FUMATUL SI SARCINA 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Tina- felicitari pt. vointa de a te lasa de tigari, dar vezi? la tine a fost foarte simplu. Ai apucat sa citesti pentru prima data o carte de gravidute cu date FALSE si a reusit sa te sperie si bine ti-a facut, ca uite, te-a ajutat sa te lasi de fumat. In schimb eu , pana sa raman gravida, am tot citit si m-am tot interesat si am prietene cu copii care au fumat pe timpul sarcinii si nu au probleme nici ele, nici copii lor. Unele fete de pe forum poate stiu povestea verisoarei mele, care a fost o gravida exemplara. Si? LA ce crezi ca i-a folosit? Are un copil pe care nu-l doresc nimanui, sau mai bine spus problemele copilului.
Ultimul studiu, care se vrea cat de cat stiintific, facut pe 4000 de gravide fumatoare 1999-2003 a scos la iveala ca 170 de copii (din cei 4000) sunt mai lenesi si mai inceti la minte. Cercetatorii s-ar fi declarat multumiti daca celelalte 4000 de gravide nefumatoare ar fi nascut toti cei 4000 de copii fara astfel de probleme, dar... si acolo au fost 140 de astfel de copii. Tie cum ti se pare? Este cazul asta relevant?
Si inca o problema: fumatul este daunator oricui, gravida sa nu, dar...ha ha ha ha ha, companiile de tigari au fost de acord sa scrie chestia aia cu "Fumatul dauneaza grav sanatatii" dar daca ii intrebi pe producatori iti vor aduce tone de documente care nu au fost in stare sa atesteze ca asta ar fi si adevarat...
Ar mai fi multe de spus dar revin la deviza mea: daca produsul este bun de la conceptie restul este conversatie.


poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau dragelor!
Raalu, e ok Aloma, dar cred ca la voi se gaseste inghetata si mai faina. Cand am fost in Germania, am mancat Landliebe si iti spun cu mana pe inima, nu exista alta mai buna la gust!
Acum am lasat-o mai moale cu ea, ca nu vreau sa ma apuce ceva nasol.
Cu fumatul? Pai stau ok, adica azi 3 si e seara deja. Poate mai bag una mai incolo si fac o baitza si...tusti in pat!
Sa va vad pe voi in continuare. Eu le-am rarit, am scazut de la 6 la 4, alte fete? Unde sunteti toate? Poate v-ati lasat....bine ar fi!
Tina, foarte bine faci ca nu mai fumezi, sotzul meu nu s-a lasat si mi-e cam greu sa-l vad pe el tragand cu sete din tigara. Daca el nu fuma, poate situatia era alta.
Ingrid S 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

tina felicitari pt vointa!mi-ar place sa pot fii si eu la fel de tare ca si tine!dar nu ma spreie nimic din ce citesc sau aud!fumez in continuare1!!!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

azi mi-a cumparat sotul meu tigari super lights si sunt hotarata sa fumez 1 pachet la 2 zile!ceea ce este fffffffffff putin pt mine!aseara mi-a fost putin rau...de fapt mai mult.....mi-a fost rau in somn!dar cred ca nu de la tigari ci din cauza faptului ca am fost fffffffffffff deprimata in timpul zilei!certuri casnice!hehehehe!sa aud de cat mai putine tigari!pupici

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

sunt treaza de 3 ore si am fumat 3 tigari deja la o cafea fara cofeina!ce ziceti sunt pe drumul al bun de a renunta la tigari?????se pare ca nu!dar sunt tig super lights macar!acum fac si eu ca vulpea care nu ajunge la struguri.....sunt inca acrii!O ZI FARA TIGARI!sau in cazul meu la cat mai putine!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Hai ca chiar m-am enervat.Cum vine asta 40%morti la nastere!scopul scuza mijloacele , dar nici chiar asa .Bagi spaima chiar asa??????????Eu cred ca era o carte tare proasta .
Si acum in alta ordine de idei VITAMINA C reduce mult din efectele negative ale fumatului in tampul sarcinii asupra fatului.Am citit si eu un articol pe net vit C , 250 , adica 1 pe zi se recomanda la gravidele fumatoare .

ALIA
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10004;30/st/20060515/dt/6/k/7d2b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Alia, deci vit. C? Si eu care mai am arsuri inca, nu pot manca nici portocale!
Eu de azi-dimineatza, am bagat 2. Atat! Probabil ca voi mai fuma, dar pana la 5. Ieri am reusit, in final sa nu trec de 5. Cat despre povestile horror despre problemele care le au copiii mamelor fumatoare, eu nu mai imi bat capul cu ele si, serios, Carmina, Alia, nici voi nu le mai luati in seama. Citesc pe oricine intra aici, am mai spus ca e dreptul fiecareia sa scrie, dar m-am saturat sa combat. Daca ele asa cred, macar e bine ca nu fumeaza, s-au ales cu ceva din asta. Eu incerc sa le reduc si atat!
Raalu, sa nu fumezi mentolate. In rest, e mai bine superlights. Dar tot ar trebui sa le reduci...
Va las, ascult muzica pt bebe. Crad ca acusi adorm...
Va fetelor!
Ingrid S 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

, bravo Ingrid, ai drepate.
Dar ce era cu tigarile mentolate? De ce nu sunt bune? Nu ca as fuma dar o info in plus nu strica.
Multumim Alia pt. pont...deci vit. C.

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Carmina, parca spunea cineva de pe forum, ca nicotina din tigarile mentolate se fixeaza mai bine in organism (datorita mentolului). Sper ca am redat corect spusele fetei. Asta am auzit si na... ma feresc de ele.
Ingrid S 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Multumesc frumos! dar ai idee pot sa dansez asa gravida? Adica de putut eu pot dar vreau sa stiu daca am voie?

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput