Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna seara,

Am intrat si eu sa urez nastere usoara viitoarelor mamici Corap si Mirabilis! Va pup si va tin pumnii!!!

Eu maine dimineata ma duc la control si sper sa nu raman la spital ca tare am o presimtire.....Miercuri implinesc 40 saptamani si...eu nu am nici o simptoma decat miscari f.active ale lui bb si senzatii cat mai dese de pipi. Dureri nu am, dop nu am eliminat dar am inteles ca nu e obligatoriu. Tot maine sau poimaine imi vine si patutul de la Brasov de la nasi(adica de la sora-mea) care au insistat ca pe langa tot ce tb unui bb sa mai cumpere si patut. Si l-au cumparat! Cam atat despre mine!

Va pup si seara placuta!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

Buna seara fetele !
La mine nu prea simt ca as naste maine.Parca am ceva contractii nedureroase .Mi se intareste burtica tare ,dar cam atat.Astept de luni de zile data de 14 nov. si acum se pare ca nu se va intampla minunea.Am mari emotii si voi avea si mai tare cand voi pleca la spital dar de abia astept.Voi intra si maine si in cazu in care lipsesc pana seara....minunea sa intamplat ,daca nu tot aici vin la voi sa ma plang
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

imi pare rau ca am dat alarma falsa...
tot graviduta si tot acasa suntem.ceea ce e bine.iar astazi a fost o zi foarte ,foarte calma...
corap si miriabilis, succes maine...dordia- iti tin pumnii si tie.
cristina- sa se rezolve cat mai repede.

lavi02-la mine nu au fost sangerari si nici culoare roza.si s-a oprit odata cu contractiile... probabil o secretie mai abundenta . e prost ca eu nu stiu cum ar trebui sa se intample-mai ales daca nu se rup ci doar se fisureaza membranele, pana acum nu s-a intamplat de la sine....

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-36

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza burtici si mamici!!!

De 2 ore ma intorc pe o parte si pe cealalta ca am niste dureri ca la ciclu dar un pic mai mari cu mijloc cu tot si dureaza cam 1 min si 10 min pauza. Cred ca sunt contractii dar habar nu am ca nu am mai avut asa ceva. Azi la 8.30 tb sa fiu la spital. Am luat un No-spa preventiv si...astept sa vad reactii. Daca durerea cedeaza inseamna ca e alarma falsa, daca nu...voi afla la spital cum stam. Sper doar sa nu ma opreasca acolo ca eu ma voi duce fara bagaj si singurica. De alte simptome nu mai am parte, nici dop, nici apa rupta nimic. Burtica e tot in pod urcata asa ca eu tind sa cred ca nu se va intampla nimic dar...sa vedem ce parere are si d-na dr.

Oricum ar fi va dau de stire printr-un sms. Sincer nu imi este frica, am emotii dar abia astept sa vad pe bb sanatos si voios. Acum ma duc sa fac un dus si ma pregatesc pentru Spital!

Va pup si tineti-mi pumnii!!!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

dordia-tin pumnii

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-36

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Sunt inca acasa, dar durerile nu au incetat. Sunt dureri de ciclu combinate cu dureri de rinichi (colica renala pentru cine a trecut prin asa ceva) Oare asta sa fie inceputul??? Ma imbrac si in ax jumatate de ora plec la Spital! Va tin la curent!!

Anamri ms pentru incurajare!

Diana
Poze cu mine :http://community.webshots.com/user/dordia2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Cora si Mirabilis,suntem alaturi de voi,fiti tari ca in curand ii veti avea pe bblaci langa voi!!
Si pentru celelalte care deja "au semne" azi...asteptam vesti de la voi!
Fetele care mi-ati raspuns,multumesc ptr.raspunsurile date!Da,raspunsul dr.m-a zapacit si pe mine...Discutia a fost cam asha:ei,cum e dl.dr colul?"Pai,cum sa fie,bebe se pregateste sa iasa...pai,daca am trecut cu degetul de col...???!"
Sa fi fost eu prea emotionata,si ...speriata,sa-mi fi scapat un cuvant esential din exprimarea dr??
Ei,ceva deskis tot a vazut el,daca m-a pus sa iau No-Spa,sa stau linistita,si sa mai vin vineri dimineata,la 8...DPN-ul meu e pe 2 dec.

Off...sunt cea mai fricoasa mamica...daca ma plang eu de-un tuseu...da'la dilatatie 5-6 ce fac???? Epiduralaaaaaaa!!

Silvia si Stefanel,37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Uau ! ce dragut .Avem 3 gravidute care astazi ne dau emotii.Asta-i lucru care mi-a lipsit cel mai mult .Fetelor ,va tin pumnii,sa nasteti usor si sa aveti bb-i sanatosi .Corap eu m-am tot gindit la tine .Ma asteptam sa te gasesc deja pe lista mamicilor .Cind ne-am intilnit noi tu aveai burtica mare si am ramas cu senzatia ca ai DPN foarte aproape de al meu .Succes .
Cristina Cosmin nu-si doreste sa faca nani in patul lui bb .Vrea din cind in cind sa -l alinte si sa stea linga el putin .I-am permis acest lucru ,ca sa nu devina gelos ,dar numai 4,5 minute in prezenta mea .Cosmin la acceptat super bine pe bb.Cind a venit Cosmin la spital si la vazut prima data pe bb,avea o fericire in privire care m-a facut sa pling .O sa-ti mai dau amanunte .Chiar daca a fost super incintat ,comportamentul lui s-a schimbat ,a devenit mai obraznic si incearca sa -ti capteze toata atentia .O sa revin cu amanunte .
Am cautat poze cu bb-i .Am vazut-o pe fetita lui Monet .Super draguta .Ce diferenta ,e atit de bruneta .Unde gasesc poze cu fetita ului Lavi 02?Revin .


Mirela , Cosmin 3 ani si 2 luni si bebe
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze Cristian Andrei + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Din ciclul "Ce obsesii a mai facut gravida mea" va prezentam ultima achizitzie a sus-numitei Lordra: nashterea provocata
M-a pus gaia (sau poate altceva, mai bun, who knows) sa citesc ieri povestea unei gravide care a nascut provocat cu medicul meu. Era in 40 de saptamani si, fiindca nu mai avea rabdare si bebele era suficient de mare, a hotarat (de comun acord cu medicul, probabil) sa-i fie programata nashterea. Ce a ieshit? Pai nimic special decat un travaliu diabolic de vreo 12 ore(ushurat in cele din urma cu epidurala) si un bebe cu probleme la ieshire astfel incat a necesitat ducerea lui urgenta la Terapie Intensiva.
In cele din urma, totul a fost bine. Bebele e sanatos, slava Domnului, insa fata a pastrat amintiri foarte sumbre despre nashtere. I s-a parut ca nimeni n-a facut prea multe pt. ea (asha o fi, n-am de unde sa sa stiu) si ca a cam fost lasata de izbelishte inclusiv de medicul de la care astepta atata. N-o pot contrazice oricat de mult tzin eu la el, fiindca nu stiu exact ce a fost acolo.
Date fiind circumstantzele, m-am hotarat sa nu astept minuni de la medicul meu, mai ales ca, prea multe asteptari de la cineva, dar prea putzin primite, poate genera depresii de mari proportzii in asemenea momente sensibile.
Tot ceea ce-mi doresc e ca medicul sa fie langa mine in momentul expulziei si sa-mi extraga fata in bune conditiuni. Ca nu ma va mangaia pe māna in timpul travaliului va fi o chestie care nu-mi va da prea mari dureri de cap, sper io.
Acuma, intrebare pt. fetele care nascut natural: cat de importanta e moasa? Ma pot baza pe faptul ca macar ea va sta langa mine si ma va supraveghea cum trebuie?
In afara faptului ca ma rog in fiecare zi de intrauterina-mi Dara sa iasa la timp, SINGURA, fara stimulente exterioare, o sa incerc sa-mi impun sa-mi pastrez rabdarea si peste 40 de saptamani. In fond, termenul final e de 42 de s, nu? Si, daca bebele e bine mersi, nu vad de ce ar trebui grabita nasheterea cu mult inaintea acestui termen. Desi sunt contra cezarienei, stau si ma gandesc daca n-ar fi mai buna aceasta decat o nashtere naturala provocata in care bebe sa aiba probleme.

Bai, sper ca nu v-am stricat chefu' cu angoasele mele, insa chiar ma preocupa subiectul, mai ales ca nu stii niciodata ce te poate astepta dupe coltz
Voi ce pareri aveti vis-a-vis de nashterea provocata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Am reusit sa va prind din urma, pentru ca la sfarsitul acesta de saptamana am fost tare ocupata, am mutat toate mobilele prin camera astfel incat sa incapa patutul si cel mai important lucru, acvariul sa fie in dreptul ferestrei. Daca nu era acvariul ala aveam o gramada de variante de aranjare... Oricum pana la urma am gasit o solutie care mi-a convenit si mie.

Joy, cu ceva timp in urma am spalat si eu tote materialele textile de pe carucior si cand sa le pun la loc mi-a luat o ora sa-l refac pe jumatate si inca 2 zile sa deducem cum se imbina si ultimele parti, si e un carucior din cele mai simple. Avea niste suruburi de asamblat dedesubtul barei de care impingi si greu le-am redescoperit. Trebuie sa-i gasesti la fiecare gaurica un surub, un nit, o capsa, ceva acolo. Eu daca nu ma descurcam cred ca opream vreo mamica pe drum sa ma uit cum ii e asamblat caruciorul.

Mult curaj mamicilor de azi!

Mirela, abia astept relatari... Ne-ai tinut intr-un suspans...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput