Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Vreun dans, ceva?
In loc sa dorm, iaca-ta ce fac!
Simodina, mercic pentru info cu vaccinul!
Kid, deci solutia e OK! S-ar putea sa ma tenteze si pe mine in anumite momente...
Maddy, legat de cresterea in greutate, si la noi era treaba aceea incerta, sa-i dam, sa nu-i dam completare, sa-i dam, sa nu...hai sa mai asteptam o saptamana; dar se pare ca luna intai a fost mai proasta; eu sper sa ia bine de-acum incolo!
Moki, cu legea aceea, eu ma mir ca zici ca trebuie sa intram cu legea veche; eu stiam ca CIC-ul si cu concediul asta de maternitate si lauzie pot fi despartite, nu e necesara continuitatea; si atunci in intervalul dintre ar merge un medical, ceva...nu stiu, o sa mai citesc si eu la legislative...
Codrutza, un pampers nr. 3 gol ar fi cam 25 de grame, cantarul sta destul la 20 de grame si apoi sare la 30 si piuie; de fapt 30 ar trebui socotit ca asa arata la final; cantarul are marja de 10 grame, d-aia nu poate sa-mi zica daca ar avea 25; un pampers nr. 2 gol are clar 20 de grame;
Sofia, si eu am incercat in loc de lamaie sa-i dau un pic sa suga; da nu merge; ba se mai si ineaca, ca sughite exact cand inghite laptic!; eu zic ca nu prea e bine sa-i dai mancarica asa de des dar cine mai stie? vine laptele nou peste cel vechi care n-a apucat sa se digere...
Pharmacris2002, bine-ai venit!!! Sa fiti sanatoase amandoua si Maria Alexia sa creasca mare si frumoasa!
Antoanela, ma bucur ca bebe Victor e bine! Las ca vin ele si noptile-alea de dormit ore peste ore!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxyP spune:

Sper sa scriu si eu cate ceva pana se scoala copilul.
Valeria, ii dau cam 50 ml de ceai pe zi, Baby Drink sau Baby Calm. Apa nu ii place, seamana cu mine. Probabil buzele se usuca de la respiratul pe gura asa cum a zis si miflore. Oare cu strugurel avem voie sa-i dam?Si eu il linistesc cu feonul. Mereu cand il scoteam din cadita urla ca disperatul. M-am gandit ca ii este frig si m-am gandit sa pun feonul pe el. S-a linistit instantaneu. Mi-am dat seama pe parcurs ca el se linisteste de la zgomot nu de la aerul cald asa ca acum feonul nu mai sufla spre el.
Ancris, si mie mi-a dat Sicoie coordonatele doc de la universitate si cred ca cel mai sigur imi inscriu copilul la el ca sa aiba fisa si ma duc la control cu bebe la Sicoie. Asa zicea si ea. Singurul dezavantaj este ca eu stau in Pantelimon pe langa Cora si tb sa ma duc pana la spital cu el tocmai la Piata Scanteii. Noroc ca am masina si carnet. Daca bebe este f bolnav oare vine Sicoie acasa? Asta e, pt bebe facem orice. Acum tb sa ma duc la pediatra sa iau fisa copilului...atunci sa vedeti scandal!
Mimsi, de ce nu torni cele 15 picaturi de Sab intr-o lingurita si ii dai asa sau poti folosi o pipeta ca, curge mai repede. Eu asa fac si merge.
Miflore, poti cumpara vaccinul Infanrix-hexa de la farmacia Farmadex de pe Calea Mosilor. Este 1.700.000 lei. Dupa intersectia cu Pizza Hut pe partea stanga inspre intersectia cu CarolI. Hm, deci nu a dat rezultate apa pe calorifer...oricum astazi am reusit sa-i scot cu betiosoare de urechi mucusii din nasuc si a respirat mult mai bine. Si lui David i se intaresc acele cruste pe buze si cad. Asta e, daca nu stie inca sa-si umezeasca buzele. Sa sti ca febra nu mi-a facut de la vaccin, in schimb a fost f nervos toata ziua de azi si a mancat mai putin ca de obicei la fiecare masa. Dimineata s-a trezit brusc tipand, nu plangand. Cand am venit langa el s-a oprit, mi-a zambit si a adormit la loc. Probabil a visat ca il vaccina iar si si-a dat seama ca era doar vis...Oricum cam toata ziua s-a smiorcait, ba plangea, ba dormea, ba plangea, ba dormea la interval de 10-15 minute fiecare. Pe seara s-a mai linistit. Cica reactiile sunt timp de 48 de h dupa vaccin. Maine sper sa fie ca nou. Daca faci Infanrix-hexa nu mai tb alt vaccin. Este antidifterie, antitetanos, antipolio, pt hepatita B, Haemophilus influenzae type b vaccin (impotriva unui anumit tip de meningita) si mai zice ceva de "three purifide pertussis antigens (pertussis toxoid, filamentous hemagglutinin and pertactin)". La faza asta am ramas in ceata...
Bine ai venit Pharmacris2002 si sa-ti traiasca fetita. Si eu sunt noua dar putem sta linistite ca fetele sunt dragute si ne primesc si pe noi.
Tangerin, si eu am primit acelasi sfat despre Milumil, sa-l tin maxim 1h si ce nu mamanca sa arunc. Recunosc ca de cateva ori l-am mai reincalzit si nu a patit David nimic. Dar mai bine ne luam dupa doctori.
Fetelor care folositi biberoane, voi cum le sterilizati? Eu am cumparat solutie de sterilizat la rece ca ajunsesem la disperare cu fiertul. Intrebarea mea este: oare are ceva daca tin biberoanele mai mult de 30 min in apa cu solutie sau tb scoase?
Si vad ca se tot vorbeste pe aici: este obligatorie coprocultura?

Va las ca imi cad ochii in gura de somn. Sper sa nu am prea multe greseli.

Pupici



Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

pharmacris2002, bine ai venit la noi in grup pe . Scrie-ne des pina ajungi la 10 mesaje, ca sa nu mai fii moderata.
roxy, nu cred ca e obligatorie copro. Eu aici pe site am auzit de ea.

Ioana, mama Mirunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu am mancat in fiecare dimineata pe perioada sarcinii miere. Sper sa nu se fi intamplat ceva.
Pe suzeta si eu stu ca nu ai voie sa pui nimic.
I-am luat ieri suzete 3-6 luni de la Avent, dar mi se par mult mai mari decat cele de pana la 3 luni. Inca nu i le dau.


Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Jadi, cred ca te-am mai intrebat..fratele tau cum iti trimite pachet din canada? ca as vrea si eu sa-mi trimita frate-meu niste chestii, da prin posta mi-e cam frica, sa nu se faca pierdute..

deea & bebe alex (27.10.05)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pharmacris2002 spune:

Buna fetelor!Multumesc de primire.
Noi am facut vaccinul gratuit ca asa mi-a sugerat dr si nu am avut nici o problema.Si eu am fost tentata sa cumpar vaccinul dar dr mi-a spus ca ea are multi copii care fac vaccinul gratuit si nu a avut probleme.Asa ca am ascultat-o si totul a fost bine.
Mierea este interzisa la copii pina la 2 ani asa ca atentie mamici!
Voi de ce faceti coprocultura la copii?O faceti preventiv sau suspectati ca ar avea copilul ceva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Merci Mihaela.[flo]
Eu nu ii mai dau nimic contra sughitzului pt ca san nu mai vrea (cum vroia pana acuma) si nici lamaie nu ii dau (ca incremeneste)
RoxyP eu ii dau Baby Drink, uneori, dar i-l pun in 70 ml apa, ca mi se pare tare dulce.
Se zice ca vaccinul gratuit, de aia e bun, ca dau antipolio pe gurita si asa isi face mai bine anticorpii. Eu ii dau PentActHib-ul de la mine si AntihepatitaB de la ei.
Va pup, ca incepe sa planga....

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Mai fetelor, bb a mancat ieri de m-a speriat(lapte praf, va reamintesc), 810 ml si are maine 1 luna!!! Cum va suna? Nu are decat vreo 3.800. Nu e enorm cat a mancat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tonnia, e foarte mult. Dar daca a dormit, nu l-a durut burtica si a fost linistit si multumit, e ok. Poate azi o sa manance mai putin.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Wow, Tonnia, ce bebe papacios! Nu l-ai intrebat si de-o fripturica? A mea n-a mancat niciodata 800, nici macar 700, maximul de pana acum a fost 690 si face saptamana viitoare 2 luni; e-adevarat ca papa doar san, nu stiu daca chestia asta conteaza (scuzati kakofonia);
Codrutza, stai ca nu ti-am dat tot raspunsul!; Un body cu maneca scurta=50gr, unul cu maneca lunga=60gr!
Roxana, copro nu trebuie facut neaparat, eu asa zic, doar daca ti se pare tie ceva in neregula cu kk; mercic pt. informatii!; asa e cu vaccinul asta hexa, le are pe toate, am vb. si eu cu pediatra; Cum ai reusit sa scoti muculetii din nasuc? La mine e mare chin; daca nu vin ei pe-aproape, cum sa facem? se aude ceva fornaiala dar muculeti nexam; a mea fornaie dimineatza, de la pranz incolo aproape niciodata chiar daca nu-i scot nimik din nasuc; ca in general nu-i scot;
Ioana, ce face buboiul? S-a mai micsorat? Da-i in cap!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput