Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!3

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Amalia, eu mi-am dat cu parerea ieri pe topicul pe care l-ai postat mai demult ... nu mai stiu la ce pagina era ... tot pe acest forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

RUXICA, ti-am trimis MP dar postez si aici pt ca vreau sa mai aflu cate ceva de la fetele care au tzinut tratamentul Liviei

Sa stii ca si eu l-am inceput de 2-3 zile, am HIPERTIROIDIE recent descoperita si ma simteam exact ca tine. Ce-i drept ca luam si progesteron cu care am terminat ieri.
Azi-dimineata am vomat tratamentul tot !!! Dupa care m-am simtit o.k. si am luat portia de pranz. Acum e prima zi cand nu sunt ametita. Trag concluzia ca este o componenta dimineata care ne nauceste si la prinz nu e. Poate cat's clow???
sau prea mult coada soricelului (si ceai si tinctura) ca stiu ca e cam halucinogen ...
Voi persevera sa vad ce se intampla.
Am o temere sa nu-mi influenteze activitatea tiroidei. Dupa 2 sapt de tratament repet maine. Poate imi iese mai HYPER decat hyperul cand mi-a descoperit si n-o sa stiu dak nu reactionez la tratament si cat o fi influenta trat naturist (dak-o fi!). Oricum pe endocrinoloaga o preocupa mai mult tiroida decat sa ma reglez cu ciclul dat peste cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

dj_mama:eu am scris mai multe trat....pe care-l tii???Am mai scris ca dupa adm.preparatelor se mananca foarte bine tocmai ca sa nu simti "sfarshealä"dupa ele...Eu daca nu mancam aproape le varsam, asa rau ma simteam...


ps:apropo de lungit ureghi in asteptarea raspunsurilor...am si eu viata personala si altceva...nu sunt obligata sa raspund!!!
Raspunsurile le dau din placere si le scriu in limita timpului disponibil!!!Deseori ma apuca 2-3-4 noaptea ca sa raspund...odata s-odata n-am sa mai pot!!!Poate am si eu probleme,nu v-ati gandit!?!M-ar fi bucurat o intrebare de genul:Ce-i cu Livia de nu mai scrie"decat...stie cine a scris,ce a scris!
Mai ganditi-va ca eu imi "rup"din timpul meu(pe care as putea sa-l petrec cu copilul,etc.)ca sa scriu aici,asa ca...fara astfel de remarci,ok!?!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Livia, multumesc pt raspuns. Il tin pe cel mai complex, primul de pe topicul TRATAMENTE NATURISTE. N-am eu acum timp dar simt multe beneficii chiar si colaterale (de ex nu mai beau deloc cafea, de unde pana saptamana trecuta radeam cel putin un ibric pe zi ca sat rag de mine sa muncesc pana noaptea) … si altele
Acum m-am acomodat si ma simt excelent. N-am rezolvat inca cu storcatorul ca n-am decat robot cu blender si n-am timp manual sa fac asta.

Te rog sa nu te superi pe nimeni. Stii ca nu a fost cu rea intentie ci numai exces de sinceritate pt ca este o nota pozitiva pe acest forum, sinceritatea. Cred ca si tu erai intr-o pasa proasta sau f obosita.
Tuturor mamicilor in devenire si mamicilor-mamici le doresc NADEJDE in vindecarea prin trat. nat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxica spune:

Livia, eu mai astept un raspuns de la tine la intrebarea: Sa intrerup citeva luni tratamentul recomandat de tine sau sa renunt la o parte din el?
Am 37 ani si prietenul meu face un master in strainatate care se va finaliza in luna august.
De cand a plecat (8 luni) am avut un ciclu regulat la 30-32 de zile insa f putin si maro. Am inceput tratamentul Liviei de 2 luni si menstruatia a devenit normala. In a doua luna de tratament (intr-o vacanta de citeva zile) am incercat sa raman insarcinta, insa nu am reusit – (poate pt ca am prestat in fiecare zi?)
Prietenul meu se intoarce tocmai peste 5 luni.
Ce sa fac: sa intrerup tratamentul 4 luni si sa-l reincep in luna iulie? Daca il continui acum inseamna ca-l voi face 7 luni sau mai mult…Sa renunt la o parte din tratament (la vitamina E)?

Am uter retrovers aproape fixat si ma chinui si cu niste infectii urinare (Colli) de mai mult de 2 ani pt care diversi doctori nu au gasit cauza si nici tratamentul care sa ma ajute (o posibila cauza ar fi – intestinul f usor iritabil pe fond de stres).
Am facut tot felul de investigatii, ecografii pentru aceste infectii urinare, precum si analizele premergatoare sarcinii; care au iesit ok. De 2 luni de cand fac tratamentul problema cu intestinul s-a diminuat si nici infectie urinara nu am mai avut (inainte aveam crize aproape in fiecare luna).
Am ramas o singura data insarcinta, acum 6 ani, nu se stie cum, in timpul unui tratament de la Parhon pt diagnosticul “Displazie mamara prin insuficienta luteinica; hiposurenalism cu raspuns pozitiv la stimulare” (luam Orgametril in ziua 15-24 deci nu aveam cum sa raman insarcinata) si am facut intrerupere de sarcina.
La Parhon am ajuns pt ca aveam mai multe chisturi pe ovare, care erau mari si vroiau sa ma opereze, insa pina la urma chisturile erau functionale.
Mai am o conizatie pe col facuta in anul 1993 in urma diagnosticului “displazie severa” care s-a rezolvat.
Mi s-a depistat recent si o usoara hipotiroidie pt care iau o jumatate pastila de Euthyrox 25 mg. Analizele au iesit bune insa glanda functioneaza la limita inferioara.
Te rog, daca ma puteti ajuta, cu sugestii si alte informatii ref. cele de mai sus.

De cand iau jumatate pastila de Euthyrox 25 mg ma dor sanii, mai ales cel stang unde doctorita a depistat o zona intarita, si parca ma sufoc si am o “ceata pe creier” si uneori parca nu pot respira. Este posibil sa fie din cauza combinatiei tratament naturist – Euthyrox?

Am interupt Euthyrox.

Mi-am activat si eu PM.
Cand ai tu putin timp, te rog, raspunde-mi si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

vreau sa corectez ceva spus intr-un mesaj anterior; tzin in continuare tratamentul Liviei cu care ma simt ff bine si ma bucur ca datorita timpilor de pauza aproape ca nu mai am timp sa mananc si mai slabesc;
mi-am dat seama de ce am vomat atunci:
luam pe stomacul gol 1 lingura ulei de porumb pt tratarea tiroidei si mi s-a aplecat (pe urma mi-am dat seama) si in plus de asta nu intelesesem timpii de pauza exact si le luam prea des si deja erau prea mult; oricum sunt sigura ca mi-a reglat si bila si colecistul si nici cistitele nu ma mai incearca deloc; voi posta acel tratament ordonat cu timpii de pauza la locul lor dar n-am timp acum ca trebuie sa-l mai periez un pic
va doresc sanatate maxima si bebei multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Buna ziua Livia!

multumesc pentru timpul si rabdarea pe care le acorzi celor care isi doresc un bb mic.

Eu tin tratamentul tau de 1 luna si sper sa imi aduca noroc. Am fost diagnosticata cu infertilitate inexplicata, toate analizele sunt aparent ok dar incerc de 7 ani sa am un bb fara nici un rezultat din pacate. Singurul diagnostic a fost: ovare distrofice polifoliculare: adica fac folicului multi si mici :-).
Sub injectiile cu puregon foliculii s au dezvoltat fff bine, chiar prea mult: ajunsesem la minim 3 maturi dar tot fara nici un bb la final. Am intrerupt aceste stimulari de 1 an pentru ca hormonii mei o luasera razna :)

Merci inca odata pentru ajutorul dat si iti doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

mariee, sa nu-ti pierzi speranta
sotzul e ok, banuiesc
sa urmaresti problematica pe forum si vei gasi ceva ce sigur n-ai investigat
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Mariee si eu am fost diagnosticata tot cu sterilitate inexplicabila si deja au trecut 5 ani.Am facut toate investigatiile:HSG,laparoscopie,analize hormonale,trat.la Sovata,spermograma sotutului fiind OK.Sa dea Dumnezeu sa ti se indeplineasca cat mai curand visul de a deveni mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Buna dragutelor si va multumesc la amandoua pentru frumoasele mesaje!

Da, sotul este ok, eu sunt problema....

dj_mama:nu stiu daca ai vazut mesajul meu cu spottingul premenstrual? ti am raspuns atunci cand ai intrebat: pierdere rebela de sange inafara menstruatiei: eu aveam tot timpul la ovulatie o mare perioada de vreme si acupunctorul imi spunea ca nu e natural asa ceva: intr adevar atunci cand am facut acupunctura mi-a fost reglata problema asta.

valiburu: cand ai tu timp poate imi spui si mie in ce consta mai exact tratamentul de la Sovata? Sau imi spui daca ai scris deja acest lucru p forum sa il caut pentru a citi. Merci frumos!

Va pup mult si va doresc sa vi se indeplineasca visul :):)






Mergi la inceput