Mamici de martie-aprilie 2006(28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dananita spune:

Neatza' fetelor!

Sunteti foarte harnicute si mi-a luat ceva sa va citesc.

Tcelen sa ai grija de BB si foarte bine ca mai consulti si pe altcineva, nu mi se pare normal sa te sperie dr si sa te demoralizeze.

Va doresc sanatate tuturor!

Am racit foarte rau saptamana asta si putina temp am avut, acum parca sunt putin mai bine. Tot nu pot respira normal, dar stau cu nasul intr-o cana de ceai si din alta beau fara masura
Am pus pe mine 7kg si sper sa va pun poze cat de curand si sa ies din anonimat cu ocazia asta
BB e foarte activ si noaptea nu prea dorm nici eu. Tocmai am citit intr-o carte ca e normal ca in a doua parte a noptii sa nu dormim din cauza hormonilor! Eu ma trezesc pe la 1-2-3-4 am si nu mai pot sa adorm si smotocesc pisica chioara de somn si cateodata si pe al meu sot, dar mai cu mila ca el mai si munceste

M-am hotarat sa ma duc la job de pe 6.12 (nu stiu cat timp o sa merg, dar atunci promit sa fiu mai activa), mi-am luat program de 6 ore (de internet adica nu prea am de gand sa muncesc)


Ma duc in patut ca nu prea mi-e bine, sper sa mai intru zilele astea.
Va pup cu drag pe toate!

Ah! Lady Hawk, nu te stresa cu jobul. Daca nu e un super job profita de toate drepturile tale legale din ac moment si gandeste-te la un job mult mai bun pentru dupa nastere. Oricum pentru 2 ani esti acoperita, deja dupa ce face bb 6 luni poti sa incepi cautarile pt un "super job". Cam asta e si strategia mea, nu vreau sa mai lucrez la stat cat o sa traiesc, vreau sa muncesc pe bani (stiu cum e).Pup!


Dana & Alexandru


www.strasbourgcurieux.com/fourrure/fourrure%20de%20luxe.htm" target="_blank">Si ele au dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Ciuf Multumesc! Da, m-am mai linistit acuma. Ufff…. In plus, mi-a si tras un funduletz azi dimineata ca m-am pus si io pe spate sa mai imi intind picioarele, si nu i-a priit don’soarei.

Andreea, chiar asa! Ce mi-as dori sa se poata si juca impreuna. Poate odata…

Unde o fi Pispi?

Mariana, multumesc mult de tot! Buna ideea cu lucrusoarele de gravi de la second hand. Eu mi-am mai comandat o rochie de pe ebay si e atita de frumoasa, mor dupa ea. E tricotata, din casmir cu lina, si dreapta, foarte simpla. Si am dat 30 de euro pe ea. Nu as fi gasit niciunde asa rochie la pretul asta. Mi-as mai lua o fusta…. Misto lucrurile tale!!!

Tecla, iti tin pumnii!! Si tie si sotului tau, ca zici ca si el are nevoie. Ai sa vezi ca va fi totul OK. Sa ne scrii cum a fost cind poti…

Nshiro, adevarul este ca a fost super extra!!! Dar m-am ingrijorat io dup-aia, s-ar putea fara motiv….
Si nu e regula ca bebe daca e linistit in burtica sa fie si dupa aia!! Am o prietena care imi povestea ca bebe se misca in burtica numai atita cit sa-l simta ca-i acolo, si dupa nastere nu mai stia cum sa-l tina in loc.

Dananita, deci asa, chef de smotoceala pe la 1-2-3-4 saraca pisica si saracu sotz!!!! Oare pisica o intelege ce ai cu ea?? Ce m-am distrat, imi si inchipuiam saraca pisica chioara de somn luata la o smotoceala zdravana…. Io azi noapte m-am trezit (evident!!) dar am reusit sa adorm la loc. Minuuune!!!
Ah, da, voiam sa-ti zic sa ai grija cu febra!!! Sa iei paracetamol, febra nu e buna pt bebe. (Biine, acuma numai daca trece peste 38 poate fi periculoasa.)

pup burticile



Catrinel & bb mik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Haaa, numai ce-am citit ca Tom Cruise si-a cumparat propriul ecograf ca sa poata urmari evolutia lui bebe al lui. Deh!!!!! La casele mari…..
Dup-aia cica-l doneaza la o maternitate………


Catrinel & bb mik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loriana27 spune:

O zi buna, tuturor!

nshiro si eu o simt pe bebelina, nu zilnic, ci toata ziua; e adevarat, cred ca e si un pic mai mare, dar unii sunt mai jucausi, ca ai nostri, iar altii mai somnorosi. Bebitza mea nu a stat nici la eco morfo, se misca continuu, ca sa am eu la ce ma uita acum
In ce priveste ce ai auzit tu in leg cu , eu pot confirma o crestere atat a apetitului cat si a rezultatelor, numai ca noua acum ne e frica din cauza contractiilor, chiar si dureroase pe care le am uneori si a colului scurtat. Asa ca mai bine las asta, e timp suficient, ca mi-e frica tare pt bb; iar lui si mai frica

NLC bine ai venit si sa ai un bb sanatos!

ciuf felicitari pt bb sanatos! Vad ca nu sunt singura care crede, ca sotul tau, despre fizionomie. Mie mi se pare imposibil sa fie baietel, pt ca are fizionomie de fetita.La fel am procedat si eu dupa ce am aflat ca e bine, am fost prin magazine,am umblat toata ziua...as si fost in stare sa vb cu toata lumea, sa le spun ce minunatie am eu in burtica.A fost cea mai fericita zi din viata mea, mai ales ca e primul bb si toate senzatiile sunt noi. Si acum mi se pare ca ce am eu nu are nimeni, dar sunt convinsa ca fiecare mamica simte asa la randul ei.
tecla te asteptam cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adar spune:

Dragele mele,
incetuc ne intoarcem printre oamenii normali si noi...
Am depasit speram noi momentul de criza, bebe e foarte vioi, semn ca nu prea ii pasa de problemele lui mami, iar eu citind ce scrieti voi, stau si ma intreb ca nebuna ce o fi, ca al meu misca toata ziua de zici ca-i atlet de inalta performanta...

Am vazut ca mai sunt fete cu problemute, poate nu mari-mari, dar suficient de mari cat sa isi faca griji. Sfatul meu este sa nu dispere. Sa gandeasca mereu, ca daca Dumnezeu ne-a dat minunea asta, tot El ne poate ajuta sa trecem peste probleme. Eu L-am rugat zi si noapte sa aiba grija de puiul meu, si uite ca a avut.
Va doresc si voua sa va ajute Dumnezeu sa treceti peste probleme.
Doamne,ca abia astept momentele nasterii, cand vom sta pe rand cu sufletul la gura asteptand vesti despre fiecare in parte...

Ah, inca ceva...voi v-ati apucat de cumparat hainute de bebei????
CA MIE IMI E CAM TEAMA...zic babele ca nu e bine...

Hai ca am scris de va doare capul...
Va pupcu drag pe toate...

adar si bebel 21+

http://community.webshots.com/user/adarr103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Catrinel scria si cat a dat pe el?trebuie sa fie o groaza de bani..si banuiesc ca a luat si din ala super performant Uff..ce bine o fi..si sotul meu zicea ca ar cumpara unul,in gluma bineinteles ca nu ne permitem..io17+ si Seby Poze mami si bebeBebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MP spune:

Buna fetele!

Sa nu ne uitati,da?Am mai intrat dar asa pe fuga,am citit printre randuri si cam atat.Nu am gasit deloc timp sa mai dau si eu un semn de viata.Ziua cu munca si cu Vladut,iar seara pic franta.Iertati-ma,va rog!
Am o stare de oboseala generalizata ca nu mai stiu ce sa fac.As dormi doua zile non stop,dar trebuie sa ma trezesc la datorie. Si acum scriu cu printisorul in brate.M-a rugat sa il iau si pe el in brate ca imi promite el ca nu apasa nimic.De obicei imi face cate o bucurie si apasa ceva si se inchide calculatorul sau sterge tot...Dar e al meu si il iubesc chiar si atunci cand face dintr-astea. In rest ne jucam,construim gari,autogari...statii de autobuz...ca e mort dupa tot ce inseamna mijloc de transport.
Mai fetelor,eu nu ma ingras aproape deloc.Daca am luat 1kg jumate e mult.Cand am fost la Iosup a zis ca e foarte bine si ca nu trebuie sa imi fac griji ca am suficienta burtica.Asa a fost si la prima sarcina,nu zic,dar acum,cand va aud pe toate ca aveti burtici mari si ca se vede bine...ma apuca ingrijorarea.
Am vazut si noile poze aparute pe aici...Sunteti niste gravidute tare frumoase si o sa fiti niste mamici si mai si.
ama,asa tinerica si dulcica...Iti urez numai bine si nu te stresa cu facultatea.O sa ai timp dupa aceea.
nshiro,lasa-i pe cei care comenteaza sa comenteze...daca tu esti bine si copilasul la fel restul nu prea mai conteaza.La mine comentariile sunt cam de genul:" Vaaai,dar unde tii burtica?...Cuuum? 22 de saptamani?Pai nu se vede nimic!"Si eu bineinteles ca ma oftic...Sau..."O sa mai aveti unul?Vai,ce dragut...sa va traiasca!"-asta in timp ce sunt privita cu compasiune.Asa ca m-am hotarat sa nu mai bag in seama nimic.Nici macar compatimirile alor mei,care se comporta de parca acest micut e cel mai groaznic lucru care mi se putea intampla.
POzele alea erau socante...nici sotul meu nu ar face fata participarii la o nastere normala.Eu am avut cezariana prima data si ar fi vrut sa intre si el...dar nu l-au lasat pe motiv ca nu mai aveau halate.Acum tot cezariana vreau si ma rog lui Dumnezeu sa supravietuiesc.Ca eu sunt asa o fricoasaaa....
Tina,dupa ce o sa vina bebe nu o sa te mai plicitsesti in casa,o sa vezi.Dar sa iti gasesti un grup de mamici si sa iesiti cu bebelusii ca altfel,dupa un timp simti ca o iei razna.Asa eram si eu.Stateam toata ziua cu Vladut,nu prea aveam cu cine iesi si la un moment dat am clacat.Atunci am decis sa il las la mama un timp.Avea cam un anisor si ceva.Pana atunci il crescuseram doar noi,fara pic de ajutor.Eu cu sesiuni,sotul cu licenta...apoi mutat in alt oras...Aventuri.Dar timpul a trecut si nici nu imi vine sa cred ca am un baiat asa de mare.Cat despre aventura cu monitorul..brrr...eu faceam pe mine de spaima.
tecla,tinem pumnii si ne rugam la Doamne Doamne!Va fi bine.
La multi ani Ceela!!
La multi ani Tcelen pentru micutul Iulian!Sa creasca mare si frumos si sa fie un baiat cuminte!
NCL,bun venit!Sa fii sanatoasa si tu si !

O sa mai scriu,nu vreau sa umplu acum o pagina intreaga.Revin cand mai prind un pic de timp liber.
Pe bebe il simtim bine de tot...mai ales seara,cand stau intinsa.Atunci e distractie mare ca se vede burtica cum se misca unde loveste dumnealui.Baietii mei sunt topiti cand ala micu face spectacol.Nu il simt non stop.Deci nu va ingrijorati,zic eu.Fiecare cu stilul lui...unul mai energic,altul mai lenes.
Marianaesti o maestra!Felicitari! Ce bine ar fi daca as fi si eu un pic mai indemanateca...Ca imaginatie am,dar degeaba.
Mai fetelor,ma opresc aici.Mai citesc si revin cu alte precizari!
Nu scapati asa de usor de noi!


23+


Pozele noastre
Monica,
Vlad Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MP spune:


Am uitat sa ma laud!

Azi facem 5 ani si 2 luni de casatorie!


Si inca ceva...Ce ziceti mai dragelor de o intalnire?Fata in fata?Macar cele din Bucuresti?Dar si celelalte,bineinteles...
Zic si eu.Surade cuiva ideea?

Va pupacesc!Am fugit!

Pozele noastre
Monica,
Vlad Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

MP esti o dragutza ca intotdeauna..mercic mult pentru aprecieri! FELICITARI pentru cei 5ani si 2luni de la casatorie!!!La cat mai multi si fericiti alaturi de puiutii vostri!! Ai un baietel tare dulce..uite ca a stat cumintel de data asta si n-a mai apasat pe nimic!
Cu burtica si eu patesc la fel desi am numai 17sapt lumea se asteapta sa vada o burta imensa de pe acum..e adevarat ca nu mi-a crescut deloc,dar e timp..Fetelor de ce pe unele site-uri scrie ca din sapt a-19a de la Um se intra in luna a 5a??Eu iar nu mai inteleg nimic cu lunile astea..adica eu peste doar o saptamana si 3zile intru in 5 luni??
io17+ si Seby
Poze mami si bebeBebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Nshiro,am facut pozele de la gât in jos ca sa prind în foto hainele în toata lungimea lor.Plus tineam aparatul foto în mâna...

Da,buna intrebare.Burtica mea se vede f.putin din fata,si numai daca te uiti cu atentie la poza cu sarafanul de blugi care e mai strâmtut.Din profil se vede mai mult.Pâna acum,o singura colega de serviciu,ceva mai în vârsta,m-a întrebat despre sarcina...Celelate n-or fi observat oare??

MP,FELICITARI PENTRU CEI ANI DE CASATORIE!Pe fetita mea o cheama Monica si pe baietel Matei.Cred ca stiu într-un fel cum te simti...

Când m-am dus cu hârtiile completate pt.îndemnizatia de gravida, functionara de la ghiseu a aruncat f.clar niste priviri ascutite spre burtica mea si am citit imediat ca parca se îndoia de ceea ce scria în formularele mele.Poate o fi doar imaginatia mea?

Cu toate astea,chiar si socrii(pe care i-am anuntat de-abia saptamina trecuta)au facut o mica gafa,mirindu-se cu glas tare ca sunt in luna a-6-a...!!

Catrinel,cred ca si eu o sa ma mai uit pe e-bay dupa hainute.E o idee excelenta!
Am vazut pe Internet ca se vinde aparat doppler pt.ascultatea batailor inimii lui bb acasa!!În Suedia nu am observat asa ceva,o exista oare în Germania?Ce super sa aiba ecograf la dispozitie în locuinta pers!

Adar,zau,nu te mai gândi ce pareri au la babele...Din fericire am mai pastrat multe lucrusoare bune de la ceilalti doi copii.(unele purtate de 2-3 ori numai!)Simteam însa ca e nevoie sa cumpar ceva si pentru bebe nr.3 si am luat niste sosete,un costumas de iarna,câteva body-uri...

Fetele din Europa,si la voi sunt scumpe sosetele,chiloteii si caciulitele de bebelusi?Ca aici mi se face rau când ma uit la preturi!

sarcini usoare tuturor,
Mariana--->1976
Monica--->1998
Matei--->2001
bb--->feb.2006

Mergi la inceput