Dr. Tutunaru ( 9 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Theodora, mey... pai o fi, n-o fi Mariuca cuminte, asta e... dar pe noi sa ne faci "mosi"...hm?

si noi dam la fete, si LA MULTI ANI PENTRU MAINE!!!

de SF. ANDREI!!!

Gabriela si Mariuca(31 dec 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Ce fac burticile?Bine?Bv!Vreau sa va-ntreb si eu ceva:careia dintre voi i s-a recomandat ceva pt stari de voma,de rau;mie-mi este f rau,de nu pot sta nici in picioare,mi se-nmoaie si picioarele de rau ce-mi e iar greata- la greu.Sunt d-abia in sapt a-7-a si ma gandesc ca-i cam mult pana la 12,13,14 sapt,pana ce aceste simptome dispar.Credeti ca metroclopramid-ul este bun?Pt mine poate sa fie,dar pt bb?Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Lucians, citeste aici: http://reclama/intrebari.php?src=zofran&Submit=Cauta&cx=search

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

METOCLOPRAMID , comprimate
metoclopramidum


Prezentare farmaceutica: Comprimate continand metoclopramida clorhidr. 10 mg (flac. cu 40 buc.); solutie apoasa pentru uz intern (la copii) continand metoclopramida clorhidr. 0,665%, respectiv 1 mg/3 picaturi (flac. cu 20 ml); supozitoare continand metoclopramida clorhidr. 20 mg (cutie cu 6 buc.); fiole a 2 ml solutie apoasa injectabila, continand metoclopramida clorhidr. 10 mg (cutie cu 5 si 25 buc.).

Actiune terapeutica: Antivomitiv prin actiune centrala, creste tonusul sfincterului inferior al esofagului, favorizeaza golirea stomacului prin stimularea peristaltismului gastric si relaxarea sfincterului piloric; i se atribuie un efect de normalizare a functiilor motorii si secretorii ale tubului digestiv, prin mecanism central.

Indicatii: Greata si voma (postoperator, in cadrul bolii de iradiatie, provocate de medicamente), sughit, esofagita de reflux, staza gastrica, dispepsie, flatulenta, migrene; pentru usurarea tubajului duodenal si pentru examenul radiologic gastrointestinal.

Mod de administrare: Adulti, oral 1/2-1 comprimat sau 15-30 picaturi (5-10 mg) de 3 ori pe zi (inainte de mese); rectal un supozitor (20 mg) de 2-3 ori pe zi; in situatiile acute se injecteaza intramuscular sau intravenos o fiola (10 mg), repetand la nevoie. Copii: 1/2 din doza adultului; sugari: 0,5 mg/kg corp si zi (fractionat).

Reactii adverse: Uneori constipatie sau diaree, neliniste, oboseala; rareori diaree, scaderea libidoului, ginecomastie, lactatie (prin hiperprolactinemie); dozele mari pot provoca somnolenta si tulburari extrapiramidale discrete (mai ales spasme musculare, la copii); rareori, la nou-nascut, methemoglobinemie.

Contraindicatii: Sarcina, feocromocitom; prudenta la psihotici si in insuficienta renala (doze mai mici). Nu se asociaza cu neurolepticele (potentare riscanta) si cu atropina sau alte anticolinergice (impiedica efectul metoclopramidei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Multumesc,fetelor,insa sunt putin sceptica in privinta medicatiei,pt ca exista multe controverse.Mai ales ca ,pana sa aflu ca sunt insarcinata,am facut un tratament pt mastoza la sani,ca acum sa aflu ca,vitamina A in doza mare,da maltformatii .Nu stiu exact care-i doza care am luat-o(A -beta-carE-de la forever living),dar cert e ca m-am oprit sa ma iau vit. A la-nceputul sapt a-5-a,a-3-a de sarcina.O fi afectat cu ceva bb-ul?
Fetelor care cunoasteti,va rog sa-mi raspundeti si mie,caci tare sunt mahnita.Va pupicesc pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Lucians,
Cumva nu ai avut rabdare si l-ai sunat pe T pe 30 seara - legat de vitamina A? Eram la consultatie cand a sunat telefonul si stiu ca a vb despre subiectul asta cu o pacienta si i-a explicat ca sunt sanse f bune sa fie totul ok, pentru ca la varsta asta de sarcina functioneaza principiul 'totul sau numik"...
Daca nu erai tu,ma bucur sa iti dau vesti bune.
Eu pt greturi iau metoclopramid pastile, sau mai bine zis am luat, ca nu mai e cazul...

Acuma ca sunt in 14 s avem vesti noi - am aflat ca avem baietel la eco la Iosup, ca bb e bine dar ca placenta e fix langa col..(adica e inserata jos).
Asa ca inca mai stau in concediu medical...Deja incep sa ma intreb daca fac toata sarcina acasa
Magg 14 s +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Iti multumesc mult!Chiar eu eram,dar nu stiu ce sa zic.Tu ai risca?
Mie mi-e cam frica.Vad ca numai de la tine am primit ceva scris.Cred ca celelalte burtici nu stiu ce sa-mi spuna.Ce ma sfatuiti fetelor sa fac?Voi ce-ati face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

lucians,
mie mi-au zis trei medici sa intrerup sarcina - din cu totul alte motive decat ale tale, dar cunosc feelingul.
Eu cred ca tu acum;
- ar trebui sa ai incredere in T si sa tii sarcina pana la prima eco morfologica, care te va linisti definitiv
De ce? Eu cred ca merita sa iti asumi un risc inca 7 saptamani decat, doamne fereste sa omori un bb dorit si sanatos tun...
Eu asa am facut, desi si mi-e mi-a prescris unul din doctori un antibiotic care mi-a spus dupa aceea T ca e contraindicat in sarcina.
Dar bb nu are absolut nimik in neregula.
Tu ai facut vreo eco la T sau in alta parte? E vreun semn ca e ceva in neregula?
Magg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

lucians, cred ca tu ai pus si pe infertilitate intrebarea cu vitamina A. eu zic sa stai deocamdata linista si sa mai astepti. sunt multi dr pe lume care intrerup sarcinile aiurea, "preventiv", copiii neavand nimic.
magghyc are dreptate, asteapta macar echo.
si daca ai ales sa mergi la dr T, de ce nu ai putina incredere in el? eu una sunt convinsa ca stie ce vorbeste.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Din concediu se intoarce pe 6 ianuarie 2006.Dar vine la spital daca are paciente internate.

Dana
Poze

Mergi la inceput