Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (76)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Anda multa bafta iti doresc si nastere usoara indiferent cum!!!

Salisa felicitari si sa fiti sanatoase!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
:http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

dienutza, ca de obicei, esti mortala!!!
i-am citit si lu tati discutia cu doctorul, a ras cu un zambet amar..., deh , la noi s-a lucrat in zona, si, desi imi e si mie dor de vremurile de demult... cand imi amintesc cum a fost dupa andrei... imi cam trece cheful. vorba inei... parca iar ma vad fecioara maria

pentru masa de noapte... normal ca dupa baita bb doarme mai mult, il oboseste apa. dar la 2 papa bine?? nu cumva adoarme la san si nu mai papa destul!? si iris noaptea doarme iepureste, iar ziua tai lemne pe ea.

siminaf si noi iesim afara, si n-am sistat vizitele. dar cand anunta ca vin, ii intreb daca au avut contact sau daca nu au ceva gripa de sezon. acum daca tot am scapat de varicela...
lavi, eu am intrebat 2 pediatri cum e cu anticorpii de la mama, si raspunsul a fast ca cel putin vrea 3 luni, la copiii alaptati mai ales, ei exista, si putin probabil sa faca vreo boala de-asta de-a "copilariei"

uite ca anda nu ne-a spus daca iosup s-a uitat iar azi la rinichii lu' bb... oare a venit momentul pt anda!??! sa facem galerie la noapte?!

corap tu cum alergi cu carutul in parc?!?! si nu doarme cand iesi la aer?? a mea doarme de bubuie.

noi tot la fel de cuminti, doar eu mai obosita. ies afara cu amandoi, e destul de lejer. papam rezonabil. la 3 ore de obicei. chiar si 4 uneori daca are chef.
kk e tot lichid cu brobonite, si pediatrul a zis ca e ok, sa stau linistita. iar cu gramele nu ma vreau sa ma gandesc, il las pe dr s-o cantareasca si nu sa ma stresez, ca iar bag supliment ca la andrei si ratez alaptatul din pricina cantarului.


Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ia uite, cat buchiseam eu la mesaj a postat anda!!!

anda, silvia a explicat mai demult ca uleiul de ricin nu e toxic, ca e prelucrat nu stiu cum... ca semintele neprelucrate is toxice. nu tin eu minte partea stiintifica, da' nu-ti face griji si bea licoarea aia scarboasa.


si sper sa inceapa contractiile... !!! si sa fie totul perfect!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai Anda tu ma trimiti fuga pe forum si cand colo tu deja erai aici! Eu credeam ca te-a retinut la spital cu uleiul de ricin cu tot!

Contractii iti urez si nastere usoara si cat mai obisnuita!

Va mai citesc si va mai scriu MAINE. ACum trebuie sa-mi culc familionul si pe mine apoi ca sunt rupta de oboseala. Pupici. Lavi

A, s-o domolesc intai pe Dienuta N-ai voie sa aia-aia intrucat colul e deschis (l-au deschis ei cu mana ca sa iasa lohiile pe acolo) si orice introduci in vagin poate ajunge si in uter. Iar uterul are ditai cicatricea care e cazul sa se vindece. Si se va vindeca in cele 6 saptamani. Plus ca tot aparatul genital e cazul sa se odihneasca si sa-si revina dupa tot ce a suportat timp de 9 luni.

Asa ca rabdare si tutun. De fapt fara tutun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Salisa, felicitari! Sa fiti sanatoase amandoua!

Anda facem galerie! Sa dea Dumnezeu ca maine pe vremea asta sa-l ai pe bebe in brate!

Camelia & bebelina

Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051227/dt/7/k/91de/preg.png

Poz(n)e:

http://photos.yahoo.com/camelia_marica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Incerc sa scriu mai mult de data asta, cu conditia ca fata mea sa faca bine si sa doarma inca putin.
Corap, sa stii ca si Ana are stari de trezie indelungi, cam toata ziua, doarme noaptea minimum 5 ore legate in 2 ture, deci 9-10 ore, si e normal sa aiba energie ziua. Apogeul maraielilor e pe seara, pana la baita rareori doarme ca acum, cand am lasat-o la mine in pat sa mai pot face si eu una-alta. Dar 16 ore de somn – hm, nu cred ca le colectioneaza.
Problema la noi este ca a devenit dependenta de mine, de vocea mea, cand sta cu mama plange aproape continuu, deci nu prea pot pleca de acasa ca ma suna mama si cand aud cum plange efectiv mi se moaie genunchii si inima si fug acasa ca apucata. Sper sa se obisnuiasca pt ca eu am de lucru, mai trebuie sa plec cate 1-2 ore la birou si asa nu razbim. Stiu ca e fte mica si are nevoie de mine, de aceea las toate naibii cand e vba de ea si stau cu ea mai tot timpul posibil.
Ina, de 3 zile tot vreau sa-ti scriu, am trecut prin aceeasi stare cu “denaturata”, adica m-a napadit vinovatia fix la faza cu fata neastula care plangea si eu ziceam ca e rasfat. Sa fim serioase, suntem mame responsabile si super-ok, sunt convinsa, doar ca nu ne-am gandit ca nu le ajunge cat primesc de papica. Mie pare sa-mi revina laptele la normal, dar pe la amiaza can i-e foame imi simt sanii usori si goi si-i mai dau formula, oricat detest. (Doar la faza cu scaunul de masina nu-s de acord cu tine, sit e cert, e prea micuta sa stea in pozitia aia, asa cred si stiu.)
Lavi02 draga, urasc sa-i dau lapte praf, o fac max. 1 data pe zi si doar dc e musai, si asta de vreo 4 zile de cand am problema cu scazutul productiei. Nici ceai nu-I dau, nici nimic altceva, si uite ca am deja mai mult lapte iar si ma straduiesc sa-I dau mai des (cam la 2-2.5 ore ziua) ca sa nu stea flamanda si sa nu recurg la formula. Noaptea doarme super si se pare ca-i ajunge sanul din moment ce nu se trezeste decat 1 data intre 10 seara si 8 dimineata. Deci nu ma certa, ca sunt eu destul de necajita.
Anda, Tania, Leea si Meems – dragelor voi urmati si de-abia astept sa va citesc ca mamici cu bebelusi acasa. Mai ales tu Anda, sa-ti tii feciorul in brate sanatos sa te linistesti. Nu rad si eu de tine, ca stiu ce nasol era sa astept si nimic-nimic, cum ma uitam prin chilotei si pe hartia igienica dupa dop ca paranoica :) Insa clar, tu parca vorbesti de filme SF cu pataniile tale cu doctorii. Tania, ala a fo’ dopu’ sigur.
Dienuta, esti de coma cu sexul, nu te potolesti nici acum, asa cum n-ai facut-o nici inainte. Cred ca te „monteaza” si faptul ca e fructul oprit ;) Cu lohiile e aiurea la mine, dupa 2 sapt de la nastere aveam doar putina secretie maronie, era ca si gata, apoi brusc acum 4 zile au inceput senzatii de ciclu si sangerare, nu mult dar e sange rosu si m-am intors la tampoanele normale de la cele daily, dra zicea la tel ca e normal si sa am sangerarea asta, si sa-mi scada laptele odata cu ea, insa mai stau pana luni si merg la control. Laptele ma streseaza in primul rand, apoi sangerearea. Oricum, pana la 6 sapt e normal sa fie sa dispara si iar sa fie.
Nici eu nu merg la clinica/spital, in parc sau in locuri aglomerate cu copila din cauza rujeolei, am stres mare fata de orice contact sau posibili purtatori de virusi, la marius i-am cerut chiar sa nu mai bea cafea prin oras si sa fie si mai atent cu spalatul mainilor sau intratul incaltat prin casa. Eu am noroc ca stau in zona cu case, pe malul somesului, cartier bun si atunci am pe unde sa ma plimb cu fata.
Atentie mare: Pediatra, care e o tipa fte lejera si naturista, mi-a spus sa nu cumva sa scot copilul la plimbare pe umezeala, ii face fte rau la plamani, in rest pot sa ies cu ea si la -15 grade, numai umed sa nu fie aerul.
Mirela, va fi bine, se rezolva cu hernia, important e sa fiti sanatosi in rest si voiosi si optimisti, sper sa reusesti sa stai mai mult cu noi, chiar dc tu esti mamica de 2 si ti-e greu.
Alina, incearca si tu aburitul spre 3 ore, eu asa fac ziua, altfel te epuizezi prea tare iar pt bebe nu e bine sa pape asa des, tubul digestiv al Amaliei nu face fata la lapte proaspat peste cel nedigerat. Dam noi la cerere, dar nu sub 3 ore peste 2 saptamani. Asa cum spuneam, sunt lupul moralist acum.
Silvia, bine ai revenit, asteptam intrebari dar si noutati despre voi. Sunt sigura ca te descurci ok, si eu mor de ciuda cand pun uneori scutecu iar fata da din picioare de nu-l pot fixa, dar dc e energica ma bucur. E fte fericita in fundul gol pe masa de infasat.... asa ca de ce i-ar place scutecu?
Camelia_daniela, nebunie si la tine, cat o fi de „provincie” tot nu pricep atitudinea medicului tau. Maaare „profesionist”.
Noki, fata mea zici ca face voodoo asa da din maini, balerina mamei. Si in somn face gesturi, scoate sunete, le organizam o trupa dc tot sunt asa talentate??? Facem si noi un ban cinstit =))
Mai las loc sa scrieti si voi la subiectul asta ca am scris eu de 1 pagina intreaga cred.
Salisa, sa va traiasca sanatos!
Sper ca nu am omis pe cineva cu intrebari, sau chestiuni importante.
Va pup pe toate, m-a lovit logoreea scrisa dupa ce-am tacut tot capitolul trecut. Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

am baut scarbosenia de ulei de ricin...acum astept toata noaptea:))

i-am povestit lui Badiu de patania de aseara cu rezidenta si ecografistul arab, adica i-am parat p-aia si a ras de mine (lui ii da mana). A zis ca am fost ca-n filmul "moartea domnului lazarescu" cu sistemul medical romanesc...pai cam asa e...mi-a zis ca daca ma apuca contractiile chiar din noaptea asta, desi ma indoiesc, e de garda rezidentul lui de data asta si nu mai patesc prostii cu prosti. il cred ca am mai auzit undeva ca rezidentul lui e bun. macar de-as avea io contractii in noaptea asta...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Anda,la nasterea mea nu am avut atitea emotii cum am la a ta..iti doresc curaj, energie si incredere ca va fi bine!

Vesti bune si din partea noastra! Am avut app. cu un consultant in lactatie, o tipa de nota zece, m-a pus sa o duc pe pufuleatza mea nemincata , a cantarit-o si apoi mi-a pus-o la san…pufuleatza a supt bine, tipa ( Mary) mi-a spus ca trebuie sa suga in jur de 60 gr. la un supt si Rachelutza a supt 75 gr. ceea ce-i super bine, dar eu nu o hranisem de vreo 3 ore, am tot plimbat-o cu masina si i-am dat suzi, asta ca sa o pacalesc si sa o tin nemincata asa cum mi s-a cerut.
Deci, verdictul este ca am destul laptic, dar ea s-ar putea sa fie in faza de crestere si pina pe la vreo trei saptamani sa ceara in continuu lap-lap, cica ar fi normal..eu: trebuie sa ma odihnesc, sa maninc, sa nu fiu stresata ( asa cum spunea si Lavi02) dar curios este faptul ca in ultimele doua zile chiar am dormit pe saturate, si uite ca tot mi s-a intimplat pocinogul…
Mi-a spus ca inainte de a-i da sa manince sa ma pompez cam 15-30 ml. ca sa scot afara tot laptele apos si ea sa suga ce-i mai consistent, apoi, dupa ce a terminat ( 20 min. la fiecare san!) sa o tin la san vreo 10 minute, asa adormita, ca sa miroasa sanul, ca daca o pun in pat imediat ea se simte frustrata fiindca vrea sa simt prezentza mamei! - aviz celor interesate, celor carora nu le dorm bb-ii…
Mi-a mai dat sa iau niste pastile din ierburi care cica ar stimula lactatia, ieri incepusem cu ceai dar mi-a spus ca ceaiul este diuretic, mai bune sint pilulele.
Mona, mi-am luat pastile numite“Blessed Thistle” si Fenugreek , trebuie sa iau cate 3/zi din fiecare, daca vrei sa-ti trimit te rog sa-mi spui, sint herbale, le-am luat de la health store deci nu au ce sa dauneze,poate te rezolva si pe tine cu productia de lap-lap
Dienutza eu am nascut pe 23 Noiembrie; vad ca lohiile mi-au cam trecut, nu stiu daca sa ma bucur sau nu..
Meems, Leea,Taniutza tinem pumnii ! Salisa felicitari pentru fetitza!

La noi este 4 pm; ma duc sa trag un puisor de somn cu fi-mea.
Pupicei,
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Revin in sfarsit, ca am pus-o pe miss in patut si pe mama sa o pazeasca pana la urmatoarea papica...S-a mai reglat donsoara, ca tot ma plangeam ca mi-a mancat azi dimi din 2 in 2 ore, ei bine la ora 13h a adormit si s-a mai trezit la ora 18...ce sa-i fac, macar stiu ce ma asteapta noaptea asta. Oricum Ripley, la mica mea terorista nu merge cu aburitul, un lucru e cert, cand ii este foame o spune atat de clar si intens ca nu mai ai scapare. Are un urlet de il recunosc de la o posta. Cat despre digerat, nu stiu ce sa zic, doar ca dupa fiecare papat, la 1/2h-1h face kk si pipi dupa o groaza de vanturi in prealabil .
Si cireasa de pe tort, cum va ziceam azi a fost zi de cantar si avem 3900, deci a luat saptamana asta 330g - deh, nu degeaba ii zic eu miss haplea.

Anda, sa stii ca iti urmaresc cu sufletul la gura "foiletonul" si abia astept finalul...si vad ca suntem foarte aproape de happy end!! Oricum, desi nu iti doresc, sa nu te sperii de cezariana, ca ce e mai nasol e starea de a doua zi de la operatie, deci scapi de o zi de contractii prealabile si tragi a 2 a zi cu refacerea...Ah, dar trebuie sa ma mobilizez totusi sa scriu si eu povestea nasterii, ca sa vedeti cum am ajuns eu la cezariana desi eram total impotriva si ...cat sunt de multumita ca s-a intamplat asa! Dar nu vreau sa fac elogiul cezarianei, doamne fereste si doar sa povestesc un caz ce a decurs bine si fara nici o complicatie...si super rapid.
Dar nu o sa o fac in seara asta, nu de alta dar mai am cam 2 ore pana se trezeste miss si vreau sa dorm un pic...

Sa nu uit, Salisa sa iti traiasca fetita iar pentru cele ce se pregatesc sa nasca...bafta multa!

Pupici,

Alina si minunea mica Amalia(17.11.2005)


" Naitre c'est recevoir tout un univers en cadeau " ( Jostein Gaarder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ina, abia acuma ti-am vazut postarea!
Pai vezi ca se rezolva problemele...cu rabdare multa! Si ce bine ca te-ai intalnit cu consultantul in lactatie! Eu una de asta m-am mirat cand ti-au dat drumul asa de repede din spital, la 6 ore dupa nastere parca, nu de alta dar ma gandeam ca sunt atatea de vazut si de spus despre bebe, unul din lucrurile esentiale fiind chiar alaptatul , ba sa nu zic ca mie mi-a prins bine si "initierea" in schimbatul pampersului la bebe .
Pupici si ...somn usor!


Alina si minunea mica Amalia(17.11.2005)


" Naitre c'est recevoir tout un univers en cadeau " ( Jostein Gaarder)

Mergi la inceput