Mamici de noiembrie - decembrie 2005(72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetelor, ca mai toata lumea, citesc si eu pe diagonala si in mare graba.
Da' am vazut ca tot discutati despre alaptat. Mai, sint eu inconstienta, ca eu nici nu o cintaresc, nici nu ma mulg, nu fac nimic decit sa o pun la tzitzi si gata. La controlul de 2 saptamini luase mai mult decit era in grafic, acum abia o mai tin in brate, deci deduc eu ca se ingrasa porcomanul, deci cred ca totul e in regula.
Ar trebui sa mai fac si altceva???


Ina, e normal sa stea agatata in tzitzi acum ca e doar colostru. Cind vine laptele o sa suga mai mult si mai rar.

Pupici la bebei si la mamici!



Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

buna fetelor
va rog vreau si eu un sfat mai ales de la cele care au nascut peste 40 de sapt
noi azi am facut 40 si 1 zi si nimic am intrat in panica,la control merg luni
am fost luni sapt aceasta cu bagajul facut dar colul era inchis si nici un semn ca s-ar declansa nasterea,imi este tare frica mai ales ca nu vreau cezariana si nu stiu nici cum este cu nasterea provocata ,stie cineva daca sunt riscuri
plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz helppppppppppppp
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mama di tutti, ba da, tocmai am gasit pe net, printre documente medicale, ca in jumatate din cazuri se infecteaza intro, inainte de nastere, prin inghitirea lichidului amniotic care este infectat.
o sa-mi dea un tratament probabil si maine o sa pun si problema cezarienei, sa vedem ce zice...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Lavi sa stii ca nu esti singura care a plecat cu o impresie relativ placuta din Giulesti. Si nasa mea a fost destul de multumita, dar din ce povestiti voi - inseamna ca am avut un ghinion teribil. Si ea se mira ca m-au externat asa repede si nu m-au instruit deloc. Si mai este Anya de la mamici sept-oct care a nascut de 2 ori la Giulesti. Insa eu n-as mai face-o, ca cine se frige cu ciorba... stiti voi.

Dordia se pare ca azi a fost ziua mancaciosilor - si Ilincutza a mancat 50-60 ml la o masa, ceea ce ptr ea e deja un record. In sfarsit, s-a mai calmat si Doru.

Azi am pregatit masa de la 14 singura - mamei i-am dat voie sa plece acasa momentan, iar Doru era la cumparaturi si, ce credeti? M-am descurcat mai bine decat ma asteptam. Am reusit s-o spal de kk, ung+pudrat buricul in timp record, ca sa nu-i fie frig, am facut laptele praf, am alaptat 20 de minute si i-am dat si lapticul praf.
Hai ca o sa ma descurc eu si singura.
Anda cu ce afecteaza candida bb-ul? Ca eu am avut si Ilincutza nu pare sa aiba nimic. Sau poate nu-mi dau eu seama?
Bic eu sunt de parere ca nu trebuie s-o cantaresti.
In privinta mulsului, eu am muls cate un san (de obicei dreptul) cand il simteam prea plin. Acum doar n-o sa-l mulg din moment ce laptele meu nu e de ajuns ptr nevoile bb-ului, nu?

Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Felicia eu nu zic ca Giulestiul e un spital in care mi-as face veacul, Doamne Fereste. Dar daca ar fi sa mai fac un bb, tot acolo m-as duce. M-am descurcat cu personalul si ai vazut, mi-a prins bine ca am stat 2 zile in plus fata de standardul lor.

Eu inca astept cu nerabdare povestea nasterii tale, mai ales cum ai scapat tu de cezariana pe ultimii metri, cum ai nascut in sala de operatie!

Bic cam ca tine fac si eu, doar ca o cantaresc 1 data pe saptamana. La medic merg cu ea abia la 2 luni daca nu e nici o problema, la 1 luna o sun sa-i zic cat a luat in greutate.

Anda chiar ca s-au acumulat cam multe pe capul tau! Mai bine numai cauta atata pe net si ai incredere in dr tau. Vezi maine ce si cum. dulce!

Tania pe unde bantui, ce mai faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

sunt cu nervii prashtie din cauza asteptarii...pana acum vroiam sa nasc zilnic, acum ma rog sa astepte sa termin tratamentul pe care mi-l da Badiu maine...

bic, pai la tine cred ca e situatia ideala, din ce zici. de ce sa te complici daca zici ca simti ca se ingrase, face copanele...vezi ca si cantaritul asta are efectul pe care-l are netul asupra mea: agita mama, te face sa-ti pui probleme...etc. io nu mi-am luat cantar ca sa nu innebunesc dupa ce nasc:)) vedeti ca sunt si panicoasa...si din ce sunt panicoasa se prind si belelele de mine...
felicia, nu te speria, candida nu afecteaza bebeul, doar ca am citit ca daca mama are/a avut, se constata o usoara predispozitie de candidoza infantila fesiero-nustiucum, dar nu e f. clar/dovedit indelung si oricum sunt putini bebei care fac candidoza. Asta nici macar pentru mine, care sunt nervoasa sefa, nu e motiv de ingrijorare..

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

anda, cu streptococul: nu e infectie, esti 'purtatoare', nu te afecteaza cu nimic, cam 30% din populatia globului este. de obicei, bacteria asta sta in intestine. cind ajunge in vagin, te numesti 'colonizata'. nici o problema pentru tine, cum am zis, nimeni nu trateaza asta. in schimb e pericol pentru bebe, cind iese pe-acolo, sa-l contacteze si-i afecteaza sistemul pulmonar, in special. dar asta se intimpla in 0.5% din cazuri. tratament nu tine pentru ca nu se poate 'scoate' strepul din vagin, cica. un singur lucru se face, la momentul nasterii, i se pune mamei antibiotic intravenos, cu cel putin 15 minute inainte de a naste propriu-zis. asta ajuta sansele micutului si riscul se reduce la 0.025% de infectare. deci, e rar ca se intimpla ceva rau. toarte astea mi le-a spus cu gura lui doctorul meu in ziua in care mi-a luat testul pentru strep b si eu i-am pus o serie de intrebari, curioasa si stresata cum sint:). pe scurt, nu te stresa DELOC cu strep b. plus, intreab-o si pe anamari, cred ca ea zicea ca-i iesise testul strep b pozitiv la sarcina cu lia. si totul a decurs snur.

pupici multi!

mai, ce fain de voi, toate care aveti laptic - sinteti binecuvintate de Dumnezeu. eu tot ma lupt. oricit de des o pun pe beba la tzitzi, oricit de rivnos ma mulg dupa, tot nu merge. am o defectie iremediabila. intre timp, zau ca n-am inima s-o las pe maya flaminda, ii dau si formula, doar asa poate dormi linistita. nu dati cu pietre, va rog........... si citesc de nati a laviei02 ca are 4100 grame. maya are doar 3780. si s-au nascut in aceeasi zi, cu aproape acelasi gramaj...... tre' s-o hranesc cu ceva, mi-e mila, tre' sa creasca copila. na, ca pling...

.......................

pupici la bebici si burtici

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.05)

www.seansimon.com/october2005.htm" target="_blank">OCTOMBRIE
www.seansimon.com/MayaFirstDays.htm" target="_blank">PRIMUL ALBUM - MAYA


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Anda77, te rog io frumos, nu te mai panica si nu te mai gindi la rele. Deja ma ingrijorezi. Uite, cu obsesia ta cu malformatiile si stivele de ecografii, parca ai cobit, zau. Ai aflat de al treilea rinichi si la ce-ti foloseste_ O sa veyi dupa nastere ca BBle va fi bine. Acuma, beleaua cu streptococu'. Asa stiu si io cum zicea Monet, ca se pune antibiotic mamei la nastere si parca se dadea si BBlui. Dar o sa vezi ce-ti zice doctorul tau. Ideea e sa incerci sa-ti propui sa nu te mai gindesti la rele, sa gindesti pozitiv. Uite, cum zicea si Lavi02, ea, cu Ina si cu mine, nu ne-am gindit deloc la nastere de dinainte, nu e-am facut scenarii, nu ne-am stresat asa de rau. Si totul a decurs ca pe roate! Asta iti dorec si tie! Fruntea sus!

Lavi02, felictari pentru tonajul Nataliei! La mai mare!

Sfat - am vorbit ieri cu doctorul, ca am aflat de la stiri de epidemia de rujeola-rubeola, draq sa le ia, ca niciodata nu stiu care-i una si care-i alta, pojar, in orice caz, pe romineste. Si l-am intrebat daca pot scoate copilul, si a zis ca e OK, dar nu in comunitti mari, deci nu unde e multa lume si nu la mai putin de 5 metri de alti copii. Asa ca sa ma vedeti cum fug de copii pe strada...

Eu sunt un pic speriata, ca micuta mea a facut la subratul drept o mare rana, gen iritatie. Probabil ca nu i-am sters suficient de bine apa intr-o zi dupa baita, ca aseara mi s-a parut ca arata tare rau zona...i-am dat cu Bepanthene, dar sa vedem azi ce efect a avut...
Sunt disperata, are cea mai proasta peiele posibila..e si blonda. E plina de buite pe obrajori, dar mai ales pe barbie, probabil de la laptele scurs din gurita. O tot dau cu crema de galbenele - mai trec putin, iar apar....
Si i-a aparut si pe ceafa, sub plete, o roseata, probabil de la transpiratie...
Deja ma bate gindul sa chem doctorul...oricum, vine aia de familie pe 2 dec, la consultatia lunara...
Vreun sfat pentru mine? Copilasii vostri au bubitze?






Poze cu mami si BB
Varsta Sarah
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;30/st/20051102/n/SARAH/dt/18/k/a78a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

buna fetelor
speram ca azi macar sa imi trimita si mie cineva un raspuns sau macar un sfat o incurajare,dar nimic.........................se pare ca incepatorii nu au prea mare importanta pe aici
nu vreau sa par rautacioasa,dar eu va consider pritene si de 3 luni citesc zi de zi totul
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Am terminat tot de citit, nu mai posteaza nimeni? Ca eu nu prea am ce, ma simt depasita de situatie.Pana voi avea si eu bb al meu nu-mi ramane decat sa invat de la voi. Sper ca in 2-3 sapt sa fiu in rand cu voi!
sanatate multa!

mara 37+

Mergi la inceput