Nunti cu bucluc

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Am citit ce ati scris si m-am distrat copios.
Eu am patit patru faze misto,care mi le aduc aminte.
In seara dinaintea nuntii,se carau la localul unde urma sa aiba loc nunta,tot felul de chestii,carne,bautura...etc,printre care si tortul miresei (facut de o cunostinta)am facut nunta in 93,iar cofetariile nu erau asa dotate,iar eu voiam tort alb,cu crema alba,blat alb...),s-au facut mai multe transporturi cu masini mici,in unul din ele era si tortul,cand se intoarce la noi tipul care carase tortul,ne povesteste nu stiu ce amanunt,de la transport si constat ca a lasat tortul alaturi,erau 3 sali in care erau nunti la acea locatie,m-am dus imediat acolo si cu greu mi-am recuperat tortul.
In ziua nuntii,dimineata ma trezesc,dus,plec la coafor,imi face coafeza una alta la salon,dupa care venim impreuna la mine acasa sa-mi fixeze voalul,mi-l fixeaza si pleaca,constat ca inainte de a face lucrul asta, intentionam sa mai intru la dus inca odata,inainte de a imbraca rochia,dar uitasem,asa ca imaginati-va cam cum eram la dus cu voalul in cap,aaa,dar imi uitasem pe mine un soi de bluza cu care fusesem la coafor,bluza care nu avea nasturi si era pe langa gat,pe aia am taiat-o.
Alta faza e ca mergand cu colonana de masini noi fiind ultimii,la o intersectie am prins rosu si ne-am pierdut de coloana,am ajuns la local unde ne-am intalnit fata in fata cu coloana de masini,ei venisera pe altundeva.
Mai revin,cu restul ca nu mai am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Mai fetelor am ras cu lacrimi! Sunteti dulci -dulci!




Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Ma dor falcile de ras. Am avut o zi grea, insa acum mi-am revenit datorita voua.

Pana acum nu prea am intalnit nunta fara peripetii, asa ca nici eu nu am dus lipsa. Chiar placute nu au fost la momentul respectiv, chiar am fost fff furioasa, insa acum ma distrez pe seama lor. Eu am facut nunta la Piatra Neamt, de acolo suntem amandoi si se vine mirele la mireasa, sa se ia de acasa si sa o duca la biserica. Venim amandoi de la coafor, fiecare se duce acasa la el si ramane ca atunci cand pleaca cu alaiul de acasa sa ma sune, ca sa fiu gata, ei v-ati gasit ca al meu sot, care era emotionat si cu toata lumea pe el sa sune, l-au luat pe sus si hai. Ma trezesc ca aud masinile cu tam tam, iar eu imi trageam corsetul pe mine singura, ca mama cara pahare, nasa nu reusea sa termine de pus kg-mele de aur pe ea si sa se dea cu oja, am tipat cat ma tine gura ne nervi, noroc ca se mai tine cateva min si se negociaza daca sa ma dea, ca altfel ieseam cu atele in mana si fara fusta.
Dupa toate astea a venit alta ca sa ne mearga si mai bine. Cununia religioasa am facut-o la o manastire la 10 km distanta, era 7 iulie fff cald, cred ca a fost cea mai calduroasa zi din an, sir de masini ma rog, dar cum spuneam , nasica avea alte treburi, decat sa aiba grija de propriile lumanari, care raman la cavaler si domnisoara de onoare,iar ei se urca intr-o masina cu alti prieteni, uita ca au lumanarile la ei si se opresc la un suc in nu stiu ce bar. Culmea in 2001 erau mai putine mobile si avea doar prietenul cu masina, care il avea si inchis.
A trebuit sa incepem cununia religioasa, pt ca se statea la coada, iar nasa super ofticata ca ea nu are lumanari, noroc cu soacramea care i-a zis pune mana si ea din astea de ceara ca sunt si mai primite, (mentionez ca noi am avut 2 nasi de cununie) si treci acolo. Eu eram super stresata pt ca auzisem cam ce se intampla si mai vine mama pe la spate, dupa ce a inceput slujba, sa imi zica ca matusa mea, care era nasa cu pricina, a venit tocmai din Italia si eu nu am avut bunul simt sa astept, sa vina lumanarile. In momentul ala am simtit cum ma prabusesc, noroc cu nasa celalta, care m-a tinut si nu am cazut, dar m-a busit si plansul. Binenteles ca toti vedeu ce se intampla, ca sa nu mai zic ca eram si filmati de televiziunea locala, pt ca am castigat un concurs de mirii anului si mai erau si cativa oameni destul de importanti cu diverse functii ,care deabia asteptau sa ne vada. Al meu sot se astepta in orice clipa sa plec sau sa reactionez urat, insa atat de puternic se uita la mine acest Staret pe nume Ciprian de la Manastirea Bistrita, incat mi-a indus un calm si un echilibru, cum nu credeam nici eu ca il am. Intre timp vin si prietenii, cam la 15 min dupa ce s-a inceput slujba ,razand si chicotind in curtea bisericii, la care ii i-a toata lumea la suturi, iar ei nu stiau de ce, cand au realizat i-au busit pe toti plansul si si-au cerut scuze. Pana la urma totul a fost bine cu biserica. Ce s-a mai intaplat in timpul nuntii va spun imediat. Noi nu am facut cu confirmare de primire, ca nu prea stiam pe atunci si ne-am trezit la petrecere cu 300 de persoane si nu mai aveam locuri. Localul unde am facut nunta, e al soacrei mele, e restaurant si discoteca la cativa km de oras, asa ca am amenajat repede terasa, care era doar pt a se iesi la o tigara ,sau asa sa mai se odihneasca lumea la aer si am pus si acolo invitati, care chiar au fost incantati pana la urma, pt ca fusese o zi tare calduroasa. Altceva, cand m-au furat am plecat cu un BMW decapotabil in 2 usi, iar cel care m-a bagat in masina, m-a luat in brate si am aterizat cu capul pe bancheta din spate si cu cracii in sus de am crezut ca mor. In rest a fost frumos, sotul m-a gasit a fost o urmarire cu farurile stinse si a fost ca in filme, iar recompensa a fost pe masura. Dimineata pe la ora 8:00 nu mai plecau cei cu autocarul, vroiau doar sa se lalaie si sa mai danseze, am avut o formatie si un artist cunoscut si nu-i mai lasau in pace. Cam asa am patit eu cu " cea mai frumoasa zi din viata mea" care a trecut atat de repede ...zic acum ca atunci simteam ca nu se mai termina. Concluzia, pana la urma a iesit o nunta frumoasa, de care ff multi isi aduc aminte cu drag si chiar ne pomenesc ,cat de super a fost.

Danina Diana - strengarita familiei
PAULA-DIANA *** Raza de soarePoze 2006DIDIUTZA
[red]PETRCERE PAULA DIANA 1 ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

Viovio: chiar ca esti nr 1! de coma nunta ta. cred ca a fost cumplit!!!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:

Salutare!
Haideti sa va povestesc si eu cateva patanii de la nunta mea .
Noi am avut nunta anul trecut in septembrie, o nunta f bine si in amanunt planificata . Au fost insa si cateva faze care pe moment nu mi-au picat asa bine dar de care acum rad .
totul a inceput cu o saptamana inainte de nunta, cand vin nasii (oameni mai in varsta ca noi) sa ii cunoasca pe ai mei (nasii erau prieteni cu soacra mea) si incepe nasa sa spuna ca ea tne f tare la obiceiul cu beteala (mireasa trebuie sa oarte o bucata de beteala de brad de vineri si pana dupa nunta) ....eu, a mor si nu alta, pentru ca imi tocmisem o stilista destul de scumpa pentru aranjat, imi cautasem luni intregi coafura ideala pe net, plus ca batusem orasul pentru voal de cativa metri si tiara cu pietre albe si roz...
Pana la urma am pus piciorul in prag si ca mine s-a facut!
La cununia civila a fost un fotograf (de la primarie) care a tinut ca eu sa ma mut in partea cealalta de sot (strigand "d-ra stati gresit" d-ra mireasa, stati gresit!") de-mi venea sa il iau la bataie, noroc ca eu zambeam non-stop in ideea ca sa nu apar naspa in poze, ca alta data nu mai prind momentul sa fiu mireasa...
Am facut doar doua obiceiuri: ala cu turta (in casa si fara lautar ca asa am vrut eu), iar nasa cand a rupt tuta, mie nici nu mi-a dat si a inceput sa arunce asa pe spate de parca arunca buchetul de mireasa...a cam cazut saraca turta dar au prins-o participantii din zbor, in schimb eu eram tare speriata ca aveam rochita plina de firmituri si mi-era teama sa nu se fi patat ca era turta cu coca de cozonac cu cacao...ma rog, pana la urma m-am rotit o data cu toate fustele aleda de la rochie si s-au carat firmiturile de pe mine .
Am tinut mortis sa am crinolina mare mare la rochita de mireasa, si a fost super ca am avut ventilatie buna la picioare , numai ca, la plecare, era sa nu incap in masina, deoarece rochia mea era absolut imensa cand sedeam, si unde mai pui ca langa mine trebuia sa incapa si d-ra de onoare (cea responsabila cu lumanarea), pana la urma saraca a avut fusta mea peste ea, ca pe un fel de patura , ideea e ca oricum eu imi propusesem orice ar fi sa nu ma enervez si sa nu ma deranjeze nimic, si asa a si fost...in ciuda crinilor din buchet carora florarul a uitat sa le taie pistilul ca sa nu pateze, noroc ca am stat cu ochii pe crinii aia cu mot galben sa nu ma pateze
Ajungem noi cu intarziere la biserica, totul ok, intram in biserica...unde stupoare....florile nu erau pe stalpisori...cand ii vad pe verisorii mei cu aranjamentele florale alergand sa le aseze . Ulterior am aflat ca florarul nostru facuse teologia :)) si ca preoul de la Elefterie ii fusese profesor, iar el fiind imbracat in pantaloni scurti nu putea intra in biserica imi venea sa il mananc cu fulgi, dar pasesc eu zambitoare fara sa ma gandesc la asta, incercand sa ma concentrez la slujba .
La momentul cu coroanele, pe a mea o asaza preotul stramb, si uite asa am stat juma' de slujba ca pe ace de frica sa nu imi cada coroana (care statea ca turnul din pisa) noroc cu mama care i-a facut semn nasei care i-a facut semn preotului iar preotul mi-a reasezat cununa pe cap .

La sfarsit, cand am iesit di biserica eram cam nervoasa ca aveam in par si pe rochie numai confetti si orez, iar micutele d-re imbracate in alb se distrau aruncand tot drumul (vreo 10-15m) ntre biserica si masina cu confetti in mine si sot .
Ajungem noi la Gradina botanica, facem poze multe si diverse, dupa care mergem noi doi (eu si sotul) cu fotograful si cameramanul sa facem si mai multe poze romantice....si eu ma gandesc ca am chef sa ma invart cu toata rochia mea mare (cum faceam cand eram copil si purtam fuste in clini multi) . Asa m-am invartit de bine ca mi s-au infasurat atat trena cat si voalul de mine de parca eram mumie :)) dar gaseste sotul solutia....si anume sa ma desfasoare...si asa se chinie sa ma desfasoare de voal ca ma trage de el si eu merg cu spatele, el in spatele meu tragea de voal in continuar, si ma impiedic de ultimul cerc al crinolinei si ca, noroc ca ma prinde tot el in brate
:))
Dupa faza asta isi aduce aminte barbatu-meu ca ii e sete si bea apa de la cismea i-am facut si poza...dupa care ne fugarim prin parc...ceea ce a fost super distractiv si ne-am simit f misto...
La iesirea din Botanica aveam voalul plin de frunze noroc ca la restaurant l-am scos pe cel care tarsaia pe jos .
O ultima faza comica a fost la deschiderea dansului...cu un vals, la care ne-am descurcat extraordinar (sotul) care a facut dansuri si ok eu...ne aplauda lumea, numai ca eu nu stiam ca vbise al meu cu dj a puna si un tango (nu ca as fi avut habar sa dansez asa ceva) noroc cu sotul me care asa ma rotea si ma tragea sa pasional ca a mers, eram asa fericita ca am reusit sa dansez chiar bine de aplaudau oamenii tot dansul....iar la sfarsit a fost ia super comic :)) m-am impiedicat again de cercul ala si am cazut in genunchi cu o mana ridicata spre sot...parca ar fi fost schema de final la patinaj artistic :)) dupa care toata lumea m-a intrebat daca a fost schema sau am cazut :)
Cam astea au fost fazele de la noi d ela nunta .
Aveti si poze in semnatura.
Scuze ca m-am lungit asa tare, sper ca v-au placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

Pisuleee, stiu ca sunt offtopic rau de tot, dar aici te-am "prins" acuma, ce vrei?
Ia zi soro, care din voi doi ( tu sau sotzul ) avetzi locul de bastina intr-un oarecare bloc C8 dintr-un oarecare cartier al unui oarecare oras? ... ca am eu o vaga impresie ca am cam copilarit cu sotzul tau ... vezi ce mica e lumea?
Mai vb pe PM dc vrei

Pregatiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divine girl spune:

Stai ca am gresit blocul. Era vorba de un "oarecare bloc C4" ... la C8 sta sora-mea .... hihihi ... le-am incurcat ...

Pregatiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:

quote:
Originally posted by Divine girl

Stai ca am gresit blocul. Era vorba de un "oarecare bloc C4" ... la C8 sta sora-mea .... hihihi ... le-am incurcat ...

Pregatiri

*************************
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc... Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.








Sotul meu, iar blocul est C8 :) ce chestie...daca poti sa imi trimiti pe privat un link ceva de la niste poze cu tine sa ii arat :)
Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Cand am facut casatoria civila eram in 5 luni jumate.
Rochita mea cea frumoasa si muuuult bibilita (a fost lucrata ca nu am gasit nimic de gata sa mi se potriveasca) fusese cu greu calcata perfect (era dintr-o matase din aia care se calca greu) si aranjata pana la cele mai mici detalii.
Am plecat la sfat doar noi doi, cu masina lui Octavian spalata proaspat.
Am ajuns acolo si m-am dat jos radioasa, am inceput sa fac conversatie cu invitatii sositi deja in numar mare, ma tot fataiam de la unul la altul, pana cand a venit socrella sa ma traga de maneca cu o fata ingrozita si sa-mi spuna ca am o mare pata pe rochie.
Nu numai ca mi-a spus de fata cu mai multi oameni da mi-a si ridicat rochia si s-a apucat sa miroasa (credea ca-i sange), apoi sa ma curete cu apa minerala dintr-o sticla (pata s-a dus complet)
Nu va imaginati ce spaima am tras, eu am crezut ca mi s-a rupt apa, nu era nici un WC in zona, tot timpul cat am stat la acolo am fost disperata si cum am iesit am gonit catre restaurant (noroc ca era la 2 pasi) unde m-am repezit la toaleta - va dati seama ce imagine, proaspata casatorita plecand zorita dintre invitati, alergand cateva strazi, intrand la restaurant in goana cu buchetul din dotare inca in mana si repezindu-se la baie.
Slava Domnului nu era nimic, doar o pata (probabil ca ceva din masina, nici acum nu-mi explic ce).
Abia dupa ce mi-am dat seama ca bebelina e bine merci in burtica ei, am realizat si penibilul situatiei ...


Raluca si Ioana - Alexandra (10.10.2004)
poze pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Haha, Naty o sa-i povestesc Dodolinei peste cativa ani faza asta... cum a speriat-o ea pe mami... asteptam istorisiri despre cununia religioasa acum, de data asta perfecta...
Haideti c-am redeschis subiectul, era pacat sa piara, vroiam sa mai rad si eu un pic.....

Mergi la inceput