Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

BUNA LIVIA , BUNA FETELOR !

Am si eu o intrebare: exista tratament naturist pentru ENDOMETRIOZA ? Eu am fost de curand operata laparoscopic de chist endometriozic. Deci clinic acum nu mai sunt probleme dar pentru evitarea reaparitiei endometriozei mi s-a recomandat de catre medicul meu sa fac injectii cu Dipherelin timp de 3 luni. Recunosc ca nu doresc sa fac acest tratament care are multe efecte adverse si care blocheaza orice posibilitate timp de 3 luni pentru a ramane insarcinata. As dori sa fac in schimb un tratament naturist, care sa ma ajute sa nu se mai formeze vreun chist. Vreau sa elimin posibilitatea formarii altui chist si in schimb sa favorizez aparitia unei sarcini. Crezi LIVIA ca ma poti ajuta cu un sfat macar? Eu mai am o problema : sunt hipotensiva si de la anumite plante i-mi scade si mai mult tensiunea si nu ma simt bine. Ce plante m-ar putea ajuta la ridicarea tensiunii, ca sa pot sa evit cat mai mult cafeaua, care pt. moment e prietena mea cea mai buna. Am incercat inainte sa ajung la operatie tratamentul tau cel complex, dar mi-a scazut foarte mult tensiunea si toata ziua parca eram adormita. Oricum principalul motiv pentru care am scris aici este dorinta de a avea un bebe, ca mai toate fetele de pe aici, si in speranta ca-mi vei raspunde i-ti multumesc anticipat!

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enierdelyi spune:

BUna Livia
Tare bine ca avem pos. de a intreba niste lucruri.
Eu am ciclu anovulator si organele mele genitale nu prea sint bine dezvoltate, asa spune doctorul. Am primit 3 luni stimulare ov. cu Clostil. Acuma am inceput sa iau niste picaturi: Branca ursului, mugur de zmeur, Tonic feminin, si beau naprasnic.
Ce parere ai am voie sa iau medicamente (mai precis Clostilul) pe timpul ce beau aceste prod. naturale? Si daca mai este ceva trat. naturale pentru problema mea terog scriemi.
Iti multumesc tare mult.
Eniko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Ioana, stiu sigur ca am vazut undeva trat. pt endom. dar nu mai gasesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Buna Livia,buna fetelor si bine v-am regasit,ca am fost plecata 3 saptamani in concediu.Am inceput tratamentul complex al Liviei de 2 luni si jumatate si ma simt foarte bine,doar ca m-am ingrasat vreo 3 kg.Prima luna cand mi-a venit CM am fost incantata caci mi-a venit exact la 28 de zile,iar inainte de tratament venea cam la 30-34 de zile.Problema e ca a doua luna a venit la 30 de zile si am fost putin dezamagita,dar il tin in continuare.
Dar am o nelamurire,si va rog sa-mi raspundeti:tinctura de marar si de telina se ia 21 de zile in prima luna si atat,sau se ia in fiecare luna,primele 21 de zile ale CM?Le rog pe fetele care au tinut tratamentul sau care il tin si acum sa-mi raspunda,voi cum a-ti facut?
Pe Livia nu indraznesc sa o deranjez,daca ar fi sa raspunda la fiecare in parte,ar trebui ca ziua sa aiba 48 de ore.
Si am mai facut o schimbare in tratament.Am inlocuit sucul de telina cu pastile de telina.Iau una seara si una dimineata,este mai comod si mai ieftin,ca telina in piata este groaznic de scumpa.Ce credeti am facut rau?
Va rog sa-mi raspundeti si sper,cu credinta in Dumnezeu<sa va dau in curand o veste buna.

Ana.T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna fetelor !!!

eu am inteles ca numai in prima luna timp de 21 zile mararul :-) dar daca vreuna dintre voi a vb cu Livia va rog sa imi spuneti si mie :-)!!!

uite ce e scris p forum la Tratamente pentru infertilitate (trat. Liviei)

- seminte de marar + seminte telina.

Se macina fin cu rasnita de cafea si se adm.1lingurita plina de 3 ori pe zi , sublingual ,timp de 15 minute,inainte de masa, apoi se inghite pulberea cu putina apa si se asteapta inca 15 minute dupa care se poate manca. Aceasta cura dureaza 21 de zile si nu se repeta in celelalte luni.( pentru ciclu menstrual neregulat, contra sterilitatii feminine sindrom premenstrual (dureri ale sanilor, crampe abdominale, nervozitate inaintea declansarii menstrelor), in ciclul menstrual foarte abundent - cu hemoragii puternice );

Referitor la telina si eu iau tot tablete (Livia spunea tot p forum ca se poate si se ia cat scrie p prospect)

Va pup su va doresc sa vis se implineasca visul la toate!!!!

multa sanatate mai ales!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna Ioana!!

uite ce vb fetele despre endometrioza p acest forum :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64399&SearchTerms=endometrioza

Am citit pe site-urile Marrinei si o sa fac un rezumat:
Pentru endometrioza (calmarea durerilor, reducerea inflamatiei, fertilitate) ca tratamente naturiste sunt bune:
-propolis (500 mg x 2/zi)/9 luni (pe 9 luni s-a facut un studiu in care au reiesit rezultate bune pentru fertilitate)
- uleiul de peste (cateva grame pe zi)
- vitex agnus castus (singur sau in combinatie cu alte plante de care nu sunt foarte sigura cum se traduc)
- vitamina C (1000 ui/zi)+ vitamina E (1200 ui/zi)/2 luni
- exclus cafeaua (habar n-am de ce si nici nu se stie)
- un sport solicitant practicat 2-4 ore/saptamana
- e buna si acupunctura pentru infertilitate.
De remarcat ca toate remediile de mai sus au o actiune medie sau inexplicabila asupra endometriozei. Nu se stie nimic naturist care sa aiba eficacitate 100% asupra acestei boli.

Totusi, eu parca as incerca...chiar dinainte de a trece efectul diphereline-ului, ca sa nu ii dau endometriozei prilejul sa se instaleze din nou. Oare zic bine cu propolisul, Marrina, 1.000 de miligrame/zi = 1 gram?! parca mi-aduc aminte de la scoala generala... iar o linguritza are vreo 5 grame. Cred ca trebuie propolis in stare pura, procurat direct de la o sursa naturala si de incredere.
Va stept cu sugestii.
Multumesc.
Silvana

ti-am copiat ce a scris Silvana, se pare ca ea a incercat tratamentul si iti poate spune cum a fost daca vrei!!!!

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Buna Livia. Ce recomanzi pentru un copil de sapte ani cu alergii? Manifestari respiratorii (curge nas, tuseste). Ne chinuim de citiva ani. Ce-i pot da pentru intarirea imunitatii?
De la o vreme face si pipi in pat noaptea.

Surioara lui de un an face laringita (crup). Deja ni s-a intimplat de doua ori. Ea are probleme si digestive. Se inroseste urit funduletul citeodata. N-am reusit sa fac legatura intre chestia asta si vreun aliment anume. Bubitele astea pot sa apara si sa dispara relativ usor. Folosim in exclusivitate Bepanten pentru fundulet.
Multumesc.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

MERIEE multumesc pentru reteta gasita de tine! Exista oare si pastilute de propolis? Ca am incercat odata asa in stare pura si mi s-au parut foarte gretoase. Nu prea stiu ce e bun si ce nu la endometrioza, dar o sa mai studiez putin pina sa-mi fac o reteta pe care sa o iau ca la carte. Multumesc inca odata pentru atentia acordata de tine. Pupici si sa dea Domnul sa ti se implineasca si tie visul cat mai repede!


http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Buna Ioana!!

exista sigur pastile de propolis ptr ca eu folosesc, dar le-am cumparat in Franta... eu aici stau!!

Eu am gasite pe site-urile de produse naturiste din Ro cam asta, dar nu stiu cat e de bun:

http://www.produsenaturiste.ro/product_info.php/cPath/24/products_id/956?osCsid=a8193c591546f6927f8f0555351f9ac8

sau:

http://www.produsenaturiste.ro/product_info.php/cPath/24/products_id/958?osCsid=a8193c591546f6927f8f0555351f9ac8

trebuie sa vezi insa cat procentaj de propolis au tabletele acestea! Eu folosesc de fapt pulbere de propolis incapsultata in pastilute cum era ampicilina (poate mai este nu stiu...) in Ro!!

Preturile care le vad in plus pe site ul Ro mi se par enorme!!!

Ar fi o buna solutie sa folosesti pulbere de propolis pe care sa o bei cu apa: un varf lingurita, nu prrea mult!!!

Daca nu esti multumita de ceea ce gasesti iti pot aduce eu saptamana viitoare cand voi veni la Buc!!!!!!

Multa sanatate iti doresc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna din nou ioana!!!

uite am mai citi odata mesajul tau in care spuneai ca prietena ta cea mai buna este cafeaua!!!

din pacate va trebui sa faci efortul de a renunta complet la ea pentru ca face foarte rau unui organism sensibil: parerea mea sincera este ca daca in 7 ani de cand incerc sa am un bb nu il am este pentru ca mi am dereglat organismul cu aceasta cafea blestemata care a fost cea mai buna prietena a mea de asemeni!!!

nici acum nu sunt cred vindecata de "dorul" ei, dar ceea ce am constat in plus de altele de cand folosesc tratamentul Liviei este ca nu mai simt nevoia sa beau cafea: probabil e ptr ca beau deja f multe ceaiuri si... nu mai e loc :-)

Liviuta noastra spunea p acest forum ... sau poate ma insel, au facut-o alte fete... cą trebuie baut ceai de maghiran pentru ridicarea tensiunii ( era solutia pentru fetele care ia Branca Ursului si constata micsorarea alarmanta a tensiunii!!!

incearca sa elimini cafeaua definitiv daca vrei un bb, pentru ca zau, face mult rau... oricat ar fi de buna!!!!

te pup si sa ai grija de tine!!!!!!!

Mergi la inceput