Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Buna fetelor

La multi ani lui KId si Ruxandra

Jadi ai o scumpete de baiat sa va traiasca ,ce hainute frumoase a avut la botez dar si torturile le_am savurat virtual

Oana o sa aplic si eu metoda dar cum spuneai trebuie gindit inainte de aface pt ca eu am mai incercat de vre_o trei ori si esec total am cedat pt ca nu pot auzi puiutul plingind

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

buna fetelor
am pus poze cu Dennis imbracat in mos craciun:))
pupici
http://community.webshots.com/user/mihaela_specht

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tonnia, ceaiul de musetel este pentru constipatie. E laxativ. Dinu tot asa mananca? Fii-mea s-a mai domolit. A lasat-o mai moale cu mancatul asa ca disperata. Cred ca a avut un puseu de crestere. Nu ne-ai zis cat a luat saptamana trecuta, ca luni aveai zi de cantarit?
Jadi, ai baiat mare, ca mai! Si nu arata deloc a pui de gostat. Si parerea mea e ca tu nu prea ai fost pe acolo cand l-ati conceput. Seamana cu sotul tau leit poleit.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_B spune:

As putea primi si eu va rog id-ul de la septoct2005 sa intram si noi in rand cu lumea?
Mersic
Mirela, mama de Alisa si Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Fetelor nu am pus bb inca pe salteluta oricum bb al meu e inca dezinteresat de maimutoi, lui ii place sa ii vorbesti si sa il gidili. Dar probabil ca intr-o luna o sa inceapa sa se uite si atunci va tin la curent... ce am primit eu este de la Tomy si il puteti vedea www.tomy.co.uk/product_details.asp?prdcode=1494" target="_blank">aici si cred ca se gaseste in librariile diverta ca le-am primit de la colegi de servici.

Am facut si vaccinul si a tipat un pic si dupa aia l-a consolat bunica si l-a tinut in brate pina a adormit bustean. Ii dadusem sa manince inainte si era linistit.

Cu analizele este asa cum am zis, are infectie urinara si asta a cauzat la pierderea poftei de mincare si trebuie sa luam antibiotice. Vestea cea buna e ca pentru bb exista antibiotic sub forma de suspensie si il vom lua 10 zile dupa care trebuie sa repet urocultura.

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Mirela mersic de informatii cu coli, am fost si i-am cumparat antibioticul, zinnat ii zice si e suspensie si de miine o sa incep sa ii dau. De recoltat am recoltat bine, am avut de la farmacie pungulite care se pun pe putzi si de acolo am turnat in flaconul steril primit de la laborator. O sa repet analiza dupa ce termin tratamentul dar ma gindesc acum ca trebuie dupa aceea sa ii fac urocultura la fiecare 2 saptamini?

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Karmenutza, multumesc de raspuns, am incercat cu apa calda si vad ca functioneaza ceva...tre´sa ma mai experimentez eu.
Fetelor, eu nu cred ca Norina se referea la curentul provocat de foen, ci la diferenta de temperatura care se creeaza dupa ce termini cu uscatul. Asa-i, Norina?
Copilul meu urla. Iar ii e foame, ma duc la datorie.
Pupam fetele.


Carmi si Fabiano cel vesnic nemancat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Karmenutza, am zis la capitolul trecut, 340 a luat, nu s-a mai domolit, cred ca nu e nici un puseu de crestere, pur si simplu atat mananca. Bine ca mi-ai zis, i-am dat ceai de musetel si avea scaune mai apoase si nu stiam de unde i se trage. Nu stiu ce ceai sa-i dau sa-i placa, sa fie neindulcit, ca zahar ii mai trebuie...

jadi, cred ca din maternitate i se trage infectia, ar trebui sa facem toate copiilor urocultura si copro!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Buna seara!
Jadi, parca dupa tratament trebuie sa mai lasi o vreme si pe urma sa-i faci urocultura, din cate stiu asa e la oamenii mari, cred ca si la copii; oricum, intreaba inainte.
Felicitari pentru botez, la ce biserica l-ati facut?
Si la multi ani pt. ieri, si sa-i fie de bine vaccinul!
Norina, nici eu nu cred sa fie de la foen, mai degraba vreun pneumococ cules de pe undeva. Prin ce-ati trecut... de s-ar da decoratii pt.mame, poate ar sti si copiii prin ce-au trecut.
Cristina, la mine productia de lapte e in scadere, dar tot trag speranta ca e doar o etapa si ca imi revin. Of!
A fost tanti dr. la noi, ca maine facem vaccinul. La 2 luni fix, are Radu 5.520, 41 cm PC si 62 cm. Mai mult, s-a inchis fontanela bine de tot, acum intram si noi in randul lumii cu o fontanela rezonabila ca dimensiuni. Ca atare, s-a redus doza de Vigantol si perioada de calciu. Isi tine capul foarte bine, i-a facut d-rei - care e f. draguta si frumusica foc - o demonstratie de zambete si gangureli, crai mare, dom-le! Avem verde la marsupiu, ceea ce pe mine ma umple de fericire! Radu are un mic suflu sistolic, dar e "inocent", adica e o gaurica mica ce se va inchide pana la un an. Deh, zic eu, duphaston luat mult timp in sarcina....
Ce e mai aiurea, si aici va interb si pe voi daca v-ati confruntat cu asa ceva, e ca am observat la unghiutele de la picioare, de la degetul mare, una e incarnata chiar rau si e pe cale sa faca un panaritiu. Dr zicea ca a avut un caz de a trebuit dus cupilu la chirurg... sa speram ca n-ajungem acolo. La voi e nevoie sa taiati unghiile la picioruse?
In rest, dr s-a crucit cand a vazut glicerina cu stamicin preparata in farmacie, care e apoasa si decolorata, ca atare maine in drum spre vaccin - il facem la CMU - ne oprim la spital, sa ne dea o glicerina ca lumea. Nu va spun ca la alta farmacie ne-a facut cu gl boraxata....
Avem instructajul pt vaccin facut... vedem maine cum o fi.
N-am facut poze la purcel, ca doarme. In parc am uitat sa iau aparatul. Dar musai ii facem azi o poza de 2 luni! Ziceam ca luam si noi un tort, dar n-am mai apucat!
A, alta nostima, suna dr de circa sa ne cheme la vaccin. Initial zicea ca face rost de hexa, n-a putut bineinteles ca e penurie, a sunat sa ne zica si i-am zis ca facem vaccinul la CMU. Deci suna si da de sot, care ii zice ca mergem la CMU, si se apuca sa comenteze: cica da' ce si-or mai inscrie oamenii copiii la dr?!, ca ea trebuie sa treaca vaccinul samd. S-a enervat sotul si i-a zis ca nu poate vorbi, si i-a inchis telefonul in nas; credea pesemne ca se imbogateste pe seama noastra?!
Gata, va las acum!




Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

azi am o saptamana de cand nu i-am mai dat nici picatura de lapte praf!
dar in schimb tot cred ca l-am "spurcat" la biberon. de fapt suge de la mine cam 100 ml in 10-15-20 minute, apoi ii dau vreo 20-30-40, chiar 60 ml cu biberonul din laptele muls dupa alaptatul trecut.
dar la cat de fericita am fost azi, a reusit sa ma amarasca iarasi: a supt in 5 minute 40 ml de la san si a urlat la greu. i-am mai dat 100 din biberon. bine ca am avut.

nu stiu de ce tipa atata si dupa un timp cuprins intre 5-20 min refuza sanul. chiar daca mai e lapte. oare il doare burtica? dar la biberon nu-l mai doare asa tare? eh, chiar nu stiu.


dar, cu toate astea, astazi implineste 4 kg! in sfarsit!
si am trecut la pampers 2.

mai greu, dar paziti-va! va ajungem din urma!!!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput