Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

La noi a fost ieri doctorita si ne-a zis ca diversificarea sa o incepem la 5 luni jumate - 6 (eu alaptez). A zis: "nu mai e ca pe vremuri, ca mama sa plece la servici la 3 luni si sa se inceapa cu mancarea asa repede". Am intrebat-o cu ce incepem, cu cereale? A zis ca cereale sa ii dau doar o data/saptamana ca ingrasa si incepem cu suculeteul de morcovi.
Imi va da o schema de diversificare la urmatoarea intalnire.

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra





Aici pediatrii recomanda diversificarea, in cazul in care bebele nu mai e hranit exclusiv cu lapte matern, de la 4 luni. Si sa inceapa cu suc sau piure de mere preparat in casa. In general recomanda sucurile sau pireurile de fructe sau legume, la inceput fara sa amesteci fructe cu legume.
Ma gandeam si eu daca din ianuarie cand implineste Ilinca 4 luni sa incep diversificarea incetul cu incetul, fiindca la sfarsitul lunii ianuarie ma intorc la lucru si cred ca tati va acoperi mai usor mesele din timpul zilei. Banuiesc ca oricum peste doua luni mai scade si productia mea de lapte. Mai ales ca si acum mai am momente de panica si cam o data la 2 saptamani, la una din mesele de peste zi, primeste un biberon de Nan H.A.



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ina, ai o fetita traznet! E foarte foarte frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Mai fetelor am si o intrebare la voi ca de mult ma framinta voi auziti intestinele puiutilor cu niste zgomote bizare ca si cind ii este foame ca eu asta aud la Antoine si in momentul accela plinge si mai tare si se face ca un covrig ,dr mi_a zis ca astia sint colici

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

, ai o fetita traznet! E foarte foarte frumoasa!

Antonia



Sarumana pentru complimente. Eu zic ca nu-i mai frumoasa decat ceilalti. Toti sunt speciali, fiecare in felul lui si sunt tare draguti. Nu ca-s ai nostri!



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by nanadana

Mai fetelor am si o intrebare la voi ca de mult ma framinta voi auziti intestinele puiutilor cu niste zgomote bizare ca si cind ii este foame ca eu asta aud la Antoine si in momentul accela plinge si mai tare si se face ca un covrig ,dr mi_a zis ca astia sint colici

poze
DanaAntoine



Nanadana, sa stii ca la Ilinca asta-i semn sigur ca-i e foame! Cand aud bolboroseli de parca i-ar chiorai matzele de foame, chiar ii este foame. Atunci si din suzeta trage cu pleoscaituri.



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

nanadana, eu aud pleoscaiturile cand incepe si mananca. Atunci ii ajunge lapticul in stomac..:))
Noi nu am mai iesit azi.
Ma termina Petra cu degetele in gura. De dimineata ii dau sa manance la 2 ore si dupa tot cu mainile prin gura. Mai urla ca se zgarie... si tot asa. Trebuie sa stau prin zona ei.


Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna ziua frumoaselor,

Mersi de raspunsurile pt marsupiu.

Nanadana, ce model ai tu de la Baby Bjorn? Eu am ezitat intre cel clasic (pana la 10kg) si unul care merge pana la 12 kg,Baby Carrier Active, are un suport suplimentar pe spate si e cu 30 de euro mai scump. Pana la urma am luat clasic dar tot sunt un pic indoita si parca m-as duce sa-l schimb.

Bebe-ul meu in loc sa ceara de mancare (a mancat acum 4 ore si juma) s-a ventuzat la ta-su in brate si nu-i mai trebuie nimic.
Asa ca profit sa va scriu.

Tonnia, Victor adoarme in functie de starea lui de oboseala si de colici. Daca are vreo suparare nu adoarme singur ci in brate sau cu foenul ( il incalzim numai la burtica cand are colici). Daca e ok si nu-l supara nimic dupa alaptat il pun in pat si-si face numarul pana oboseste si adoarme singur. Iar la mesele de noapte adoarme la san si nici nu ragaie.
Recunosc ca niciodata nu l-am lasat sa planga pana adoarme, nu am facut experimente din acestea.

In ce priveste clubul nostalgia am uitat sa va spun ca in ciuda tuturor frustrarilor si oboselii nu as da viata mea de acum pe cea de dinainte de copil. Vorba lui ta-su: "parca ar fi de-o viata cu noi piticotul iubit"

Am mai facut un album cu poze din saptamanile 7 si 8.

Iar la capitolul faptul divers cred ca Whisky iar e gestanta, am tot sperat ca s-a ingrasat dar niet, va face pui... din nou.
Tichie de magaritar...... ce sa-i faci daca nu am avut timp sa o ducem la doctor.

Va pupam, duminica frumoasa,


Anto si bebe Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Antoanela, banuiesc ca Victor are botoshei si manushi doar pentru poza, nu?
Ca Ilincai nu-i stau nici botosheii in picioare de cat se misca; manushi nici n-am incercat.

Urata vreme avem aici la Briusel. Tocmai cand imi facusem curaj sa iesim afara dupa doua zile de stat in casa, a inceput sa ploua. Si mi-e o leneee....

Upss... iar trebuie sa schimbam scutecul de kk



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Si aici e urit, am iesit doar jumatate de ora. Bineinteles ca nu mai era nici un alt carucior pe traseu.

Ina, multumesc mult!

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Ina,Codruta mersi de raspuns ; dar la meu se aude si inainte si dupa masa si aud si cind intra mancarea oare ii este tot timpul foame? ,dar cum ramane cu durerile si plinsul ?ai vostri puiuti au dureri cind auziti ploscaiturile?

Antonela eu am cel clasic pt ca sint mica de inaltime si sint sigura ca nu o sa_l port in spate ca o sa ma cocoseze cind o sa aibe vreo 10-15kg ,atunci o sa_l pun direct in poussette canne
Si sti si cel clasic poti sa-l pui cu fata la tine si cind creste un pic mai mare poti sa_l pui ca spatele la tine sa priveasca lumea ,o sa fac azi o poza cu el si o sa o pun


poze
DanaAntoine

Mergi la inceput