Clubul nurorilor (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

Continuare...
Dupa ce am scos din sacosica materialul...prietenul meu zice"nu stiu ce e cu mama ca de obicei face cadouri mai frumoase" imi venea sa-l pun la loc si sa-l arunc la gunoi..l-am aruncat mai tarziu
Bineinteles ca acu o saptamana cand m-am "certat"cu ea i-a si zis ca sa nu-l mai prinda cu mine pe la ea ca nu-l primeste

Ei iaca ca de asta nu mai pot eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Exista soacre bune, fetelor, exista... Mama mea este o soacra si o mama de vis, de fapt cum e si firesc sa fie.
Soacra mea este bolnava, sufera de poliartita si e pensionata demult. Nu prea are ganduri bune pentru mine, dar nu intervine in viata noastra, ca am pus-o la punct delicat o data si a fost de ajuns. Dar! Socrul meu, inginer, cu doctorate, cu afaceri, etc este un mare rebut. Nu-si iubeste fiul, pe sotul meu, intotdeauna a fost gelos pe tineretea lui, pe reusitele lui, pe faptul ca are o sotie care-l iubeste. Nu suntem din Bucuresti, dar ne-am stabilit aici dupa facultate. Ne-am descurcat si mai bine si mai greu, dar niciodata nu ne-au ajutat, nici macar cu un cuvant bun. Cand al meu si-a deschis o afacere si l-a invitat pe taica-sau sa vada biroul nici n-a vrut sa intre. Stam cu chirie, ne putem permite doar o garsoniera de 17 mp, iar socru-meu si-a luat un apartament la doi pasi de noi si il da in chirie... Cand sotului meu i-a mers foarte bine soacra-mea se plangea intr-una ca ba n-are boiler, ba n-are barbasu cauciucuri de iarna, ba n-are mobila noua la bucatarie, ba n-are de centrala, ba n-are bani de bai etc si bineinteles ca sotul meu platea totul, eu nu comentam, ca-s parintii lui, iar ei primeau totul atat de firesc... Iar cand al meu a ramas fara serviciu, m-am dus la socrumeu sa-l rog sa-l angajeze la firma lui (la care e patron) cu cel mai mic salariu, nu conta, nu aveam prea mare nevoie de bani, vroiam doar sa se simta sustinut, iar daca ajutorul ar fi venit asta din partea lui tasu ar fi insemnat enorm de mult pentru el. N-a vrut, chiar daca stia ca fiul lui era pe punctul de a face o cadere nervoasa, stiti voi cum sunt barbatii cand isi pierd serviciul. Tasu mi-a zis sa nu mai alerg pentru el, sa-mi caut de viata mea, iar masa m-a intrebat de ce-l iubesc asa de mult, ca ginerele ei n-o asa iubeste pe fie-sa...
Ne-am revenit atunci, dar n-am reusit inca sa ne luam o casa. Cumnatami i-au luat la nunta apartament si masina, iar anul asta la ziua ei i-au luat un apartament mai mare, ca "era stramt" in doua camere. Pe cand lui al meu cand afla ca-i merge mai rau ii trimit mailuri ciudate, "21 de sfaturi", "7 povete"... am impresia ca se bucura cand are greutati. Nu astept nimic de la ei, doar ca as da foarte mult sa nu fie sotul meu atat de trist din cauza acestei atitudini patologice din partea parintilor. Este marcat si deseori nu prea re increder in el, cutoate ca are doar calitati.
Deci, fetelor, nu-i adevarat ca toti parintii sunt buni si-si iubesc copii neconditinat. Nu este adevarat. Nu am putere nici sa-i urasc. Imi pare doar rau ca i-am cunoscut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, eu cred ca problemele se rezolva atunci cand apar. Dar uneori mai trebuie sa lasi sa se intrevada si "posibilitatile". Ia cititi asta, poate va vin ceva idei - macar celor care acum sunt la inceput de drum de nurori:

Un cuplu celebra 50 de ani de casnicie. Armonia si linistea din familia lor erau celebre in tot oraselul, asa ca un reporter de hotaraste sa realizeze un interviu.

-Cum se face ca de 50 de ani nu v-a vazut nimeni certandu-va sau macar ridicand tonul unul la altul?
-Secretul este la inceputul casniciei, in luna de miere. Ne-am hotarat sa o petrecem la o cabana superba pe creasta muntilor si am inchiriat doi magarusi pentru a ajunge acolo impreuna cu bagajele noastre. La un moment dat, magarusul sotiei mele s-a impiedicat si a cazut. Sotia mea, desi se lovise, i-a spus animalului pe un ton calm "Prima data". Magarul s-a ridicat si am continuat drumul. Dupa un timp, s-a impiedicat din nou. Sotia mea i-a spus, cu aceeasi voce egala "A doua oara". Ne-am continuat calatoria, magarul s-a impiedicat a treia oara. Atunci sotia mea a scos un revolver si a impuscat magarul in cap. Am facut criza de isterie. I-am spus ca e nebuna sa procedeze asa de crud cu bietul animal, ca trebuie sa consulte un psihiatru. Sotia mea s-a intors catre mine, m-a privit in ochi si mi-a spus calm "Prima data". A fost prima si ultima data cand ne-am certat.


"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Si sa va las voua distractia, ia intrati si aici http://bancuri.federal.ro/bancuri-cu/soacre--1.htm. Asta e cu dedicatie pentru cele cu soacre albastre

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Vreau si eu in club la voooi!!! Se poate?!

Adimercedes, k lumea bancul!

Despre soacrele mele - ca am mai avut una - numai de rau! Prima ma considera o adunatura de pe strada si am aflat apoi ca asa ma vorbea peste tot, pina cind mi-a spus-o si in fata. Oricum, nu mai conteaza, ca am divortat, ca tot asta isi dorea 'mneaei mult de tot.


Actuala - a doua - se poarta de parca nu ar avea un singur copil - sotul meu. Se poarta de parca nuu ar avea copil deloc, deci nici nepoti!!! Atita paguba! Chiar nu am nevoie de nimic de la Maria Sa!!! Da' nici sa nu ne ceara! Ca atita stie: sa se plinga de lipsuri. De fapt, sa se lamenteze, ca e genul ala, de-ti vine s-o sugrumi cu mainile goale: matzaita, prefacuta, birfitoare, si peste toate, mai si bea de stinge (ca sa nu zic de-a dreptul "betiva"!).

Despre ce mi-a facut mie, de mi-am pierdut si un serici bun, la trustul Media Pro, am mai povestit si mi se face greata sa zic din nou! Si despre celelalte mitocanii poate voi mai spune, dar nu acum, ca deja simt cum mi-a urcat tensiunea, doar gindindu-ma la ea!!!

Cita diferenta fata de mama mea, care este o bomboana de om! Nici in familia fratelui meu nu se baga cu nasul sau cu sfaturile aiurea, ba chiar uneori o suspectez ca o iubeste pe cumnata-mea mai mult decit pe mine! Numai eu nu am noroc de asa o soacra!!!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliaa spune:

A mea mutanta , tocmai a dat telefon sa spuna ca n-are bani de cadouri anul asta (de paraca pana acum ne-a dat vreodata ceva)si ca ii pare rau de aia mica, dar e saraca lipita (cu 11 mil. pensie). In schimb vine duminica in vizita de lucru dar sa-i dam noi bani de tren....
MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!

Noroc ca ne-a adus Mosu bilete de avion pe 24 ianuarie! Doamne dar cate tre sa mai indur pana atunci!!!! Si mai ales de sarbatori!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

Hi hi da eu am uitat sa va zic ca am doua soacre.Hi hi hi si vai de mine...
Tata prietenului este casatorit cu o alta tanti care la randu ei mi e soacra ...
Oricum e mai buna decat soacra pe bune da nu foarte buna.
Dar avand in vedere ca e "mama vitrega"(soacra vitrega)mai merge.
logic era sa se poarte ea mai urat decat mama buna ....da ce sa ii faci asta i viata...


Socruf bun fff bun nimic de spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Neatza fetlor
Citesc ce scrieti si ma crucesc. POate eu nu am atatea probleme cu socrii pt ca sunt departe de mine. Cat despre cadouri...ce sa zic. Cand am fost in vara la soacra, ne-a dat o plasa plina cu caciuli tricotate de ea. Pt mine, pt iubi si pt Razvan (baiatul lui iubi). Eu nu port caciula deloc. Iubi a gasit 2 care sa ii vina, Razvan nu a vrut niciuna. Asa ca mi-au ramas 8 caciuli. Si am inceput si eu sa fac cadouri pe la cunoscuti, nm dat nasilor, surorilor mele. Dar oricum gestul soacrei a fost frumos (zic eu). Daca n-ar fi si atat de cand vine vorba de nunta si de cheltuielile pe car ele avem, daca n-ar fi asa pretentioasa totul ar fi OK. Ea e obsedata de curatenie. Va dati seama, ca noi cand mergem la e avem bagaj, genti cu haine pe care nu avem unde sa le punem, ca dulapurile ei sunt pline. Si oricum nu as scoate hainele din geanta sa le pun in dulap pt 2-3 zile. Dar nu suporta sa vada geanta in camera, nici pe hol, nici in debara. Ultima data i-am spus ca duc geanta in masina si imi iau de acolo hainele cand vreau sa ma imbrac. S-a suparat pe mine. Nu suporta sa vada nici o scama pe jos. La masa sa nu cada nici o firimitura pe jos. De parca nu s-au inventat maturile. E si foarte economa. Eu inteleg ca nu sta bine cu banii, dar toate au o limita. Cand spala vasele procedeaza in felul urmator: are o cratita mare in chiuveta unde spala vasele, din gros. Arunca apa respectiva intr-un lighean foarte mare la baie. Apoi freaca toate vasele cu detergent. Si abia apoi le clateste. Dar apa care se aduna in cratita o arunca tot in acel lighean. A oprit apa le toaleta, si se foloseste doar apa care e in acel lighean. Ati mai pomenit asa ceva? Ca eu am ramas

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Mooooamaaaa fetelor da ce mult ati scris
Abia acu am terminat de citit si pe cand sa scriu mai mult s-a trezit Sara.
Bine ai venit Simina, te primi cu drag.
Si pe meb la fel, cu "un socru de cosmar"

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Buna dimineata fetele !
Ce sa zic ? Ma bucur ca va citesc, de fapt ar trebui sa se bucure Socrella Constat ca se poate si mai rau.
Ne-am dat peste cap de trei ori ca Fat Frumos sa le trimitem cadouri de Mos Nicolae (sotul meu a descoperit Fan Curier si de atunci.....naspa). Soacra zice : vaaaai si eu nu v-am trimis nimic ca nu pot sa va iau decat daca va vad ...... aluzie la faptul ca luam progresiv in greutate amandoi.Are o boala sa-mi ia pulovere, care imi sunt mici
Nu e o tipa zgarcita si are si bani, doar ca o doare in c.... de traditii si nu se straduieste niciodata sa faca un gest dragut.
In vara am fost plecati din tara in vacanta, iar eu am luat niste tricouri foarte dragute pentru mine, mama si soacra. L-am ales cu grija, sa fie culoarea ei preferata......credeti ca l-a imbracat macar prin casa, odata asa, ca sa o vad eu ? Nuuuuuuuu.
In fine, macar e departe (425 km) si tre' sa recunosc ca nu se baga deloc. Din raceala si indiferenta nu din nush ce principii neinterventioniste, dar bun si asa.
Eu le doresc sa fie sanatosi si in putere cat mai mult ... la ei acolo.

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput