Efecte secundare dupa FIV si stimulare hormonala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Dupa cum se vede efectele difera in functie de organism, eu nu m-am ingrasat nici la tratamentul cu Clostylbegit (desi am facut multe luni consecutiv), iar in timpul tratamentului pentru FIV am slabit vreo 2 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Da, uitasem de firele de par, care mi-au crescut in barba...si asta e un aspect tare neplacut, dupa parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Firele de pe barbie si gat au aparut si la mine
In rest .. nimic descoperit pana acum; cele 2-3 kg in plus din acea perioada le pun pe seama acidului folic si vitaminelor, dar am revenit la normalul meu in cateva saptamani.
Insa n-as incerca mai mult de 2 protocoale complete de stimulare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Pe mine kg-mele in plus si firicelele din barbie, ma supara rau de tot! Nu sun t multe dar dau o nota de baba si uneori umblu cu penseta dupa mine, daca dau cu mana si-l simt, dau oglinda jos de la masina si-l elimin pe nesimtitu care a scos capul! Sunt stresata din cauza lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by ceciserban

.Din cate se vede efectele negative apar numai la persoanele care din pacate nu au reusit sa obtina sarcina mult dorita.Asa ca cele care au reusit sau nu au facut inca FIV,IUI s-au alte tratamente vor zice ca suntem subiective.
cecilia



Eu nu cred ca efectele negative apar numai la cele care nu au reusit.Cred ca cele care au reusit (unele nu toate)nu vor sa vada aceste efecte secundare.Le considera ca pe ceva care trebuie dat ca sa obtii ceva valoros.Cel putin eu asa cred.
E normal sa fim subiective pentru ca vorbim in numele nostru nu suntem statistici.
Ceea ce nu vorbeste nimeni,pacienti sau doctori,pentru ca inca nu exista date concrete,e ste efectul medicamentelor asupra copilului.
Dar asta e o probeme prea grava pe care nu avem datele sa o abordam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Toate stim ca o sarcina este cel mai bun mod de a regla organismul unei femei. Asa cum am spus si la subiectul despre FIV, sunt convinsa ca altfel ar fi stat lucrurile daca as fi dus sarcina la bun sfarsit, si nu pentru ca le-as fi trecut cu vederea mai usor ci pentru ca altele ar fi fost efectele.
Tot ceea ce spunem noi aici, chisturi, caderea parului, pilozitate excesiva in anumite zone si alte bube sunt efecte ale dereglarilor hormonale, care in caz de sarcina nu intervin.

Si ca sa completez si eu statistica - 3 IUI (stimulare cu ova-mit la 2 si puregon la una)+ 1 FIV (stimulare cu menogon):
- mi-au reaparut niste chistulete pe ovare - am oricum ovare micropolichistice dar abia dupa un an au inceput sa arate ca inainte de FIV,
- uterul nu mai are aspect omogen
- am prolactina marita si nu am avut-o nici o data pana acum
- de cazutul parului ce sa mi spun...
- si daca ma gandesc ca am avut 14 ovocite la punctie, inseamna ca m-am apropiat cu 1 an si 2 luni de menopauza, nu?!
- din fericire nu m-am ingrasat, ba chiar am slabit vreo 2 kg in timpul stimularii pentru FIV si nu am par prin zone nedorite

Nu ma plang eram constienta de riscuri si ma asteptam sa fie chiar mai rau, fiecare organism reactioneaz ain felul lui si fiecare decide ce riscuri isi asuma in fiecare situatie.

,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

De ingrasat m-am ingrasat dupa stimularea cu clostibergit si puregon dupa menogon nu. Dupa nastere am dat jos 20 kg. La nastere s-a descoperit o endometrioza super urata si acum la controlul de 6 saptamani a aparut un chist endometric. La mine dipherelinul a facut chiar bine la endometrioza. Astept sa nu mai alapatez ca sa pot trata endometrioza. Fibromul pe care il aveam inainte de FIV a crescut doar in priml trim de sarcina si apoi a stacnat deci tratamentul FIV-ului nu la influentat.
Asa cum spune ASI nimeni nu vorbeste cu tine despre efectele secundare ale fivului. Eu una am citit f mult inainte de a lua aceasta hotarare si mi-am asumat aceste riscuri. Adevarat este ca la mine reusind din prima, sarcina a regenerat organismul si poate de asta efectele secundare sunt mai mici.

Oricum eu cred ca orice candidata la FIV trebuie sa fie f bine informata si sa stie ce este mai bine ptr ea.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Ma bag si eu in vorba desi nu am facut niciodata stimulare. O singura data am facut si eu o injectie cu pregnyl si de atunci ( aproape 1 an ) ma dor foarte tare sanii , inainte de ciclu, lucru care nu se intampla inainte. Dar nu despre asta vroiam sa scriu. Am o prietena care a facut stimulare pentru FIV si era sa moara. Nu cunosc prea multe amanunte dar stiu ca s-a umflat foarte tare si a fost in coma 48 de ore. La ea a fost foarte grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinna spune:

Fabya , am facut si eu HSG(histerosalpinografie) si am trompele permeabile .
Bafta
Cristinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, ma bag si eu...nu am facut nici un FIV, am facut doar stimulare ovulatorie cu Clostylbegit doua luni. M-am ingrasat 5 kg intr-o sapt, din care am dat jos doar 2-3, mi s-a schimbat complet metabolismul (puteam sa mananc orice si nu ma ingrasam, iar acum tb sa am grijapermanent...sunt constienta ca pot aparea probleme si cateodata ma gandesc ca poate ar fi mai bine sa las natura sa-si urmeze cursul...dar luna asta am lasat-o si CM mi-a intarziat 14 zile (deocamdata, ca nu a venit), de ovulat, n-am ovulat etc, etc. Asa ca acum iau Duphaston, am grija ce mananc, dupa care, cand vine CM, fac iar stimulare cu Closty. Asta ne este soarta, unele femei se duc si fac 10 avorturi ca nu vor copii si noi ne chinuim ani de zile...fiecare cu...ce are!

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput