Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Multumesc mult pentru aprecieri!
Acum avem o problema. Dimineata a facut caca f. tare si am vrut sa o ajut cu juma supozitor cu glicerina, iar apoi a mai facut caca de 3 ori, f.putin, dar moale. Ea care facea max. 1 caca pe zi. O fi diaree sau e din cauza supozitorului care s-a topit. E vesela, papa bine si nu are febra. Iar eu sunt f. panicata!

Pupici

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Nicole, mai mult ca sigur e supozitorul. Stai linistita. Are la hainute, dragute toate, se vede ca are mama fata frumoasa! Petitori primiti?
Cristina, cum ziceam, Doamne-ajuta! Ca daca tu, ca membru fondator al clubului tzatze handi, treci la alaptat la san, o exista speranta si pt mine. Pana una-alta, eu nu scot decat 50-60 la muls. Sunt absolut deprimata pe tema asta. Se-nvarte roata, acum eu te am ca model: ambitie si perseverenta, nu gluma!! Chiar ca ai avut o zi faina, dar stii cum se zice, "sa mai rada si mireasa!", meritai si tu!
Pitu, mereu e bine sa auzi si o a doua opinie - desi de multe ori te zapaceste. Acum, din ce-am citit si m-au sfatuit si pe mine unii-altii, daca auzi dr vorbind de antibiotic, cica sa-l schimbi. Eu zic, nici chiar asa, nu de alta dar sunt si cazuri intemeiate in care se administreaza antibiotic. Oricum faci bine daca-i faci o analiza, daca e chiar infectie vezi si cu ce si daca antibioticul administrat e eficient. Multa sanatate!
Ma duc la calcat. Chiar, voi cat veti mai calca hainutele bebelusilor?



Raluca, mama Radului - 29.09.2005
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tonnia, Dinu cate mese mananca pe zi? 5 sau 6? De cate ori face kk pe zi?
Fetele care dati ceai la bebei, puneti zahar sau il dati asa simplu?
Fii-mea ar manca non-stop. Acuma doarme, sper sa doarma somnul ala lung de 6 ore, ca sa ne oprim totusi la 5 mese pe zi. Azi deja a mancat 850 ml.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Pitu, bine ai venit!! Cat timp are bebeul tau? Si noi am primit la o luna antibiotic (pentru o problema la urechiusa, un fel de otita) dar eu nu i-am dat. Era prea mica sa incep sa o indop cu antibiotice, mai ales ca nu era ceva f grav.
Karmenutza, ca sa nu pun zahar in ceai, dar sa fie dulce, eu ii dau Baby Drink, care are glucoza in el (pun 100 ml apa, nu 50 ml, asa cum scrie in prospect, ca mi se pare tae dulce).
Raluca, eu inca i le calc hainitele (in special body-urile) In rest le calc ca arata mai bine pe ea asa calcate. Dar nu stiu cat mai am rabdare!


Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Hildi, eu te sfatuiesc sa te inarmezi cu rabdare. Doar asa trec colicii (asta o spun din experienta mea). Poate altii sunt de alte pareri, dar noi cand aveam colici, indiferent ce ii dadeam, tot avea. La noi apareau colicii daca: ma enervam sau ma suparam, mancam prea multa ciocolata sau prajituri cu creme. In rest (varza, mazare, fasole) nu m-am riscat sa mananc. Desi uneori mancam la ciocolata si nu apreau de loc. Deci rabdare!!!!!
Vezi kristinutza, ca pana la urma se rezolva treaba cu alaptatul. Important e sa insisti (numai eu stiu de cate ori o amenintam pe Petra: gata, de maine te trec pe lapte praf!!!) si a doua zi incepea si isi dadea drumul cu suptul.

Codruta & Petra (9 august 2005)

Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Multam' Raluca! Sper sa nu mai faca ca altfel am sa-i dau apa de orez.
Normal ca primim petitori! Iar Radu este tare frumusel. Imi place barbia lui.

Pupici

Nicole&Ioana Alexandra

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Ma inscriu si eu in clubul mamicilor disperate pe motive de colici!!!Azi noapte am dormit vreo 3 ore doar, iar azi a plans toata ziua..a stat cuminte doar la plimbarea prin parc..asta asa, ca cica azi facem o luna si trebuia sa sarbatorim prin niste urlete, nu?
Da chiar, Ancris, si eu sunt suparata pe medicamentele astea..nimic nu merge...Fetelor, voi cum dati Sab-ul? La fiecare masa, cum scrie pe prospect? Si cate pic le dati?

deea & bebe alex (27.10.05)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Buna fetele!!!
La mine a fost mare party aseara, mi-am serbat ziua de nastere. Alexandra m-a chinuit tare aseara, nu i-a placut ca a fost atata lume la noi acasa si a urlaaaat, mama-mama. Nu am putut sa o potolesc, nu a vrut nici sa suga. A stat cu soacra mea si a urlat vreo 2 ore in continuu. Pana la urma m-am dus la ea in camera, am dat afara toate mamele si prietenele (din camera, nu din casa) i-am pus sa opreasca muzica si sa taca, am stins lumina si m-am asezat langa ea in pat. A adormit in 5 minute suspinand si a dormit pana la 4 dimineata, drept pentru care am putut si noi sa chefuim dupa pofta inimii!

Ralucule mami, nu, nu am stat cu Diafera pana la urma dar ne-am vizitat tot timpul,am vorbit,ce mai, a fost tare bine ca am fost impreuna!

Kristinutza, bravo!!! Asa sa o tii si nu mai da lapte praf la Raducu, pune-l la tzitzi si sa vezi ce baiet mare il faci!

Cat despre colici...si la noi functioneaza Debridatul cat de cat. Trebuie dat de 3 ori pe zi, eu ii dau 2-3 lingurite. Ca am masurat o data cu capacelul acela si cam atat mi-a dat. Apoi ii pun Sab Simplex inainte de masa, dar mai mult de 10 picaturi, ca 10 nu ii fac nimic. Din Anglia am primit un preparat numit Infacol (v-am zis ca m-am plans peste tot) si am realizat ca e Sab toata ziua, are acelasi miros si tot Simethicone e subst. activa!
Cica la 3 luni scapa de colici! Doamne-ajuta sa fie asa, inseamna ca noi mai avem o luna. Pe mine ma dispera in cursul zilei cu tipetele. Nu mai zic de trezitul noaptea, ce norocoase sunteti cele care dormiti 7-8 ore legat! Sper sa aiba si Alexandra ganduri mai bune pentru mami, in curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Noi Sab-ul il luam EXACT cum scrie in prospect. Dupa ce Dr1 a zis sa-i dau 5-6 picaturi de 3 ori pe zi (si era frectie la picior de lemn), Dr2 (ala bunu') a zis sa-i dam exact ca in prospect (15 pic la fiecare biberon) pt ca asa este gandit medicamentul sa functioneze - si intr-adevar s-a vazut diferenta.


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:


Poate ca nici nu va mai amintiti de noi, dar sa stiti ca eu mai trec pe la voi si daca nu scriu (caci timpul e f putin ).

Sa va zic si eu cum am dat sab-ul: din spital mi-au zis 15 picaturi la fiecare bibe, iar medica de fam a zis 7 pic la fiecare bibe. Eu am zis sa fiu intre si i-am dat lui Simon (ca si lui Stefan) 10 picaturi de sab la fiecare bibe. Nici Stefan, nici Simon nu au avut colici. Acum nu stiu daca e noroc sau e sab-ul; dar totusi tind sa cred ca si medicamentul are efect!

Simon e adorabil. Doarme toata noaptea (se trezeste intre 6 si 8.30 dimineata; inca nu are o ora fixa de trezire); dupa cum am mai zis, nu are colici; ziua o tine intr-un ras continuu (mereu e cu gura la urechi); mananca bine si....canta! Da! E fenomenal! Daca ii cant incepe si el sa o lalaie! Si cat tine melodia tine si cantatul lui, de ne prapadim de ras!
La o masa papa intre 150 si 200 ml lapte (praf) si are 4 sau 5 mese pe zi (in functie de ora de trezire).
Deabia astept sa merg la medic la 3 luni ca sa vad cat a crescut, ca mi se pare ca e f mare. (la 2 luni a avut 6 kg si 61 cm).

Pitu, nu stiu ce sa-ti zic, dar cred ca pediatrul nostru nu ti-ar fi recomandat antibiotic pt rosu in gat (daca era amigdalita era altceva); daca as fi in locul tau as mai consulta un medic.

Raluca, eu nu mai calc demuuuuuuuult hainele la bebe. La Stefan am avut acest exces de zel (cam o luna); cu Simon nici o zi .

Nicole, nu e diaree, chiar daca e mai moale (la diaree face kk mult mai des si se irita imediat la fundic fiind fff acid). Stai linistita; daca e sa faca diaree iti dai seama imediat (sper sa nu faca degraba!) in primul rand dupa miros. Diareea are un miros super nasol, inconfundabil!

kristinutza, bravo voua ca ati lasat copilul la bunici. E nevoie de cate o iesire pt dobandire de forte proaspete.

pt toata lumea. Sper sa mai trec pe aici cat mai curand si sa nu ne uitati!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput