Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Si eu sunt speriata, pt ca oricat de curios ar parea, obezitatea se instaleaza in primul an de viata prin stabilirea nr. si dimensiunii celulelor adipoase, trebuie sa avem mare grija! Numai ca nu se satura, cred ca l-a durut si burta, a mai avut cateva reprize de plans, poate colici, habar nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Pliculetele de ceai de musetel, in cata apa le puneti? Nu e prea concentarat in 250 g apa?
Vreau sa ii dau musetel, ca ieri nu mi-a facut kk.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

Mai fetelor, bb a mancat ieri de m-a speriat(lapte praf, va reamintesc), 810 ml si are maine 1 luna!!! Cum va suna? Nu are decat vreo 3.800. Nu e enorm cat a mancat?

Antonia


Nu dispera! De 970 ml pe 4 oct (3 sapt jumate si tot 3,8 kg) ce zici? Noi cam asa am dus-o vreo 10 zile, de ma speriasem, depasea 1 l lichid pe zi (ca ii mai dadeam si ceai sa-i mai potolesc foamea), am alertat dr. Pe urma pur si simplu s-a linistit, iar acum mananca intre 650 si 800 ml (la peste 5,600 kg). Probabil ca este un puseu de crestere, dar ai sa vezi ca o sa-si revina.


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Nu stiti cat pot tine ceaiul (fara zahar)? Pot sa il fac dimineata si sa ii tot dau din el pana seara, fara sa il pun in frigider?

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Codruta, eu cred ca ar trebui totusi sa cantaresti un body si un pampers pe acelasi cantar pe care cantaresti fata, ca sa stii cat sa scazi, un fel de tara. Daca este pe electronic, tu scazi ceva exact din ceva aproximativ. Macar asa sunt pe acelasi cantar. Eu am cantar normal, din ala vechi de bebelusi si un pampers gol are 30 g, un body 80 g. Codruta, eu stiam ca ceaiurile la bebei nu se fac cu pliculete, ci cu flori si il strecori. dar cred ca nu gasesti musetel flori.
Tonnia, dupa ce termini cutia asta de lapte, parerea mea este sa iei 1, nu mai lua pre. Cred ca a mancat mult ca nu este asa de satios, e mai apos. Si de fapt a bagat mult lichid in el. I-ai luat mai multe cutii sau doar una? Poate reusesti sa-l schimbi la farmacie, daca ai mai multe. O fi plans ca era balonat.
Apropos de miere, eu lui fii-miu, acum o mie de ani, ii indulceam toate ceaiurile cu ea, ca era constipat . Si nu a facut botulism. Asta din primele saptamani dupa nastere, si pana la un an. Nu i-a lipsit mierea din ceai. Doar ca o fierbeam cu apa de la inceput, ca pe zahar. Si dupa aia puneam ceaiul si faceam infuzie.
In legatura cu mucii din nas, mai este o varianta: Luati cupilu' in baie, dati drumul la apa calda, cat o suportati la mana, nu ca la baie, calaie. Udati mana voastra cu apa si spalati nasucul pe afara, de sus dinspre radacina nasului inspre nari. De cateva ori. Si iese tot. O sa ii simtiti in mana. Atunci mai dati o data sau de doua ori si il stergeti cu prosopelul. Si gata. Categoric este eficienta metoda. E mai buna de aplicat la cei care isi tin capul. La cei mai mititei e mai greu, dar merge.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Pliculetele de ceai de musetel, in cata apa le puneti? Nu e prea concentarat in 250 g apa?
Vreau sa ii dau musetel, ca ieri nu mi-a facut kk.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi




Ceaiul de musetel este iritant pt bebici. se foloseste doarin cazuri extreme. Dr a zis ca se considera constipat cupilu' alimentat artificial daca timp de 48 h nu a iesit afara. La copii hraniti natural in CC scrie ca nu e nici o pb indiferent de intervalul de timp la care are scaun. dr mi-a zis ca in cazuri extreme sa-i dau ceai de musetel si atunci sa il prepar in felul urmator: in 250 ml apa fiarta scufund f. rapid un pliculet de ceai (lichidul sa fie extrem de deschis la culoare. Acest lichid il mai fierb 5 minute si dupa aia il folosesc ca baza pt prepararea laptelui.


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Deea pachetul mi l-a trimis normal prin posta, nu a disparut nimic dar era unul mic, 2 cutiute si 4 dvd-uri.

Pharmacris bine ai venit si sa iti traiasca printesa!

Fetelor, treaba cu vaccinul este dupa cum doreste fiecare. Eu am ramas traznita cu vaccinul antipolio administrat oral care se pare e cel mai periculos desi la prima vedere ai zice ca daca e dat pe gurita nu are ce sa faca... doctorita mi-a povestit ca tocmai administrarea orala il face foarte periculos si sint riscuri foarte mari dar ei nu i s-a intimplat sa pateasca copiii ceva... oricum eu eram deja hotarita sa fac hexa asa ca povestile astea cu antipolio m-a facut sa fiu si mai hotarita!

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Codruta, e mult sa-l tii de dimineata pana seara. Pe la pranz mai bine fa-i altul. Ceaiul de museste se mazgoseste daca il tii mult. Devine uleios si nu mai e bun.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Mai fetelor, fii-miu a facut vreo 3 sau 4 vaccinuri antipolio pe gurita de-a lungul anilor (ca se fac mai multe, nu doar unul ) si iacata ca e mare si sanatos. Nu mai fiti asa de panicoase. La vaccinul asta exista 2 conditii [u]obligatorii[/u]: copilul sa fie perfect sanatos cand il face, sa nu fie racit etc si a doua este ca o luna de zile nu are voie sa faca nici un fel de injectie, intepatura etc. Daca Doamne fereste e nevoie de ceva analize pe la spitale, anuntati si NU se fac.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Multumesc fetelor!
Mama mi-a zis ca eu beam ceai de musetel cand eram mica si atunci am zis sa ii fac si la Petra....
Tare concentrat mi-a iesit ceaiul. Am si flori de musetel. Cred ca ii fac mai bine unul de ele sau trec la BabyCalm (poate de data asta il bea)

Jadi, si eu am optat pentru vaccinul cumparat pt ca am auzit de reactii tare nasoale la cel pe gurita.




Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput