Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Si apropos de fost la curs, ne-a zis doamna asistenta ca ieri n-a avut loc nici-o nastere in maternitate ceea ce e iesit din comun!!!
Si azi pana la amiaza abia a venit una.
Deci ceva se intampla...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Tweety, felicitari pentru micutza comoara!

Fetelor, si eu sunt in asteptare ... bine, ca la mine nu e grav, abia am facut 38 saptamani. Mai pot astepta putin!
Semne "prevestitoare" nu prea sunt, desi doctorul imi spusese saptamana trecuta ca am colul deschis, scurtat ... nu s-a intamplat nimic inca. Eu am cerclaj, care era acum o saptamana parial desfacut(mai bine de jumatate) - oare faptul ca nu este scos de tot ar putea sa creeze problemutze la nastere?! Domnu doftor a zis ca ceea ce a ramas prins acolo se scoate atuci cand se va declansa nasterea. Voi ce ziceti?
Deci... mai asteptam, poate saptamana viitoare se va intampla ceva.

Alexandrina, Ilenutza, Tania, poate si Maria - aveti prioritate, dragelor!

Pupici,
Camelia 38s




Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051227/dt/7/k/91de/preg.png

Poz(n)e:

http://photos.yahoo.com/camelia_marica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Lavi mamele noastre mai aveau si timp! Ca eu cu tv si cu net, cu mess etc. petrec ore intregi, dar ce sa fac? Nu sunt si eu om? Trebuie sa ma relaxez, dar parca sar calul totusi!

Inm legatura cu inceputul meu de mastita: eu am preferat azi sa nu-i dau Ilincai san, ca a zis pediatra ca ar putea fi infectie daca s-a inrosit pielea. In schimb am cumparat de la Carrefour o super-ieftina pompa Angel, care face o treaba super, nu ca "mult-laudata" seringa Nuk.
Am scos nodulii, mai am o mica pata rosie, sa speram ca pana maine trece.
Pediatra mi-a zis sa ma interesez dc la Giulesti au o pompa electrica, ca poate ma ajuta doctora mea. Bine intentionata doamna doctor dar nu stia cu cine am nascut! Ei bine, nu au - au avut 1, s-a stricat si nu au mai reparat-o! Nu mai zic nimic.
dordia am vazut mai multe tabele, nu spun toate acelasi lucru.
Pe cutia de Nan1 scrie ca la o luna 120 ml de 5 ori pe zi. Dar eu nu mai cred ca in "formulele" lor.


Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Mai ALEXANDRINA, deci maine intra in functiune calupul de nasteri pe luna plina, nu?

Hai sa-i facem pe plac si Cristinei, ca prea ne tot uscheste . Ce zici? ILENUTZA, te bagi si tu in calup?

Eu zic asa: daca maine pana la ora 14:00 nu scriu nimic, sa stiti ca a functionat luna plina!!!



Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 39+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Meems si eu sunt in aceiasi corabie cu tine: tata mi-a prezis nasterea tot pe 18!! Si eu speram sa fiu de muuuuuulta vreme nascuta pana atunci. Acum nici nu stiu daca mai prind zodia Sagetatorului!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 39+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Tot eu! Daca nu nasc, macar limbarnitza am.
Am descoperit de ce nu mai iese bb - pai nu stie ce varsta are, ca i s-a virusat linkul cu varsta. Daca dati pe linkul cu Varsta lui BB Stfean din semnatura, o sa vedeti. deci cineva ne saboteaza....

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 39+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Tania mie linkul imi arata ca mai ai 1 zi...hai ca nasti sapt. viitoare! Te pup!

Cafeluta graviduta
Biencuta draguta34 + 4 zile

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Buna seara fetelor! Si io pe acilea...

Vesti - am fost luni la controlul de 6 saptamini si am primit unda verde pe care am amortizat-o aseara si a fost muuult mai bine decit, in panica mea, mi-am imaginat!

Azi a venit si doctorul la micuta mea. Verdicte - calciu de la 2 luni, ca tot intreba cineva. Jumatate de fiola de gluconat de calciu, timp de 10 zile. Propo, Xandra, tu cit ii dai lui Vladut?
A zis ca vaccinul de 2 luni e foarte bun cel de la stat si sa nu ma complic cu altele "particulare". A mai zis ca pot sa scot copilu pina la -4 grade afara si sa nu-i pun nimik la nasuc si gurita, ca batista pusa creste posibilitatea de a raci, prin crearea unui mediu umed in zona! Cam astea au fost concluziile.
A, mai era o mamica cu hernie ombilicala. Si Sarah are un inceput a zis el. Cica trebuie centura pentru hernie, eventual de la Chicco, de pe la 3 luni, de purtat zilnic.

A, si alta tare de tot - cred ca o sa fac pe nasa la o nunta, in familie, e drept, anuntata amu, in al 12-lea ceas. intrebarea e ce fac cu ploduletu', ca mama in perioada aia e plecata la Bistrita? Vedem...



Poze cu mami si Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Raspunsuri pentru fete:

Tweety - sa-ti traiasca fetita - sa fii sanatoasa si fericita alaturi de ea!

RaluD- si io sunt la Policlinica 10. E cam complicat, dar rezolvabil cu multa alergatura. trebuie sa mergi la casa de asigurari OPSNAJ, care e in spatele hotelului Helvetica, la intrarea in Herastrau. Acolo treci plodu in contractul de asigurari. Cu formularele alea te duci la policlinica, alegi doctorul si completezi acolo niste acte - la mine a fost mama. Trebuie sa ai certificatul de nastere al copilului, buletinul tau, carnetul de asigurat. Actele clasice, ce mai...

Andutzy, la mine, la controlul de 6 sapt. s-a intimplat acelasi lucru ca la Lavi02. Repet sfatul cu prezentarea obligatorie la doctor. Ca sa stai linistita ca totul e in regula. Cu vaccinul, tocmai am scris - io o sa-l fac pe ala dela stat. Am zis ca voi face cum imi zice dr. meu pediatru bun. Asa a zis, asa fac. Bine ca corespunde cu ce a zis si dr. de familie si soacra mea! Si cu bugetul meu de austeritate, la fel...

Dordia, ai luat hotarirea cea mai buna. felicitari! Tocmai vroiam sa-ti tin aceeasi predica cu cea a lui Lavi, cind am vazut ca te-ai hotarit sa renunti la cintar.



Poze cu mami si Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Gata am alaptat la 20.30 fara sa mai cantaresc copilul si nu stiu cat a papat dar sper sa fi papat bine ca apoi a plans un pic de colici si acum
a adormit!!!

Nu imi da nimeni si mie idei de papa bun pt mine? Mai intreb o data daca ciuperci din conserva avem voie cu spaghete si sos?

Eu merg vineri la control desi nu am nici 5 saptamani dar... imi naste dr. si vineri poate imi da si mie unda verde!!! Abia astept!!!

Gravidutele va doresc o nastere usoara cand vreti voi sa fie ! Va asteptam cu vesti!

Anda ce mai faci? Cum te descurci?

Acum va pup si mai intru mai tarziu sau maine!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
:http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput