Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (75)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Bravo, Anda! Tinem pumnii sa apara bebelache cat mai repede. Si eu sper sa am aceleasi vesti bune dupa controlul de maine, desi sincera sa fiu nu ma simt deloc diferit. Bine, acuma simt eu presiune si parca mi se misca oasele bazinului, dar nu am nici o durere acuta. Om trai si-om vedea!
Pupici,

Meems 37s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

meems, m-am inspirat de la ina care a facut smotru o saptamana inainte de nastere. am facut si eu super curatenie saptaman trecuta. nu stiu daca vine ca vine la termen sau a "ajutat" efortul meu, dar tu da-i inainte cu parchetul ala...mi-ai dat o idee: parca si al meu s-a murdarit un pic:))

mai, am intrat in 3 farmacii sa-mi cumpar garmastanul asta, acu'pe ultima suta de metri..nema garmastan!

lordra, te asteptam cu drag.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

a facut cineva coagulograma? se face oriunde? se face pe loc? cica ii trebuie anestezistului la epidurala...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

anda-tinem pumnii....

ela27oana-felicitarisi felicitari mamicilor care au nascut de cand nu am mai intrat pe forum...
si bebeilor care au implinit deja o luna.

noi suntem bine-mancam si san si biberon(de doua ori pe zi), doar ca ii curge un ochi si ma intreb de la ce...sa-l fi tras curentul?daca nu ii trece iar ma vede doctorul.

ina
eu ii dau papa la cerere...
dar am un bebe cumpatat-adica nu mananca peste cat are nevoie ca sa imi vomite dupa aceea.
si noua ne curg pieile la greu. e normal-asa au curs la toti 3 bebeii....
e greu...eu il mai ignor cand plange-dupa ce verific sa nu-i fie foame, sa nu trebuie schimbat.mai nasol e nopaptea-cum reusesc sa il culc pe unul se trezeste celalalt....

azi Lia a incercat sa-i dea o suzeta fratiorului- era era in leagan si ea si-a scos suzeta din gura si incerca sa i-o bage lui . doar ca asta mic nici nu vrea sa stie de suzeta. poate ca-i mai bine asa...


anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! être l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

anamari, hi,hi, generoasa lia


http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ce liniste...nu e nimeni?

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

La multi ani Nicoletelor si Niculinelor!!!
Sa traiti sanatoase si sa aveti prunci voiosi!
Lavi02 sint convinsa ca aceasta transpiratie este din cauza hormonilor si este ceva trecator; organismul se mai schimba si el dupa nastere..
Daca doar primele trei luni sint grele, atunci m-am linistit…mai am doar doua si jumatate…mai pot rezista!
Vai, ce dulcica Silviutza ta, cu alaptatul bb-lusului ei! Ce i-a adus Mosu’? A fost fetitza cuminte anul acesta?
Eu iar sint de planton…astazi i-am cumparat celei mici pina si un patutz special, de pus in patul nostru, am fost pina in cealalta parte a orasului, am incercat sa o punem acolo, intre noi, dar degeaba.
George s-a mutat jos, ne-a lasat noua partea de sus, si nu pot spune ca sint bucuroasa; dupa ce ca ne vedeam atit de putin, acum nici macar nu mai dormim impreuna…in acest moment, ca sa pot scrie, am pus-o in car seat si i-am dat suzulica, am deschis geamurile in dormitorul unde vom dormi – idee preluata de la Dienutza si Fee, sa vedem daca tine faza- . Am incercat sa o pun in patutul ei, intre noi, in patutzul nou, nimic nu merge…chiar nu stiu ce are si de ce se intimpla asta numai noaptea…o avea colici sau poate laptele meu nu-i destul de consistent, habar nu am! Miercuri merg la dr. de familie sa o cantareasca, masoare si o sa vad atunci ce si cum. Mi-este mila de ea,nu mai stiu ce sa-i fac, si desi se pare ca-i place mult de tot in car seat, nu o pot lasa sa doarma asa ghemuita in el, ca nu-i bine ptr. sira spinarii. Eu stiu ca se simte bine fiindca este strinsa si ghemuita acolo ca in uter, dar trebuie sa ma gindesc la ce este sanatos ptr. ea.
Dupa ce am alaptat-o am tinut-o sa dea gazuletzele afara, nimic frate, am trezit-o degeaba, ea tot cu vantuletele ei se simte bine…ce sa-i fac…
Mona, cind ai sunat tu eram plecata, imi pare rau ca am pierdut ocazia de a vorbi cu tine! Sint restanta rau cu mesaje, telefoane, nu mai am timp de prea multe si mai ales de cind ma tine asta mica treaza aproape in fiecare seara, a doua zi zici ca sint beata, nu prea gindesc..
Acum am de facut pregatiri pentru sarbatoare de Craciun de la firma noastra ,simbata asta ce vine, trebuie sa ma ocup de cadouri ( ca facem tombola cu premii, etc.) nu am foarte multe chestii de facut fiindca a delegat alte persoane – avind in vedere ca sint ocupata cu bb-lina - dar trebuie sa ma implic si eu cat de cat..
Fee si mie imi place clipul si de cite ori il pun ma apuca plinsul!
Ela sa-ti traiasca Oana Daria!
Meems, felicitari ptr. cele 38 de saptamani! Sa speram ca pina la 39 bb apare deja!
Cora, pomeneai de durerile de cap, asa ca eu zic ca se cere un al doile bb ca sa scapi de ele …ce zici, facem intrecere???
Eu trei luni de zile nu am voie sa raman fiindca in spital mi-au facut un vaccin antirubeola ( m-au gasit ca pot lua ) si mi-au spus ca daca raman gravi in perioada asta ori pierd copilul ori se naste cu defecte ( Doamne-fereste! ) asa ca nu risc si oricum vreau sa o alaptez pe Rachel cat pot de mult, daca s-ar putea pina la un an as fi super fericita…
Anda! previziunea/presimtirea mea este ca joi –vineri nasti! ( intuitia imi spune ca miercuri, dar sa nu exageram!) asa ca sintem pe faza cu galeria…pe locuri …fiti gata….numaram zilele si tinem pumnii sa fie totul rapid, simplu si sa ti-l tii fericita in brate pe Nichita! Pe cine ai sa suni din spital ca sa anunti? sper sa nu ne tii cu sufletul la gura pina cind te externezi...
Anamari pentru ochisorul care curge iti recomand un leac babesc; pune-i picaturi din lapticul tau, dimineata, la prinz si seara. Sper sa mearga si sa-mi spui ca i-a trecut!
Ce dulce Liutza ta, sa-i ofere suzeta…cind o descrii, nu stiu de ce, mi-o inchipui pe Maggie din The Simpsons , ca ea este tare generoasa.
Wow! de abia acum am vazut si eu pozele cu Liutza si Liam, ce scumpei sint, iti seamana leit amindoi!
Anda, eu sint…pe-aici da’ cred ca am ramas singura…buburuza mea doarme dusa, o sa o scot din car seat sa o pun in patutz , sa te tii scandal ce o sa faca, da, nu am incotro..daca auziti tipete prin cartierul vostru sa nu va speriati, este Rachelina mea care are plamani de soprana, manca-o-ar mama!
Direct la opera o duc!

Noapte bunicica tuturor!
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Anda, nu ca vreau sa te demoralizez, dar noua ne-au explicat ca poti avea colul permeabil la index o sarcina intreaga. Dar la tine daca a fost inchis pana acum, sigur e un semn de inaintare.
Al meu col era normal inchis pana la jumatatea sarcinii cand am schimbat medicul si asta nou a considerat el ca e ramolit inchis.
La mine habar n-am cum se prezinta nici bebe nici colul, daca mi-o ia si meems inainte, cred c-o sa inchid lista acolo pe la Craciun. Cand o sa cantati colinde si-o sa miroasa a cozonaci o sa va aduceti aminte ca mai e una pierduta prin spital. Numa bine, ca daca nasc de Craciun, scap de toate vizitele pe care nu mi le doream.

Apropos, v-am zis ca stiu pe cineva nascut la 10 luni jumate?
O, trebuia sa va zic asta cand erati mai multe in starea de gravida. Pacat ca mi-a scapat.

Ela, bun venit acasa in formatie intregita.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ina bubulina - mai esti pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hai mai Alexandrino, ca tot e bine, o sa-ti aduca la maternitate cozonac! Ca sarnale oricum n-avem voie nici unele, ca sunt cu varza. Eventual in foi de vita!

Anda e de bine daca a inceput sa se dilate, cam asa a fost si al meu cu 1 zi jumate iainte sa nasc. Isi mai aduce si controlul gineco o contributie, mai fa si tu o curatenie, un drum in oras... si o sa ajungi la spital cu super dilatatie. Eu una astept SMS!

Ina asta cu laptele inconsistent - nu e adevarata! Laptele oricarei mame e consistent, mai ales cel de la sfarsitul suptului. Dar s-ar putea sa aiba colici - cred ca nici tu nu mananci tocmai "coser". De exemplu salata de rosii si castraveti cu ceapa. Unu ca ceapa cruda si cu pretenul usturoiul nu sunt de dorit. Doi, nici fibre nu ar trebui sa mananci prea multe: legume si fructe crude permise, dar cantitati limitate - 1 rosie /zi, un mar, o portocala, nu o masa intreaga formata numai din astea. Ce-ti zic eu acuma e varianta "light" a regimului anticolici promovat de unii dr in care se exclude orice crud in afara de banana, plus chestiile acide, cum ar fi sucul de rosii, etc.

Mergi la inceput