Efecte secundare dupa FIV si stimulare hormonala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Hmmmm...
nu am facut fiv..inca,dar de 5 ani fac stimulari hormonale cu closty,ovamit,serophene,intre 3 si 6 luni cu diverse pauze.In 5 ani am mai pus 10 kile la cele pe care le aveam deja in plus de cand mi-am inceput viata sexuala,dereglari ale menstrei,ovare polichistice,cazut parul la greu,dureri nasoale de sani inainte de rusi,etc,etc...

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

E clar ca fiecare oragnism reactioneaza intr-un anume fel. Si eu am facut FIV (cu reusita). Simptome au fost doar inainte si dupa aspirarea ovocitelor. Ma dureau ovarele (le simteam cum se marisera). Aveam senzatia ca parca trebuia sa-mi vina menstruatia. Nu mai tin minte daca am avut si bufeuri.
In rest nu m-am ingrasat, iar de pilozitate nu pot sa spun mare lucru ca eu deja aveam destul par.
Din nefericire, acum la un an dupa nastere, mi-a fost descoperit si un fibrom de 3,5cm. Nu stiu daca aparitia acestui fibrom a fost cauzat de stimularea ovariana.


"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Badjoke, felicitari pt bb! La tine au meritat din plin toate efectele secundare!

Sa-ti traiasca si sa fie sanatos!

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Ingeras, tu cum stai ? In a cata zi esti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
Badjoke, felicitari pt bb! La tine au meritat din plin toate efectele secundare!

Sa-ti traiasca si sa fie sanatos!

Ingeras



Multumesc! Bine ca n-a fost mai rau...

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Badjoke, am si o intrebare, daca nu te superi. Cate ovule fecundate se implanteaza in uter ? La tine s-a prins doar unul ? Nu prea cunos mai nimic despre FIV. Daca nu te deranjeaza , raspunde-mi. Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

Am facut stimulari aproape 3 ani ( cu pauze binenteles) si pot sa spun ca cele mai groaznice stari erau bufeurile de la Closty. Aveam stari de trecere de la transpiratie la frig din 2 in doua minute pe tot parcursul tratamentului. Nu m-am ingrasat, parul imi cade la fel mult, mi-au aparut citeva fire de par pe pulpe ( eu neavind deloc-chiar nu ma epilez pe picioare pentru ca n-am par). Stiu ca in perioada in care faceam puregon medicul imi spunea sa nu maninc sarat pentru ca exista pericolul retentiei de apa si de aici ingrasarea, lucru pe care l-am respectat si deci n-am luat nici un kg in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
Originally posted by rucsi

Badjoke, am si o intrebare, daca nu te superi. Cate ovule fecundate se implanteaza in uter ? La tine s-a prins doar unul ? Nu prea cunos mai nimic despre FIV. Daca nu te deranjeaza , raspunde-mi. Mersi



Eu am avut 5 embrioni, din care doi mi-au fost implantati in uter, iar ceilalti sunt congelati.
Si din doi s-a prin unul, care acum este o fetita si face numai nebunii.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Rucsi, eu sunt in ziua ... 42 a CM (nu este sarcina, mi-am facut in z 40 beta HcG si val este 0). Am inceput sa iau Duphaston, sa-mi vina, pt ca nu inteleg ce s-a intamplat, de ce intarzie in halul asta, daca sarcina nu este...plus ca se pare ca am avut ciclu anovulator, la eco in z 14-16 aveam endo 7mm si foliculi de max 12mm, iar la eco din z37 aveam endo 12mm si foliculi de max 10, chiar nu inteleg :(

Multa bafta, ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

ingeras,eu ultima data am ramas gravida cu un folicul de 13 mm.Tocmai facusem monitorizare la Niculescu si mi-a spus ca n-am ovulatie , ca folicul este foarte mic pentru ziua 14 ( 13 mm ) asa ca.... necunoscute sunt caile domnului.Bafta, oricum.

Mergi la inceput