FUMATUL SI SARCINA 2

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Multumesc fetelor pentru felicitari.Eu va mai spun inca un lucru.De cand m-am lasat de fumat ma simt mult mai bine.Respir mult mai usor,tenul imi este mult mai curat decat era inainte.Sunt avantaje cand te lasi de fumat.Primul care se simte sunt banii!Cu 30.000 pe zi sau cu 4 lire pe pachet aici, puteti cumpara bebelusului ceva.A te lasa treptat este o simpla amagire.Trebuie pur si simplu sa renunti dintr-o data.Trebuie sa ai taria si sa spui DE AZI NUMAI FUMEZ!
Cypcos, daca te-a enervat cartea e treaba ta si e parerea ta!Fiecare isi creste copilul asa cum vrea si face cu sanatatea proprie ce vrea!Daca tigarile ar fi asa de bune de ce nu sunt medicament prescris?Iar ca e o carte mincinoasa nu conteaza.Mie mi-a facut super bine!De cand numai fumez sunt o alta persoana!AM dintii albi, respir mai usor,arat mai bine,hainele si casa numai miros a fum de tigara.
ANyway, eu respect decizia fiecareia dintre voi!SI av urez succes indiferent de ce alegeti.

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila
Poze cu mine, cu sotu si cu prichindel la mami in burticel,SI CU BURTICA!
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Carmina, draga mea, ai niste idei! Natural ca poti sa dansezi, dar nu sa te agiti prea tare, depinde si de starea sarcinii tale (in ce luna esti, ca am uitat?). Si muzica sa nu fie prea tare, eu am fost la un concert unde stateam in primul rand, era Directia 5, si cand au inceput basii sa zguduie atmosfera, copilul turbase...dadea mereu din piciorushe. Am stat doar o ora, noroc ca au mai cantat melodii lente si am plecat. Asa ca...ai grija!
Tina, nu te enerva degeaba. Si eu ma simteam mai bine in primele 5 luni de sarcina cat nu am fumat. Bine, tenul e mai fain oricum, si daca fumam si daca nu, pt ca in sarcina se elibereaza hormoni care ti-l curata (eu n-am avut nevoie de fond de ten, pur si simplu, straluceste). Cu dintii e adevarat si cu respiratia. Nu sunt tigarile medicament prescris, fata a vrut sa-ti explice ca nu sunt consecinte grave la mamele fumatoare fata de nefumatoare. Ca sunt rapoarte mincinoase asta o stim cu totii, cred ca nici tu nu ai crezut sincer ce ai citit acolo (40% copii care se nasc morti).
Va pe toate, fara certuri si sarcini cat ma usoare!
Ingrid S 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

interesanta chestia despre tigarile mentolate!cu vitamina c si cu calciu este in felul urmator!substantele din tigari consuma foarte mult calciu din organism!la fel e si cu vit c si cu multe alte vitamine!si noi avem acum nevoie de ca si vit c fff mult!dar cel mai mare consumator de vitamine este stresul si nervii!asa ca vulpea!v-am mai spus!ca acum incerc sa ma consolez pe mine!hehehehe

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Buna fetelor! Eu v-am spus de tigari mentolate! Si sa stit ca asa e! Mentolul este un produs chimic care fixeaza nicotina in sange. Cele care fumeaza de mult timp mentolate pot sa va spuna ca tusesc mult mai des decat de la celelalte. Eu asa am patit. Si apoi am auzit de chestia asta si le-am lasat. Pe cele mentolate. De celelalte nu poooooooooooooooottttttttttttttttttttt.
Pupici la toate fetele fumarete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

eu nu am fumat niciodata tigari mentolate dar mai bine ca nu am facut-o!si ma bucur ca am aflat ca sunt nocive ca de acum chiar nu o sa fumez!din celelalte?????????la greu!10 -12 toata ziua!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

TINA , imi pare rau ca ai raspuns asa de violent , dar 40%????hai ca nici tu nu crezi asta .De benefii stiu si eu pt ca anul asta nu am fumat vreo 6 luni si doream sa le explic si eu celorlalti cat de simplu e , credeam ca e imposibil sa ma reapuc dar dupa prima tigara vin repede si celelalte , asa ca nu zi hop ca si eu am zis ...

ALIA
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10004;30/st/20060515/dt/6/k/7d2b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

Fumul de tigara contine peste 4000 de substante din care aproximativ 30 au fost identificate ca fiind nocive, restul aflandu-se in cercetari.

Cianidele afecteaza metabolismul vitaminelor B, C si al calciului.
Monoxidul de carbon: blocheaza transportul de oxigen de catre hemoglobina si oxigenarea celulelor.
ASTA ASA PT MINE SA O AM AICI LA INDEMANA SA MA AMARASC DE FIECARE DATA CAND MAI TRAG CATE O TIGARA!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Fetelor, stiu cat este de greu sa renuntati la tigari! Eram fumatoare cand am ramas insarcinata, fumam mai bine de un pachet pe zi. Primele trei luni de sarcina am fumat, incercam eu sa fumez 3-5 tigari/zi, dar erau multe zilele cand ajungeam la 10. Ma amageam tot timpul ca x-uleasca a fumat si n-a avut copilul nimic, ca 8 tigari sunt permise in sarcina si bla bla bla. Pana intr-o zi cand m-am gandit ca nimic nu-i mai de pret decat viata copilului meu, viata pe care nu am eu dreptul sa o pun in pericol in nici un fel. Mi-am imaginat tot ce poate fi mai rau si n-am mai fumat. Incercati sa va lasati brusc, nu merge cu x tigari/zi.
Sper sa nu supar pe nimeni, nu intentionez sa dau lectii sau sa fac morala p-aici, v-am scris doar din experienta mea cu tigarile si sarcina. Va doresc la toate sa puteti cat mai repede sa renuntati la tigari. Sarcina ushoara si bebelushi sanatosi!



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Sunt de acord cu andrrutzza cand spune ca de fumat te lasi brusc si nu azi 5 maine 4, ca nu merge. Insa egreu, cel putin eu fac eforturi uriase sa nu depasesc 10 pe zi, cateodata chiar reusesc...

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

carmina te inteleg perfect ce zici despre acele nenorocite de 10 tigari!cu greu nu le depasesc!si daca nu o fac s-a intamplat de 2 ori de cand sunt gravida!sper ca inconstienta mea sa nu il condamne pe bebelul meu!

raluca

Mergi la inceput