Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

raluca, nu te lasa!

karmenutza, am tras si eu baiatul de nasuc si parca-parca.


cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

La multi ani Radu si sa ai grija de mami Raluca hehe!
Am intrebat doctorita si mi-a zis ca pot sa ii fac analiza in a 11 zi adica la 1 zi de la terminarea tratamentului.
Botezul l-am facut la biserica Boteanu si a fost foarte frumos, 3 preoti (noi habar nu aveam), un pic cam frig in biserica dar apa calda in cristelnita. Nu ne-a scufundat ci doar a dat preotul de 3 ori cu apa peste cap.

Daca tot ai afisat datele copilului vin si eu cu datele pentru 2 luni: 5.100 g, 62cm inaltime si cap de 39cm si abdomen de 38.

Kristinutza asa am patit si eu cu bb saptamina trecuta, maxim 8 minute dupa ceas sugea la tita si dupa aia completam cu biberonul asta daca vroia. Vad ca acum s-a reglat si nu mai dau cu biberonul de 48 de ore. Nu se intarca daca inca mai suge la sin. Cind nu o sa mai vrea deloc sinul inseamna ca s-a intarcat. De altfel in CC scrie ca in luna a 2-a nu se mai intarca copilul daca ii dai biberon pentru ca e destul de viguros ca sa suga din titi.

Copilul meu a fost agitat astazi, astazi abia l-am linistit si doarme linga mine pe fotoliul lui dupa ce l-am tinut in brate si cu funduletul pe laptop, hehe.

Imi vine sa urlu de fericire ca vin sarbatorile! Imi plac la nebunie si asta pentru ca primesc cadouri multeeeeeee. Anul asta sper sa nu ma sara lumea in defavoarea lui bb

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Mary, sa traiasca Andrei!
Mai ieri ne intrebam care naste prima, puturosi ce erau ei!


Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Buna seara!

Cristina. Ramona pe unde va plimbati? Eu am inceput sa iau la rand toate parcurile din zona si sunt incantata ca sunt multisoare. Urate dar multisoare. Cand creste mai mare vin si pe la voi.

Norina imi pare sincer rau de experienta oribila prin care ai trecut. Numai gandul si ma trec fiori.
Eu una ma deprim singura la comanda gandindu-ma la lucruri d-astea si ma surprind plangand si atunci alerg la bietul copil si il zdruncin sa vad daca mai respira. DUpa aia ma mir de ce nu mai doarme copilu;/ Apropo, cand ati inceput voi sa nu va mai duceti din trei in trei secunde la copil ca eu tare panicoasa mai sunt si recunosc ca din cauza asta noaptea o iau cu mine in pat/
Asta e alt motiv de suparare ca s=a obisnuit in patul meu si numai aici mai doarme. Sunt atat de slaba...

Raluca si mie imi scade drastic productia de lapte si ma consider direct responsabila pentru ca nu mananc. Nu am pofta, nu imi doresc, nu am timp...

Jadi, Ioana, Mirela, coprocultura asta e obligatorie? vi-o cere doctorita?

Ce ceai dati voi copiilor? CUm il preparati ca tare mi-e ca copilu e deshidratat.

Va pup




SofiasiIrinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Sofia, daca cupilu' papa bine laptic, nu este deshidratat. Se hidrateaza din laptic, nu e nevoie de ceai, decat daca vrei tu neaparat.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_B spune:

Jadi, eu fac uroculturi la 2 saptamani pt ca infectia s-a repetat de multe ori si ar cam trebui facute niste investigatii speciale.
la prima infectie am facut uroculturi la 10 zile, o luna si trei luni.
Sofia, coprocultura se face daca bebelasul e suspect de vreo boala, in general atunci cand kk nu arata normal.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Sofia, daca tii la ceai, fa-i din pliculete de Baby Calm, neindulcit. Sunt pliculete care au numai plante...

Din pacate eu am stricat-o pe Alexandra, i-am dat Baby Drink pentur burtica, e f dulce. Acum nu accepta ceai neindulcit si am cumparat de la farmacie 2 tipuri de ceai - Fenicul (Fenchel) de la Milupa si Tummy Tea de la Hipp (cu anason, fenicul si musetel). Sunt indulcite (nu cu zahar) si sunt bune la gust, oricum mult mai bune decat Baby Drink care mie mi s-a parut oribil. Asta de burtica- Tummy Tea- o linisteste si la colici. Oricum nu bea ea prea mult, cam 30 de ml pe zi. Ce ramane, bea mami ca e bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Cge casnici fericita in continuare si la multi ani cu multe bucuri alaturi de frumoasa ta familie

Fetelor cum reusit sa le dati la puiuti ceai ,ca al meu cind ii dau urla si refuza complet

Da vin sarbatorile de iarna ,aici au decorat deja orasul cu luminii si braduti ce frmusete sa admiri ,asa am patit eu ne_a pus gaia sa iesim sa ne plimbam un pic cu Antoine si am cascat ochii peste tot ca acum ciuciu baie la baiat ca doarme ca un ingeras si mi mila sa_l trezesc pt baie

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Multumesc mult de informatii. O sa cumpar si eu ceaiurile astea. am in casa anason si fenicul dar nu voiam sa dozez dupa capul meu. Mai nou copilu a dat din constipatie in diaree. Are un kk foarte ciudat: galben, galben si foarte lipicios cu multi solzisori independenti (adica nu e o masa compacta). La mine debridatul vad ca da totusi rezultate.

Mirela, ce simptome a avut copilu tau incat sa ii faci copro?

Somn usor!




SofiasiIrinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Sofia, e normal, asa trebuie sa arate scaunul unui bb alimentat natural, galben ca mustarul si cu solzisori prin el...e destul de lichid...stai linistita, e normal.
Mie nu de urocultura mi-e, as vrea alta analiza, mor de curiozitate sa vad ce grupa de sange a mostenit, de la mine sau de la tati. Da' nu cred ca face nimeni grupa de sange la bebei (doar sa ma considere nebuna, poate)

Mergi la inceput