Mamici de noiembrie - decembrie 2005(72)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Ela , te-as ajuta, dar sunt in necunostinta de cauza. Sunt in urma ta cu saptamanile. Din cate stiu, doctorul nu te va lasa sa depasesti 42 sapt, asa ca trebuie sa fii pregatita oricum. Au mai patit-o si altele , dar s-a rezolvat.
Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ela, dupa cum vezi intotdeauan weekendu' e mai apatic, nu ca te ignora cineva. Sarcina se termina intre sapt. 38 si 42, deci mai ai pana sa ajungi sa te panichezi, zic eu. Esti la termen, insa depinde de bebelusul tau cand vrea sa apara. Si mie mi s-a spus ca sigur nu apuc 38 de sapt si uite ca am nascut la 40 fix. Deci eu zic ca nu ai motive de stres si ca sunt sigura ca dr tau nu te va lasa mai mult decat e ok pt tine si bebe. Dc ai lichid destul si lui bebe i-e bine, majoritatea doctorilor nu vad nici un motiv sa provoace nasterea pana dupa 41 de sapt. Te cred ca nu mai ai rabdare, insa e o chestiune de timp, fte putin.
Lavi, super cu greutatea Nataliei, la mai mare!
Noki, stai si tu linistita dc nu se agraveaza cu rana, dc nu ti se pare ok, suna macar la medic, un telefon nu e asa o mare pb chiar dc e weekend. Pielicica de blond e intotdeauna mai sensibila, dar va trece. Cta despre rana, nu cred ca poate fi de la apa, poate nu ai clatiti bine zona la baitza, dar apa curata nu cred sa-i faca chiar rana. Parerea mea.

Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

anda, stiu persoane care au avut streptococ si-au aflat pe la 36-37s, au facut tratament si totul a fost ok! asta chiar nu mi se pare o problema. nici asta, nici candida, nici treaba cu rinichii. zau, stai mai linistita, stii ca starea ta se transmite la bb.
noki, si lui bb vladut ii tot apar mici iritatii, cand pe fata, cand pe corp, le are in permanenta, mai ales pe fata. i-am cumparat detergent antialergic, desi nu cred ca asta-i problema, si o sa-l urmaresc. oricum, nu mi se pare mare lucru. gandeste-te din ce mediu steril vin ei. eu zic ca daca nu sunt multe iritatii e normal.

anda, mami de bb vladut
pozici cu mine
bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

monet, xandra, noki, merci mult. haideti sa va povestesc ce-am facut azi la doctor, sa vedeti daca n-am sau am motive sa ma enerveze si asta!
intru la consultatie, ii intind dosarelul cu eco si analize si, in timp ce se uita peste astea ultimele, mai ales, ii povestesc ca eu sunt foarte ingrijorata si astept de la el sa-mi spuna ce si cum, ca din informatiile de pe internet mi s-a facut parul maciuca...etc...90% meningita, 70% septicemie, 25 % deces in primele 7 zile de la nastere etc..Zice (nervos, de parca eram obligata sa vin vesela tot timpul) astea, ce-ati citit sunt adevarate, dar valabile pentru streptococul netratat! dar noi il vom trata. Perfect, zic, asta vroiam sa aud de la dvs., si cum il tratam? Pai aveti dpn 10 decembrie, deci nu ne grabeste nasterea (!), asa ca veti lua ospen din 1 pana in 10 decembrie si la nastere va pun o perfuzie cu penicilina.
D-le doctor, zic eu, dar e suficient, n-ar fi mai sigur pentru bebelus sa apelam la cezariana?
maaamaa, cand am pronuntat cuvantul cezariana , parca i-am zis de bau-bau. a ridicat tonul la mine, ca sa nu zic ca tipa de-a dreptul, ca ce legatura are cu cezariana, ca n-are legatura...ca sa nu mai intru pe net ca citesc lucruri pe care nu le inteleg (i-auzi, dom'le!). I-am raspuns calm, este adevarat ca eu sunt avocat, nu medic (s-a mai inmuiat, ca, vedeti si eu imi prind urechile in domeniul dvs...zice el), dar m-am uitat pe net pe rezumate medicale care spuneau, si i-am zis sa ma contrazica daca n-am citit ce trebuia, ziceau, cumj spuneam, ca sunt 3 modalitati de infestare a bebeului, modalitati care duc la consecintele alea nasoale rau: 1)prin lichidul amniotic de pe acum, 2) pe canalul nasterii (vaginul e cel mai populat cu streptococul asta si 3) dupa nastere, prin contactul mama-puiut
deja m-a enervase pe mine, adica ce crede ca sunt venita cu pluta...cum imi spune ca nasterea vaginala si cezariana, respectiv modalitatile nasterii n-au nici o legatura cu streptococul...Nu m-a contrazis ca n-avea cum, aveam dreptate, in schimb a vociferat in continuare ca eu nu stiu nimic...
In fine, incercand sa detensionez atmosfera, il intreb, bine-bine, nu mai vorbim de cezariana (parca imi facea o favoare sa-mi faca cezariana), dar daca eu nas inainte de data de 10 decembrie, pentru ca am ecografii unde mi s-a pus ca DPN data de 1 decembrie (chiar Pop, pe care el il admira mult), ori el imi da tratamentul cu incepere din 1 decembrie, deci daca nu apuc sa fac tratamentul si mi se declanseaza nasterea ce naiba fac?! nu mi-a raspuns nimic, daca perfuzia aia e suficienta (bineinteles ca nu e, ca de-aia imi si da tratament) dar s-a incapatanat sa-mi repete ca sa nu incep tratamentul mai devreme de 1 decembrie!
asta se joaca cu viata copilasului? adica speram ca nu se naste pana atunci. ..?
m-a urcat pe masa, a, zice, e suuus, capul e mobil, nu ne grabim...Cate fete chiar de pe forum au venit de la gine cu diagnosticul asta si in 2 zile le-a apucat nasterea?...
ce sa fac fetelor, sa-l ascult sa incep tratamentul din 1 dec., sperand sa apuc sa-l termin (el zice ca facem 10 zile inainte de nastere si cinci dupa nastere, impreuna cu bebe)...sau sa nu tin cont de datele lui si sa-l incep de maine? daca il incep de maine si nasc pe 10, cum zice el, cateva zile de pauza intre terminarea tratamentului si nastere fac rau-rau? dar daca iau acest ospen care contine penicilina cred, de maine pana nasc, cand o fi asta, dauneaza? adica dauneaza 12-14 zile de penicilina lui bebe in loc de 10 zile in intrauterin, cum mi-a dat el reteta?
babele din familie zic ca a coborat burta mea si sigur nasc inainte de 10...imi e frica ca nu apuc sa termin tratamentul, dupa reperele de timp pe care insista el...
spuneti-mi, va rog, ce ati face in locul meu...cu Ospenul? si ce ati face cu cezariana, sa mai insisst saptamana viitoare, chiar daca se enerveaza, ma doare undeva de nervii lui, daca copilul meu are mai multe sanse sa fie bine..alt medic imi dadea incepere de tratament de azi si cezariana programata la finalul celor 10 zile de tratament, dar eu ce sa fac cu nebunul asta, cu caile lui naturale...stiti ca si cezarienele le face doar in ziua cand iti incepe travaliul, nu mai devreme... o fi bine, nu zic ba, sa astepti sa te anunte bebe ca e gata, dar asta cand nu sunt alte probleme...ce ziceti, ce ma sfatuiti?
andreea, 38 s+1 zi din 39

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

puneti-va in locul meu, ce decizie ati lua?
problema este (necunoscuta adica) ca el nu mi-a zis cat de nasol e daca nu apuc sa termin tratamentul. el o tine pe-a lui ca nu nasc sigur inainte de 10! si daca nasc si nasc netratata? si mai zice ca sa iau ospen doar 10 zile inainte de nastere si 5 dupa nastere. deci, vedeti, este anormal de sigur ca nasc pe 10 dec., nu mai devreme, nu mai tarziu...
pediatrul zice sa incep de luni tratamentul (adica din 28, nici ca mine, nici ca ginecologul), dar ce fac cu intrebarea: daca chiar nasc pe 10 sau mai tarziu si nu mai devreme, il afecteaza pe bebe mai mult de 10 zile de Ospen (12-15 zile de Ospen-penicilina)?
voi cum ziceti? Siminaf, tu esti medic, poate stii mai multe cu penicilina asta, tu ce zici, ce-ai face in locul meu? E musai (cel putin in mintea mea si cred ca am dreptate) sa fac tot tratamentul inainte sa nasc, dar nici prelungirea nu stiu ce efecte are...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Andra ,prea s-au adunat multe in ultimul timp pentru tine!
In primul rand ,cred ca e binecunoscut faptul ca instinctul matern nu prea da gres, ca de-aia e instinct;in al doilea rand, eu cred ca as mai repeta o data analiza vaginala pentru ca nu e de glumit cu verdictul si in al treilea rand cred ca as mai consulta inca un medic(bun!).
Sunt alaturi de tine si si trebuie sa cred ca totul se va rezolva bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Ela,nou venita fiind si eu am avut aceeasi impresie ca si tine,cum ca grupul e deja format si nu accepta vreun intrus.Curind mi-am dat seama ca ma inselam.
Acum mai degraba as spune ca prea putine fete au trecut de 40 de saptamini ca sa iti poata oferi vreun sfat.Din cite am citit eu,nu cred ca ar trebui sa iti faci griji,caci pina la 42 de saptamini este in regula.E intr-adevar sarcina suprapurtata si bb va avea pielea mai zbircita si chiar i se va duce un rind de epiderma,pentru ca a inotat destul de mult in lichidul amniotic.Dar nu am auzit sa existe efecte secundare. Tu incearca sa fii linistita si sa nu pui raul in fata.Nu te stresa.Poate ,cine stie in 2 zile vine bb.
Te pup.
36+

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

mesaj prim eronat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mai, eu as inclina sa ma apuc de pe 28, de luni dimineata de tratament. stau putin mai linistita ca apuc sa-l fac...am citit ca penicilina asta n-are contraindicatii in sarcina. am mai citit ca pentru aceeasi infectie si alti doctori au dat tot ospen 10 zile, dar nu neaparat cele 10 zile dinaintea nasterii, ca nu stie nimeni cand naibii nasti...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

lordra, zici ca tutunaru face oricand tratamentul? si sa ma apuc de azi? hai ca ma apuc de azi...stai sa vedem poate vede siminaf mesajul si zice si o parere de medic...
nu stiu frate de ce tot insista sa nu-l incep decat in 1 dec....oricum cred ca-mi pune perfuzie cu penicilina la travaliu, dar nu cred ca e de ajuns...in state am vazut ca se recomanda perfuzie cu penicilina din 6 in 6 ore la gravida cu streptococ, inainte cu nu-stiu-cate zile de nastere...adica se si interneaza gravida, scria pe site-ul ala...e adevarat ca anamari a avut si nu i-au facut asa...ce sa mai intelegi...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput