Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mai, da' maine chiar se anunta invazie de bebelusi!!! abia astept!!

sa raspund la problema serului... am luat de la farmacie seringa mare, de 10 ml, sa incapa toata fiola in ea. pt uz zilnic, scot din ea intr-o seringa mica cat am nevoie. mai nou am avut un recipient de 10 ml de la ser efedrinat, tot de pus in nasuc, si am pus toata fiola in el... ii puneam mai usor picaturi lui andrei cand avea mucisori. la iris va fi varianta cu seringa, pana fac rost de alt recipient, ca pe celalat l-am pus la andrei in nasuc... oricum, e mai usor de dozat cu o seringa mica, de 2ml... indicatiile la mine erau la aspirat nasucul, daca e nevoie, juma de ml pe nara, max un ml daca operatiunea se anunta vascoasa rau. oricum, nu trb insistat cu scos mucisorii, ca se irita mucoasa de la prea mult ser.
de multe ori nici nu era nevoie sa-l curat, ca se balacea atat de mult la baita ca-si baga apa pe toate gaurile, si cand il scoteam curgeau mucisorii singuri.

spalt pasa la fetite... hihi, astept si eu sfaturi!!! cred ca alea din fata spre spate is in special la servetele... la apa nu cred. oricum, nu o poti tine cu fata in sus pe o singura mana. musetel si celelalte.. banuiesc ca la inceput... sau in caz de iritatie...

Cristina 37+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Anda are vreo semnificatie ziua de 13, in sensul ca imi tulbura mie mintea cand intru pe calculator?

De ce, pt ca nu am primit nimic pe mail si nici in lista de adrese comune (e vb de contul de pe yahoo, nu?) nu te gasesc (la mine, penultima e Madau).

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 35+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Anda, multumesc. Nu-ti mai trimisesem datele pentru ca am citit aici ca au navalit cererile si nu mai voiam sa te incarc cu inca una. Ti-am trimis un e-mail pe adresa listata in agenda contului comun.

Mara, bine-ai venit printre noi.
Desi eram si eu speriata sa nu se sufoce cupilul, cum s-a nascut mi-a trecut total frica asta. In general o pun sa doarma pe spate, dar am mai pus-o si intr-o parte, cu o paturica facuta sul la spate ca sa nu se rastoarnce. Si mai bine e sa pui o alta paturica sin in fata ei. O pun asa mai ales cind nu apuca sa rigiie dupa masa. Ideea e ca trebuie sa fii sigura ca nu se rostogolesc ei pe burta, dar la virsta asta inca nu e cazul. Mai incolo cind incep sa viermuiasca mai mult e mai periculos.

Mirela bine-ai revenit

Meems, eu tocmai mi-am luat alaltaieri centura aia de la Motherhood. Mama mi-o recomanda cu mare caldura, cica sa nu fac vergeturi. Eu nu-as ce sa zic, ca de doua zile de cind o port ma ia cu dureri de ovare. Iti mai spun mai incolo.

Mirabilis

Smaranda, 03.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Corap si Mirabilis mamicile de maine, va tin pumnii!
Asteptam sms-uri cu vesti!

Corap, sotia unui coleg, a nascut tot cu doctorul nostru, avea termen pe 24, l-a depasit, pe 29 a chemat-o la declansare. Ei i s-a rupt apa peste noapte, de emotie, nu stie de ce... asa ca de dimineata dr a gasit-o la sala, in plin travaliu. Poate patesti si tu la fel...
Bafta! Sa-ti iasa nasterea naturala si sa-ti fie usor!

Cu serul fiziologic fac exact ca si Cristina: incarc fiola intr-o seringa de 10, apoi scot acul si il pun de o parte si picur din seringa atat cat am nevoie, cand am nevoie. Nu e foarte sarat! Gusta-l!

Cu spalatul dupa kk la fetite: o tin in chiuveta cu spalete la apa, dar NU SUB JET. O spal eu cu mana, de jos in sus, la fundic. Apoi o spal si in regiunea genitala, ca se mai murdareste si acolo de kk, intre labiile mari si piciorus. (are cute acolo ) Dar nu intru cu mana intre labiile mari. Intre labii o spal ocazional, cu vata cu apa. Asa a zis doctorita. Atentie: La inceput, in primele zile, fetitele au o secretie vaginala albicioasa care poate sa fie abundenta. Se datoreaza hormonilor de la noi. Le trece in cateva zile. nati a avut si i-a trecut.

centura postnatala sau burtiera e alt subiect controversat, eu sunt impotriva, cel putin la nasterea naturala. Dupa cezariana nu stiu cum e. Dar eu sunt de parere ca e mai bine sa lasi muschii sa lucreze. Mie mi s-a tras burta, si la Silvia si acum. Acum mai am un strat serios de grasime pe burtica, dar e clar ca toate organele sunt deja la loc. Burtica e moale, sunculita in mod clar.

Si mie mi-e dor de Ripley si de Tania! Sa te manifesti mai mult pe aici, Taniuta!

Lavi02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mai, nu sunt sigura cum e cu concentratia serului, dar parca e aceeasi ca in lacrimile noastre... de-aia se poate pune in ochi si nu te ustura.

Cristina 37+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

off topic: cristina, sper sa nu te superi, da' trebuie sa fac public aici ca ti-am ghicit profesia uitandu-ma in astrograma. Nu o spun ca nu asta e important , dar vroiam sa ma laud cu asta pentru ca este PRIMA OARA cand ghicesc profesia unei pers. pe care n-o cunosc...sunt asa incantata, orgoliul meu de astrolog amator este pe culmi acum.... Tocmai pentru ca e un hobby pt. mine, nu prea ma aventurez sa fac declaratii neechivoce decat daca sunt f. sigura de ce vad in astrograma...se pare ca mi-am imbunatatit abilitatile de astrolog amator...plutesc de incantare..nu radeti de mine...n-ai idee, cristina, ce m-ai bucurat cand mi-ai confirmat...putea sa fie doar o indicatie de profesie..desi mi-a aparut de mai multe ori...deci e cert?!

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mirabilis si corap, succes!!!
cristina, da e viceversa:)
tania, a intrat acum mailul tau:))
mimi dummy, ce scumpica fetitza, sa-ti traiasca

s-a desumflat glezna acum, in week-end...ura!..si m-am prins si eu, abia acum in luna a 9-a de la ce am arsuri: doar cand mananc ciocolata seara...oricum am avut putine arsuri (mananc ciocolata dimineata:))), asa ca, dupa cum spun babele, copilul meu o sa fie cam chelios...:)

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Anda cred ca si al meu va fi tot chelios, ca si eu mananc cantitati industriale de ciocolata (tot dimineata) si arsuri n-am mai avut de prin iulie-august!

Buluci multumesc de compliment , ar fi bine sa fie asa cum m-ai vazut tu, adica cele +13kg sa se fii pus doar pe burta! Din pacate, o cantitate considerabila de "slaninutze" s-a depus pe coapse si pe picioare (nu se vede, ca port rochii lungi sau pantaloni), dar dovada cea mai apriga mi-a servit-o sotul intr-o seara cand, fiind in pat, mi-am pus un picior peste el. M-a intrebat candid: "ai pus UN SINGUR picior, sau pe AMANDOUA?". deci se simte...

Lavi02 eu activez pe aici, numai ca nu prea am cu ce contributzii sa vin, in afara de fricile mele obsesive de nastere. pe care, de altfel, le-am si tot analizat pe forum. As vrea sa fiu de partea cealalta a "baricadei" si sper sa nu mai treaca mult pana voi veni si eu acolo. Poate are dreptate Felicia si ne mutam si noi cu DPN-ul mai aproape de voi!

Cristina sper ca s-au rezolvat "inundatiile", nu de alta, dar parca si tu grabeai (spuneai, la un moment dat, ca-ti venise cheful de nascare).

Stiti ce am constatat eu? Ca ne-am cam mutat toate prin schimbul II. Dimineatza e o liniste pe aici!!!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 35+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Mimi Dummy sa-ti traiasca ! E tare simpaticuta! Si i-ai aranjat un cuib atat de frumos!

Felicia 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

tania, mi-a cam trecut cheful de nascare... peretele e ud de sus pana jos acum, tare mi-e ca trb sa dau si dulapul jos de pe perete... si mi-e ca fara urlete si petitii n-o sa rezolv...
dar inca nu disper...

anda, nu era deloc secret ca inainte de facut copii (cum imi "numeste" mama ultima profesie) am stat la catedra... si as mai sta, dar la ce salarii sunt nu ma bate deloc gandul sa ma intorc... stiu ca Ina ma intrebase la un moment dat... asa ca stai linistita, n-ai divulgat nimic.
io te-am felicitat deja...

gata, in seara asta imi declar inchisa activitatea, ma duc la nani... o sa meditez prfund, ca maine am de scrit petitii....

Cristina 37+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput