Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (78)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Tania, ce sa-i facem, asta e... Poate nastem amandoua pe 18

Meems 39s+1z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Epidurala, in momentul inceperii operatiunii se opresc contractiile si mama nu mai poate controla nimic, dr. spune impinge, mama nu simte si nu poate, nu e dilatat bine si fatul cu cat sta mai mult in burtica, prins intre oase, mor mii de neuroni...si daca mai este tras cu forcepsul sau mai fac si alte manevre si timpul indelungat al scoaterii duc la multe si grave complicatii ale fatului. Sper sa fi inteles, sau mai bine intreaba mai multi dr. ginec. Ai sa vezi ca sunt foarte multi care au capul pe umeri , care refuza din start epidurala, sau daca insisti iti fac pe riscul tau.
Nastere usoara si faceti cum credeti ca este mai bine pt. voi si familia voastra.
Sanatate.









Sarbatori fericite si indestulate.







Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

paula, ok, nu te pune nimeni sa nasti cu 'ajutor'. toata admiratia! curaj si mult noroc!

fetelor, va mai spun eu o data sa nu va speriati de epidurala. nenorociri la momentul nasterii se pot intimpla dintr-o mie si una de cauze. dar e neobisnuit. 95+% din mamici nasc copii bine-mersi si toata familia e fericita. sa fie epidurala una din aste 1001 de cauze, probabil un procent mic-mic de sansa. eu una n-am auzit, pe cuvintul meu, dar e posibil ca, in conjunctura cu alti factori, a contribuit la 'ceva rau' in unele cazuri. hai, hai, ca nu te pune nici un doctor pe lumea asta sa impingi daca nu esti dilatata complet la cervix - asta-i mama natura, urmam regulile ei! iar daca intr-adevar epidurala te impiedica sa simti cum sa impingi, pur si simplu ti-o opreste si in mai putin de 5 minute poti sa impingi iar. eu am nascut (perioada de expulzie) in 15 minute cu prima copila si in mai putin de 5 minute a doua copila. dar sint mamici care imping cu orele si copiii tot bine-sanatosi ies desi stau intre oase, cum zice paula atita timp. iara, asta-i mama natura, ala-i canalu', 'drumu'' pe care vin pruncii pe lumea asta. noa, nu va fie frica, bine?

m-am pompat, ma duc sa ma culc. miine ma duc cu ambele mele printese la doctor: lia pentru control de rutina si maya pentru control si primul set de vaccinuri. of, sper sa nu iasa cu urlete in stereo.....

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza mamici si burtici!!!
Nimic,nimic? Nici o nastere? Pai ce asteptati fetelor? Craciunul? Hai ca e luna plina!!!

Eu am alaptat iar fara cantar aseara pe la 11 si a dormit bb de pe la 12.45 pana pe la 6.30. Deci cred ca a papat bine!!! Acum se chinuie sa adoarma singurel si ma mai striga din cand in cand si eu abia astept sa adoarma ca sa pot dormi si eu vreo 2 ore.

Eu inca mai astept idei de papa ca imi e foaaaame!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
:http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Buna dimineataaa!
Ati vazut ce frumos a nins?
Ma duc sa-ncerc si metoda cu datul zapezii


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Paula, sa nu generalizam! Aici aproape toate nasterile vaginale decurg cu epidurala si, crede-ma, nu au nimic copilasii sau mamele lor!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

sms de la madau!!!

"Sunt la spital sa nasc.Rupt apa la la ora 5.acum contractii la 10 min dar nu foarte dureroase. Moral bun pana acum."

hai madalina!!! bravo fata, ca sa vezi ce face luna plina!!

ps. celelalte floricele ce pregatesc azi??

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

am vazut si eu de dimineata....
vreau sa fac poze copiilor cu prima zapada de anul asta, si la iris... prima ei zapada!!!
io cred ca burticile asta au asteptat!!
uf, acum imi dau seama, ca la iris prima zapada a fost in spital... moaaama, ce frumos ningea atunci...si eu nu puteam pleca acasa

monet, sa-mi zici cum a fost, cu urlat stereo sau nu. la mine primul vaccin la iris se potriveste cu seria de vaccinuri la andrei, de 2,5 ani... sa vezi atunci show, ca n-am stabilit strategia de executie, in ce ordine... oricum andrei urla cum intra la pediatrie, asa ca urlete "mono" avem sigur. cred ca totusi el va fi primul, ca sa nu riscam un spectacol de opera... fata oricum nu poate protesta prea tare...

paula n-am intentionat sa comentez, dar epidurala are si ea ca orice operatiune medicala riscurile ei. dar in cea mai mare parte a cazurilor, facuta de cineva care stapaneste tehnica, este o manevra fara riscuri. nimeni nu poate anticipa cum va reactiona organismul, daca opreste sau nu contractiile, daca stimuleaza sau nu dilatatia.
cum nu e deloc obligatoriu sa scoata copilul cu forcepsul. asta se intampla de cele mai multe ori atunci cand mama nu intelege CUM sa impinga... ca, daca impinge din gat in loc s-o faca din abdomen, aia nu-i impingere, se duce si energie , si contractie.
dar nu fac acum teorie. fiecare isi cunoaste limitele, si nu se da nicaieri diploma pentru cine a trecut fara ajutor prin toate chinurile. unele trecem mai usor, altele mai greu, nu vad de ce sa nu-ti usurezi situatia, decat sa ramai marcata de eveniment.
e alegerea fiecaruia cum cantareste aspectele negative. am nascut si cu, si fara. si sincer, sper ca peste 25 de ani sa se descopere ceva mult mai "destept" decat epidurala, ca iris sa nu treaca prin durerile astea. n-o s-o incurajez sub nici o forma la cezariana, dar nici pe "curat natural" n-as merge.
de-aia s-au inventat atatea, ca sa ne usureze viata.
nu te judeca nimeni pentru alegerile tale, si credc ca nu e nimeni printre noi care sa nu aprecieze la adevarata valoare efortul si curajul de a naste fara ajutor. dar remarcile tale au ajuns sa judece pe cele care aleg a doua varianta, clasificandu-le un pic ca mame inconstiente, care nu realizeaza ce "rau" le fac copiilor. hai sa nu dramatizam si sa lasam pe fiecare sa aleaga.
in fond, nu conteaza pe ce cale devii mama, meritele sunt egale. am dus la capat o sarcina, am adus pe lume un ingeras, greul abia acum incepe, si a fi o mama buna nu are nici o legatura cu modul in care ti-ai adus pe lume odorul. instinctul matern functioneaza si la nastere in deciziile pe care le iei.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Bravo Madalina, e bine ca cineva a spart gheata, sau mai bine zis a rupt apa...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

sms de la madalina...
(asta ca sa aiba alexandrina si un exemplu de nota 10, ca ne tine la curent cu evolutia)

"contractii la 5 min cam 40 sec fiecare.mi-au facut si calciu. dilatatie nu stiu, astept epidurala."

mentionez ca precedentul mesaj era de pe la ora 8.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput