Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (77)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Aoleu, nici banana?????????

Gata, imi fac salata de fructe si suc de portocale

Maria sa stii ca mie mi-a coborat burta ffff. mult, a inceput progresiv cam de 2 sapt. dar acum am senzatia ca imi cade!si simt bebicul f. f. jos cu capul(intelegi tu cam pe unde) si simt miscari pe acolo!In rest senzatii noi la greu- cutite in burta si mai jos..., dureri de oase intre picioare si pe la simfiza pubiana, etc.Dar eu vreau sa scriu numai despre lucruri placute

Nu ma uitati cu garmastanul, pliiizzz!

Ilenutza, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Chiar buna ideea cu lista alimentelor permise in alaptare.
Eu as sugera totusi 3 categorii:
-recomandate (fara probleme / "safe")
-tolerate
-interzise
De ex., fructele/legumele crude sunt tolerate (in masura in care bb n-are probleme cu ele) si n-ar trebui chiar interzise (precum alcoolul, excitantele, ceapa, usturoiul)...

Ciocolata e voie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ilenutza, banana vad ca e pe lista de permise.
ata ca , daca te constipi de la ea... de evitat pana se vindeca toate alea...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Multumesc de info, Ilenutza

Cu Garmastanul, eu am citit ca il poti lasa linistita inainte de alaptat, pe bb pare sa nu-l deranjeze. Cineva zicea ca bb facuse micoza, dar asta se poate intampla si fara Garmastan. Eu ma gandesc ca e mai igienic sa te speli inainte de fiecare alaptat, dar mai stii daca vom putea prinde intotdeauna momentul ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Garmastanul: nu se spala neaparat, eu il spal doar pt ca se mai lipesc scame de pe haine si de fapt in 95% din cazuri (mai putin noaptea)ma spal cu apa cat de calda pe san inainte de alaptat, din motive de igiena, nu ca ar trebui indepartata crema.

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by Ripley

Garmastanul: nu se spala neaparat, eu il spal doar pt ca se mai lipesc scame de pe haine si de fapt in 95% din cazuri (mai putin noaptea)ma spal cu apa cat de calda pe san inainte de alaptat, din motive de igiena, nu ca ar trebui indepartata crema.

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)




Subscriu. Dar de ce Bephantenul trebuie spalat neaparat?

Catutza e tare frumoasa pufoasa ta! Si asa grasuta!


Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am tot vazut ca sunt multe mamici cu epidurala. Va rog sa nu mai cereti asa ceva, e foarte tregic. Am o cunostinta care a nascut acum 8 zile si a durat 10 ore nasterea si bb a sta prea mult si nu pot sa va descriu cat de tragic e bb si ca nu traieste decat cu aparate si cu medicamente si are sanse sa fie foarte grav. Va rog din suflet sa nu mai cereti asa ceva, mai bine normal si fara anestezie sau cu cezariana. Doar daca sunteti la a 2 nastere si dr. isi asuma responsabilitatea. E foarte rau pt. bb.





Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Bine v-am regasit! Pe 7 dec am nascut-o pe fata noastra, Flavia Nicoleta, cu 3600g, 52 cm, Apgar 9 prin cezariana.Acum am ajuns acasa si n-am crezut ca viata poate fi atat de frumoasa.Rog, cine poate, sa-mi treaca datele in listuta.
Vorba aceea, "nu ca-i a mea , dar e cea mai frumoasa",este valabil si pentru noi.Si un lucru uluitor, nu stiu cum face cand plange, penrtu ca nu am auzit-o deloc plangand de-adevaratelea. Scanceste usor cand ii e foame, apoi adoarme si tot asa, ziua si noaptea.
Ne-am indragostit definitiv de ea!
Toate cele bune si continuu sa va citesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Mara95, sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea.













Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Mara, ce povestesti tu e incredibil! sa fiti sanatoase si iubite!

M-am lamurit cu garmastanul, multam frumos!!


Ilenutza, 39 +

Mergi la inceput