Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ioana, mie imi propusese dr ca la prima masa de dimineata sa ii dau completare. (la 6.30-7.00 cand se trezeste Miruna).
Cica atunci ar fi productia de lapte mai scazuta.

Si daca antibioticul ii face pofta de mancare, ai toata ziua sa o hranesti.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina77g/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

La mine partea de jos nu se deschide cu catarame, e fixa, si e plasa: http://pg.photos.yahoo.com/ph/cpgrigoras/detail?.dir=8513&.dnm=a0d8.jpg&.src=ph
chestiile alea de sus le inchid tare greu


Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

da, probabil s-au mai desteptat si cei de la chicco intre timp si au adus ceva modificari marsupiului.

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

Neata', mamici de bebici!
Ma straduiesc sa tin cat de cat pasul, dar vad ca fara prea mare succes. Totusi, legat de ce-am spicuit, va scriu si eu cate ceva din experienta mea cu bb:
colici - mie mi-a recomandat dr.si am folosit cu succes: ceai baby drink (se prepara la rece, in 50 ml apa un pliculet; l-am dat si ca atare si amestecat cu lapte) + debridat (doza de pe prospect) + sab simplex (doza de pe prospect) => nu am avut probleme cu colici pana acum si am intrat in luna a patra
adormit - bb meu adoarme singur in patutul lui. Secretul? N-as putea zice ca e unul anume. In functie de starea pe care o are, ma joc cu el pana il obosesc si adoarme singur sau il mangai si-i vorbesc sau il las sa se joace de unul singur (i-am legat de patut la nivelul mainilor jucarele ca acelea pentru carut, care zornaie - sunt usor de pus si de scos, astfel incat sa nu incomodeze la manevrarea bbului)
brate - L-am luat in brate de la inceput doar pentru alaptat sau pentru eructat si asa nu s-a obisnuit sa ceara in brate. Totusi, de la jumatatea lunii a treia a inceput sa vada mai la distanta si sa manifeste curiozitate fata de ceea ce este in jurul lui, motiv pentru care am inceput sa-l mai plimb in brate prin casa si sa-l las sa admire ce vrea (am poposit mai mult la flori si la carti)
marsupiu - nu stiu despre voi, dar eu ma resimt cu coloana in urma nasterii asa ca nu ma incumet sa-i iau marsupiu: nu as fi in stare sa-l tin prea mult...
lapturi - noi am ales sa-i dam Humana. La sf lunii a treia isi dublase greutatea de la nastere iar in inaltime luase mai mult decat media cu 3 cm.

Cam asta ar fi...
Ceea ce incepe sa ma preocupe pe mine acum este diversificarea. Parerile sunt impartite: unii zic sa fie inceputa la 3 lui, altii la 3 luni jumate, altii dupa luna a patra...
Ma hotarasc eu pana la urma.

LiaMia, mamica lui Florin (31 aug 05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

La noi a fost ieri doctorita si ne-a zis ca diversificarea sa o incepem la 5 luni jumate - 6 (eu alaptez). A zis: "nu mai e ca pe vremuri, ca mama sa plece la servici la 3 luni si sa se inceapa cu mancarea asa repede". Am intrebat-o cu ce incepem, cu cereale? A zis ca cereale sa ii dau doar o data/saptamana ca ingrasa si incepem cu suculeteul de morcovi.
Imi va da o schema de diversificare la urmatoarea intalnire.

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Buna dimineata la mamicii si bebelusii

La multi ani pt Catalina ,Calin si Laura

Antonela si eu am aceias marca de port bebe BabyBjorn si sint foarte multumita de el

Dorulet spunemi te rog patchul se poate cumpara de la farmacie fara reteta ? pt ca Antoine a facut o alergie de la lapte praf(nestle-nidal)si pediatru mi_a zis sa ii cumpar un lapte hypoallergenique dar puiul meu nu vrea sa puna gura pe biberon are un gust oribil ,pt ca si eu i dadeam un completar searain rest ii dau san

Cit despre dormit singur nici vorba ,lam lasat odata in patut singur a plins o ora si ceva si tot nu a adormit



poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

cristina, multumesc. In CC scrie ca se poate da completare la ultimele 2 mese din zi, ca mama e obosita si nu produce lapte mult pe seara. EU mai incerc asa, supliment la o singura masa, poate abandonez daca vad ca ii creste apetitul mult.
codruta, si fata mea isi maninca mina, si poalele de la bluza. Daca i-as pune rochitza, ar arata tare comic cu fusta la gura.

Ieri am iesit afara pe un frig groaznic si ceatza o ora; nu stiu daca sa mai ies si azi, sau doar sa deschid geamul.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitu spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

Sa-mi raspundeti si mie: e posibil ca un copil de 6 sapt sa adoarma singur? De la 4 incerc sa-l adorm (e 7 acum)! daca incerc sa-l las in pat desi plange(nu tare, se miorlaie) oare ce se intampla? Dar nu e ora potrivita sa risc o criza de plans serioasa! Ce-or zice si vecinii astia?

Antonia

Buna mamici!
Antonia, sa stii ca faza cu plimbatul prin toata casa am executat-o si eu, dar cand nu s-a mai putut cu oboseala am trecut la leganatul pe picioare, apoi la culcatul langa mine in pat si a mers.
Mai intai am lasat-o sa oboseasca, m-am jucat cu ea, am facut gimnastica cu manutele, apoi, i-am dat suzeta si la orizontala. In general tine figura seara si ziua dupa mesele de la 7 si 10.

crista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Buna dimineata la amiaza tuturor!
Ioana, mie pediatrul cand mi-a facut reteta de lapte praf daca cumva am nevoie, mi-a spus sa-i dau in cursul zilei laptele praf si neaparat lapte matern la ultima masa seara si la prima masa dimineata. Cica laptele praf ii satura pe moment dar cer de mancare mai repede dupa el, pe cand laptele matern e mai satios.



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Noi suntem deja a treia zi singurele acasa. Raceala pare sa ne fi trecut. Din nasucul Ilincai mai scot din cand in cand cate o pompita de mucisori, dar cum s-a incalzit afara pana la 9 grade Celsius, astazi iesim si noi la plimbareala dupa doua zile de stat in casa.
M-a binecuvantat cu o ora de somn in dimineata asta asa ca am rezolvat si eu un simulacru de manicura/pedicura si epilat la domiciliu pana saptamana viitoare cand vine tati sa asigure backup-ul.





poze

Mergi la inceput