Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (75)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Pe mare fuga intru si eu.

Ina, daca mai tii minte, si eu ma plingeam la inceput de transpiratii la greu. Acum mi-a trecut. Nu-s de la ce sa fi fost.
Si Smarandei i-au curs pieile pina sa vina bunica-su si sa-i faca baita urmat de masaj cu ulei. Unge-o cu ulei in fiecare seara dupa baita si o sa-i hidratezi pielea.
Cu alaptatul eu m-am debusolat total. Unii zic sa-i fac program, altii sa nu... La noi oricum totul e destul de haotic pentru ca am tot haladuit pe toate coclaurile cu ea pina acum si nu pot spune ca am avut o zi standard. Asa ca si de hranit am cam hranit-o in timpul zilei cam cind si pe unde am apucat: prin vizite, pe la plaja,...pe banca in oras (!)

Monet, ia uite biata de tine ca aveai chef de telefoane si ne-ai ratat si pe mine si pe Ina. Incerc sa te sun miine pe fix.

Noi am avut niste zile mai agitate. De vreo doua nopti, o ia cam razna dupa cel de-al doilea alaptat de noapte. Acum abia a adormit....desi de obicei cade lata dupa baita si suptul de la ora 9. Parca vad ca urmeaza din nou o noapte nasoala.

Ati fost cuminti? V-a adu Mosu betze? Noua ne-ar fi adus, ca tare rai am fost, da' nu gaseste bietu' Mosu bete pe aici...





Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

pupam si noi sfintii de azi, mamici, bebici sau tatici!!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza si La multi ani Nicoletelor!!! Si mie printre ele ca ma cheama si Nicoleta!!! Si mi-a adus Mosul un cadou......super trasnet: BB al meu a luat in greutate de duminica trecuta pana aseara 240 gr. Uraaaaaaaaaa!!!Asta inseamna ca am suficient lapte si ca mananca bine!!!

Multumesc inca o data lui Lavi 02 si Cristinei si tuturor fetelor care mi-au dat sfaturi si am reusit sa am lapte pt bblin.

Azi noapte bb a dormit de la 12 pana la 3.30, l-am schimbat si camd sa il pun la san adormise asa ca l-am lasat sa doarma si s-a trezit pe la 4.30 cu scandal, a mancat in 20 min 100 gr dupa care a mai adormit pe la 6.45 si doarme si acum. Am sa ma duc sa il trezesc ca sa pape ca dupa aia...o sa planga si sa aiba forta!!

Anda bafta multa si nastere usoara! FAza cu degetul mi-a spus-o si mie la control si la fix o sapt am nascut. Nastere rapida si usoara si sa ne anunti ca stam cu sufletul la gura, da?

Acum va pup si intru mai tz daca doarme printul!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
:http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Neatza mamici si burtici!

La multi ani tuturor celor ce isi serbeaza ziua de nume azi, si astept sa povestiti ce v-a adus mosu'...mie nimic pt ca aici nu se serbeaza asa ceva!

Anda, ma alatur si eu galeriei...hai ca esti pe ultima linie dreapta!

Ina, vad ca bebelinele noastre dau concerte in aceeasi perioada: noaptea. De fapt Amalia mea s-a cam invatat prost si vrea doar in brate, nu cred ca mai e vorba de colici ca de cand ii dau Calmosine s-a mai calmat. Azi noapte a mancat la 1 si la 5 ceea ce e rezonabil insa de cum o puneam in landou iar incepea sa se "vaite", sa se screme- si nu e sigur constipata- pana termina cu urlete si deci trebuia sa o iau in brate...
Intrebare ca vad ca tu o lasi in carseat, eu as vrea sa o las cat e treaza in transat - nu stiu daca si in ro se numeste la fel, e ca un fel de carseat insa plat si care se regleaza, poti sa o atasezi si ea poate sa priveasca in jur in timp ce se si leagana...dar oare nu e prea mica? Stiu ca transatul se foloseste cam pana la 11 luni deci ma gandesc ca poti sa o pui cand e mica, nu?
Cat despre alimente, ca vad ca tu mananci ceapa -hmmm ce pofta imi este si mie- pe lista data de pediatra de la maternitate scrie ca trebuie evitate: conopida,aspergele, usturoiul si ceapa, iar tolerate sunt :tabacul, alcoolul, cafeaua si ceaiul dar in cantitati mici , la fel si fructele - cum zicea si Lavi.

Lavi2 tare haioasa Silviuta ta!

Ela27oana felicitari pt bebe!

Dordia - La multi ani si felicitari pt cadouas sa o tina tot asa bebe Stefan!

Alina si minunea mica Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Cu ajutorul Cristinei si al Inei am reusit si eu sa vad toto bebelacii vostri.Sint niste copii extrem de frumosi.Sa va traiasca.
Ela felicitari si sanatate amindurora.
Anda cu citeva pagini inainte,la subiectul anterior Dordia spunea ca are in plus un tub de Garmastan.Incearca sa iei legatura cu ea.Iar relativ la analiza aia, coagulograma, eu cred ca daca la noi se face in oricare din laboratoare,ar trebui sa fie asa si la voi.
In rest si eu astept.Doar ca as vrea ca cezariana mea sa se intimple cu programare si nu aiurea cu cine stie ce medic.Joi ma duc la un alt consult.
Felicitari Nicoletelor si Nicolailor de pe forum sau din viata celor de pe forum.

37+

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Fee multam pt idei...dar astept sa vorbim live :), uite de ex despre ce intrebasem eu legat de transat.
Vad ca nu ti-ai activat PM asa ca sorry ca dau detalii aici: daca vrei putem vorbi pe skype insa pana in 19h ca dupa vine al meu sotior si monopolizeaza el calculatorul .


Alina si minunea mica Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Doamne fetelor stiti ce frumos doarme bebelina mea?Si in landoul atat de detestat noapte! Ca un inger ca imi vine sa o mananc...dar oare nu poate face lucrul asta noaptea?


Alina si minunea mica Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata fetelor dragi!
AL MULTI ANI SARBATORITELOR!
Dordia, tie, ca tu, dintre noi, esti si Nicoleta! Felicitari si pentru tonajul flacaului! La mai mare!

Ina - ehe..,chiar ca ce bine ar fi daca ar sta suzi singura. dar constat ca sarah mea, slava Domnului, nu e inca dependenta de ea...o molfaie..cind se plictiseste o arunca - adica o ia cu minuta si o smulge si o tzipa - iar apoi nu plinge...pe de alta parte, ar fi jale daca ar fi un dispozitiv de tinut, ca daca regurciteaza..se pot inneca cu lapticul, daca ar fi ianuntru si suzi. Cred ca asa se explica faptul ca nu este un asemenea dispozitiv! Ochisorii io-i sterg dinspre timple spre nasul - ext-interior. Cu pieile - doar pe picioruse se descuameaza...

Felicia, io in maternitate m-am stricat la stomac cam rau. Am bagat ceai de menta la greu si...m-am constipat. Vreo 3 zile nu am fost la kk, de am disperat...am bagt un supozitor cu glicerina si s-a rezolvat buba. De atuncea e relativ ok - adica tot tendinta de constipatie am, dar scaun zilnic, io care inainte faceam de 2-3 ori si cu tentinta de cufureala... Bietu organism, s-a cam dat peste cap...

Lavi02, ce dulce a fost Silvia cu alaptatul! Mai, copiii astia sunt o minune!

Ela, felicitari! Sa-ti traiasca minunea cea scumpa! Vrem poze!

Anamari- si Sarah mea a iesit din spital cu conjunctivita!Vezi ca de la unul se ia la celalat repede de tot! Am dat cu Kanamicina si a trecut. Problema e ca a revenit sapt. trecuta - cred si eu ca de la curent - deh, izolatiile casei..de bune ce sunt...amu dau iar cu Kanamicina, dar parca nu are efect. Nu mai curge rau, dar e rosu pe dinafara!

Cristina, asa e cu virusii - am primit si io unul pe contul sotului meu, unde zicea cica administratorul de yahoo, ca e ianctiv pe moment xontul de mail. El trebuind sa primeasca un mail important, io m-am speriat. Era un atachement cu ce trebuie sa faci sa-l reactivezi, l-am deschis si surpriza! Virusache!

Va las fetelor, ca trebuie sa ma duc sa impachetez plodu ca merg la mama!

Multi pupici!




Poze cu mami si Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Anda sa sti ca eu mai am flaconul de Garmastan daca vrei ... eu l-am luat sapt trecuta de la farmacie! Dar nu prea mai am nevoie si e pakat de el!

Daca vrei ai nr. meu de tel pe contul comun!!



Diana mamica de bb Stefan-Cristian (14.11.2005)
:http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

La multi ani cu intarziere Ilenutza.
Felicitari Ioana si Ela, sa va traiasca si creasca mari si frumosi bebelusii.
Nu am scris ieri din aceleasi motive de lipsa de timp si putina lene, da' de citit citesc tot timpul.
Eu sunt putin necajia ca mi-a scazut rau productia de lapte. Am un fel de menstruatie si dra spune ca asta mi-a scazut lactatia dar isi revine. Asa ca aseara si acum am dat fetei formula amestecat cu ce am muls de la mine ca nu stiam de ce tot plange saracuta, era de foame. Acuma e cuminte si ne pregatim de plimbarica, e superb afara si cald tare, de ma si gandesc sa n-o imbrac ca si ieri cand era frig si vant ci sa-i dau direct salopeta peste hainele de casa si paturica peste. Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput