Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:


Livia, fetelor care ma puteti ajuta, am ales tratamentul acela complex al Liviei care cred ca in cazul meu a facut minuni.

Va rog sa-mi spuneti cele care va pricepeti, ce anume plante sa scot din acest tratament ca sa nu-mi mai creasca estradiolul ca a iesit prea mare. Estradiolul masoara estrogenii, nu? Estradiolul mare mi-a facut un FSH mic de 3.8 in ziua a 3 a care zicea dr. ca e prea bun pt varsta mea si deci e fals. M-a pus sa-l repet la urmatorul ciclu dar pana atunci vreau sa-mi reglez estradiolul.

Voi intreba pe forum pe mai multe topice, sa nu ma bombaniti dar este urgent sa stiu
Va pup si va marturisesc ca daca se va intampla cu mine vreo minune sa mai am rezerva, va fi o minune facuta de Dumnezeu prin voi. Am aflat enorm de multe lucruri pe care trebuia sa le fi stiut pana acum.
Pupaceli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Buna livia

Tu esti salvatoarea noastra :)
Am fost la dr si sunt suspecta de endometrioza, cateva luni dr nu are cabinetul disponibil pt laparo, asa ca am zis ca poate in timpul asta fac ceva "preventiv".
Ma poti ajuta cumva?

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Buna ziua dragutzelor!

Sunt intru totul de acord ca tratamentul Liviei pentru infertilotate este cu adevarat extraordinar. Nu am fost niciodata mai bine "reglata" hormonal! Merci Livia mult, mult!!!

dj_mama: felicitari pentru rezultate , dar ce nu prea inteleg eu: daca Dr a zis ca rezultatele obtinute dunt prea bune ca sa fie adevarate, ai grija ca nu cumva sa se insele Dr. In privinta mea nici unul nu a avut solutia si nici nu cred ca o vor gasi si te asigur ca am mers cu recomandare numai la Dr de specialitate.
Din cate stiu eu MArarul este cel care mareste eostradiolul, eu de altfel nu iau deloc mararul. Si mladitele de zmeur sunt eostradiole, dar eu zic sa nu renunti in nici un caz la ele!!!
Parerea mea e ca Dr tau se inseala si sa continui tratamentul in asteptarea raspunsului Liviei!! :-) Sunt sigura ca iti va raspunde !!! Si sa nu te superi p mine daca poate nu am dreptate

Va doresc tot binele din lume si va pup mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu07 spune:

buna livia,

sunt noua pe acest site si observand ca ai ajutat pe foarte multa lumea am indraznit sa-ti cer si eu un sfat daca ma poti ajuta !
am o problema cam de 1-2 ani si desi am facut tratament local, analize papanicolau si ecografie care mi-au iesit in limite normale , problema mea nu s-a rezolvat! dupa ce mi s-a facut o colposcopie mi s-a pus urmatorul diagnostic : colpita difuza si recomandare tratament local cu tantum rosa si ovule kilon + vaporizare laser!!
as vrea sa stiu daca imi recomanzi sa fac aceasta vaporizare si ce riscuri sunt ??!!
este posibil sa raman cu leziuni pe col si sa nu mai pot face copii??
ma pot vindeca si cu tratament naturist si ce imi poti recomanda???
cu miide multumirii
eu07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Mariee, bine ar fi fost sa se insele dar sunt nevoita sa-i dau dreptate pt ca am citit pe net despre FSH=masoara rezerva ovariana. Cu aceasta rezerva ovariana ne nastem. Pe la 14 ani se injumatateste iar apoi in fiecare luna mor cca 1000 astfel incat la cei 43 de ani ai mei, iti dai seama ca este dezastru. Cu cat rezerva e mai mica, FSH e mai mare. Mie mi-a iesit 3.8 ca la adolescente ceea ce e un vis prea frumos dar e utopic. Eu real ar trebui sa am peste 12 sau chiar peste 25 daca ma confrunt cu o menopauza prematura . Dr a zis ca estradiolul mare a inhibat FSH de aceea a iesit mic

Daca nu e chiar 25 am sa va spun eu luna viitoare

Bine ar fi daca ar exista elixiruri sa umple saculetul cu rezerva ovariana dar aceasta nu se reface NEVER. E ca neuronii, mor si gata, traista se goleste.
Un FSH bun la mine nu s-ar explica, zic si io, decat daca la viata mea am avut mai mult menstre anovulatorii si nu s-a consumat la maxim rezerva dar m-as mira. Asta e.
Sa ma corectati, va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Sunt putin derutata, am gasit asta la "sfatul medicului" de pe forum:
FSH sau hormonul de stimulare foliculara este o substanta eliberata de hipofiza (o mica glanda din cap) si care are, in ceea ce te intereseaza pe tine, rolul de a stimula cresterea si maturarea foliculilor ovarieni (dupa cum ii spune si numele), si prin aceasta stimularea secretiei foliculare de estrogeni.

Problema se pune in modul urmator: intre secretia ovariana de estrogeni si secretia hipofizara de FSH exista o relatie de feed-back negativ. Adica o secretie scazuta de estrogeni determina o concentratie redusa a acestora in sange; sangele ajunge, evident, si la hipofiza; aceasta sesizeaza nivelul scazut al estrogenilor circulanti si isi intensifica secretia de FSH; FSH-ul se varsa tot in sange, prin care ajunge la ovar, unde determina cresterea secretiei de estrogeni. Si de aici circuitul se reia in sens invers: estrogeni multi - concentratie mare in sange - hipofiza reduce secretia de FSH - ovarul isi reduce secretia de estrogeni.

dar si asta:

La nastere, ai intre 1 si 3 milioane de ovule. Pana la pubertate ramai deja cu numai 400.000, iar cate 1000 mor in continuare in fiecare luna, pana ce ajungi la menopauza.
Varsta 20 30 40 corespund
Ovule 300.000 180.000 60.000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns machupichu spune:

buna fetelor. sunt uimita de numarul mare al mesajelor voastre dar mai ales de cat de mult stiti despre problemele astea legate de inferitilitate. Eu am intrat aici sa va propun un nou tratament naturist cu papaya. Eu am auzit ca are efecte pozitive asupra fertilitatii asa ca daca vreti puteti incerca si voi.e vorba de suplimentul alimentar BIO NORMALIZER care are ca ingredient principal papaya fermentata.din pacate acest produs nu se gaseste in toate tarile dar daca vreti mai multe informatii puteti gasi pe www.bio-normalizer.com. eu iau acest supliment pentru reglarea armonioasa a functiilor organismului pentru ca am deseori probleme cu stomacul.dar produsul e indicat si in situatii e infertilitate pentru ca regleaza paramentrii organismului, elimina radicalii liberi din corp si alte elemente daunatoare si face sa sistemul imunitar sa functioneze la capacitate optima.daca sunteti interesate de produs va pot da mai multe amanunte. va pup dulce pe toate si va urez multa , multa bafta. sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Buna dragutzelor
Am citit mesajul tau dj_mama si parerea mea este ca nu ai de ce sa fii ingrijorata! In mesajul scris de tine mai jos, totul este corect dar nu exista legatura intre partea "ingosata" si partea care urmeaza dupa "dar si asta":
MAi concret: FSH nu masoara Rezerva ovariana, masoara ceea ce ai spus tu "ingosat" Eu la ultimele analise, facute in Z3 de ciclu am avut FSH de asemeni 3.4, ceea ce este f bine, el va credte in perioada ovulatorie, daca vrei diseara iti transmit valorile normale la o femeie cu ovulatie de-a lungul unui ciclu! La menopauza aceste valori sunt mult mai ridicate.

Hormonul care masoara Rezerva ovariana este hormonul anti- mullerian.
Parerea mea este ca trebuie sa continui tratamentul, la varsta ta nu cred ca tb sa fii asa pesimista in privinta Rezervei tale .
Si mai ales incearca sa vezi mai multi Dr.: nu tb sa ai atata incredere in unul singur si mai ales TREBUIE SA AI INCREDERE FOARTE MARE IN TINE!!!!

Te pup mult!!!

PS Merci machupiciu pentru tratamentul sugerat:-) Esti o dulce!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dar nu este deloc adevarat ca daca ai avut de-a lungul vietii cicluri anovulatorii multe ai ovule pana la adanci bataraneti! Sa ne gandim la femeile care au luat multi ani pilule anticonceptionale care le-au blocat ovulatia, oare ele intra la menopauza mai tarziu? Fals... Realitatea este ca momentul intrarii la menopauza este influentat de alti factori, intre care cel mai important este EREDITATEA... Daca mama a intrat la menopauza devreme, atunci cel mai probabil ca fiica va intra si ea devreme... de asemenea cred ca este important si stilul de viata pe care-l ducem, cat de stresant este, cat de sanatos ne hranim, etc etc etc.
Intr-adevar, Mariee, aici la noi medicii asa masoara rezerva ovariana, prin dozarea FSH-ului si a estradiolului in zilele 2-4 ale ciclului. Probabil ca la noi nu se poate face aceasta analiza pe care o mentionezi tu.

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

MARIEE, MULTUMESC PT INCURAJARI
AVALON, E CORECT CEEA CE SPUI;
fetelor, va pupezez

Mergi la inceput