelegeam!!!Cam atat ..restul a decurs normal!
Cununia religioasa--intram noi in Biserica...totul ok...incepe slujba...totul decurge bine pana cand preotul incearca sa ne puna vereghetele...si spun incearca pt ca nu l-am lasat eu!Cum prima data le pune pe deget invers...adica a sotului la mine si a mea la el..........sar eu imediat,crezand a gresit,sa ii explic omului ca cea pe care tocmai o punea pe degetul sotului e a mea..si ca nu se va potrivi!!!Nasa promta imi zice-"Stai linistita fina ca asa se face!"eu ma inrosesc toata...dar preotul nu se multumeste numai ca explicatia nasei si completeaza"Mai ...daca ai pe cineva care te asteapta afara la usa Bisericii ne poti spune..ca nu e nici o prob,terminam aici!"Am incercat sa zambesc dar in sufletul meu....nu prea mi-a convenit ce mi-a zis,mai ales ca nu stiam de chestia asta!!!Trecem si peste asta....si cum nunta a fost la mijlocul lui august...era o caldura de muream..aproape 40 de grade...si cum sunt si cam rea de caldura....simteam ca lesin in Biserica!Ma vede preotul si imi zice-"Esti bine?Iti este rau?"Eu ii rasp-"Nu!" EL-"Vrei un scaun?" EU-"Nu,multumesc!" EL-"Dar ce ai mai?" EU-"Nimic....doar ca imi este cald!" Si apoi iarasi EL-"Pai lasa ca la toti ne este cald"!Atata conversatie pt nimic in final!Apoi ajungem si la partea cu vinul si cozonacul!Pt mine o mare problema pt ca nu beau strop de alcool si la cat de rau imi era de la caldura o picatura de alcool era tot ce imi lipsea!Imi fac eu o strategie ..sa tin buzele stranse bine....numai ca preotul mi-a prins strategia si imi zice:"Gura mare ca sunt sigur ca iti este sete si foame!!!"Imi impinge toata felia de cozonac in gura aproape ca ma si inecam....si zice in gura mare :"Ia uita-te la ea de ce ii era rau...era rupta de foame!"Paharul de vin mi l-a impins pana aproape imi spargea dintii.......

Acum rad de tot dar atunci ma cam rodeau toate!!!


La restaurant a decurs totul bine...m-au furat,nu stiau unde sa ma duca,ma tot intrebau pe mine,eu le ziceam ca daca am facut o mica plimbare cu masina e de ajuns sa ne intoarcem.....am intrat pana la urma intr-o discoteca,ne-am zbantuit un pic,au sunat baietii sotul..s-au inteles..si acum sa plecam inapoi spre restaurant...numai ca surpriza..sotul ma astepta la colt!!!Nu mai avea rabdare..si iesise afara sa vada ce se intampla de nu mai ajung!Ca sa iasa totul OK..ne lasa afara si intra sa se pregateasca de primirea ratacitei!!Numai ca unul din baietii cu care a negociat ma intreba ce pantof sa ii duca sotului,dreptul sau stangul,iar eu atat de emotionata eram ca tipam la el si radeam ca nu stie sa desfaca pantoful si ii explicam de zor!II zic eu intr-un final:"Offffff vrei recompensa si tu nici macar nu stii sa ma descalti de pantofi(specific ca nu se inchideau chiar normal ca altii)"!
EL saracul imi raspunde..aproape in soapta:"Pai nu te intrebam asta...te intrebam daca ai vreo preferinta..dreptul sau stangul!"

Acum cand ma uita la faza asta rad pe burta!!!





Cam astea au fost fazele mele hazlii...daca imi mai amintesc mai postez!!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Foarte haioase intamplarile,am ras cu pofta!

Noi am avut 3 nunti. Ne-am casatorit legal aici,in Japonia,am mers la ghiseu (acelasi unde merg sa imi aplic stampile pe alien card) ,am predat actele si ne-am asezat pe bancuta.Dupa vreo 15 min. vine o functionara la noi,ne intinde actele si ne felicita. AM ramas interzisa. In parcarea primariei,in masina ne-am pus verighetele pe deget.
Nu aveam de gand sa facem nunta aici,doar in Romania asa ca prietenii sotului ne-au sarbatorit,foarte frumos a fost,fara peripetii.Asta a fost nunta 1.
Aopi in Romania nunta 2,iarasi fara peripetii,totul a iesit bine,am avut nunta mica,aprox 50 pers. "Faze" haioase ar fi cand a dansat sotul meu (japonez) o invartita cu sora-mea,si acum rad de cad pe jos cand il vad pe DVD.
Apoi ar fi cand cativa prieteni i-au introdus sotului tuica,asta se intampla cand eu eram furata,m-am intors si l-am gasit ca o floare.Dar i-a trecut repede.
Nunta 3 a fost aici,mama soacra a vrut neaparat ca fiul ei cel mare sa faca nunta la un anumit templu asa ca uite-ma pe mine gravida in luna 6 mireasa din nou.
Acolo la templu mi-au aranjat parul,m-au machiat,m-am imbracat si mi-au desemnat o "tanti" care sa aibe grija de mine (sa imi care rochia desi nu aveam nevoie,sa ma ajute sa ma incalt/descalt,etc) Tanti insa si-a luat munca prea in serios si a vrut sa intre cu mine la WC sa imi tina rochia.I-am inchis usa in nas si i-am spus sa astepte afara.Mult m-a mai bruiat fiinta aceea.
Stiam dinainte ce trebuie sa fac in timpul "slujbei" adica sa bat de 3 ori din palme,sa invart o crenguta de nu mai stiu cate ori si unde sa o pun insa nu stiam ca preotul ca incepe sa urle,mai bine zis sa racneasca.Il tineam pe sot de mana si strangeam tare.Mi-a fost frica,sincer.Dar asa se face aici...
Nunta in sine a durat 2 ore,am mancat si povestit si gata.
Socrul meu ne-a onorat cu un dans (in tinerete tinea spectacole cu dans traditional si cica chiar a fost o mare onoare ca a dansat la nunta nostra) Eu...greu m-am abtinut sa nu izbucnesc in hohote de ras.Tare caraghios mai era cum topaia in kimono si scotea sunete ciudate.
Aaaa si dupa nunta am mers direct la KFC,eram rupta de foame,am avut in meniu doar mancare chinezeasca care nu placea la mofturile mele de gravida cu burta mare.
Cam asa cu nuntile noastre.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

NOI AM AVUT NUNTA PE 5 IULIE ANUL ASTA SI SUNT INCA CU CAPUL IN NORI.
AM AVUT ATATEA PERIPETII CA NICI NU LE MAI TIN MINTE TOATE.
NUNTA A AVUT LOC LA TARA,LA CORT.VREAM SA LE ARAT LA ITALIENI CUM E NUNTA LA NOI,ASA CA AM FACUT TOATE OBICEIURILE.
PATANIILE MELE S-AU DESFASURAT ASTFEL:
1.IN NOAPTEA DINAINTEA NUNTII AM DORMIT 3 ORE.LA 4 DIMINEATA CUMNATUL MEAU A INTRAT PE POARTA SI M-A RUGAT SA-L CONDUC LA CASA RUDEI CARE IL OSPITASE SA DOARMA.ERA PLECAT DE LA 2 SI NU REUSISE SA O GASEASCA,DESI ERA LA DISTANTA DE 2 ULITE.A GASIT IN SCHIMB GARLA,TERENUL DE FOTBAL SI CATEVA LANURI DE PORUMB
2.DIMINEATA LA 9 A VENIT COAFEZA SA-MI FACA COCUL,DAR SOACRA-MEA VREA SA SA COAFEZE INTAI EA,ASA CA A TREBUIT SA O CONVING CA EU SUNT MIREASA,SI EU TRE SA MA FAC PRIMA.
3.DUPA GATITUL MIRESEI,CARE A DECURS BINISOR(NU STATEAU AGRAFELE DE DA VOAL SI TATA STRIGA:INFIGETI IN CAP CA E TARZIU)AM PLECAT LA APA.AM FACUT ROCHIA FLEASCA CAND AM DAT CU PICIORUL IN GALEATA,FIINDCA EU IMPINGEAM GALEATA SI FRATELE DE MANA TRAGEA.
4.INAINTE DE PLECAREA LA BISERICA NE-AM ARANJAT TOTI SI AM LUAT DRUMUL IN PICIOARE PANA LA LACASUL SFANT(2 KM).CAND AM AJUNS LA BISERICA ERAM DEJA CA DUPA NUNTA.NE-AM REUNIT FORTELE SI A INCEPUT SLUJBA.
CAM LA 15 MIN DE LA INCEPEREA SLUJBEI MI-A VENIT UN LESIN CA-MI VENEA SA-L BAT PE POPA SI PE GINERICA,CARUIA TREBUIA SA-I TRADUC TOT,PTR CA NU STIE O BOABA ROMANESTE.ASA CA AM CONTINUAT ASEZATA PE UN SCAUN,IN TIMP CE TOTI HOLBAU OCHII LA MINE.
5.LA INTOARCEREA DE LA BISERICA ERA DEJA ORA MESEI,ASA CA AM PRIMIT FRUMOS INVITATII,I-AM ARANJAT LA MESE SI AM DESCOPERIT CA....NE-A PLECAT BUCATARUL,ASA CA APERITIVELE LE-A FACUT TATA(BUCATAR DE MESERIE),CARE FUGEA INTRE BUCATARIE SI CORT CA UN DISPERAT CA VINE CANTAREATA SI EL NU E GATA.(AM AVUT-O PE MIOARA VELICU)
6.LA ORA 10.30 S-A FURAT MIREASA.M-AU FURAT VERII MEI CARE M-AU DUS IN PRIMUL BAR INTALNIT,UNDE GINERICA TOCMAI VENISE SA CUMPERE CATEVA LAZI DE BERE.ASA CA S-A TERMINAT AICI SI FURATUL MIRESEI.
7.LA FRIPTURA S-AU MOBILIZAT BABELE,DAR NIMENI NU VREA SA TOACE VARZA DE SALATA,PE MOTIV CA-SI TAIE DEGETELE LA FELIATOR,ASA CA AM INTRAT LA BUCATARIE,IMBRACATA IN ROCHIE DE MIREASA SI INJURAND PE CEL CARE NE-A IMBATAT BUCATARUL.
8.PE LA 1 NOAPTEA GINERICA SI-A ADUS AMINTE CA TRE SA-SI SCOATA FIRELE DIN CAP(SPART CU 1 SAPT INAINTEA NUNTII),ASA CA AM GASIT UN VAR DE-AL MEU STUDENT LA MEDICINA CARE L-A OBLOJIT.DUPA AIA I-AM SPUS CA VARUL ERA LA VETERINARA.
9.CAND AM AJUNS LA TORT AM FACUT ASA MULTE POZE CU TORTUL SINGUR,CA AM UITAT SA FACEM SI NOI LA TAIERE,ASA CA NU AVEM POZE CU TORTUL
10.LA 6 DIMINEATA CUMNATUL MEU A DECIS CA E ORA DE SPAGHETE,ASA CA A PUS PE VATRA UN TUCI DE 2 VEDRE CARE AMENINTA SA SE FIARBA CAM PE LA PRANZ,ASA CA LE-AM FACUT EU PE ARAGAZ.
11.CAND IN SFARSIT AU PLECAT TOTI,DUPA 2 NOPTI NEDORMITE,AM FUGIT SPRE PAT CU NERABDARE,PAT IN CARE CINEVA UITASE....UN COPIL.ASA CA AM MAI PIERDUT CEVA TIMP SI CU DESCOPERIREA PROPRIETARULUI.
CAM ASTA A FOST NUNTA MEA,SI NICI ACUM,DUPA 3 SAPT.,NU MA SIMT ODIHNITA.

MAMA DE FEDE SI DANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea81 spune:

Chicutza, super faza cu bucatarul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

vai de mine, dar voi ati povestit numai faze super haioase.... nu i s-a intamplat nimanui nimic nasol la nunta????????????? Se pare ca nu asa ca o sa va povestesc eu cate ceva.
Vineri spre sambata, pe la 1 noaptea incepem o cearta cu socrul meu care avea niste pretentii extraordinare in legatura cu asezatul la mese pt invitati. Normal ca ne ciondanim ca deh ele e mai batran si tb sa facem ca el.... dormim cateva ore(nu f multe) si de dimineata (la ora 8) tb sa mergem la local sa ii aratam ca am aranjat bine si ca dupa o sapt de dezbatut toate locurile el tot nu e multumit. El tb sa stea in dreapta mirelui si in dreapta localului, lucru imposibil in restaurantul nostru. Dupa multe discutii si multe lacrimi accepta sa lase asa si ma lasa sotu la coafor.... dupa ce ma enervez si pe acolo de mai multe ori....... stupoare mare, socrul meu nu vrea sa ma duca acasa la mama cu masina si nu il lasa nici pe sot sa ma duca (cica nu e bine sa vezi mireasa cu toate ca am dormit impreuna si am mers si la restaurant) si prin urmare trebuie sa vina sora-mea sa ma ia. Uite cum stau eu in fata coaforului singura cu voalul in cap asteptand.....
Dupa o alta tura de plans la ea in masina, imi spune ca socrii mei nu vor sa vina sa ma ia de la mama din Voluntari ca sunt suparati si ca o sa vina sotul si cativa invitati.
Pana la urma se decid sa vina, dar cu niste ifose si cu niste basini pe ei de ziceai ca sunt cei mai importanti oameni de pe Pamant.
Am noroc sa sotu ma tine departe de ei si ma face sa ma simt ca o printesa toata ziua ca altfel nu stiu daca as fi rezistat sa nu plang...... ziua care trebuia sa fie cea mai frumoasa din toata viata noastra e plina de lacrimi, injuraturi si nervi la greu.
Noroc ca la restaurant s-au mai inmuiat dupa cateva pahare si au fost mai maleabili ca altfel nu stiu ce faceam.
Faze misto la nunta nu prea am avut ca deh...nu prea ardea la nimeni pt ca toata lumea stia povestea asa ca..... Frumos a fost doar cand m-au furat ca am plecat cu cine am vrut eu (cu toate ca fusesera mai multe tentative)....si m-au dus la o terasa si au spus bancuri intruna de m-au inveselit...

Miky mamica lui LUCA GABRIEL (29.12.2007)

Avem 6 luni si jumatate
Poze cu Luca Gabriel
Prima baita
Luca la 1 luna
BOTEZUL 1 Martie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:




hai sa va povestesc si eu dar nu de la nunta mea care a decurs fara probleme ci de la nunta unor prieteni.

au furat mireasa si au dus-o intr-un club de fite cu piscina si toate nebuniile. unul din furaciosi, turmentat, a cazut in piscina si in cadere a agatat si mireasa .. noroc ca au cazut unde era apa mica si mireasa s-a udat numa' pana la genunchi ..

apoi .. a venit momentul tortului .. si ia tortul de unde nu-i .. cofetaria uitase sa-l livreze .. au sunat pe mobilul respectivului dar acesta isi uitase telef in cofetarie .. si uite asa nu au avut tort la nunta .. dar totul s-a terminat cu bine in cele din urma iar mesenii au servit prajituri de casa ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

Eva creste mare
Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu am avut nunta in 2005, da si in ziua de azi imi amintesc ce-am patit atunci si bineinteles, acuma rad
Prima patanie a fost cand am urcat in masina...aveam rochie cu jupon, cercuri...si cand m-am asezat pe bancheta, toata rochia mi-a urcat in cap, lasand la vedere picioarele pana sus....va dati seama, tipul ma filma, vecinii adunati gramada....a trebuit sa-mi pastrez zambetul.
Si a doua faza la biserica, nasa mea a dus piscoturi proaspete si cand colo, popa ne da piscoturi tari de sa spargi pietre cu ele, o fii ramas de cine stie cand de la ce nunta si cum la noi se baga in miere, n-am putut sa-l musc, am crezut ca-mi rup dintii pe caseta se vede cum se intoarce popa si rade si-mi zice, lasa ca-l mananci mai tarziu imi venea sa intru in pamant de rusine

www.flickr.com/photos/11356870@N07/sets/72157604728702923/" target="_blank">Poze Diana
www.youtube.com/watch?v=L05Y1MeutPA" target="_blank">Montaj Diana
Povestea nasterii


de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Am si eu o poveste de la nunta. Noi am avut 3, dintre care 2 in Statele Unite. La aia civila ne-am programat cu cateva saptamani inainte, iar cand ne-am dus la primarie( in america) cica era inchis ptr nu stiu ce, si atunci am sunat notarul sau ce o fi fost si ne-a zis ca are el actele toate acasa la el, si sa mergem ca ne cununa la el in living room. Asa ca zis si facut, ne-am luat trupa de prieteni si hop la nenea acasa..era asa de nostima situatia incat nici eu, nici sotul nu mai puteam de ras, dupa care nu stiu ce ne-a zis nenea despre cat de bine e sa fii casatorit, ca ne-a pufnit plansul pe amandoi. Si deoarece eram in alt oras decat in cel in care trebuia sa ne cununam( ca notarul locuia la o ora distanta), noi aveam ceva rezervare la un restaurant, dar nu am mai ajuns acolo, asa ca ne-am oprit la primul pe care l-am gasit in drum. O casa frumoasa, restaurant mai select, ne-au primit pe toti. Si ne asezam la masa, comandam, dar ne tot miram ca parca era ceva ciudat in aer. Ei, si numai bine ne zice cineva ca restaurantul e cunoscut ptr ca cica avea o fantoma a unei femei care s-a omorat ca a parasit-o barbatu' tocmai acolo, si ca obisnuia sa bantuie in salonul respectiv. Sa vedeti ce viteza am avut la mancat, am fost gata in juma de ora.
La o luna dupa aveam cheful, organizat de socrii, pe care eu inca nu-i cunoscusem ca erau in capatul celalat al tarii. Eu mi-am luat rochia de mireasa din romania, ca asa a tinut mama sa o cumparam impreuna. Ei si ajung la socrii,facem cunostinta, ma duce soacra la coafor, la manichiura si toate cele, ma simt superb, si vine si ora cand trebuie sa mergem la restaurant. Dau sa ma imbrac, si surpriza...nu reusesc sa-mi inchei rochia. Il chem pe sot sa vina sa ma ajute la tras fermoarul, nici el nu poate. O striga pe soacra..vine si ea, si trage asa de bine de fermoar ca-l rupe tot. eu mai sa plang de ciuda( ca no, fara rochie si m-am facut si de rusine in fata ei ca m-am ingrasat ca porcul si nu mai incapea rochia pe mine). La care ea scoate un ac si-o ata si imi coase rochia pe mine. Eu nu mai puteam nici sa respir, mi-era frica ca imediat plezneste de pe mine. Ajungem noi in final la restaurant, toti erau deja acolo, eu cu o jacheta pe mine ca mi-era frica sa nu se vada cusatura. Sa vedeti cat a urlat fotograful ala la mine sa-mi dau jos jacheta, eram super stresata. Si nici nu am putut manca nimic, desi mi-era o foame....Dar in final a fost bine, nu a pleznit nimic
Acuma rad eu, dar atunci nu prea imi venea....

Crisss 24+

Mergi la inceput