Mamici de noiembrie - decembrie 2005(72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

fetelor, nimic nu tine cu mine...dupa problema cu bebe care imi distruge sistemul nervos pana nasc, da Doamne sa fie doar pana nasc, adica sa constat atunci ca sunt 3 rinichi (ceea ce deja mi se pare varianta buna) si nu doi cu probleme sau lucruri si mai grave (asta noapte m-am uitat la indicii pt. sindrom down la eco, dar m-am uitat degeaba ca noua nu ne-a masurat nimeni femurul la ambele picioruse, mai erau niste anomalii la inima, asta cred ca n-are, iosup a fost f. atent cu inima dupa ce a vazut ce-a vazut cu rinichii...of, innebunesc....)deci dupa problema asta, ieri am facut cunostiinta cu notiunea de hemoroizi, iar azi a venit cireasa de pe tort, ca sa nu zic de pe..., ca sunt suparata rau.
Mi-am ridicat analizele de secretie si mi-a venit sa ma dau cu capul de zid....Candida ca candida, desi nici aia nu e buna la bebe, dar am STREPTOCOCCUS AGALACTIAE (DE GRUP B) !
HELP, fetelor ce stiti despre el? Lordra, tu erai informata cu astia, mai am timp de tratament sau trebuie cezariana? Maine sau luni ma intalnesc cu dr. gine (in functie de cum poate el), ce-mi spuneti si mie pana atunci? M-am uitat putin pe net, francezii spun ca asta e responsabil de 80% (!) din cazurile de meningita la nou-nascuti, plus alte 1000 de boli si infectii naspa. Intrebarea mea este: asta se intampla la orice fel de nastere (se contamineaza intro) sau se contamineaza bebe doar in cazul nasterii vaginale? N-am gasit raspunsul pe net, please, spuneti-mi si mie...

sa stiti ca eu citesc tot, nu prea mai raspund ca inainte ca sunt stresata rau in perioada asta. Mamicile care se lupta cu lapticul, va sustin pe toate, nu va lasati...o sa fie bine cu lichide, ceai special, stimularea lui bebe, mulgere, odihna si celealte indicii date la mama di tutti.

mama di tutti, te rugam (suntem egoiste, stim) sa intri la fel de des (si-asa, de cand cu nati, intri mai rar si simtim) ca noi ne bazam pe tine...bineinteles ca nati are mai multa nevoie:), dar nu ne lasa, macar o data pe zi, cand poti.
ina, zici ca bebelina cu guritza superba este lipita de tzitzi.....pai, ce sa faca si ea saracutza, fomica e mare...tu esti echilibrata si te vei descurca cu toate treburile si cu rachel agatata de tzitzi... hai ca nu mai dureaza mult, trebuie sa-si faca si ea un program...o sa vina si la tine lapte berechet...vezi ca, cat ai fost la spital si dupa-aia, s-au intensificat pe-aici sfaturile si discutiile cu privire la stimularea lactatiei, citeste si tu cand ai timp din urma...tu ai acolo garmastan si ceaiuri din alea, fenicul, anason, marar etc, ce se mai combina pt. laptic?
daca nu le ai acolo iti trimitem noi. vorbesc serios, eu iti pun un pachet cu ceaiuri imediat la posta, daca vrei.

mai, nu uitati, spuneti-mi si mie ceva de streptococul asta...ca stiti ca Badiu e adeptul nasterii naturale si io daca nu apuc sau nu pot sa ma vindec de asta, nu nasc neam! natural! sa ma taie ca nu pun bebe in pericol...de fapt, cred ca totusi stie si el asta...:)) dar daca nu are timp sa-mi explice toate variantele iar raman nebuna si in ceatza...cum sunt acum, de altfel...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Leea, merci pentru informatia cu medicul gineco. Nu stiam ca nu am voie sa-l sun noapte.Chiar am sa-l intreb cand ma voi duce la programare. Inca un stres in plus, parca nu erau destule.
Mandy, eu as fi dorit nastere naturala.Principalul motiv pentru care doctorul a optat pentru cezariana a fost ca am peste 30 de ani si e primul copil.Aceeasi parere o are si un al doilea medic consultat de mine, independent de primul. Sincer , nu stiu daca din comoditate s-au hotarat asa sau din cauze reale. Oricumm, o invidiez pe Ina , care a nascut natural.

mara 37 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

fetelor, nimic nu tine cu mine...dupa problema cu bebe care imi distruge sistemul nervos pana nasc, da Doamne sa fie doar pana nasc, adica sa constat atunci ca sunt 3 rinichi (ceea ce deja mi se pare varianta buna) si nu doi cu probleme sau lucruri si mai grave (asta noapte m-am uitat la indicii pt. sindrom down la eco, dar m-am uitat degeaba ca noua nu ne-a masurat nimeni femurul la ambele picioruse, mai erau niste anomalii la inima, asta cred ca n-are, iosup a fost f. atent cu inima dupa ce a vazut ce-a vazut cu rinichii...of, innebunesc....)deci dupa problema asta, ieri am facut cunostiinta cu notiunea de hemoroizi, iar azi a venit cireasa de pe tort, ca sa nu zic de pe..., ca sunt suparata rau.
Mi-am ridicat analizele de secretie si mi-a venit sa ma dau cu capul de zid....Candida ca candida, desi nici aia nu e buna la bebe, dar am STREPTOCOCCUS AGALACTIAE (DE GRUP B) !
HELP, fetelor ce stiti despre el? Lordra, tu erai informata cu astia, mai am timp de tratament sau trebuie cezariana? Maine sau luni ma intalnesc cu dr. gine (in functie de cum poate el), ce-mi spuneti si mie pana atunci? M-am uitat putin pe net, francezii spun ca asta e responsabil de 80% (!) din cazurile de meningita la nou-nascuti, plus alte 1000 de boli si infectii naspa. Intrebarea mea este: asta se intampla la orice fel de nastere (se contamineaza intro) sau se contamineaza bebe doar in cazul nasterii vaginale? N-am gasit raspunsul pe net, please, spuneti-mi si mie...

sa stiti ca eu citesc tot, nu prea mai raspund ca inainte ca sunt stresata rau in perioada asta. Mamicile care se lupta cu lapticul, va sustin pe toate, nu va lasati...o sa fie bine cu lichide, ceai special, stimularea lui bebe, mulgere, odihna si celealte indicii date la mama di tutti.

mama di tutti, te rugam (suntem egoiste, stim) sa intri la fel de des (si-asa, de cand cu nati, intri mai rar si simtim) ca noi ne bazam pe tine...bineinteles ca nati are mai multa nevoie:), dar nu ne lasa, macar o data pe zi, cand poti.
ina, zici ca bebelina cu guritza superba este lipita de tzitzi.....pai, ce sa faca si ea saracutza, fomica e mare...tu esti echilibrata si te vei descurca cu toate treburile si cu rachel agatata de tzitzi... hai ca nu mai dureaza mult, trebuie sa-si faca si ea un program...o sa vina si la tine lapte berechet...vezi ca, cat ai fost la spital si dupa-aia, s-au intensificat pe-aici sfaturile si discutiile cu privire la stimularea lactatiei, citeste si tu cand ai timp din urma...tu ai acolo garmastan si ceaiuri din alea, fenicul, anason, marar etc, ce se mai combina pt. laptic?
daca nu le ai acolo iti trimitem noi. vorbesc serios, eu iti pun un pachet cu ceaiuri imediat la posta, daca vrei.

mai, nu uitati, spuneti-mi si mie ceva de streptococul asta...ca stiti ca Badiu e adeptul nasterii naturale si io daca nu apuc sau nu pot sa ma vindec de asta, nu nasc neam! natural! sa ma taie ca nu pun bebe in pericol...de fapt, cred ca totusi stie si el asta...:)) dar daca nu are timp sa-mi explice toate variantele iar raman nebuna si in ceatza...cum sunt acum, de altfel...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mai, scuzati-ma ca a intrat de 2 ori mesajul, de la refresh-urile date de mine, ca merge dial-up-ul asta precum carul cu boi...

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Anda, vezi ca tot aici la Odisee pe pagina 4 sau 5 cineva a postat subiectul asta cu streptococul...nu se dau f. multe raspunsuri dar o mamica spunea ca ei i s-au administrat antibiotice in timpul nasterii pentru a-l protja pe bb. Mai multe nu stiu, sorry.

Mandy si Krisztián

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Salutare!!!

Am intrat si eu putin sa va spun ca bb a mancat mult mai bine azi cam 60-80 gr la masa, si a mancat si la 1h30 si la 3 ore. Sper sa se regleze si sa fie ok.

Silvia si Ilenuta eu nu am nascut la Municipal ci la CAritas si o sa va povestesc in amanunt cum de am ajuns eu la cezariana desi eram viteaza si vroiam sa nasc normal fara epidurala.

LAvi 02 sa sti ca nu fac proba suptului dar 24 de h tb sa insumez cantitatea mancata de bb si sa o transmit pediatrului sa vada cum merge. Din aceasta cauza tot cantaresc copilul!!! Dar acum nu ma mai stresez ca vad ca mananca si doarme destul de bine, si sper ca maine sa fie mai bine ca azi si tot asa!!! Iti multumesc inca o data pentru sfaturi!!!

Acu va pup ca ma duc sa mai stau si eu un pic in pat!!!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Anda77,kiar acum o sapt. cred c-am vazut subiectul asta despre st.agalactiae postat aci la odisee,sau la nastere,nu mai stiu!Ia uita-te pe subiectele anterioare!!!!
Pe net ai gasit ceva de el?
De-aia si Dr.Badiu recomanda-cred c-am mai zis asta intr-o postare mai veche-klion d ovule,adm.inainte de nastere,sau si din cauza asta;stiu de la o pacienta de-a lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ma duc sa scotocesc atunci. mai spuneti-mi ce mai stiti, cam cat ar dura un tratament pt. asta? dar scap sigur de el?

andreea, ultima zi din saptamana 37

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Buna, feteletor!
Mi-a fost tare dor de voi, insa am avut probleme cu net-ul si n-am reusit sa mai intru deloc saptamana asta. Dar o sa-mi iau revansa!
FELICITARI TUTUROR MAMICILOR ... CELOR CARE AU NASCUT DUPA 17 NOV.! SA VA TRAIASCA BEBELUSII, SA FIE SANATOSI SI MANCACIOSI !!!
Eu mai am o luna de asteptat, asa ca o sa ma delectez de acum cu ceea ce ati relatat voui despre experienta traita prin spitale si ... acasa!
Pupici,
Camelia 35+


Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051227/dt/7/k/91de/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Natalia a luat 280g saptamana asta si a ajuns la 4100g

Dordia azi e mai bine ca ieri si mai rau ca maine, nu? si succes!

anda77 va trebui sa faci trat cu antibiotic acum si cand termini tratamentul sa repeti analiza. Pe aia cu perfuzia cu antibiotic la nastere nu o stiu - adica nu stiu sigur daca te "absolva" de toate pericolele. Chiar NU STIU, nu vreau sa insinuez nimic. Te lamureste maine Badiu.
Bb nu se infecteaza cat e inca in interior pentru ca membranele il izoleaza de mediul vaginal.

Fug sa o alaptez pe Nati ca ii e fomica.
Lavi02

Mergi la inceput