Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (77)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Dragele mele,mai revin si eu pe-aci cu un mesaj scurtutz...Dr.neonato din spital mi-a zis ca Stefanel facut o forma de icteras usoara,si e-nspre vindecare...ok...dar acum,la 10 zile dupa nastere corneea este inca galbena...Lavi02,tu ce zici,e normal sa mai fie ochisorii inca galbui??Parca la fata si-a mai revenit.Cu nanicul e ok,nici mult,nici putin,2-3-kiar 4 ore la rand!
Am pus si eu pozute in album!!
Pupici la toate mamicile si gravidutele...hehee,mai tineti minte fetele, cand ma vaitam de ne-somn,burticioasa???Nici nu se compara cu ciupitul somnului acum-un sfert de ora,si parca tot e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Amu sa va si raspundª

Ripley+ asa e , Sarah a avut+are bubitye. Dar nu s+au extins catre frunte si urechi. Sunt cosulete pe obraji. A avut in schimb fete rosii si bubitye cu lichid pe ceafa, sub cap, extinse catre spate. Alea erau de la transpiratie si le+am tratat cu saprosan pudra si au trecut. Amu mai are alea pe fata si barbia are asa, o crusta pe ea, probabil de la laptele care+i curge din guritza. Si io astept sa vina saptamina asta pediatrul. Iti tin pumnii pentru Ana!

Cristina, hi hi hi - io ti-am stricat surpriza! Dar a fost in scopuri nobie, de informare a [populatiei curioase! Deci am circumstante atenuante!

Felicia, nu prea e a buna cu petele rosii. Am citit ca sunt semne clare prevestitoare de mastita, ceea ce iar nu e a buna! Pune mina si trage de ele sipompeaza lapticul!

Siminaf, asa am patit s io cu pofta de mincare! eu, care eram cm mare gurmanda, am ramas fara chef de papa! Pina cind am inceput sa beau ceai de chimen si anason pentru stimularea lapticului si treptat mi-a revenit pofta! Cind m-am uitat intr-o zi pe prospectul de la anason, zicea ca e pentru stimularea poftei de mincare! Asta era deci explicatia...Deci, da-i inainte cu anasonu si revine!






Poze cu mami si Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Noki am o pofta de salata de vinete, de-mi dau lacrimile.
eu nu prea am poftit mai nimic in timpul sarcinii. in schimb acum sunt de groaza - balotez biscuiti cu crema toata ziua, ciocolata, bomboane, mancare, TOT.

cu petele rosii- am inceput sa le contracarez prin dus cald+masaj+pompat la greu. dar e de munca!

Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Mirela Anca, eu eram cea cu dr. Jianu. Dara mea are talg-valg bilateral asha ca trebui sa iau masuri urgent. Mie mi s-a pus diagnosticul asta in spital si acum vreau sa merg la ortoped pt. o confirmare de diagnostic. Sper sa se rezolve problema doar prin masaj.
Acuma, ca de fiecare data, despre medici se emit pareri pro si contra. Am citit si mesajele multor persoane foarte multumite de el. Vedem cat de multumita voi fi eu. In stadiul in care sunt eu mi-e foarte comod sa merg la el, la Medicover. Nu vreau sub nici o forma sa ajung la spital, mai ales ca e epidemie. Budimexu' tot spital e, nu?
Oricum am de gand sa aud mai multe pareri asha ca nu e sigur ca ma voi opri la ceea ce-mi va spune Jianu (mai ales daca sustine ca bebe e perfect sanatoasa). Multzam de prevenire, oricum

Bai, fetelor, nu va mai jucatzi cu stomacul micutilor. Io de cand am tras spaima cu diareea din primele zile (cand mancasem niste ardei roshu si cateva fructe) nu mai am curaj sa pun in gura nimic din ce nu i-ar prii Darei. Mai bine ma abtzin eu decat s-o vad cum se chinuie si plange de durere. N-oi muri cateva luni, cat alaptez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mai fetelor, terminati cu vinetele ca si eu mor de pofta cu ele in congelator!!!
Pediatra mi-a interzis mai tare vinetele ca orice. Vinete, varza si mezeluri! Eu care sunt iubitoare de carne....

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Fetelor sa stiti ca salvez cu voinicie tot ce se discuta pe forum ref. la bebici!Fooooaarte folositoare informatia cu vinetele!Nu de alta dar am congelatorul plin cu vinete facute de mama!Poate merge chestia aia cu invatatul din experienta altora!Cine stie


Lamuriti-ma si pe mine cum e cu GARMASTANUL!Te dai pe san dupa supt si apoi te speli cand ii dai din nou sa suga bebeului sau poti sa ii dai sa suga cu garmastanul la locul pricinii????????Ca nu prea am inteles din discutii!


DPN-ul rezultat din ecografii era 12-15 dec., asa ca nu ma impacientez!!ALEXANDRINA, daca te grabesti....


Ilenutza, 39 +, inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

hai ma ripley, si mezeluri??? asta e culmea...

ar trebui sa facem lista si sa punem la inceput de capitol, ce putem manca si ce nu

si ca tot am zis, incep lista... copiati-o si adaugati pe ea ce mai stiti. apoi o aranjam cumva sa-i facem link. (CE SCRIU ACUM E DE LA PEDIATRU...)

ALIMENTATIA MAMEI:
- 2-3 l lichide pe zi (apa plata, lapte dulce, compot de mere, ceai de :chimion, anason, fenicul)
- supa de carne
- carne fiarta, fripta sau gratar de vita, pasare, peste alb
- paste fainoase, orez
- branza, unt, cascaval
- prajituri facute in casa, fara creme, fructe, frisca
- fasole verde, salata verde, ardei gras, banane

INTERZISE:
- bauturi acidulate, alcool, cafea, tutun
- tocaturi, afumaturi, prajeli, rantasuri
- fructe si legume crude
-----------------------------
si continuam....
- fasole uscata, varza, muraturi, vinete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna fetelor!

Tocmai am vorbit la tel. cu Tania: inca nimic . Oricum, medicul ii spusese ieri ca mai dureaza 2-3 zile.
Din pacate i-a picat internetul si asteapta sa se remedieze problema. Dar va anuntam noi cand e momentul

Alftel, am intrat si noi in sapt. 39. Acum chiar ma simt enorma, ma misc ca vai de mine, mai ales de cand cu spatele asta dureros si intepenit...
Asteptam in continuare . Miercuri mai merg o data la spital sa vedem cum stam, sunt tare curioasa. Totusi, parca nu prea nerabdatoare, eu zic ca sapt. viitoare ar fi mai realist sa-l asteptam pe bb.

Ilenutza, Alexandrina, la voi cum se mai arata ultimele zile cu burtica? Ceva modificari, semne prevestitoare?

Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Chiar buna ideea cu ce poti manca in timpul cat alaptezi!Lavio2 spunea de gratarel, legume congelate...Dar orezul e bun?-e preferatul meu!

Ma duc sa mananc o portocala ca pe urma nu mai pup!

Ilenutza, 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Ce de copiii...si noi asteptam din clipa in alta dar dr. spune ca nu-i momentul si ca va fi intre Craciun si Anul Nou. Acum cand vrea sa vina dar sanatos sa fie.

Ca ma bucur ca deja ati scapat de burtici si de griji.











Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput