Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (76)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

salut.

hai ca am devenit si eu preocupata de greutatea copilasului; maine se duce dan sa cumpere cantar; am vrut sa luam d-ala electronic de persoane, dar nu este prea sensibil, cantareste la 100g, si asta nu prea e util. asa ca luam balanta d-aia de sibiu, ca e mai ieftina si mai sensibila, la 20 g. oare cu asta pot sa fac si proba suptului ?
lavi02 - la dan e chiar paranoia cu pojarul; el a vazut la stiri ca au murit niste bebelusi la constanta din cauza asta; asa ca nu vrea sa mai ducem bebele la dispensar , ca acolo vin numai copii bolnavi, si nici sa o aducem pe dr-ita acasa, ca si ea se vede numai cu copii bolnavi zilnic, si oricum nu vine cu cantarul; asa ca maine cumparam noi unu.
dordia - chestia cu pipi pe haine am patit-o si noi - tot obsesia lui tati - cica sa-i punem outele si puta in sus in pampers... logic ca facea pisu in sus, pe burtica, de l-am gasit leoarca pana la ceafa de vreo 2 ori; acu, dupa nitel tambalau, lasam puta in jos, cum ii sade bine si cum trebuie sa stea la varsta asta. :)
ina - mi se pare ca eu am nascut cu 1 zi inaintea ta, nu ? eu am mai intrebat de lohii, dar nu mi-a raspuns nimeni; la mine a curs pana s-au facut seroase, au disparut 1 zi si pe urma au dat-o in rosu-maroniu; si la mine la fel, acum s-au cam terminat, maxim cateva picaturi pe zi. poate asa e normal, nu stiu ce sa zic ...
o sa radeti, dar in mine au luat-o razna hormonii... abea astept sa treaca 6 saptamani ca mi-e dor de sotul meu ca naiba, si el imi tot da tarcoale de cand am venit de la spital ... l-am intrebat pe dr, si afurisitul mi-a zis ca nici sa nu-mi treaca prin cap; i-am zis ca nu intentionez sa o facem ca indienii, sa mi se crape operatia, ci macar asa, binisor ... da tot nu ne-a lasat .. acu' stau si ma intreb de ce, ca doar nu s-a intamplat nimic in zona, fiindca am cezariana, pe care nici nu o mai simt, si oricum ma simt de 50 de ori mai "manevrabila" decat cu burta mare ... ma rog, sa zicem ca mai e putin...
anda - facem galerie ... si daca te ajuta cu ceva ... NU mai suportam gravida .. te vrem mamica !!! asa sa-i spui lui badiu asta natural al tau ...
fetelor, eu cred ca sunt perfect anti-naturala. da nu-i rau, ca in ce lume traim, luca sa fie obisnuit sa fie poluat cu diverse, ca nu stiu de unde o sa manance el numai branzica de la tara si laptic autentic fara diversi conservanti ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

aaaa, intrebare :

lui luca ii face baita taticul lui la 10 seara, papa si se culca; se trezeste la 2, la 4 si pe la 6; cum sa fac sa ii desfiintez masa asta idioata de la 4 ? mai ales ca ziua papa la 3 ore, nu mi se pare normal ca noaptea sa vrea la 4, si dupa aia la 2, si iar la 2 ...

help !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Va salut si eu, tot cu burta, tot in asteptare... Anda, nici eu nu am nici o contractie, nici o durere, nici un semn ca as naste in curand, desi nu pot uita moaca doctoritei cand a simtit capul fetei asa de jos... ca ma gandeam ca iasa in momentul ala! Of, ce greu e sa tot astepti... Bafta multa tie, poate-poate azi sau maine te "vedem" cu bebelul in brate.

Meems 38s+2z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenash spune:

salutare fetele,

salisa o nascut azi la ora 16, o fetita de 3250 kg si 51 cm.


numai bine

Patrik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

MEEMS, si tu te grabesti sa nasti?Hai ca graviditatea dureaza numai 9 luni, pe cand pe bebe il ai toata viata!

Oricum, astept si eu cu interes ce se mai intampla in "telenovela" Andei!!

Ilenutza, 39 +,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Si eu am fost azi la control.Mi s-a spus doar ca al meu col e inchis si il mai suporta pe bb inca o saptamina.Asa ca joia viitoare ma interneaza si vineri mi se va-ntimpla cezariana.Abia astept.
Pina atunci sper ca Anda se va fi intilnit cu bebeul.Si Ilenutza e inaintea mea,Tania si Meems la fel.
Va tin pumnii.
maine 38

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Ina tot cu tine am noroc.Am reusit sa activez PM-ul.
Multumiri.

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

felicitari, salisa, sa-ti traiasca odorul si refacere usoara
fetelor, io ies afara cu bebelacu' in fiecare zi - indiferent de vreme si de alte considerente. ca andreias face ca trenu' dak nu-l scot. adica are un urlet specific care inseamna "hai, femeie, afara, ma mai tii mult aici" si nu trece decat daca iesim pe usa. uneori tre sa ies asa repede (ca nu suporta nici imbracatul, ce sa mai vb de pus caciulita), ca nu-mi iau nici telefonu', bani sau alte lucruri folositoare. si nici nu pot sa ma intorc, ca iar incepe zbieretul "ala".
io am vazut ca in landou (acolo unde e capul) e cald, mai cald decat afara, e si ferit de vant, ca am bagat mana de curiozitate. asa ca, fie vremea cum o fi, noi semnam condica in parc.
partea nasoala e ca ii place sa alerg cu carutu', cum incetinesc ritmul maraie la mine ...
acu' doarme de vreo ora, caz exceptional ziua. ca el doarme de la 9 - 10 seara la 3 noaptea, dup-aia de la 4 la 6:30 - 7, si dup-aia nu. eu nu stiu cum au ajuns astia din carti la concluzia ca dorm 16 ore pe zi? ca al meu e activ de groaza lumii. bine ca acum am inceput sa-l inteleg (zic eu) si nu mai maraie/plange tot timpul cand e treaz.
hi, hi, il laudam. se pare ca linistea s-a terminat.
toate fetele, si mamici si gravide
asteptam vesti de bebei noi
c & andreias-ardeias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Alexandrina ai dreptate. Iti multumim ca esti atat de des mami noiembrie si atat de pe faza!

Dordia sincera sa fiu si lui Nati acum cateva zile i-a mirosit mai urat kk, dar eu nu m-am stresat prea tare si n-am sunat dr. Acum si-a revenit la mirosul normal. Dar nu pot sa te sfatuiesc si pe tine la fel, nu-mi asum raspunderea. Eu sunt mai iresponsabila si mai nestresata fiind la al doilea si mi-am zis ca o fi de la ceva ce am mancat eu. Plus ca daca o sunam pe drita trebuia sa-i marturisesc ca nu m-am tinut de regimul ei super-draconic. Asa ca tu mai bine suna-l.

Dienuta eu ca iresponsabila ce-s, merg cu Natalia in fiecare zi sa o luam pe Silvia de la gradi. Zicea o doctorita la teleu ca bebeii alaptati primesc anticorpi de rujeola de la noi. Asa o fi? Voua v-a confirmat vreun dr? Siminaf ce zici?



Ce sa zic, Lavi? Asa este. Totusi, nu e indicat ca nou-nascutul sa fie in contact cu prea multi oameni din afara casei (ca nu stii ce are fiecare), mai ales cu copii, ca astia in colectivitate iau de toate unul de la altul.
Acum, sincera sa fiu, nu prea am respectat nici eu indicatia asta, am tot iesit cu Raluca, si in vizite, am si primit vizite, si bineinteles ca toata lumea vrea s-o vada, deci gramada pe capul fetei, am iesit si la cumparaturi, etc.
Dar fiecare face cum crede ca e mai bine pt. bebeul ei, si pina la urma fiecare se increde in propriul instinct matern, nu-i asa?



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

fetelor, VESTI!

mama di tutti si noki lara: cred ca v-a auzit Badiu:)) mi-a zis sa iau in seara asta 30 ml de ulei de ricin! Cica in 24 de ore ar trebui sa apara contractiile. Daca nu apar, numai cezariana il mai desparte pe bebe de cordonul ombilical:))
Acum am un stres, s-a discutat pe aici mai demult cat de toxic este uleiul de ricin, dar acum ce naibii sa mai fac. trebuie sa inghit aproape 2 sticlute de ulei de ricin.
eu oricum aveam insomnii noaptea, in noaptea asta m-a avertizat badiu ca o sa stau pe la toaleta mult. Contractiile pot sa apara in noaptea asta sau in ziua de maine.
Avand in vedere ca sunt treaza, eu va astept pe forum toata noaptea:))
Ma duc sa vad cum dau pe gat uleiul asta de ricin...SI REVIN.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput