Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

'Neata la mamici!
Ne-am trezit mai devreme dimineata asta si-s zombi.
Raluca, ai o fata super frumusica! sa-ti traiasca!
Vad ca faceti schimb de informatii legat de electrostimulare + masaj anticelulitic + impachetari etc. Va doresc succes maxim!
Eu am incercat o data chestiile astea si aveam cam 48 kg. Dupa doua luni de asemenea operatiuni rezultatele au fost: singurul care a avut un oarecare efect a fost masajul anticelulitic - dezavantaj, am pielea sensibila si 3 saptamani am fost albastru-neagra de vanatai pe coapse; electrostimularea si mai ales impachetarile au fost vax albina. Ma rog, cel putin in cazul meu. Efectul ala de catifelare a pielii dupa impachetari il face si scrub + crema de corp acasa.
Nu vreau sa va descurajez, da' zau care au un efect mai bun plimbarile luuungi cu bebe pe afara.
Apropos de productia de lapte, eu m-am decis sa lupt cu demonii interiori ignorand de acum stresul. Cand am productie primeste lapte dupa pofat inimii, cand nu - Nan scrie pe biberon.



poze cu "Zmeoaica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Ana-Maria m-am uitat si la pozele voastre!



poze cu "Zmeoaica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

buna dimineata!
si eu am surprize cu Andrei, uneori refuza titi, dar in schimb asteapta bibe cu nerabdare.....mie mi-a facut impresia ca stie exact ca dupa titi vine bibe si se comporta in consecinta! dar la urmatoarea masa suge la titi de zici ca nu exista ceva mai bun......si zau ca nu inteleg schimbarile astea de "gusturi". oricum eu sunt fericita ca suge la titi cat de putin o fi, acum cat mai curge ceva de acolo, ca nu stiu cat mai reusesc sa am laptic. oricum nu abandonez ...inca!
mai fetelor, puiul meu are niste manifestari sportive de ma lasa cu gura cascata....e gata sa sara din bouncer, daca nu sunt atenta si nu-i pun centura_ face un fel de "podul" ca la gimnastica si se impinge pana aluneca jos din bouncer. si asa face si in pat...
hai ca s-a trezit "seful" vorba Cristinei, si plangeeeee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor!

Ioana,mersi de info biotics...si fata mea face kk des si o sa-i dau poate se mai regleaza.

Norina,mersi de reteta anticolici,sper sa ajute cumva..nu are colici tot timpul dar si cand are ma dispera.

Fetelor,mi-a promis cineva ca sigur imi face rost de Infanrix hexa si azi mi-a zis ca nu mai gaseste.Unde sa mai caut??So mai gasi prin farmacii?Stiu ca la un moment dat voi spuneati de o farmacie de pe mosilor...HELP!!!!ca nu vreau vaccinul ala de la stat!!

maddy & Bianca (13.10.05)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

vin si eu cu sfaturi despre cum sa ii viri lui bebe diverse pe gat
eu ii dau cam tot sau cu pipeta sau cu seringa, dupa caz; daca ii place gustul, i-l dau in pozitia obisnuita de mancare pt ca intr-adevar cum zicea karmenutza are reflex de halit
daca nu ii place gustul-si e cazul vitaminei C de ex, fac asa: o pun pe masa de infasat, ii pun capul drept, sa fie cu gura in sus; daca urla, cu atat mai bine; ii torn lichidul drept in gura (se duce direct in gat si nu prea are timp sa scuipe afara) fragmentat daca e prea mult si dupa fiecare turnare o strang de nas ca sa inghita ce are in gura; cum spuneam, daca urla cu atat mai bine ca sigur inghite tot ce e in gura

cam sadic, da merge si va asigur ca pierderile sunt minime si se intampla mai ales daca nu actionez hotarat; si merge f repede; iar dupa o consoleaza mamica bineinteles

Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Ramona, asa cum procedezi tu cu vitamina pe masa de infasat, am procedat eu cu fii-miu cand era bebe. Asta pana s-a inecat de s-a invinetit, nu mai respira de mult. Exact cand plange nu e indicat sa faci asa, ca se poate duce pe partea ailalta, atunci cand inspira pentru plans. De atunci m-am lecuit.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

merci de raspuns karmenutza; o sa mai investighez tehnica asta; o mai intreb o data pe mama care e asistenta de bebelusi si de la ea stiu procedura; da poate am ratat eu vreun detaliu esential
oricum o sa fiu mai atenta si o sa incerc sa i-o dau cand e linistita-ma rog incepe cand e linistita, da pana termin eu toti cei 5 ml nu mai e linistita deloc

Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Si eu m-am lecuit de dat ceva la bebeu cand urla, cu lingurita sau fara: s-a innecat cu Bonnisan - care e sirop si stiti cum e de naspa sa te ineci cu sirop - de n-am mai stiut ce sa-i fac!
De dat ii dau in lingurita din aceea de silicon, cu botul plat, prind un moment de gura deschisa si bag lingurita, deasupra limbii si apasand usor pe limba, ca sa vars continutul incetisor. de stat sta in pozitia de biberon, cu capul sprijinit de mana mea stanga si cu corpul pe coapsele mele.
Cristina, multumesc, hum-hum, piparat tareee! Dar e bine ca e in rate.
Si al meu face rama pe spate (zici ca inoata, ba chiar si inainteaza, pe masa de infasat are si spor mai mare, ca-i mai alunecoasa, cu toata aleza.
Si avem discutii cate o juma de ora....

Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Baiatul meu foloseste mai nou biberonul cu ceai pe post de suzeta..suge pana adoarme .
Tangerine nici eu nu-ti recomand metoda cu turnatul direct in gat desi am facut si eu asa de vreo 2 ori.
Mai nou fac asa cand ii dau calciu..ii prind gurita si o strang usor pana casca gura ..ii dau picaturile si tin gurita la fel pana inghite (asa a primit picaturile de vaccin la medic).

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

SAL.
Apropo de operatie, pe mine ma mai doare uneori, dar niciodata nu a fost umeda.De fapt in spital ,dupa ce mi=a scos primele fire s-a scurs un pic de dren dar mi s-au pus comprese cu spirt si de cand am venit acasa totul e ok, mai putin culoarea care ma enerveaza, vinetie.Siropelul de gen sab sau bonissan si eu i le administrez cu lingurita dar ii ridic putin caputul astfel incat sa poata inghiti.Si ce-i mai place lingurita ca nu ar lasa-o din gura, o molfaie.Azi i-am dat marut dat pe razatoarea de sticla, o lingurita si i-a placut foarte mult.Ma deranjeaza ca mai vomita lapticul, oare debridadul nu l-ar ajuta sa nu mai dea afara atata lapte.Eu nu i-am dat niciodata debridad si nu stiu ce rol are exact dar va vedem discutand despre el.
Aveti niste copii superbi.Acum mai pun si eu niste poze pt 2 luni dar se incarca asa de greu.

mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/marinelaciurea/my_photos

Mergi la inceput